Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pneumatyczna zgniatarka do puszek po piwie

tomek_wlkp 22 Gru 2018 17:02 7776 38
  • Pneumatyczna zgniatarka do puszek po piwie

Witajcie, jako że "produkuję" dość sporą ilość puszek po piwie to postanowiłem zrobić sobie urządzenie zgniatające te puszki...
    Na początku pomysł był, na zrobienie najprościej jak się da. Skoro walały mi się po garażu przeróżne elementy automatyki przemysłowej, to finalnie powstał ten oto wynalazek. :)

Zasada działania jest prosta, gdy w zasobniku jest puszka, możemy wcisnąć przycisk "Start cyklu" i siłownik poziomy zgniata puszkę, następnie się cofa, a w międzyczasie siłownik pionowy wybija ją (jedna na dziesięć puszek się klinowała)...
    Gdy w zasobniku podczas pracy przez 5 sekund nie pojawi się puszka, cykl zostaje przerwany ...

Rozumiem, że zaraz posypie się fala hejtu, że po co do czegoś takiego stosować LOGO itp... Zgniatarka powstała z nudów i z tego, co miałem pod ręką, jedyne koszty, jakie poniosłem to drut i gaz do spawania i jedna tarcza do szlifierki, aby to "zlepić" w całość. :)

Pneumatyczna zgniatarka do puszek po piwie Pneumatyczna zgniatarka do puszek po piwie Pneumatyczna zgniatarka do puszek po piwie Pneumatyczna zgniatarka do puszek po piwie

Link

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • SterControl
  • #2 22 Gru 2018 17:26
    fifcio13-13
    Poziom 26  

Wszystko ładnie zrobione, tylko po co ten "pusty" moduł rozszerzeń do logo?

• #3 22 Gru 2018 17:29
    tomek_wlkp
    Poziom 15  

fifcio13-13 napisał:
    Wszystko ładnie zrobione, tylko po co ten "pusty" moduł rozszerzeń do logo?

Ponieważ do urządzenia dołożę przekaźnik pneumoelektryczny i potrzebuje wyjścia dla kontrolki "pauza cyklu - zbyt niskie ciśnienie powietrza" :)

• #4 22 Gru 2018 19:25
    SylwekK
    Poziom 29  

Też kiedyś myślałem o takiej zaawansowanej zagniatarce, ale w końcu zrobiłem ręczną i też działa. Po prostu u mnie się żaden siłownik nie poniewierał, ale dzięki temu mniej miejsca zajmuje :) Ogólnie fajna konstrukcja.

• SterControl
  • #5 22 Gru 2018 19:38
    TechEkspert
    Redaktor
  • #6 22 Gru 2018 20:09
    Nori2
    Poziom 15  

Wreszcie jakiś pro-ekologiczny projekt na Elektrodzie. :-)
    Jak wygląda finalny produkt zgniatania?

• #7 22 Gru 2018 20:55
    ChrzaniK0
    Poziom 10  

Tak, właśnie ;) jak wygląda puszka po zgnieceniu ?

• #8 22 Gru 2018 21:17
    Renegat_pol
    Poziom 20  

Sposób na nudę.

• #9 22 Gru 2018 21:24
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

TechEkspert napisał:
    Fajna konstrukcja, można jeszcze zrobić podajnik po którym puszki będą automatycznie spadały do urządzenia.
    fajna, fakt, pewnie to Inżynierska Praca Dyplomowa z zakresu Automatyki Przemysłowej. Należy jeszcze uzupełnić przenośnikiem typu MagLev do najbliższej knajpy. (zasilanie surowcem).

• #10 22 Gru 2018 21:55
    fotomh-s
    Poziom 18  

Zrób zabezpieczenie na 2 przyciski, tak aby działało tylko jeśli obydwa są wciśnięte i trzymane. Inaczej to prędzej czy później w pojemniku ze zgniecionymi puszkami znajdziesz swoją dłoń ;-) Generalnie sądząc po ilości puszek to by się jeszcze przydało "2 men rule" czyli kluczyki jak w Amerykańskich silosach pocisków Minuteman, 2 operatorów, jeden nadzoruje drugiego, jak w grę wchodzą hurtowe ilości trunku to każde zabezpieczenie się przyda, bo swojej głowie w takim stanie ufać raczej nie można...

