Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czego brakuje w Waszym warsztacie elektronicznym?

And! 26 Gru 2018 19:17 5343 78
  • #61 26 Gru 2018 19:17
    Norfnet
    Poziom 12  

W zasadzie mam wszystko ale....mikroskop do najmniejszych SMD by mi się przydał.
    Używam "zabawkowego " na USB do kompa kupionego na Aliexpresie ale coś poważniejszego by się przydało.

• Mitronik
  • #62 26 Gru 2018 19:26
    Thorgus
    Poziom 12  

Polecam mikroskop w pełni optyczny, a nie cyfrowy.

• Mitronik
  • #64 26 Gru 2018 20:59
    elektronik2018
    Poziom 7  

Norfnet napisał:
    W zasadzie mam wszystko ale....mikroskop do najmniejszych SMD by mi się przydał.
    Używam "zabawkowego " na USB do kompa kupionego na Aliexpresie ale coś poważniejszego by się przydało.

Zawodowo lutujesz SMD, że by ci się przydał? Jak do takich amatorskich zastosowań, to serio lepiej odpuść - lepiej pobawić się trochę z lupką zwykłą :-D

• #65 26 Gru 2018 21:05
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

Ja zamiast mikroskopu używam telefonu z zestawem obiektywów za 40 pln, kupionymi gdzieś w supermarkecie. Bez obiektywu też się da, bo nie wiem czemu producent mojego telefonu umożliwił wykonywanie zdjęć w 54Mpix ;)

Chodzi ostatnio za mną lampa IR do lutowania SMD, bo hot air zdmuchuje małe elementy. A taką lampę można zrobić z żarówki samochodowej oraz jakiejś poręcznej obudowy. Gdyby tak kupić kolbę do Hot aira i zamiast grzałki wsadzić żarówkę... Wentylator jest więc chłodzenie zapewnione ;)

• #66 26 Gru 2018 21:14
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
  • #68 26 Gru 2018 22:33
    RafalB

Poziom 26  

LChucki napisał:
    Ciężko robić fotografie. Przy dłuższej pracy męczy wzrok.

Zerknij na mój instagram https://www.instagram.com/ifixthis.pl/ 90% zdjeć wykonane jest z użyciu tradycyjnego mikroskopu triokularowego. Cyfrowe "mikroskopy" nadają się jedynie do inspekcji elementów o średnim rastrze wielkości.
    Nie da się komfortowo lutować, trzeba mieć ogrom samozaparcia do przyzwyczajenia się, korelacja oko-ręka jest kiepska. Duży plus to szybkość rzutowania na ekran LCD/telewizor oraz autofocus.

• #69 27 Gru 2018 08:59
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

RafalB napisał:
    Cyfrowe "mikroskopy" nadają się jedynie do inspekcji elementów o średnim rastrze wielkości.

A skąd mam chinola na włąsnej ciężkim ramieniu i powiększenie ma ogromne tak że mogę majstrować igłą lekarską nawet pomiędzy nóżkami TQFP.

• #70 27 Gru 2018 09:11
    Sas_AS
    Poziom 15  

Tak czytam, że wszyscy różnymi drogami dochodzą do tego samego punktu, wiec i ja się powtórzę. W warsztacie hobby brakuje mi:
    Czasu - praca i obowiązki szczelnie go wypełniają, na hobby zostaje symboliczna ilość czasu.
    Miejsca i przestrzeni - obecne 10m2 zawalone dosłownie pod sam sufit, dodatkowo magazynek 5m2.
    Masztu i miejsca na niego - musiałem zdemontować antenę, bo domownikom wyła na wietrze.
    Światła dziennego - jedno małe okienko w piwnicy to za mało, pada wzrok i powoli zmieniam się w wampira, czasem brakuje mi słońca.
    Drogich zabawek typu spectrum analyzer z TG działającym od dc lub RSA czy VSA z TG działający od kilkudziesięciu kHz oraz mikroskop stereoskopowy z kamerą FHD. Przydałby się dc voltage calibrator, jeden trx szerokopasmowy, lepsze sondy rf, lepsze sztuczne obciążenie dla audio dużej mocy i jbc t245.

• #71 27 Gru 2018 09:11
    RafalB

Poziom 26  

Strumien swiadomosci swia napisał:
    powiększenie ma ogromne tak że mogę majstrować igłą lekarską nawet pomiędzy nóżkami TQFP.

No widzisz, to jeszcze sporo przed Tobą :) TQFP są gigantyczne a ta igła to jak wycior do komina.

• #72 27 Gru 2018 14:58
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Mi by się przydał oscyloskop DSO. Mam analogowy 2x100MHz z całą masą fajnych funkcji, ale to ciężkie bydlę jest, no i z moim wzrokiem trochę niewygodne. Mikroskop też by się przydał, bo obudowy mniejsze od SOIC, 0806 czy SOT23 są poza moim zasięgiem oka, a coraz więcej rzeczy wymaga lutowania takiej drobnicy. Jeszcze jeden multimetr, najlepiej z podświetleniem i funkcją Hold też by był użyteczny...

