Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Domoticz na Windowsie 7 Od Podstaw.

mateusz196 22 Dec 2018 21:20 9024 38
Automation24
  • #1
    mateusz196
    Level 9  
    Witam.!
    Mam duży szacunek do ludzi piszących na tym forum. Szukałem i nie znalazłem tego co chce zrobić.
    Chciałbym pomóc kiedyś komuś w rozpoczęciu zabawy z domoticzem. Zacząłem budowę domu i chciałbym część elektryki oprzeć na elektronice. Kiedyś na raspberry pi teraz zabawa na Windowsie.
    1. Instaluje domoticz na Windowsie ale nie wiem jak zmienić to IP czyli 127.0.0.1:8080
    Na IP lokalne na które wejdę z każdego innego urządzenia.
    Chciałbym zrobić poradnik z takich rzeczy i umieścić na forum. Pozdrawiam. Następny krok to ESP i przekaźnik :)
  • Automation24
  • #2
    kaczakat
    Level 34  
    To daleka droga przed tobą. Robienie tego na PC z Windows nie ma sensu w czasach gdy prąd drożeje o 30%, poszukaj jak to zrobić na Raspberry lub czymś w ten deseń. IP 127.0.0.1 oznacza localhost i jest używane przez program by podłączyć się do serwera na tym samym komputerze, na innym wpisujesz faktyczny numer IP serwera.
  • Automation24
  • #3
    Slawek K.
    Level 35  
    Chcesz robić poradnik a sam nie wiesz co to jest loopback ? Jak kolega @kaczakat napisał, do tego trzeba czegoś, co nie zużywa dużej ilości prądu czyli np. Raspberry, ale z dyskiem a nie kartą pamieci, bo wcześniej czy pózniej karta padnie z uwagi na przekroczoną liczbę zapisów. Jednak wydaje mi sie, że daleka droga przed Tobą.

    Pozdr
  • #4
    mateusz196
    Level 9  
    Ale napisałem. Ze zaczynam i może to być długa droga bo dopiero zaczynam budowę..
    Tak jak pisałem chce poznać Domoticz przez Windowsa ustawić go dodać przekaźniki a nie zrobić z niego, 24godzinny serwer.
    Kupię Raspberry jeśli spodoba mi się to na Windowsie. Teraz chodzi o naukę, a że droga długa to zaczynam od dziś. Mam nadzieję że, pomożecie a nie będziecie tylko odbijać jaki to zły pomysł i jaki ciemny jestem. Za dużo ludzi już mówiło czy nie mam na co pieniędzy wydawać do momentu jak nie skończyłem jakiegoś projektu. (niedawno radio które zrobiłem w skrzynce narzędziowej z obliczonym Bass Reflex, na baterii i sieci z Bluetooth itp) teraz pytają gdzie to kupią..


    Chciałbym tylko ustawić Domoticz, by miał adres IP typu 198.5..... A nie 127..żebym mógł zalogować się na niego będąc w domu na WiFi,telefonem. Później zrobić żeby działał poza domem. I następnie tylko dodać przekaźniki więc to na prawdę tak dużo i trudno?
    Kupiłem przekaźnik z WiFi Esp8266 kupiłem USB ttl 232 uart do wgrania EasyEsp. Ale to powoli. Trzeba coś zmieniać w routerze? Dodawać mu port lub coś w tym stylu?
    Proszę o pomoc, z waszych odpowiedzi postaram się ułożyć właśnie taki krótki poradnik. Jak to robiłem itp.
  • #5
    mateusz196
    Level 9  
    Dobra mam domoticz już na telefonie :)
    W ustawieniach routera zobaczyłem jakie mam IP komputera. Jedno rozwiązane. Teraz następne.
    Ustawienie przekaźnika wgranie ESP poszukam i dopiero napisze jak nie dam rady.

    Dodano po 29 [minuty]:

    Kolejne pytanie. Jak połączyć się z domoticzem poza domem poza siecią WiFi? Przez aplikację.
  • #6
    Slawek K.
    Level 35  
    Musisz mieć stałe zewnętrzne IP od dostawcy internetu i forwardowanie na routerze z sieci zewnętrznej do wewnętrznej.

    Pozdr
  • #7
    kaczakat
    Level 34  
    Podłączyć się z zewnątrz możesz jak dostawca internetu na to pozwala - masz zewnętrzne IP lub przekierowaną pulę portów, robisz przekierowania na swoim routerze (jak masz do niego dostęp, nie wszyscy mają).

