Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Ogrzewanie Podłogowe - niska temperatura na rozdzielaczu.

24 Gru 2018 08:18 675 23
  • Poziom 5  
    Witam serdecznie,

od ponad tygodnia mam uruchomione ogrzewanie podłogowe (nowy dom) są dwa rozdzielacze (parter i piętro) na parterze wszystko ok temperatura zasilania 40 na piętrze jest tylko 20 i podłoga nie ma się jak nagrzać czy ktoś może pomóc?

Dodaje zdjęcia.

Piętro:
    Ogrzewanie Podłogowe - niska temperatura na rozdzielaczu.

Parter:
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Na zdjeciu widać, że idzie więcej niż 20. Termometr pokazuje około 30stopni.
    Zdejmij pokrywkę z zaworu termostatycznego (Ten pod pompą) i przejęć pokrętło o jeden numerek wyżej.
  • Poziom 5  
    piracik napisał:
    Zdejmij pokrywkę z zaworu termostatycznego (Ten pod pompą) i przejęć pokrętło o jeden numerek wyżej.

Niestety to stare zdjęcie teraz ciągle jest 20... na tym mieszalniku ustawione jest 8 na 9, a ma nastaw od 25 do 55 stopni więc powinno grzać więcej niż 20. Sam dopływ (rurka) ciepłej wody na piętro nie jest gorący. Nie wiem co mam robić.

Czy w ogóle to co widać na zdjęciu jest ok? Te rozdzielnie są dobrze wykonane? Dom od dewelopera więc tak to dostaje. Wyprzedzam pytanie - projektu chyba nie ma... Proszę o pomoc.
  • Poziom 5  
    Czy ktoś pomoże? Jakieś sugestie?
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Jaki kocioł? Co dopycha czynnik grzewczy pod skrzynki?
  • Poziom 5  
    gersik napisał:
    Jaki kocioł? Co dopycha czynnik grzewczy pod skrzynki?

Kocioł De Dietrich MCR 3.
    Chodzi o pompy? Są te 2 na rozdzielaczach i chyba pięć ma swoją.
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Jakie masz aktualnie przypływy na poszczególnych pętlach?
  • Poziom 5  
    piracik napisał:
    Jakie masz aktualnie przypływy na poszczególnych pętlach?

Od 0.5 do 3. Rurka z ciepłą wodą która leci na górę jest letnia.
    Na dole super grzeje.

Jaka może być przyczyna?
  • Pomocny post
    Moderator - Systemy Grzewcze
    Może pompa kotła ma mniejszą wydajność. np. uszkodzony kondensator
    Może filtr przed kotłem jest zanieczyszczony?

Po za tym jeśli instalacja działa dopiero od tygodnia to dzwoń do fachowca niech poprawia jeśli coś poknocił. Jakąś gwarancję chyba dał CI a robotę.
  • Poziom 5  
    piracik napisał:
    Może pompa kotła ma mniejszą wydajność. np. uszkodzony kondensator
    Może filtr przed kotłem jest zanieczyszczony?

Po za tym jeśli instalacja działa dopiero od tygodnia to dzwoń do fachowca niech poprawia jeśli coś poknocił. Jakąś gwarancję chyba dał CI a robotę.

Dzięki jutro z nimi będę rozmawiał, a czy ze zdjęcia te rozdzielnie wykonane są prawidło?
  • Pomocny post
    Rozdzielacze wyglądają OK. Pytanie która rurka z kotła do rozdzielacza jest cieplejsza?
    Lewa czy prawa?
  • Poziom 5  
    piracik napisał:
    Rozdzielacze wyglądają OK. Pytanie która rurka z kotła do rozdzielacza jest cieplejsza?
    Lewa czy prawa?

W obu przypadkach lewa znaczy. Na dole (czarna szara pompa) czuć że jest gorąca. Góra 20 stopni mega mega letnia.
    Jutro sprawdzę na piecu może coś w ustawieniach pompy trzeba zmienić.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    A jak zakręcisz lub wyłączysz pompę na rozdzielaczu na dole to góra zaczyna grzać?
    Być może na górze zamieniony powrót z zasileniem przed samym rozdzielaczem, tzn. zaworem 4-drogowym?
  • Poziom 5  
    ls_77 napisał:
    A jak zakręcisz lub wyłączysz pompę na rozdzielaczu na dole to góra zaczyna grzać?
    Być może na górze zamieniony powrót z zasileniem przed samym rozdzielaczem, tzn. zaworem 4-drogowym?

Ogólnie sąsiad przyszedł z pomocą i czy przyczyna może być w ustawieniu pompy z pieca na 3/10 zmienił mi na 8/10 i chyba jest lepiej.
    Dodam, że mam 2 rozdzielacze i każdy mam pompę jak na zdjęciu.

