Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadawanie na 88-108 - Pirackie radio - sankcje prawne?

Tomek515 01 Sty 2019 14:07 7464 86
    DANEK1403
    Poziom 10  
    A to tak propo kosztów :
    Dodatkowo, aby działać legalnie jesteśmy zobowiązani do opłacenia praw autorskich, których koszty to około 500zł miesięcznie za 100 słuchaczy.
  • OptexOptex
    Tomek515
    Poziom 21  
    Skoro w Krakowie jest milion ludzi... 8-)
    Preskaler
    Poziom 38  
    Z tym przynoszeniem własnych płyt to też jest nielegalne działanie bo na każdej z nich pisze: Publiczne odtwarzanie zabronione. Niedługo dojdzie do tego, że oddychanie będzie nielegalne. I gdzie tu ta niby wolność?
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Preskaler napisał:
    Publiczne odtwarzanie zabronione. Niedługo dojdzie do tego, że oddychanie będzie nielegalne.
    A niby czemu miałbyś pasożytować na pracy innych? Kompozytor, wykonawca czy autor ma prawo do swojej twrczości - nie dostaje pensji, ale tantiemy i z tego (teoretycznie) żyje. Gdybyś to Ty był jakimś twórcą (czego Ci z całego serduszka życzę) i skomponował hit na miarę "błękitnej rapsodii" chyba byś wolał żeby twój trud i praca czy chociażby geniusz twórczy został w jakiś sposób nagrodzony? Czy wolałbyś mieć takie prawo i słuchać w radiu, czy na pirackich płytach swojego utworu wiedząc, że każde odtworzenie i każda piracka płyta to mniej pieniążków na Twoim koncie???
    Preskaler napisał:
    I gdzie tu ta niby wolność?

Zastanów się więc, zanim coś podobnego walniesz.
  • OptexOptex
    zetdeel
    Poziom 38  
    Preskaler napisał:
    Z tym przynoszeniem własnych płyt to też jest nielegalne działanie bo na każdej z nich pisze: Publiczne odtwarzanie zabronione...
    To nie do końca tak. Jest zabronione bez zezwolenia właściciela praw autorskich. To dotyczy głównie grania na różnych imprezach. Legalne radio płaci "zaiksy", więc musi tylko podać, że taki utwór grało i ile razy.
    398216 Usunięty napisał:
    ...Kompozytor, wykonawca czy autor ma prawo do swojej twrczości - nie dostaje pensji, ale tantiemy i z tego (teoretycznie) żyje. Gdybyś to Ty był jakimś twórcą...chyba byś wolał żeby twój trud i praca czy chociażby geniusz twórczy został w jakiś sposób nagrodzony? Czy wolałbyś mieć takie prawo i słuchać w radiu, czy na pirackich płytach swojego utworu wiedząc, że każde odtworzenie i każda piracka płyta to mniej pieniążków na Twoim koncie?..
    Każdy kompozytor i wykonawca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że będzie piratowany. To jest ryzyko zawodowe. Wbrew pozorom, większym problemem dla artysty jest to, że nikt go nie chce piratować, bo to świadczy o braku zainteresowania jego twórczością
    A co do pirackich stacji radiowych. Uważam, że w Polsce gusta muzyczne słuchaczy są tak zglajszachtowane przez radia komercyjne, że nie mają potrzeby słuchania innej muzyki. Dodatkowo nie ma dużych społeczności wywodzących się z innych kultur, które poszukują innych treści niż prezentowane w radiach oficjalnych.
    Poczytajcie sobie jak to jest w Londynie (2017r): https://xploradio.blogspot.com/2017/04/pirackie-stacje-radiowe-w-londynie.html
    goralpm
    Poziom 15  
    Świat się zmienia.
    Wiele autorów zarabia już na czymś innym, niż tylko na ilości puszczonych ich utworów, bo dziś z tego nie da się żyć.
    W UK, cała gama autorów umieszcza swoje utwory za darmo w internecine. Inaczej, jak pisze zetdeel nikt nigdy o nich nie usłyszy. Zwłaszcza, że podpisując kontrakt z jakimś wydawcą, to wydawca dostaje pieniądze i nimi, dzieli się z autorem, przeważnie w bardzo niekorzystnym dla niego przeliczeniu.
    Nawet na Youtube masz za darmo prawie całe dyskografie.
    Dziś autorzy zarabiają na zupełnie innej dziadzinie, na popularności, na rozgłosie a nie bezpośrednio na utworze.
    Cos jak kluby piłkarskie, które kupują "kopaczy" za dziesiątki czy setki miliony funtów.
    Rezystor240
    Poziom 39  
    398216 Usunięty napisał:
    Czy wolałbyś mieć takie prawo i słuchać w radiu, czy na pirackich płytach swojego utworu wiedząc, że każde odtworzenie i każda piracka płyta to mniej pieniążków na Twoim koncie???

