Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radiotelefon Walkie Talkie ,,Baofeng'''' BF-T3 - zmieniłem bieguny zasilania

Le0ś 22 Dec 2018 23:20 2058 6
    Le0ś
    Level 8  
    Witam!
    Od wielu lat używam krótkofalówek z funkcją VOX jako alarmu antywłamaniowego. Jedna wisi na drzwiach w altanie na działce odległej o 1,5 km a druga w mieszkaniu w bloku. Zasilane są nie z baterii czy akumulatorków R6 tylko z akumulatorów motocyklowych 6V, bo nie trzeba ich tak często ładować.
    Pół roku temu na Allegro zakupiłem nowe radiotelefony BAOFENG BF-T3 z funkcją VOX, z których byłem bardzo zadowolony bo nie było słychać przypadkowych rozmów jak przy używaniu innych modeli. Dzisiaj doszło do krótkotrwałej zamiany podłączeń plusa z minusem i ta krótkofalówka przestała działać. Jest ciemny ekran i brak jakiejkolwiek reakcji na używanie przycisków, po prostu jest martwa.
    Zwracam się z pytaniem do osób które miały podobny przypadek z krótkofalówkami: czy istnieje możliwość naprawy takiego egzemplarza? Czy uszkodzenie jest już nieodwracalne?
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    Interval
    Level 25  
    Raczej istnieje możliwość naprawy, proszę otwórz ją i zrób zdjęcia jak wyglądają płytki.
    Le0ś
    Level 8  
    Witam!
    Jest jedna duża płytka bez widocznych zmian zewnętrznych. Zdjęcie w załączniku.

gumisie
    Level 43  
    Witam.

Zazwyczaj sprzęty tego typu powinne mieć zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem zasilania w postaci diody. Należałoby ją odszukać, również sprawdzić do których punktów dochodzi napięcie zasilania tego TRX_a.

Pozdrawiam.
    Le0ś
    Level 8  
    Tutaj nie można dopatrzeć się diody zabezpieczającej. Być może producent nie przewidział możliwości zamiany biegunów zasilania
    Pozdrawiam
    gumisie
    Level 43  
    Le0ś wrote:
    Być może producent nie przewidział możliwości zamiany biegunów zasilania
    Możliwe.
    Ja bym poszukał za pomocą multimetru, elementów połączonych z plusem TRX_a.
    Le0ś
    Level 8  
    Witam
    Naprawa tej krótkofalówki jest dla mnie zbyt skomplikowana dlatego postanowiłem kupić dwie nowe. Naprawę odłożyłem na później, może znajdę kogoś kto już to uszkodzenie naprawiał i udzieli właściwej wskazówki.
    Pozdrawiam