Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka tania drukarka laserowa do sporadycznego druku

Setesh 23 Dec 2018 03:30 3837 14
    Setesh
    Level 10  
    Witam,
    poszukuję drukarki laserowej która będzie wykorzystywana sporadycznie, głównie do drukowania tekstu, schematów, czasami zdjęć.
    Najważniejszym, chociaż niezbyt częstym zadaniem będzie druk schematów płytek PCB aby je potem wytrawić.

Z uwagi na to, że drukarka nie będzie za często używana to wolałbym nie obudzić się po 6 miesiącach i dowiedzieć o braku tonerów/wałków/czegoś do drukarki - dlatego może lepsza będzie sprzedawana od X lat z dobrym wsparciem niż nowa.

Co chciałbym:
    - WiFi (stanie "gdzieś" w mieszkaniu ale nie wiem gdzie - na pewno nie podpięta pod któryś z komputerów czy ruter)
    - Drukarka musi współpracować z MS Windows >= 7, Linux Debian/Raspbian oraz z Androidem >= 5.0
    - Może być kolorowa (ale odcienie szarości też są jak najbardziej ok :)
    - Druk dwustronny (bardzo duży plus )
    - Rozdzielczość - 1200x600 (jako minimum?)
    - AutoOff (Drukarka będzie cały czas podpięta więc wskazany jakiś automatyczny tryb sleep czy coś jak nie będzie używana)
    - Tania eksploatacja i drukowanie (doceniam dobrej jakości zamienniki)
    - Dobrze aby nie trzeba wymieniać tonerów mając jeszcze dużą jego część nie wykorzystaną
    - Jeżeli jest opcja to wałki wymieniane razem z tonerem
    - Preferowany zakup w sklepie stacjonarnym (Komputronic, MediaAmator, AGDDolarRTV itp)
    - Cena - najlepiej jakby się zmieściła w okolicach 400-500 zł (jak wspomniałem - urządzenie sporadycznie będzie używane więc i cena nie ma sensu aby była z kosmosu)

Czego nie potrzebuje (chociaż może być) :
    - Urządzenia typu 1000 in 1 (Skaner, Ksero, FaceLifting, SolarAss itp)

Wstępnie staram się coś na własną rękę znaleźć ale ostatnią drukarkę miałem kilkanaście lat temu więc moje doświadczenie jest dość skromne...
    KRY5PIN
    Level 36  
    Nie kupisz drukarki z takimi wymaganiami w takim przedziale cenowym. Zapomnij.
    Setesh
    Level 10  
    - Nie musi być nówka, może być używka.
    - Napisałem, że najlepiej jakby się zmieściła w przedziale cenowym ale nie, że musi.
    GrandMasterT
    Level 24  
    To ja dam taki przykład:

HP 1102w - drukarka klepana od lat i wszędzie tego pełno, dalej produkowana więc zamienniki pewnie jeszcze długo będą dostępne:

+ ma wifi
    + działa na windowsach, są do niej drivery na linuksa (musisz ewentualnie poczytać czy bardzo problemowe i jak z kompatybilnością), drukowałem chyba na niej z androida (nie mam 100% pewności bo drukarek u mnie dużo).
    - nie ma kolorów
    - nie ma dupleksu
    - print quality 600x600 dpi
    - auto off - nie wiem czy się sama wyłącza ale w standby niewiele co pobiera
    + zamienniki są względnie tanie i dostępne od lat
    + toner da się wyssać do końca, ale jak jest mało proszku jakoś druku spada
    + bęben jest w tonerze
    + spokojnie kupisz nową w sklepie

Na dobrym zamienniku termotransfer da się zrobić bo to uskuteczniałem, ale jeżeli za bardzo pożałuje się kasy to są problemy z uzyskaniem jednolitej czerni. Z racji tego że poza kasetą z tonerem nie ma innych elementów mających kontakt z proszkiem, można się pokusić o przekładanie kaset i termotransfer z użyciem oryginału. Starczy na długo.
    Dodatkową zaletą tej drukarki jest to, że jej budowa jest prosta jak budowa cepa, jeżeli bardzo się przywiążesz do swojego egzemplarza i coś zdechnie, da się wyremontować korzystając z innej jako dawcy części. Jakieś podstawowe części też da się do niej po prostu dokupić.

W w/w kryteriach poszukiwania jeszcze mógłbyś dorzucić jakąś formę podajnika ręcznego. Jeżeli trafiłbyś drukarkę gdzie jest tylko kaseta na papier, może się okazać że nie pociągnie grubszego papieru kredowego z kasety i tyle będziesz miał z termotransferu. Ta wyżej wspomniana HP ma po prostu 2 dziury na papier.
    KRY5PIN
    Level 36  
    Z używki w takim przedziale znajdziesz jakąś OKI, laser kolor, duplex, podłączenie do sieci LAN.
    cezar80
    Level 27  
    Mogę za 250 zł sprzedać ml2955 z nowym tonerem. Stan idealny. Jak coś proszę priv. Parametry możesz zobaczyć w necie.
    Setesh
    Level 10  
    cezar80 wrote:
    Mogę za 250 zł sprzedać ml2955 z nowym tonerem. Stan idealny. Jak coś proszę priv. Parametry możesz zobaczyć w necie.

