Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wykonanie studni wierconej a wydajność.

Coremeil 22 Dec 2018 20:01 2355 5
    Coremeil
    Level 15  
    Witam,
    moja sytuacja wygląda tak.
    Narzędziami własnej konstrukcji dowierciłem się do lustra wody wody na poziomie 2,9m. Rurę kanalizacyjną fi160 ponawiercaną wbiłem na głębokość 4 metry. Następnie rurę fi110 ponawiercaną chyba wiertłem 1,3mm wbiłem na głębokość 5,5metra. Wbijałem rury metodą szlamowania poprzez wykonanie szlamówki również własnej roboty. Więc koszty nie były duże. Praktycznie poniosłem sam koszt rur + hydrofor + kawałek rury pp z kolankami, smok oraz zawór zwrotny....
    Podlewałem latem swoją działkę około 400 m^2 . Miałem filtr dyskowy piaskowy przed pompą ale potem zauważyłem że mocno spowalnia mi pompę więc usunąłem wkład. Za pompą zamontowałem sobie filtr sznurkowy by móc korzystać z myjki ciśnieniowej. I w sumie sporo wody wylałem przez ten filtr i z białego zmienił się na kolor lekko beżowy... Trochę drobinek piasku by się znalazło . Na początku pompowania leciało sporo a później prawie wcale.
    I tu mam pytanie.
    Gdy podlewałem trawnik zraszaczami pompa wytwarzała odpowiednie ciśnienie i nie musiałem nic przykręcać. Przy podlewaniu pistoletem już nie jest tak różowo. Mam taki o dobrej wydajności i po prostu gdy dłużej podlewam pompa wysysa całą wodę z rury i się zapowietrza.

Chciałym się dowiedzieć co musiałbym wprowadzić do ziemi by móc podłączyć taką pompę i móc korzystać z większej wydajności?
    Wodę mam na 2,8-2,9 metra ale ten patent z rurą kanalizacyjną ponawiercaną chyba wydaje się być słaby. :)
    Jeśli ma ktoś jakieś doświadczenie chętnie wysłucham opinii...
    Woda użytkowana oczywiście do celów ogrodowych. Nikt jej nie pił i raczej pić nie będzie.
    stanislaw1954
    Level 43  
    Myślę że,ze trzeba zacząć od lokalizacji. Domyślam się, ze mieszkasz gdzieś na północy , bądź w centralnej Polsce , gdzie wody gruntowe są dość płytko pod powierzchnią ziemi. O co chodzi? Najlepiej korzystać z wody (studni) w taki sposób, jak robią to w Twojej okolicy. Być może , nie wiem, czy tak robią okoliczni mieszkańcy, wystarczyłoby wykopać studnię koparkę i włożyć tam kręgi betonowe np. średnicy 1m. na głębokość powiedzmy 5-6m. Wtedy masz zapas wody w zbiorniku. Koszt takiej studni to w przybliżeniu ok 1tyś. zł. To sporo więcej niż do tej pory, ale masz zapas wody w studni.
    grubonow
    Level 8  
    Trudno tak od razu powiedzieć co zrobić żeby podłaczyć pompę. Nie napisałeś nic o tym jaka jest wydajność zraszaczy. Wazna rzecz - przed zraszaczami MUSI być filtr bo inaczej to szlag je trafi szybko. Ja u siebie mam pompę która napełnia zbiornik 1000 litrów (taki po oleju opałowym) a potem z niego druga pompa (MHI1300) pcha wodę do zraszaczy. Jeśli u ciebie zraszacze biorą wodę prosto ze studni to znaczy że wydajność i tak jest niezła. Ja mam trawnik 1300 metrów i słabą wydajność studni więc zbiornik 1000 litrów to jest jakaś alternatywa dla kręgów betonowych.

Druga rzecz która mi się nasuwa to temat to takie coś jak "odmulanie studni". Niektórzy studniarze robią taki zabieg na świeżo wywierconej studni - chodzi o to żeby usunąć drobinki ktore spowalniają przepływ i zmniejszają wydajność.
    kierbedz4
    Level 36  
    Rura osłonowa powinna być stalowa i od spodu z naciętymi kątówką zębami oraz nieco w dolnej części rozchylona co będzie stanowić rodzaj noża i wkopać ją ja tylko można głęboko a następnie wciskać w ziemię wybierając urobek szlamówką wewnątrz rury do głębokości przynajmniej jak posadowiłeś tą cienką rurkę.Jak wybierzesz urobek zakup filter 1,5 " osiatkowany specjalną do tego celu siatką miedzianą lub nylonową Sam filter jest długości około 1,2 m u góry posiada gwint 1,5" i na ten filter nakręć zawór zwrotny 1,5" i od zaworu zwrotnego dalej rura ocynkowana 1,5" jak taki segment opuścisz w środek rury osłonowej to w jej środek oraz obok rury syp dobrej klasy żwiru przesianego aby jego granulacja wynosiła około 3 mm i częściowo wyciągaj rurę osłonową i kolejny raz obsypuj żwirem aż do wyciągnięcia rury osłonowej.
    kierbedz4
    Level 36  
    Ja jednak bym optował jak sugerował kolega aby zrobić jednak studnię kopaną.Posiadając sprzęt wiertniczy do 12m odwierciłem 3 otwory i były to negatywy.Kolega zaprosił na działkę pana z rózgą i powbijał nam gwożdzie gdzie szukać wody ale zarzuciliśmy wiercenia na rzecz kopania .W trzech przypadkach opuściliśmy po 7 kręgów i wody nam nie brakowało. Z czasem po latach pracy studni głębinowej spada wydajność takiej studni i studnia ulega likwidacji.
    kierbedz4
    Level 36  
    W samym trakcie wiercenia trzeba co jakiś czas posługiwać się poziomnicą i sprawdzać czy rura osłonowa jest w linii prostej a sama pompa głębinowa powinna być centrycznie opuszczona do filtra przynajmniej 1m od dna filtra i obudową nie może dotykać powierzchni filtra.Dlatego studnie głębinowe wierci się nawet w rurach osłonowych o średnicy 18"dla ujęć wodnych dla potrzeb wodociągów.