Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Przepływ prądu, neutralny, zadziałanie RCD

BerkerK1 25 Gru 2018 14:27 84 3
 • #1 25 Gru 2018 14:27
  BerkerK1
  Poziom 2  

  Witam,

  Trapi mnie pewno zagadnienie, na które nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi. Jak to jest, że przewodem neutralnym wraca taki sam prąd, jaki został pobrany przez odbiornik (RCD nie działa). A na jakiej zasadzie odbiornik zużywa ten prąd? Nie mogę sobie tego wyobrazić. Myślałem, że wracać będzie mniejszy, ale wtedy zadziałałby RCD. Będę wdzięczny za objasnienie. Pozdro

  0 3
 • Pomocny post
  #2 25 Gru 2018 14:35
  kozi966
  Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

  Wyobraź sobie rurę z wodą. Na tej rurze np. turbinę. Ciśnienie to napięcie a przepływająca woda to prąd. Turbinka będzie się kręcić a woda będzie wpływać i wypływać taką samą ilością. Jak z rury zacznie wyciekać woda to znaczy że gdzieś ucieka i dla naszego prądu zadziała RCD.

  1
 • Pomocny post
  #3 25 Gru 2018 14:43
  sq9fmc
  Poziom 22  

  Zapoznaj się z trójkątem mocy a będzie Ci łatwiej zrozumieć, że urządzenie nie zużywa prądu a moc. Przepływający prąd wydziela moc w urządzeniu a ta w funkcji czasu to jednostka energii n.p. kWh. Potoczne określenia ilości energii typu zużycie prądu, kilowat powodują niezrozumienie tematu. Prąd wpływający do odbiornika ma taką samą wartość jak i wypływający. RCD zadziała jeśli prąd odpłynie dodatkowo inną drogą niż przewód neutralny a także wtedy gdy do odbiornika przypłynie inną drogą dodatkowo niż tylko fazowy. RCD widząc tę różnicę reaguje po przekroczeniu określonej wartosci .

  0
 • #4 25 Gru 2018 14:48
  BerkerK1
  Poziom 2  

  Wszystko zrozumiałem. Dzięki wielkie Panowie :) do zamknięcia.

  Dodano po 38 [sekundy]:

  Wyjaśnione przez kolegów.

  0