Ale najbardziej to by się przydały pieniądze na projekty...

• #73 27 Gru 2018 15:38
    ramrusazer
    Poziom 12  

To u mnie w zasadzie odwortnie, brakowało mi jedynie jakiegoś sensowniejszego analizatora widma.... (miał być kupiony w tym roku coś w okolicach 3.5Ghz z generatorem śledzącym i sondami pola bliskiego...).

Ale jakoś brakło chęci i ochoty na siedzenie następne 20lat w elektronice, w pierwszej połowie 2018 pozbyłem się praktycznie większości sprzętu i części. Zostawiłem tylko AD2, saleae i multimetry, oraz dwa zasilacze które się po prostu nie sprzedały.
    Cała reszta pewnie będzie sukcesywnie lądować na alledrogo, lub wysypisku.
    Nawet pomieszczenie zaadoptowane na warsztat będzie zlikwidowane z czasem pewnie w 2019roku.

• #74 27 Gru 2018 19:29
    CodeBoy
    Poziom 20  

ramrusazer napisał:
    To u mnie w zasadzie odwortnie, brakowało mi jedynie jakiegoś sensowniejszego analizatora widma.... (miał być kupiony w tym roku coś w okolicach 3.5Ghz z generatorem śledzącym i sondami pola bliskiego...).

Ale jakoś brakło chęci i ochoty na siedzenie następne 20lat w elektronice, w pierwszej połowie 2018 pozbyłem się praktycznie większości sprzętu i części. Zostawiłem tylko AD2, saleae i multimetry, oraz dwa zasilacze które się po prostu nie sprzedały.
    Cała reszta pewnie będzie sukcesywnie lądować na alledrogo, lub wysypisku.
    Nawet pomieszczenie zaadoptowane na warsztat będzie zlikwidowane z czasem pewnie w 2019roku.

Ja tak kiedyś miałęm też chyba z 20 lat temu, najpierw elektronika, elektronika, ale wciągnęła mnie informatyka, a teraz już jako hobby odradza się elektronika, głównie zabawki retro audio, włączył się sentyment na sprzęt grający ze zgniłego zachodu :) (bardziej wschodu, bo głównie Japonia) .
    Teraz dzięki taniemu Alli odbudowałem sobie trochę warsztat w jakieś proste i mądre mierniki elementów, tanie stacje lutujące etc. A brakuje jakiegoś dobrego zasilacza, mam zbudowany swój , jeszcze w latach 90 na LM 317 :) ale to takie podstawowy, ale do prostych zabaw wystarcza . Jedno co stwierdziłem po latach, to nie warto oszczędzać na narzędziach "manualnych" bo moje stare Knippexy dalej działają a kilkanaście obcinaczek z chin już dawno na wysypisku :) No i powoli jako że ilość sprzętu rośnie, zaczynam budować warsztat w piwnicy :)

• #75 27 Gru 2018 19:32
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

CodeBoy napisał:
    Teraz dzięki taniemu Alli odbudowałem sobie trochę warsztat

ALe to co dobre szybko się kończy więc kupujmy puki możemy.

• #76 27 Gru 2018 20:07
    And!
    Admin grupy Projektowanie

Kolejna ciekawa poruszona sprawa to warunki antenowe, często spory problem elektroników-krótkofalowców...

Mikroskop by się przydał, ale jednak wolę optyczny.

• #77 04 Sty 2019 19:55
    Thorgus
    Poziom 12  

LChucki napisał:
    Thorgus napisał:
    Polecam mikroskop w pełni optyczny a nie cyfrowy

Ciężko robić fotografie. Przy dłuższej pracy męczy wzrok. Nigdy nie wrócę do optycznego choć ma pewna zaletę (stereoskopowy) ale cena :-(

Nie prawda, mikroskop optyczny może mieć dodatkową kamerę

• #78 10 Sty 2019 04:27
    sundayman
    Poziom 24  

W dodatku może być mikroskop optyczny stereoskopowy bezokularowy ;
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3224163.html
    też mam taki, tylko ciągle brak czasu na przeróbkę podświetlania.

Cytat:
    Miejsca i przestrzeni - obecne 10m2 zawalone dosłownie pod sam sufit, dodatkowo magazynek 5m2.

Heh, mogę cię zapewnić, że nie ma takiej powierzchni, która będzie na dłuższą metę za duża i której nie da się zagracić :)

• #79 12 Sty 2019 12:58
    Thorgus
    Poziom 12  

Thorgus napisał:
    LChucki napisał:
    Thorgus napisał:
    Polecam mikroskop w pełni optyczny a nie cyfrowy

Ciężko robić fotografie. Przy dłuższej pracy męczy wzrok. Nigdy nie wrócę do optycznego choć ma pewna zaletę (stereoskopowy) ale cena :-(

Nie prawda, mikroskop optyczny może mieć dodatkową kamerę

Posiadam taki, polecam choć nie jest łatwy w obsłudze i nadal uczę się ostrzyć
    Oświetlacze też nie są tanie