Gościu który mi to montował twierdz, że pomp jest za dużo, że jedną trzeba wyłączyć (o piecu nie wspominał). Wyłączeni pomp nic nie zmieniało.

Czy to może być to?

Pytanie jeszcze jakie ma być ciśnienie?
  • Pomocny post
    Tak. Wydajność pompy na kotle ma tutaj bardzo duże znaczenie.
    Pytanie kto ustawił ją tak nisko.

Ciśnienie w instalacji ok. 1,5bar powinno wystarczyć.
    Ile masz kondygnacji? Piwnica, parter i piętro?
  • Poziom 5  
    piracik napisał:
    Tak. Wydajność pompy na kotle ma tutaj bardzo duże znaczenie.
    Pytanie kto ustawił ją tak nisko.

Ciśnienie w instalacji ok. 1,5bar powinno wystarczyć.
    Ile masz kondygnacji? Piwnica, parter i piętro?

Parter + Piętro.
    Czyli dobrze że daliśmy więcej mocy pompie z pieca?
    Te 2 na rozdzielaczach (góra i dół) nie przeszkadzają?
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    MasaMasowski napisał:
    ls_77 napisał:

Ogólnie sąsiad przyszedł z pomocą i czy przyczyna może być w ustawieniu pompy z pieca na 3/10 zmienił mi na 8/10 i chyba jest lepiej.

Gościu który mi to montował twierdz, że pomp jest za dużo, że jedną trzeba wyłączyć (o piecu nie wspominał). Wyłączeni pomp nic nie zmieniało.

Czy to może być to?

Jeżeli przy piecu jest trzecia pompa i pompuje ona wodę do tych 2 pomp przy rozdzielaczach to jest błąd, ponieważ ta pompa przy kotle będzie ograniczać przepływ w podłogówkach.
    Tą trzecią pompę należy wyeliminować. Ale jak nie masz przy tej pompie obejścia z zaworem różnicowym to samo wyłączenie tej pompy nic Ci nie da.
    Pompy napędzające podłogówki muszą pracować z dużą wydajnością. Należy przełączyć ich charakterystykę na stałą moc.

Ale z tego co wyczytałem to masz chyba kocioł gazowy?
    Jeżeli tak to ten kocioł ma wbudowaną swoją pompę. Pompa ta będzie mieć wydajność mniejszą jak te 2 pompy do podłogówek. Należy więc ją odseparować od pomp podłogówek przy pomocy sprzęgła hydraulicznego.
    Pompa z kotła ma "pchać" wodę tylko i wyłącznie do sprzęgła. Za sprzęgłem dopiero można podłączyć poszczególne obiegi rozdzielaczy z pompami równolegle. Nie można łączyć dodatkowych pomp w szereg, bo będą się wzajemnie zakłócały.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    MasaMasowski napisał:
    piracik napisał:

Niestety to stare zdjęcie teraz ciągle jest 20... na tym mieszalniku ustawione jest 8 na 9, a ma nastaw od 25 do 55 stopni więc powinno grzać więcej niż 20. Sam dopływ (rurka) ciepłej wody na piętro nie jest gorący. Nie wiem co mam robić.

Czy w ogóle to co widać na zdjęciu jest ok? Te rozdzielnie są dobrze wykonane? Dom od dewelopera więc tak to dostaje. Wyprzedzam pytanie - projektu chyba nie ma... Proszę o pomoc.

Czy jesteś w stanie zlokalizować tą rurkę zasilającą górny rozdzielacz? Rurki zasilające oba rozdzielacze powinny mieć tą samą temperaturę. Może instalator w górnym rozdzielaczu zamienił zasilanie z powrotem albo zasilanie górnego wziął z rozdzielacza.
  • Poziom 5  
    Plumpi napisał:
    MasaMasowski napisał:
    ls_77 napisał:

Czy to może być to?

Jeżeli przy piecu jest trzecia pompa i pompuje ona wodę do tych 2 pomp przy rozdzielaczach to jest błąd, ponieważ ta pompa przy kotle będzie ograniczać przepływ w podłogówkach.
    Tą trzecią pompę należy wyeliminować. Ale jak nie masz przy tej pompie obejścia z zaworem różnicowym to samo wyłączenie tej pompy nic Ci nie da.
    Pompy napędzające podłogówki muszą pracować z dużą wydajnością. Należy przełączyć ich charakterystykę na stałą moc.