• #11 22 Gru 2018 23:36
    SylwekK
    Poziom 29  

Mój sprzęcior to amatorka w porównaniu z autora tematu, ale swoje robi. Używany sporadycznie jednak przydatny :)

Pneumatyczna zgniatarka do puszek po piwie Pneumatyczna zgniatarka do puszek po piwie Pneumatyczna zgniatarka do puszek po piwie

• #12 23 Gru 2018 09:25
    viayner
    Poziom 35  

Witam.
    Ciekawe tylko czy to nie przerost formy nad treścią, no chyba ze "zgniatanie puszek" jest tu przy okazji realizacji automatyki. Co do ekologii to sprawa dyskusyjna, w Polsce to są odpady, u mnie wszystko jest zwrotne.
    Pozdrawiam.

• #13 23 Gru 2018 09:27
    arturavs
    Poziom 39  

Ja bym dołożył czujnik zbliżeniowy, bądź optyczny aby po wrzuceniu puszki cykl zgniatania uruchamiał się automatycznie.

• #14 23 Gru 2018 11:08
    tomek_wlkp
    Poziom 15  

arturavs napisał:
    Ja bym dołożył czujnik zbliżeniowy, bądź optyczny aby po wrzuceniu puszki cykl zgniatania uruchamiał się automatycznie.

Otwórz zdjęcia w pełnym rozmiarze i zobacz że jest czujnik optyczny ... jednak nie służy on do uruchomienia cyklu tylko do jego wyłączenia gdy przestanę wrzucać puszki ...

fotomh-s - zalegają mi przekaźniki bezpieczeństwa ESR5-NO-21 czyli tzw "moduły dwuręczne" ale odpuściłem sobie takie wodotryski tak samo jak stosowanie przekaźnika ESR5-NO-41 w obwodach stopu awaryjnego ... Urządzenie zbudowałem do własnych potrzeb i nie zamierzam wystawiać na nie certyfikatu CE tak jak w przypadku szaf sterowniczych które buduję w pracy :)

• #15 23 Gru 2018 12:51
    oshii
    Poziom 19  

@^ToM^, kupowanie czegoś podobnego do domu, w postaci fabrycznie nowego urządzenia, to faktycznie przerost formy nad treścią.

Zbudowanie sobie takiej maszynki z części, które i tak się walają po garażu - ot, zwykle hobby. Nie mniej, ani nie bardziej bezsensowne od zbierania znaczków czy klejenia jakichś modeli.

• #16 23 Gru 2018 12:58
    Rezystor240
    Poziom 36  

Do zbierania znaczków nie potrzeba takiej wiedzy jak do zbudowania pneumatycznej zgniatarki.

Projekt ciekawy, lecz więcej to prądu pochłonie podczas pracy, niż warte są zgnieciony puszki.

• #17 23 Gru 2018 13:14
    slawekjurek
    Poziom 13  

Projekt bardzo fajny, a do tego przydatny. Myślałem kiedyś nad czymś takim, ale zabiła mnie mechanika, po prostu nie umiem spawać i ogólnie jako elektronik i automatyk czuję "wstręt" do konstrukcji metalowych. Brawo za zastosowanie Logo, bardzo fajnie tu pasuje i działa.

• #18 23 Gru 2018 14:00
    Janusz_kk
    Poziom 17  

viayner napisał:
    Co do ekologicznosci to sprawa dyskusyjna, w Polsce to sa odpady u mnie wszystko jest zwrotne.

Jest ekologiczne bo są zbierane w punktach zbiórki złomu i dostajesz za nie kasę, a ze zwrotnymi np butelkami jest problem bo nie zwrócisz bez paragonu chyba że na wymianę.

• #19 24 Gru 2018 07:49
    szeryf3
    Poziom 15  

Bardzo fajny projekt.
    Tempo pracy zgniatarki dość szybkie i tu musisz zwrócić uwagę, aby nie wyrzucić pełnej puszki do zgniatarki, bo będzie szkoda.