    Niezwiązane z tematem przewodnim usunąłem //kozi966
  • #8
    mateusz196
    Level 9  
    To nie ma czegoś takiego jak w sonoff? Aplikacji w która po prostu wpisuje login i hasło i hula?

    Dodano po 13 [minuty]:

    Internet mam w t mobile ruter Huawei b525.
  • Helpful post
    #9
    kaczakat
    Level 34  
    Jeśli to jest internet mobilny to są marne szanse na sterowanie z Internetu. Z założenia jest to łacze dla klientów, nie serwerów (chyba że masz to inaczej określone w umowie). Lub inaczej, ja nie doszedłem do tego jak to zrobić, ale też i nie szukałem za bardzo. W podobnym temacie czytałem, że nie ma takiej możliwości by podłączyć się do serwera FTP na łączu mobilnym, a tu jest analogiczna sytuacja. Musiałbyś mieć jakiś serwer pośredniczący, np. można na thinkspeak (lub podobnych serwisach) robić tak, że jakiś system wysyła dane do logowania co minutę (lub 15s) i co minutę sprawdza jakie są dane do sterowania, inne urządzenie odczytuje z serwisu dane i wysyła w jakieś pole dane do sterowania. Pierwsze urządzenie po znalezieniu nowego polecenia realizuje je.
  • #10
    Slawek K.
    Level 35  
    Można to ew zrobic z wykorzystaniem VPN, ale obecnie darmowych prawie nie ma, a logmein (dawne hamachi) działa kiepsko.

    Pozdr
  • #11
    mateusz196
    Level 9  
    Na hamachi stawialem kiedyś serwery w virtualbox. Ale nie chce iść w tym kierunku. Internet mobilny. Czyli nie wiem czemu ludzie się tak jaraja domoticzem... Sonoff oprogramowanie jakie jest to jest ale z Chorwacji mogłem zrobić wszystko..
    Openhab supla też nic takiego nie udostępnia jak sonoff?
    I na rasberypi był by ten sam problem co Windowsie nie dało by się sterować spoza domu?
    Jak jest ze światłowodem?
  • Helpful post
    #12
    Slawek K.
    Level 35  
    Jak lubisz udostępniać dostęp do swoich urządzeń na obcych serwerach to Twoja sprawa. Domoticz to lokalne rozwiązanie, oczywiście z możliwym dostępem z zewnątrz, tylko trzeba mieć wiedzę odnośnie konfiguracji sieci i urządzeń sieciowych, np. routera. Wtedy można mieć dostęp do domoticza skąd chcesz, nie ważne czy jesteś za granicą czy nie, czy łączysz się z komórki czy też z netu światłowodowego, czy każdego innego.

    Pozdr
  • #13
    mateusz196
    Level 9  
    W sumie to masz rację. Dostęp do garażu bramy itp udostępniać na serwery obce. Trochę strach.
  • Helpful post
    #14
    xury
    Automation specialist
    Według mnie stawianie domoticza na windowsie to nieporozumienie. Jeśli już nie chcesz robić tego na RPi to polecam do tego jakiś mały terminal z HDD lub jakiś mini pc board z Debianem na pokładzie.
    Do tego można użyć przeróżnych urządzeń opartych na Esp8266 z softem typu ESPEasy, Tasmota lub Espurna.
    Mogą to być popularne płytki typu wemos lub gotowe moduły sonoff'a z tym że należy zmienić w nich oprogramowanie. Ponadto z sonoff'a należy bardzo uważać i NIGDY nie podłączać ich jednocześnie do sieci i przez Uart do komputera ponieważ ich zasilacze nie mają separacji galwanicznej od sieci.
  • #15
    mateusz196
    Level 9  
    Jeśli spodoba mi się Domoticz, to tak jak wyżej pisałem postawie serwer na RB. Tylko chodzi o to, że nie chce teraz inwestować w RB bo jeszcze instalacja elektryczna w budynku długo przede mną, a tu co rok wychodzi kilka wersji i chce kupić najświeższą jaka będzie przy tym jak będę rozkładał elektrykę.
    Teraz chce nauczyć się tego na Windowsie by później się nie motać. Chyba mam rację że programowanie i dodawanie przekaźników czujników itp na Windows- owym domoticzu jest takie samo jak na malinie?
  • #17
    Slawek K.
    Level 35  
    Jezeli czujnikow nie planujesz podpinac bezposrednio do GPIO raspberry, to wszystkie inne sposoby korzystania z czujników są tożsame na windowsie i raspberry.

