Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alan 18 - Zakłócenia od linii energetycznych, sygnalizacji świetlnej itp.

8126 22 Dec 2018 21:44 801 13
Optex
    8126
    Level 12  
    Witam!
    Jakiś czas temu trafił do mnie alan 18. Udało się go reanimować.
    W samochodzie sprawuje się nawet przyzwoicie. Niestety dość mocno dają się we znaki miejskie zakłócenia.
    Głównie linie energetyczne, sygnalizacja świetlna. Słychać nieprzyjemne brumienie, lecz nie jest to raczej typowe 50 Hz.

Czy ktoś ma może jakiś pomysł od czego zacząć?

Mam zrobione kilka zrzutów z pomiarów cewek.
    Kanał nr 2 pokazuje znaczniki częstotliwości - zakres wobulowania, są ledwo widoczne w górnej cześci ekranu.

Zastanawia mnie cewka L5. Ma strasznie "płaską" charakterystykę.
    Na screenie jest zakres raptem 50kHz.
    Czy to może świadczyć o uszkodzeniu?

Gdzieś na forum znalazłem informację, że warto zamienić diody 1N4148 na BAT42, to samo z germanowymi. Czy to dobry pomysł by coś w odbiorniku poprawić?

Mam świadomość, że te radia mają po 25 lat i być może brak dobryk filtrów NB/ANL robi swoje.

Dziękuję za wszelkie uwagi.

L2

L3

L4 wylutowana

L5 wylutowana

L6

L7

L17 (po wylutowaniu charakterystyka była trochę lepsza)

Charakterystyka toru odbiorczego - zakres 50kHz.

Sygnał odbierany z generatora WCZ 2mV + tłumik 50dB 1kHz modulacja 80%.
  • Optex
    reneeww
    Level 13  
    No nie wiem czy coś z tym zrobisz, trochę radii już przetestowałem i każde łapało zakłócenia z sygnalizacji itp rzeczy. Jeśli coś rzuca zakłócenia w paśmie 27 Mhz np będą to składowe jakiegoś sygnału, to przejdą przez odbiornik i tyle.
  • Optex
    8126
    Level 12  
    Rzeczywiście kiedyś nie było WIFI. Dzisiaj dużo z infrastruktury miejskiej łączy się w systemy i bardzo prawdopodobne, że coś zaśmieca posmo 27.
    Nie mam doświadczenia z nowymi CB. Może te z górnej półki jednak radzą sobie lepiej?
    reneeww
    Level 13  
    Wiesz nawet nie musi chodzić o wifi. Radio może łapać ze wszystkiego. Np jak pod światła podjedzie jakiś trypel to słyszysz w radiu jego alternator albo układ zapłonu -a przecież tam nie ma nigdzie 27 Mhz. Ale każdy sygnał można opisać jako sumę sinusoid i gdzieś na tą sumę wchodzą składowe 27 Mhz i je słyszysz.

Raczej nowsze konstrukcje są gorsze niż te stare. Z takim czymś radzi sobie ASC jeśłi w miarę dobrze chodzi. Jednak znowu coś za coś, bo ASC też potrafi być denerwujący i z miejsca wytniesz słabe stacje. No i poprawnie działający ASC to domena niewielu cb
    Novile
    Level 34  
    reneeww wrote:
    Wiesz nawet nie musi chodzić o wifi. Radio może łapać ze wszystkiego.
    Dokładnie tak, jak kolega pisze. U mnie jest szokiem podjechanie pod własny dom gdy włączy się "halogen" na czujnik ruchu, mam +30dB na radiu , nic tego nie usunie. Podobnie miałem, gdy raz trafiłem "nowoczesną i energooszczędną" żarówkę LED, w kuchni była na 1-ym piętrze, od niej także cała skala od razu zakłóceń. Nie sądzę aby istniały takie filtry , które to wygładzą. Podejrzewam, że to co Ty kolego masz na tym Alanie 18, to już jest i tak"okrojona" wersja tych zakłóceń. Te stare konstrukcje sobie naprawdę nieźle radzą z tym w porównaniu do nowych,
    Jap
    Level 28  
    [quote="Novile"]
    reneeww wrote:
    Te stare konstrukcje sobie naprawdę nieźle radzą z tym w porównaniu do nowych,

no tu bym nie generalizował bo tak nie jest. Powiem tak - miałem Alana 18 (i wiele innych CB radio), zainstalowałem w mobilu najnowszego chińczyka apollo road blues i większość problemów zniknęło. Ale niestety, dzisiejsze czasy są ciężkie dla urządzeń radiowych... trochę sytuacje ratują procesory DSP ale czasy lat 90tych już nie wrócą...
    reneeww
    Level 13  
    To wyżej to nie moja słowa:D

Ale ten apollo pewnie sobie radzi przez ASQ
    SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Niestety brak NB daje się we znaki.
    W tej naprawianej 18 ANL na pewno jest sprawny?
    M
    zworys
    Level 39  
    Generalnie kolego autorze - nasycenie "eteru" falami radiowymi jest ogromne, zarówno tymi planowanymi emitowanymi przez różne nadajniki jak i zakłóceniami generowanymi przez różne urządzenia. Moda na zasilacze impulsowe i przetwornice także robi swoje, zwłaszcza że niestety większość z tych "tworów" jest niedbale zaprojektowana , budżetowo wykonana i w konsekwencji niemożliwie "sieje" w szerokim paśmie. Dodatkową bolączką jest fakt że pasmo CB nie jest chronione i trudno o wyeliminowanie "szkodników". Chyba lepiej już nie będzie. Odpowiedzią powinno być perfekcyjne zaprojektowanie i wykonanie wysoce selektywnego toru wcz. i p.cz. ale to spowoduje znaczący wzrost ceny radia CB więc jest to mało realne.
    Jap
    Level 28  
    jeśli harmoniczne z wszechobecnych zasilaczy impulsowych są w okolicy to perfekcyjne zaprojektowanie i wykonanie wysoce selektywnego toru wcz. i p.cz. też w niczym nie pomoże...
    Z ciekawostek dodam - taki samochodowy GPS Tracker zwany TK103 całkowicie ZMASAKROWAŁ mi swą przetwornicą impulsową nawet radio FM... W mieszkaniu od kilku miesięcy obserwuję poziom zakłóceń ok S4 na 145MHz ... Niskie pasma KF praktycznie nieużyteczne (S9 +20dB syfu). "Nowoczesność"...
    8126
    Level 12  
    Witam!
    Dziękuję za uwagi.
    Wymieniłem diodę D5 na identyczną jaka jest w detektorze AM AA113.
    Trochę się poprawiło.

Wrócę jeszcze do początkowych zrzutów ekranu, szczególnie dla cewki L5.
    Charakterystyka dla tego filtru jest dość płaska. Czy nie powinna ona mieć lepszej dobroci, co jest ewidentnie widoczne przy innych filtrach?

Chodzi o to, że śmietnik w eterze jest niezaprzeczalnym faktem, ale może tor WCZ ma jednak jakiś drobny feler. Tak po "obrazkach" patrząc może właśnie L5?
    Czy ewentualnie sprawdzenie w tym miejscu filtru 7x7 nr 120 lub podobnego ma sens?
    Dostrojenie częstotliwości środkowej to nie problem, ale czy dopasowanie impedancji nie pogorszy sprawy?

Pozdrawiam,