Niestety LAN mnie nie interesuje. Nie chce ciągnąć kabla do routera czy switcha. Dlatego wolę WiFi.
    Homo_toxicus
    Level 20  
    GrandMasterT wrote:
    To ja dam taki przykład:

HP 1102w - drukarka klepana od lat i wszędzie tego pełno, dalej produkowana więc zamienniki pewnie jeszcze długo będą dostępne:

1102W nowej już chyba się nie dostanie. W chwili obecnej zastępuje ją drukarka LaserJet ProM12W - podobna półka cenowa (za używaną 1102W , według alledrogo trzeba dać więcej niż za nową ProM12W). Ale również polecam, tak jak Kolega GrandMasterT, drukarki HP. Dobrze znoszą zamienniki i do tego łatwo się je regeneruje w domowych warunkach. U mnie w pracy spokojnie znoszą 4-5 dosypek tonera (oczywiście z czyszczeniem zbiornika nadmiarowego) bez wyraźnego pogorszenia jakości wydruku.

P.S. Na kilku stronach faktycznie znalazłem jeszcze ofertę nowych 1102w. Jeżeli są jeszcze dostępne to nie zastanawiałbym się ani chwili. :-)
    GrandMasterT
    Level 24  
    Ja nie tak dawno (z 3 miesiące temu) zamówiłem 2 takie w lokalnym sklepie i normalnie mi je przywieźli, więc gdzieś są dostępne. Przy sporadycznym wydruku to szkoda babrania się z regeneracją kasety, zamienniki dobre są pewnie gdzieś od 40-45zł (my w hurcie kupujemy je po ~30) więc jak się mało drukuje to taka robota się nie kalkuluje.
    Homo_toxicus
    Level 20  
    GrandMasterT wrote:
    ...jak się mało drukuje to taka robota się nie kalkuluje.

Zgadzam się, ale w mojej sytuacji gdzie drukarek jest kilkadziesiąt i wydruki idą w tysiącach to wygląda nieco inaczej :-). Inną rzeczą jest to, że zamienniki które dostawaliśmy zamówione "przez centralę" wytrzymywały ok 3 tygodni po czym zasypywane we własnym zakresie ok 2-2,5 miesiąca :D. Ale zapewne jak to w budżetówce - wygrywa NAJTAŃSZA oferta :D.

P.S. Kolega zamówił sobie jakieś półtora roku temu poleasingową HP2015DN - licznik wydruków UWAGA - 38 stron (!!!!) - w środku "igiełka" a zapłacił za nią 100 zł. :-)
    Homo_toxicus
    Level 20  
    yogi009 wrote:
    Jak znajdziesz w dobrym stanie HP LaserJet 1015, 1018, 1020. Nie do zajechania.

Prywatnie w domu drukuję na HP LJ 1000 (jakieś 20 lat) oraz HP LJ 1150 (jakieś 17 lat.). Żadna z nich nie widziała śrubokręta - eksploatacja śmiesznie tania. :D
    GrandMasterT
    Level 24  
    Homo_toxicus wrote:
    GrandMasterT wrote:
    ...jak się mało drukuje to taka robota się nie kalkuluje.

Zgadzam się, ale w mojej sytuacji gdzie drukarek jest kilkadziesiąt i wydruki idą w tysiącach to wygląda nieco inaczej :-).

Właśnie czym więcej się drukuje, tym mniej się to opłaca - zamiast babrać się z regeneracją zawsze taniej będzie kupić drukarkę która lepiej znosi duże obciążenia i toner ma lepszą wydajność. 10zł więcej od zamiennika do 1102, 1005 lub 1018 kosztuje zamiennik do 2015 lub 2055 a wydrukuje te 7k stron (drukarka tej klasy poleasingowa z gwarancją 300-400zł). Jak komuś mało to przecie są drukarki gdzie tonery, nawet oryginalne, są jeszcze wydajniejsze a proporcjonalnie do ilości wydruków kosztują nawet mniej. U nas w "firmie" dawno się wyzbyliśmy małych drukarek w miejscach gdzie drukowane jest więcej jak ryza papieru na miesiąc, to się po prostu nie opłaca jeżeli można w to miejsce postawić maszynę która za 100zł wydrukuje 10k stron na oryginalnym tonerze.
    Setesh
    Level 10  
    Kupiłem używkę HP P 1102w i po podłączeniu do WiFi i testach druku w zupełności wystarczy.
    Cena nie najgorsza bo wyszło 450 zł. Przedrukowała prawie 5K stron. Może to i dużo ale drukuje ładnie.
    Dziękuję wam za pomoc :)
    Homo_toxicus
    Level 20  
    Setesh wrote:
    ... Przedrukowała prawie 5K stron. Może to i dużo ale drukuje ładnie....

Dla tych drukarek, przebieg 5000 stron oznacza jedynie, że właśnie się "dotarła" :D.

P.S. - drukarki eksploatowane w mojej firmie osiągają przebiegi rzędu 150 000 stron i lepiej :D.