Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przekaźnik-jaki to człon?

23 Dec 2018 13:07 1005 29
 • Level 3  
  Witam. Czy mógłby mi ktoś powiedzieć do jakiego typu członów można zaliczyć przekaźnik(jako człon wykonawczy) rozpatrując układ regulacji trójstawnej? Czy będzie to człon całkujący? Czy ten schemat zbudowany w simulink jest poprawny?
  Przekaźnik-jaki to człon?
  Z góry dziękuje za odpowiedź.
 • Level 34  
  Człon wykonawczy jest elementem całkującym a czy przekaźnik zachowuje się jak element całkujący? Wydaje mi się że on wzmacnia sygnał jak człon proporcjonalny. Bardziej mi to wygląda na jakąś grzałkę a obiektem regulacji jest jakiś piec(zakładam to).

  Arduino i przekaźnik powinieneś stricte traktować jako już regulator.
 • Level 3  
  Przekaźnik pod wpływem sygnału z regulatora (arduino) ma za zadanie załączyć odpowiednie urządzenie w celu regulacji temperatury. Rozpatrując układ regulacji jest regulator, człon wykonawczy i obiekt więc dlatego przekaźnik pełni rolę członu wykonawczego. Czyli uważasz żeby usunąć ze schematu ten człon przekaźnika? :)
 • Helpful post

  Automation specialist
  Przekaźnik ze względu na czas przełączania wprowadza do układu opóźnienie. W zależności od odpowiedzi układu może to być opóźnienie, które da się pominąć.
  W Simulink'u człon opóźniający to chyba Transport delay, ale dawno nie używałem.
  Ciekawa rozprawa na temat przekaźnków w EP https://ep.com.pl/artykuly/11424-Przekazniki_parametry_i_zasady_aplikacji.html
 • Level 3  
  Obiekt zaaproksymowałem do członu inceryjnego pierwszego rzędu. Problem w tym że jak usunę ten blok funkcyjny (ten "człon wykonawczy")to generowany przebieg nie jest poprawny - nie przestawia przebiegu dla regulatora trójpołożeniowego.
 • Level 22  
  Pomyśl logicznie, czy podając na wejście przekaźnika sygnał włącz wyłącz otrzymamy na wyjściu sygnał analogowy ?? No chyba dalej sygnał włącz wyłącz ??
  Nie podałeś co to za obiekt, ale powiedzmy, że obiektem jest np. nagrzewnica wodna. To obiektem realizującym całkowanie będzie sam zawór(wraz z siłownikiem nim poruszającym), który się będzie przymykał lub otwierał w zależności od podanych nań sygnałów. Zwykle realizowane jest to przez 2 przekaźniki, bo zawór nie jest wróżbitą i nie wie czy się ma otwierać czy zamykać(ale to już od zaworu zależy).
  To tak w praktyce podałem jak to wygląda, nie do końca wiem czy o to chodziło.
 • Level 3  
  Czy ktoś wie może w jaki sposób edytować schemat z Simulink aby prawidłowo generował przebieg dla regulacji trójpołożeniowej bez tego członu wykonawczego?
  W momencie gdy usunę z schematu człon wykonawczy generowany przebieg jest nieprawidłowy - nie jest on odpowiedni dla przebiegu regulacji trójpołożeniowej. Wygląda on tak :
  Przekaźnik-jaki to człon?

  A prawidłowy przebieg dla regulacji trójpołożeniowej powinien wyglądać tak :
  Przekaźnik-jaki to człon?

  Zamieszczam tutaj link do schematu z simulink:
  https://www29.zippyshare.com/v/rYwnZTAE/file.html

  Ktoś może orientuje się w tym programie i ma ochotę pomóc? :)
 • Level 3  
  Czyli tak jak powinien wyglądać przebieg dla takowego regulatora :) tylko tam trochę dziwnie wydaje mi się ta niebieska linia jest wygenerowana przedstawiająca te 3 stany regulatora - czy według Ciebie tak to powinno wyglądać? :) Czy mógłbyś mi podesłać ten model z simulinka? Byłbym bardzo wdzięczny :)
 • Level 3  
  Dziękuje Ci bardzo ! ;) a czy powiesz mi w którym bloku ustawia się histerezę oraz strefę nieczułości? :D

  Dodano po 9 [godziny]:

  Czy byłbyś w stanie mi pomóc jeszcze z tą histerezą i strefą nieczułości? 😊
 • Helpful post
  Automation specialist
  Witam,

  Do strefy nieczułości masz specjalny bloczek w simulinku.

  Pozdrawiam,
 • Helpful post
  Automation specialist
  Witam,

  A sam nie możesz się pomęczyć i skorzystać z google ? ;)

  Pozdrawiam,
 • Level 3  
  Oczywiście że mogę ale nie "ogarniam" simulinka praktycznie więc jest to nie takie łatwe dla mnie wiedzieć gdzie ten blok konkretnie wstawić :D czy to blok Dead Zone? ;)
 • Helpful post
  Automation specialist
  Witam,

  Quote:
  czy to blok Dead Zone?


  Jednak sobie radzisz.

  Pozdrawiam,
 • Level 3  
  Zastanawia mnie czy ten wykres jest prawidłowy? Ponieważ widać na nim 2 stany zamiast 3? (widać 1 i -1 a nie ma stanu 0) :) Mógłby się ktoś wypowiedzieć na ten temat? :D
  Przekaźnik-jaki to człon?
 • Automation specialist
  Witam,

  Co oznacza każda linia na wykresie???.

  Pozdrawiam,
 • Level 3  
  Żółta linia ukazuje przebieg , niebieska stan 1 i -1 , a linia czerwona to będzie stan 0? Czy dobrze myślę? Dziękuje z całego serca za pomoc :)
 • Automation specialist
  Witam,

  Z doświadczenia powiem że musisz przesiedzieć tzw. "dup..godziny".
  Wtedy nauczysz się najwięcej. Google Twoim przyjacielem ;).
  Nie jest źle. Coś już działa. Więc idziesz w dobrym kierunku.

  Pozdrawiam,
 • Level 3  
  Mi w zasadzie jest potrzebny jedynie działający schemat z regulatorem trójpołożeniowym wraz z obiektem w celu wyłącznie przetestowania różnych wartości histerezy - najgorsze jest to, iż na internecie jest tylko jeden schemat takowego regulatora :/ nie ma się na czym wzorować:/
 • Level 3  
  Tak ale tam jest schemat z członem wykonawczym który jest członem całkującym a w moim przypadku przekaźnik nie jest członem całkującym :D