Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Lodówka Beko GNE114631X - Nie pracuje po rozmrożeniu.

leonard40i4 22 Dec 2018 16:57 1761 3
    leonard40i4
    Level 18  
    Lodówka Beko GNE114631X - Nie pracuje po rozmrożeniu.
    Witam.
    Mam problem z tym sprzętem po całkowitym rozmrożeniu i myciu. Wyświetlacz ma nastawione temperatury, jednak agregat nie rusza. Słychać buczenie w module sprężarki. Wentylator skraplacza również nie pracuje. Startują tylko wentylatory w zamrażarce i chłodziarce. W modułach robiłem wstępne pomiary, lecz nic nie zauważyłem uszkodzonego. Pomiar poboru prądu po załączeniu do sieci daje od 60mA do około 600mA. Wskazuje to, że agregat nie jest uszkodzony.
    W lodówce z "no-frostem" jestem bezradny. Jeżeli ktoś może pomóc w przedświątecznym problemie to będę wdzięczny.
    Podaję nr. product 7271248792 oraz produkt code GNE114631X.

Koledzy podejrzewam uszkodzenie w module sprężarki. Kondensatory elektrolityczne SMD w pomiarze testerem ESR są puste (te mniejsze 33µF). Z oznaczeń wynika, że mają 33µF, a może źle je odczytuję. Mają niewyraźne nadruki wiec proszę o pomoc.
    Dodaje zdjęcie modułu.
    Zbych034
    Level 38  
    Jeżeli słychać buczenie silnika agregatu to oznacza iż nie pracuje uzwojenie rozruchu. Zostaw na ten czas elektronikę a popatrz na agregat. Sprawdź co podczas startu nie załącza rozruchu (może być kondensator lub specjalny element rozruchu, wyleciała mi nazwa z głowy).
    leonard40i4
    Level 18  
    Lodówka Beko GNE114631X - Nie pracuje po rozmrożeniu.
    Agregat jest zasilany z tego modułu i on buczy, a nie bańka. Przy czym to buczenie jest dość głośne i niepokojące. Brak jest kondensatora rozruchu lub pozystora. Wszystko załatwia elektronika. Na drugiej stronie płytki jest zestaw prawdopodobnie Mosfety (trudno odczytać, bo są zalane lakierem), które zasilają agregat. Bańka jest podpięta pod złącze widoczne na zdjęciu (prawy górny róg).

Przetwornica na układzie VIPer12 zasila ten moduł i podejrzewam, że pusty elektrolit ją destabilizuje. Z aplikacji układu wychodzi, że wartość C8 powinna wynosić 22- 47µF. Z kolei dziwi mnie, ze wszystkie elektrolity SMD o wartości 33µF są puste. Jedynie 220µF jest sprawny. Krótkie kable modułu utrudniają wykonać realne pomiary. Mogę tylko coś mierzyć po jego odpięciu.

Dodaje zdjęcie modułu od drugiej strony. Jeżeli dobrze odczytuję z kodu oznaczeń SMD, to ten C8 oraz pozostałe mają wartość 33µF/25V. Czy może ktoś to potwierdzić, bo zamierzam je wymienić.
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
    leonard40i4
    Level 18  
    Sprzęt udało się uruchomić. Przyczyną awarii była utrata pojemności kondensatorów elektrolitycznych. Wymieniłem wszystkie, ponieważ prawdopodobnie temperatura agregatu ma negatywny wpływ na ich trwałość. Po ich wymianie buczenie modułu ucichło i agregat ruszył, a lodówka pracuje normalnie.