• #20 25 Gru 2018 10:17
    drewniany81
    Poziom 5  

Projekt moim zdaniem fajny. Idea zrobienia sobie czegoś ze "śmieci" leżących w warsztacie też jest fajna.
    Rozumiem, że obsługujesz zgniatarkę sam więc wiesz jakie mogą wystąpić zagrożenia, jednak nie doczytałem (dojrzałem) zabezpieczeń. Szkoda byłoby palców albo dłoni. Planujesz jakieś zabezpieczenie przed tego typu sytuacjami?

• #21 25 Gru 2018 12:17
    Rocky Horror
    Poziom 31  

Trochę przerost formy nad treścią. Podłoga i but działają szybciej, a w dodatku zawsze się je ma. Ale...

tomek_wlkp napisał:
    jako że "produkuję" dość sporą ilość puszek po piwie
    Co jest większym problemem: zredukowanie miejsca zajmowanego przez puszki po piwie, czy sam fakt generowania ich tyle, żeby była potrzebna automatyczna maszyna do tego...
    Ja bym się zastanowił raczej nad konsekwencjami tego drugiego aspektu :roll: .

• #22 25 Gru 2018 14:17
    Jacek Rutkowski
    Poziom 25  

viayner napisał:
    Co do ekologicznosci to sprawa dyskusyjna, w Polsce to sa odpady u mnie wszystko jest zwrotne.

W Polsce puszki są praktycznie w 100% recyklingu. Zostaw puszkę w dowolnym miejscu, na przystanku autobusowym na wsi czy na tramwajowym w mieście wieczorem. Rano nie znajdziesz nigdzie.
    Nawet w przydrożnych rowach puszek nie znajdziesz są zbieracze co codziennie sprawdzają swoje rewiry:)

• #24 26 Gru 2018 19:40
    Wojciech.
    Poziom 32  

Jacek Rutkowski napisał:
    W Polsce puszki są praktycznie w 100% recyklingu. Zostaw puszkę w dowolnym miejscu, na przystanku autobusowym na wsi czy na tramwajowym w mieście wieczorem. Rano nie znajdziesz nigdzie.

Co świadczy o biedzie w niektórych grupach społecznych.

Co do projektu to opatentować i zbijać kokosy :)

• #25 27 Gru 2018 15:10
    tomek_wlkp
    Poziom 15  

jalop napisał:
    fajnie, proszę o kosztorys, 3000 zł by starczyło(:>?

Rozumiem że piszesz to dla żartu bo wydać 3000 na taki wynalazek to chyba przesada, ja zrobiłem tą zgniatarkę z tego co miałem i koszty były praktycznie żadne...

Nawiązując teraz do kwestii bezpieczeństwa to obsługuję urządzenie sam i "na trzeźwo" także o swoje palce się nie martwię...

Jeżeli ktoś chciałby zbudować coś podobnego i miałby szukać części to zalecał bym:
    - dłuższy i mocniejszy siłownik poziomy (mój to bodajże 40/200 a gdybym miał to użył bym 60/250)
    - zastosowanie obu rozdzielaczy 5/2 monostabilnych (u mnie jeden jest bistabilny) z cewkami na takie samo napięcie co sterownik (ja miałem z cewkami 12V i zastosowałem dla nich osobny zasilacz)
    - zastosowanie rozdzielacza od siłownika poziomego o większej przepustowości (ja mam 1/4cala a dał bym minimum 3/8)

To takie rady gdybym miał wykonać zgniatarkę drugi raz i ponieść jakieś koszty...

Dodam jeszcze że inspiracją do stworzenia tej machiny było to że w pracy robię od podstaw szafy sterownicze do różnych urządzeń i linii produkcyjnych... Ale bez pisania programów na PLC i HMI oraz bez wykonywania części mechanicznej...
    W następnym wynalazku użyje falowniki, może jakiś PLC i panel dotykowy do niego... Tylko nie mam pomysłu co skonstruować. ?

• #26 27 Gru 2018 16:28
    wójtaszek
    Poziom 17  

tomek_wlkp napisał:
    Tylko nie mam pomysłu co skonstruować. ?