Ale z tego co wyczytałem to masz chyba kocioł gazowy?
    Jeżeli tak to ten kocioł ma wbudowaną swoją pompę. Pompa ta będzie mieć wydajność mniejszą jak te 2 pompy do podłogówek. Należy więc ją odseparować od pomp podłogówek przy pomocy sprzęgła hydraulicznego.
    Pompa z kotła ma "pchać" wodę tylko i wyłącznie do sprzęgła. Za sprzęgłem dopiero można podłączyć poszczególne obiegi rozdzielaczy z pompami równolegle. Nie można łączyć dodatkowych pomp w szereg, bo będą się wzajemnie zakłócały.

Tak mam kocioł gazowy de dietrich mcr3.
    Masakra jak to teraz wyprostować? Wszystko zrobione...

Teraz jest ustawione tak. Pompa piec na 8/10. Pozostałe pompy na maksa i góra "ruszyła" poszło tam ciepło. Na zasilaniu jest 35*C na przepływomierzach jest maks 2 l/min nie da się więcej.

Plumpi rozumiem, że jest to wszystko źle spięte?
    Wnerwiam się bo widzę, że wykonawca sam nie wie co jest...
  • Pomocny post
    Musisz dać sprzęgło hydrauliczne, bo bez tego pompy będą tylko się wzajemnie szarpały. Jak rozumiem masz wszędzie podłogówki? Grzejników nie masz? Ewentualnie poza drabinkami w łazienkach?
    Jeżeli masz same podłogówki i ewentualnie masz tylko drabinki w łazienkach z zaworami termostatycznymi to te termostaty przy rozdzielaczach są potrzebne jak "umarłemu kadzidło". One mają sens jak masz system mieszany i masz podłogówki w jednych pomieszczeniach, a w innych grzejniki. Wtedy musisz ustawić na kotle wyższą temperaturę grzewczą, a tymi zaworami termostatycznymi ustawić niższą dla podłóg. Kocioł ma wbudowaną regulację pogodową. Masz zamontowany czujnik pogodowy?
    Jak już będzie sprzęgło wtedy pompę w kotle można dać na modulacji, żeby za szybko nie kręciła, a pompom przy rozdzielaczach trzeba zwiększyć moc.
    Niestety na zdjęciach nie widać jakie są typy pomp oraz jaki zakres regulacji mają zawory termostatyczne.
    Zrób lepsze zdjęcia, albo odczytaj parametry.
    Możliwe, że pompy masz za słabe. Podłogówki mają bardzo duże opory przepływów i potrzebują pomp, które dają duże ciśnienie, czyli o dużym podnoszeniu.
    Jeżeli masz pompy o podnoszeniu 4m to mogą być za słabe.
    Jak długie masz pętle podłogówek?
    Jak duży jest dom?
    Jak te pętle były układane tzn. w jakich odstępach?
    Masz jakieś zdjęcia podłogówek po ułożeniu?
    Możliwe, że hydraulik dopiero się uczył i poukładał pętle zbyt rzadko, przez co musisz podać wyższą temperaturę w podłogę, a zarazem zbyt długie pętle porobił, które stawiają duży opór. Termostaty zaś ograniczają temperaturę, pompy za słabe i dodatkowo siłują się z pompą w kotle i prze to nie masz ogrzewania.
  • Poziom 5  
    Plumpi napisał:
    Ewentualnie poza drabinkami w łazienkach?

Tak sama podłogówka. Drabinka z tego co widzę jest podpięta po zasilanie górnego rozdzielacza. Jest pion na górę i tam jest taki rozdzielacz i z 1 robi się 2 na drabinkę i na rozdzielacz na piętrze.

Plumpi napisał:
    Masz zamontowany czujnik pogodowy?

Tak. Plus wszystko przygotowane pod założenie sterowania TECH.

Plumpi napisał:
    Niestety na zdjęciach nie widać jakie są typy pomp oraz jaki zakres regulacji mają zawory termostatyczne.

Pompa dół - Wilo para rs 15/6-rka m
    Pompa góra - FERRO GPA II 25-40 130

Czy są dobre czy za słabe?

Zawór dół - nie wiem bo etykieta z tyłu nie da się zrobić zdjęcia za zapominam lusterka jutro to sprawdzę
    Zawór góra - 20 - 55*C

Plumpi napisał:
    Jak długie masz pętle podłogówek?

Nie wiem...

Plumpi napisał:
    Jak duży jest dom?

Podłogówka jest na około 120 m2. Dół +- 65 góra +- 55

Plumpi napisał:
    Jak te pętle były układane tzn. w jakich odstępach?

Plumpi napisał:
    Masz jakieś zdjęcia podłogówek po ułożeniu?

Niestety nie sprawdziłem tego wcześniej ale wydaje mi się że 15 cm. Załączam jedyne zdjęcie jakie mam podłogi (eh wszystkiego mam 1000 zdjęć, a taka ważna i tylko 1...