    Pozdr
  • #18
    mateusz196
    Level 9  
    Myślę żeby komputerem głównym było Rashberry następnie do niego Arduino i z Arduino na przekaźniki ew styczniki do gniazd gdzie było by Żelazko itp. Dobry to pomysł czy coś byście po drodze zmienili?

    Wesołych świąt :) i dziękuję za taką pomoc Panowie :)
  • Helpful post
    #19
    Slawek K.
    Level 35  
    Ja Ci poradzę tak :
    1. Raspberry pi 3 B+ (ma już wifi wbudowane i bt) + Domoticz
    2. czujniki lub układy wykonawcze esp8266 czyli np. wyżej wspomniany Wemos D1 mini ze softem ESPEasy

    Mam na takim setupie zbudowany cały system w domu. Urządzenia odczytujące czy wykonawcze (albo oba razem) projektuje sobie sam w zależności od przeznaczenia i potrzeb, przy wykorzystaniu gotowych Wemos d1 mini właśnie, bo paradoksalnie, są praktycznie w tej samej cenie co gołe esp8266 a mają już na pokładzie stabilizator 3.3V i usb-uart co jest wygodne do programowania i debugowania. Jedyny minus to większy rozmiar od gołego esp.
    Do Wemos możesz sobie podłączyć gotowy moduł przekaźnika (w nazwach marketingowych przekaźnik do arduino ;)) i masz już gotowy sterownik do zdalnego załączania urządzeń z poziomu domoticza lub aplikacji Domoticz na smartfona. Do tego prosty jak drut czujnik temperatury np. DS18B20 i masz np. termostat na jednym Wemos.

    To tak w skrócie, bo rozwiązań jest możliwych mnóstwo. Powyższe sprawuje się bez problemu, komunikuje się po WiFi i takie rozwiązanie polecam.

    Możesz tez spiąć z domoticzem np. gotowe Sonoff jeżeli nie chcesz się bawić we własne urządzenia.


    Pozdr
  • #20
    mateusz196
    Level 9  
    1x Wemos to 1x przekaźnik czy jak Arduino może sterować duża liczba przekaźników.
    I jak z fizycznymi przyciskami, bo z tego w domu nie zrezygnuje nawet chwilowe mogą być.
    Chciałbym też to co mogę, czyli połączenia np tego wemosu jak kolega pisze zrobić kablem do RB, tak samo jak RB podłączyć po skrętce do routera. Czy Wemos to umożliwia? (wszystko to by siedziało w rozdzilnicy w garażu).
    Po WiFi tylko smartfony i jakiś tablet w dobrym miejscu w domu do załączania podlewania ogrodu, świateł, oświetlenia z zewnątrz, oświetlenia świątecznego i wszystkiego co będzie w Domoticzu.
    Dobry pomysł?

    Dodano po 5 [minuty]:

    Nie chciałbym żeby RB zaczęło" zamulać" po podłączeniu do niego 15 przekaźników. Wolałbym żeby RB sterowalo np Arduino a z Arduino szło na przekaźniki.
    Oczywiście wszystko w jednej rozdzilnicy połączone kablami nie po WiFi.
  • #21
    Slawek K.
    Level 35  
    Arduino nie jest "szybsze" niż esp8266. Nic Ci nie zmuli, nawet po podłączeniu 253 urządzeń do RPi. Komunikacja pomiędzy RPi i Wemos odbywa się w odstępach czasu bo nie ma potrzeby aby słały informację non stop, i są to krótkie transmisje, ruch sieciowy generowany przez cały system jest znikomy. Do Wemos możesz podłączyć więcej urządzeń, w zasadzie masz do dyspozycji do 8 pinów do wykorzystania bez kombinacji, ale można w razie czego jeszcze zwiększyć od biedy wyłączając niektóre funkcje sprzętowe, więc sobie policz ile przekaźników i przycisków Ci potrzeba. Mam sterownik ogrzewania podłogowego który na listwie zasilającej mierzy 6 temperatur na powrotach pętli grzewczych i do tego 6 przekaźników sterujących siłownikami termicznymi sterującymi zamykanie/otwieraniem zaworów zasilających na każdej pętli, plus czujnik temperatury i wilgotności otoczenia, i to wszystko na jednym Wemos. Ale do tego wykorzystałem 6 czujników DS18B20 które pracują na szynie 1-wire więc sa wszystkie podpięte do jednego pinu, i DHT22 jako czujnik temperatury i wilgotności otoczenia na innym pinie, kolejne 6 pinów to przekaźniki. Jak widzisz, możliwości są duże.