I tu tkwi wada również tego projektu: - brak myśli twórczej, kompletny brak rozpatrzenia wszelkich aspektów realizacji urządzenia pod względem ekonomii użytkowania (o koszcie samej konstrukcji już było). Po co do tak prostej czynności stosować pneumatykę z całą jej uniwersalnością, ale przede wszystkim niską sprawnością ? Wystarczyło bezpośrednio napędzane niewielkiej mocy silnikiem elektrycznym koło zamachowe z odpowiednim mechanizmem sprzęgającym lub nawet nie (wystarczy zsynchronizowane podawanie, a może coś w rodzaju wyciskarki-zgniatarki do warzyw puree z otwieraną burtą, albo kilka na obrotowej karuzeli z samo opróżnianiem grawitacyjnym?). Do tego zgniatanie kilku puszek w jednym cyklu i jest czysta oszczędność energii. Jeszcze prościej zastosować jest system walcowania puszek - płynnie, ekonomicznie i niezawodnie, lub takie rozwiązanie jak już zastosowano praktycznie w punktach u naszych sąsiadów: - drobne, obrotowe tarcze tnące jak w rębaku do gałęzi. :D.

Moderowany przez Marek_Skalski:

Złośliwości i kpiny usunąłem. Jeżeli Kolega nie zgadza się z projektem, to proszę zostawić komentarz dotyczący kwestii merytorycznych.
    3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.

• #27 28 Gru 2018 22:23
    tomek_wlkp
    Poziom 15  

No i tak moi drodzy znalazłem idealne zastosowanie dla tej zgniatarki... Faktycznie jak niektórzy koledzy pisali - opatentować i sprzedawać ... Jestem na urlopie "Na wyspach" czyli w UK i to co zobaczyłem dziś idąc 3km na zakupy to jest szok ... Syf, syf, i jeszcze raz syf a puszek to na odcinku 100m zebrał by z 200 sztuk .... Pneumatyczna zgniatarka do puszek po piwie Pneumatyczna zgniatarka do puszek po piwie Pneumatyczna zgniatarka do puszek po piwie Pneumatyczna zgniatarka do puszek po piwie Pneumatyczna zgniatarka do puszek po piwie

• #28 28 Gru 2018 22:40
    Rezystor240
    Poziom 36  

tomek_wlkp napisał:
    na odcinku 100m zebrał by z 200 sztuk ....

Masz kamerę?
    Jeśli tak, to nagraj 30-minutowy materiał jak gnieciesz te puszki.

• #29 29 Gru 2018 21:41
    ukixx
    Poziom 19  

Pomysł fajny, świetne wykonanie lecz sens budowania takiego urządzenia to tylko po to żeby się pochwalić znajomym albo na pracę inżynierską. Zgniatanie puszek przy użyciu siłownika pneumatycznego jest ekonomicznie nieopłacalne. Jednak biorąc pod uwagę że powstało coś z gratów zalegających w garażu to już zmienia postać rzeczy. Przy obecnej cenie aluminium można zarobić ok 3zł za 54 puszki i biorąc pod uwagę ceny użytych podzespołów oraz sprężonego powietrza to trochę trzeba by tych puszek pozgniatać.

Czujnik odbiciowy powinien być zamontowany na wysokości pracy tłoka a nie w magazynku i wykrywać obecność puszki do zgniecenia a nie czy jest ich więcej jak jedna. Poza tym mając do dyspozycji czujnik odbiciowy to takie urządzenie spokojnie można wykonać używając dwóch czasówek zamiast sterownika PLC.

• #30 29 Gru 2018 22:07
    tomek_wlkp
    Poziom 15  

ukixx napisał:
    Czujnik odbiciowy powinien być zamontowany na wysokości pracy tłoka a nie w magazynku i wykrywać obecność puszki do zgniecenia a nie czy jest ich więcej jak jedna. Poza tym mając do dyspozycji czujnik odbiciowy to takie urządzenie spokojnie można wykonać używając dwóch czasówek zamiast sterownika PLC.

Może na zdjęciach tego nie widać ale czujnik odbiciowy wykrywa puszkę położoną najniżej czyli tą zgniataną ... A co do samego PLC to jest to kwestia dyskusyjna bo ogólnie LOGO to jest przekaźnik programowalny i Automatycy nie uważają go za PLC ...