Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Podział układu ogrzewania na 2 mieszkania

rcristianor 22 Dec 2018 19:02 675 10
    rcristianor
    Level 9  
    Witam forumowiczów, napotkałem na poważny problem i nie wiem jak go rozwiązać.

Rozchodzi się o ogrzewanie podłogowe (100% w całym domu) i o doprowadzenie c.w.u. .
    Wybudowałem dom i wydzieliłem w nim ok. 70m2 oddzielnego mieszkania. Powierzchnia użytkowa całego domu to około 250m2.
    Podczas stawiania komina nie przewidziałem opcji montażu 2 oddzielnych piecy. W konsekwencji stoi 1 komin (palny 200mm + wentylacyjny).

Jestem na etapie rozprowadzania wody użytkowej i myślę już o ogrzewaniu...
    Jak podzielić ogrzewanie tak abym mógł rozdzielić koszty na poszczególne mieszkania? (c.o. i c.w.u.)

Drugie pytanie to jakiej mocy piec?
    Dom z cegły Heluz Współczynnik przepuszczalności ciepła: 0,29 W/m2K, Opór cieplny 3,29 m2K/W
    Ocieplenie 20cm styropian grafitowy - Współczynnik przewodzenia ciepła λD ≤ 0,033 W/mK
    Okna 3 szybowe z ciepłym montażem,
    Ocieplenie poddasza piana 25cm - U=0,15
    Ocieplenie posadzki parter 10cm styropianu, poddasze 5cm - Współczynnik przewodzenia ciepła λD ≤ 0,032 W/mK
    Sufit/Strop od strony parteru ocieplone pianą 12cm- λ = 0,024 W/mK

Myślałem nad marką brotje, znajomi mają i bardzo sobie chwalą.

Dodaje rzuty parteru i piętra (na żółto zaznaczyłem oddzielne mieszkanie)
    Podział układu ogrzewania na 2 mieszkania Podział układu ogrzewania na 2 mieszkania
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    rcristianor
    Level 9  
    Jest to jakieś rozwiązanie i pomyślę nad tym.
    To w takim razie jak dobrać piec pod takie rozwiazanie i na taki metrarz?

Wyczytałem jeszcze że istnieje system przewodu kominowego pod który można podłączyć 2 piece kondensacyjne (tyle że średnica to 225mm)
    Słyszał ktoś o czymś takim?
    piloo1
    Level 13  
    A może drugi komin wyprowadzić przez ścianę ? Jest to powszechne w tego typu zabudowie.
    rcristianor
    Level 9  
    Postawienie drugiego komina lub wyprowadzenie przez ścianę to ostateczność...

szukam rozwiązania żeby podłączyć dwa piece w jeden ciąg kominowy

montuje się piece kaskadowo i muszą być jakieś rozwiązania tyle ze nie mogę doszukać się tego
    ls_77
    Level 35  
    Jeśli jesteś zdecydowany na Broetje - to napisz do ich działu technicznego, to dostaniesz odpowiedź pewnie z doborem materiałów. Każdy producent ma w ofercie kaskady kotłów wraz z przewodami powietrzno-spalinowymi.

Jest jeszcze możliwość powieszenia dwóch kotłów i rozdzielenia ich "kominów" na dwie rury: powietrzną i spalinową. Powietrze zaciągać z zewnątrz a dwa osobne przewody spalinowe umieścić w istniejącym kominie. Jeśli masz komin o średnicy 200mm to nawet i dwie rury spalinowe o średnicy 80mm weją razem w jeden szacht kominowy. Tylko powietrze do obu kotłów trzeba zaciągać dwoma osobnymi przewodami z zewnątrz. Czasami takie rozwiązanie jest tańsze niż wspólny komin.
    rcristianor
    Level 9  
    Is_77 brotje nie mają systemów kominowych...
    Piec chcę kondensacyjny a więc musi być kanał spalinowy w kanale zasysającym świeże powietrze.
    ls_77
    Level 35  
    Wiem że chcesz kondensacyjny.
    Kondensaty też mogą mieć różnie rozwiązane kominy. Tutaj masz przykład a jest ich jeszcze więcej - jak można to rozwiązać:
    Podział układu ogrzewania na 2 mieszkania
    rcristianor
    Level 9  
    Bardziej mi chodziło mi to, że jak jest kondensacyjny piec to świeże powietrze jest ogrzewane spalinami i to wpływa na oszczędności.
    Chyba, że się mylę... dlatego chciałbym uniknąć czerpania świeżego powietrza od "boku"
    ls_77
    Level 35  
    Świerze powietrze nie ma ogrzewać się od spalin.
    Może to mieć wpływ - ale na pewno jakiś marginalny.
    Inaczej nikt by nie stosował krótkich "kominów" przez ścianę.
    rcristianor
    Level 9  
    2 mieszkania ogrzewam jednym piecem, na zasilaniu i powrocie ciepłej wody CO mam liczniki mierzące przepływ i energię w J, na tej podstawie obliczam zużycie energii.