Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zla temperatura cwu w instalacji

23 Gru 2018 10:47 225 7
  • Poziom 3  
    Witam. Pisze do was z pewnym problemem, tzn: przy piecu centralnego ogrzewania mam zamontowane dwie pompki jedna do CO a druga CWU i mam ustawione np: ze temperatura zadana co ma wynosić 65 stopni a temp CWU 50, temp załączania pomp to 40 stopni. Tutaj pojawia się problem - gdy cały układ działa wyłącznie na pompie co to wtedy temp CWU waha się w granicach 38-44 stopni, natomiast gdy włączę prace pomp równoległych to wtedy temp CWU jest wyższa niż jej temperatura zadana (ma około 56 stopni). Co może być tego powodem?

Dodam ze obie pompy włączają się równocześnie gdy temp zadana co wynosi 40 stopni. Sam piec nie działa, tylko na manualnych nastawach. Zasilanie do bojlera zrobione jest przed zaworem 4 d i na tej rurze zasilającej znajduje się pompa CWU.
  • Poziom 3  
    Nie ma tam żadnych zaworów, poza jednym zwykłym zaworem przy połączeniu rury zasilającej z "wejściem" do wężownicy bojlera.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Stan899 napisał:
    Nie ma tam zadnych zaworow, poza jednym zwyklym zaworem przy polaczeniu rury zasilajacej z "wejsciem" do wezownicy bojlera.

No to jak w ogóle sobie wyobrażasz stabilizację temperatury c.w.u. skoro nic nie steruje przepływem wody przez wężownicę w bojlerze w zależności od temperatury wody w nim?
    Na początek dołóż termostat wyłączający pompę zasilająca wężownicę gdy temperatura wody w bojlerze przekrocy 50 stopni, choć to może nie wystarczyć jeśli np. pompa obiegu c.o. będzie si wtedy przepychała wodę z powrotu do wężownicy - wtedy dodać trzeba zawór zwrotny lub elektrozawór na zasilaniu weżownicy.
  • Poziom 3  
    Dzięki za pomoc.

Myślałem ze to powinno działać w taki sposób ze gdy woda w bojlerze osiągnie temp zadana to pompa CWU się wyłączy i ze dołożenie samego zaworu zwrotnego (żeby nie dogrzewało się to grawitacyjnie) załatwi sprawę. Jak rozumiem tak nie jest?
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Stan899 napisał:
    Myslalem ze to powinno dzialac w taki sposob ze gdy woda w bojlerze osiagnie temp zadana to pompa cwu sie wylaczy i ze dolozenie samego zaworu zwrotnego (zeby nie dogrzewalo sie to grawitacyjnie) zalatwi sprawe.

To powinno wystarczyć, ale w/g opisu w poście rozpoczynającym wątek tak to u ciebie nie działa, bo pompa się kręci niezależnie od temperatury wody w bojlerze.
  • Poziom 3  
    Wlasnie tego nie jestem pewny, a nie mam jak sprawdzić bo jestem poza domem i przez kilka dni mnie nie będzie. Jeżeli miałbym zamontować dodatkowo ten zawor z termostatem do cwu to musze go jakos podpiac do sterownika zeby zsynchronizowac go z temp zadana na cwu?

W ktorym miejscu powinienem go zamontowac?

Zawor zwrotny powinienem zamontowac przed czy za pompka cwu?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Stan899 napisał:
    Jeżeli miałbym zamontować dodatkowo ten zawor z termostatem do cwu to musze go jakos podpiac do sterownika zeby zsynchronizowac go z temp zadana na cwu?

Przede wszystkim sterowana musi być pompa. Gdy temperatura wody w bojlerze osiągnie zadaną to musi się wyłączyć. Jeśli będzie też elektrozawór to musi być sterowany razem z pompą.

Stan899 napisał:
    W ktorym miejscu powinienem go zamontowac?

Na obiegu zasilającym wężownicę w bojlerze. Jeśli bojler jest na poziomie kotła to zapewne wystarczy zawór zwrotny.

Stan899 napisał:
    Zawor zwrotny powinienem zamontowac przed czy za pompka cwu?

Obojętne w zasadzie.