Plumpi napisał:
    Możliwe, że hydraulik dopiero się uczył i poukładał pętle zbyt rzadko, przez co musisz podać wyższą temperaturę w podłogę, a zarazem zbyt długie pętle porobił, które stawiają duży opór. Termostaty zaś ograniczają temperaturę, pompy za słabe i dodatkowo siłują się z pompą w kotle i prze to nie masz ogrzewania.

Starszy Pan pewnie robił tego już setki ale robio i działo to działo...

Nie wiem czy mam brać jakąś firmę aby to oceniła i coś napisała jakąś ekspertyzę?
  • Pomocny post
    Z wyliczeń wychodzi mi, ze zostało ułożone łącznie ok. 700m rur. Jeżeli zostały wykonane strefy brzegowe czyli ułożono gęściej przy ścianach zewnętrznych i przy oknach to rury powinno wyjść ok. 800-850m.
    Łącznie masz 10 obwodów na rozdzielaczach z czego jedną drobinkę. Daje nam to 9 obwodów podłogówki.
    Licząc po równo wychodzi, że każdy z obwodów ma po 80m długości.
    To dużo jak dla pomp, które masz zamontowane.
    Dla tych pomp powinieneś mieć 2 razy więcej obwodów tak, aby każdy z nich nie był dłuższy jak 50m.
    Pompa Wilo jest OK, ale ta druga jest za słaba. Tyle, że pompa Wilo powinna być ustawiona na stałą wydajność i dość dużą moc.
    Daj jeszcze zdjęcia kotła. Jak są podłączone obiegi do rozdzielaczy.
    Z tego co widzę do rozdzielaczy dochodzą Pexy 20mm?
    Czy do każdego z rozdzilaczy dochodzą oddzielne Pexy 20mm od kotła czy też jest to jeden obwód tylko rozgałęziony? Czy spod kotła odchodzi Pex 20mm?

Prawidłowo każdy z rozdzielaczy powinien być podłączony oddzielnie Pexem 26mm. Pex 20mm jest za cienki jak dla jednego rozdzielacza, a jeżeli takim Pexem podłączone są obydwa rozdzielacze to jest "popelina".

Pod kotłem musisz zamontować sprzęgło hydrauliczne i żeby to zaczęło działać musisz podnieść temperaturę na kotle, aby takim cienkim Pexem 20mm przetransportować odpowiednią moc.

Powiem Ci, że takie domy 120m2 to można zrobić podłogówki zasilając bezpośrednio pompą wbudowaną w kocioł. Ale poszczególne obwody nie mogą być dłuższe jak 40-50m. Wtedy w skrzynkach rozdzielaczy niepotrzebne są pompy, termostaty, bypasy itp. Kocioł pracuje w regulacji pogodowej i wszystko śmiga, że aż miło.
  • Poziom 5  
    Na występie bardzo dziękuję za pomoc !

Plumpi napisał:
    Pompa Wilo jest OK, ale ta druga jest za słaba. Tyle, że pompa Wilo powinna być ustawiona na stałą wydajność i dość dużą moc.

Jest ustawiona na maksa i na tą stałą pracę.
    Czyli ta 2 do wymiany? Jaki parametr jest zły co mam mówić deweloperowi?

Plumpi napisał:
    Daj jeszcze zdjęcia kotła. Jak są podłączone obiegi do rozdzielaczy.
    Z tego co widzę do rozdzielaczy dochodzą Pexy 20mm?
    Czy do każdego z rozdzilaczy dochodzą oddzielne Pexy 20mm od kotła czy też jest to jeden obwód tylko rozgałęziony? Czy spod kotła odchodzi Pex 20mm?

Jutro dam zdjęcia info zwrotne nie mieszkam tam jeszcze.

Plumpi napisał:
    Powiem Ci, że takie domy 120m2 to można zrobić podłogówki zasilając bezpośrednio pompą wbudowaną w kocioł. Ale poszczególne obwody nie mogą być dłuższe jak 40-50m. Wtedy w skrzynkach rozdzielaczy niepotrzebne są pompy, termostaty, bypasy itp. Kocioł pracuje w regulacji pogodowej i wszystko śmiga, że aż miło.

Dom od dewelopera - nie na wszystko wypływ od początku.
    Nie mam bypasa czy to źle kolejny błąd?

Dodano po 15 [godziny] 17 [minuty]:

Chyba doszedłem do tego. Wydaje mi się że na 90% zamienili zasilanie z powrotem na górnym zasilaczy. Czy to może być to?
  • Poziom 5  
    Dziękuję wszystkim za pomoc.
    Temat rozwiązany okazało się, że pomylimy u góry zasilanie z powrotem - wszystko już działa.

Dodano po 51 [sekundy]:

Na górnym rozdzielaczu zamienili powrót z zasilaniem.