    Wemos pracuje tylko po WiFi, nie ma możliwości pracy po RJ45 bez dodatkowego modułu.

    Pozdr
  • #22
    mateusz196
    Level 9  
    Czyli Arduino nie jest tak potrzebnym elementem? Ile lat już pracuje Ci ta instalacja?
    Teraz na mój język : RB połączone do domowego internetu > wgrany Domoticz > dodane kilka płytek Wemos > do Wemos podłączone przekaźniki razem z przyciskami >ustalenie scen i dodanie urządzeń do Domoticz > praca urządzeń. Dobrze to rozumiem?
  • #24
    Slawek K.
    Level 35  
    Dokładnie dobrze rozumiesz, kluczem jest tu sieć domowa, w tym przypadku WiFi.
    Od 1,5 roku, ciągle rozbudowywana, dziś mam grubo ponad 100 IDX w Domoticz, dużo korzystam z eventów (piszę je w Lua) - między innymi do sterowania całym ogrzewaniem w domu tj. piecem CO, pompami CO i CWU itp., ale to tylko część. Di RPI mam podpięty host Z-wave pozwalający na obsługę urządzeń pracujących na częstotliwości 868MHz - w moim przypadku siłowniki termostatyczne Danfoss Link na kaloryferach. Mam w Domoticz opomiarowaną energię elektryczną i wodę, nie mówiąc o włącznikach światła i oświetleniu, w każdej puszce mam moduł z Wemos i przycisk chwilowy zamiast tradycyjnego co pozwala na on/off również poprzez Domoticz. To się przydaje podczas wyjazdów urlopowych, wtedy zmieniam na inny "plan" w Domoticz i np. symuluję obecność poprzez załączanie/wyłączanie różnych świateł o różnych porach. O innych udogodnieniach nawet nie będę już pisał. udało mi się poprzez optymalizację zarządzaniem urządzeniami domowymi osiągnąć realne oszczędności na energii elektrycznej o ~150 zł za 2-miesieczny okresy i teraz płacę 400 zł za energię a nie 550 zł jak wcześniej.
    Dlaczego mój pierwszy post dotyczył braku sensu domoticza na windows ? otóż z uwagi na zużycie energii samego takiego serwerka. Nawet gdybyś to zrobił na laptopie, to trudno było by zejść ze zużyciem poniżej 20-25W, a na RPi masz zaledwie 2-3W. Dla bezpieczeństwa, RPi mam na dysku SSD zamiast na karcie microSD jak standardowo gdyż karta ma limit zapisów i wcześniej czy później padnie. Backup wykonuje się automatycznie na pendrive raz na dobę.

    Jak widzisz możliwości są ogromne. Polecam ci w necie do poczytania na ten temat "blog Cezara" - znajdziesz w google bez problemu ;)

    Pozdr
  • #25
    xury
    Automation specialist
    W dodatku można obejść się nawet bez RPi czy innego minikomputera, bo Domoticza możesz zainstalować na routerze z Openwrt i extrootem. Też tak kiedyś miałem, ale zapragnąłem mieć wykresy na Grafanie i mieć bazę InfluxDB. Do tego router już ma za małe zasoby, a RPi bez dysku szybko zajedzie kartę SD
  • #27
    mateusz196
    Level 9  
    i problem...
    wyskakuje coś takiego przy flashowaniu esp8266
    Domoticz na Windowsie 7 Od Podstaw.

    Dodano po 7 [minuty]:

    i na koniec flash failed
  • #29
    mateusz196
    Level 9  
    Domoticz na Windowsie 7 Od Podstaw.

    Programowalem i gołe i w przekaźnikiu to samo

    Dodano po 9 [minuty]:

    i na koniec flash failed

    Dodano po 8 [minuty]:

    rezystory podłączyć muszę?