Jeśli emituje utwory, które nie są już chronione prawem autorskim?
    Bodajże po 30 latach od pierwszej publicznej odsłony, prawo autorskie zanika.
    A przynajmniej kiedyś tak słyszałem.
    irekr
    Moderator
    Proponuje zapoznać się z prawem:
    Art.36 Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 tekst jednolity Dz.U. 2018 poz. 1191 i dodatkowo dyrektywy UE 31993L0098 oraz 32012L0028. Radzę zapoznać się z oryginałami, nie ufam polskim tłumaczeniom.
    W skrócie 70 lat....
    DANEK1403
    Poziom 10  
    Witam Pany wyrok odgrzebałem postaram się reszty doszukać .
    Pewne sprawy są wymazane ponieważ nie chcę ich ujawniać
    Pomyliłem się również z kwotą grzywny (starość nie radość)
    irekr
    Moderator
    Kwota kwotą, ale jest coś ważniejszego: jesteś KARANY. A to może mieć znacznie ważniejsze konsekwencje niż te parę stów.....

I na szczęście "tylko" za złamanie Prawa Telekomunikacyjnego. Złamanie Prawa Autorskiego jest nieco "wyżej wycenione". Gdybyś sądził się z ZAIKS-em to prawdopodobnie nie pisałbyś dzisiaj tego posta.
    Rezystor240
    Poziom 39  
    irekr napisał:
    Kwota kwotą, ale jest coś ważniejszego: jesteś KARANY.

Ja bym tak na to nie patrzył, czyn mało szkodliwy.
    Przecież nikt fizycznie nie ucierpiał.
    vodiczka
    Poziom 43  
    goralpm napisał:
    prawo nie ma nic wspólnego z moralnością.
    Bez przesady, jest wiele wspólnych punktów.
    ElekTrick
    Poziom 19  
    irekr napisał:
    Kwota kwotą, ale jest coś ważniejszego: jesteś KARANY. A to może mieć znacznie ważniejsze konsekwencje niż te parę stów
    Ukarani grzywną za wykroczenia nie są ujmowani w KRK, więc nadal jest niekarany.
    drobok
    Poziom 32  
    500zł w sumie nieźle, to już więcej za podatek od tv doją. Co nie zmienia faktu że zaiks pewnie by chciał więcej. Skoro operatorów np telewizyjnych określa się względem przychodu (dla miasta bodaj 1.5%) to ktoś kojarzy jak by to było jeśli żadnego przychodu nie ma ? :)

PS. moralność to rzecz względna, a prawo to spisane poglądy polityków z poprawką na mądrzejszych od nich prawników którzy je obchodzą ;)
    goralpm
    Poziom 15  
    vodiczka napisał:
    goralpm napisał:
    prawo nie ma nic wspólnego z moralnością.
    Bez przesady, jest wiele wspólnych punktów.

Pozornych, lub takich, które są dobre dla jednej strony.
    DANEK1403
    Poziom 10  
    Ujęty w rejestrze nie jestem, z roboty by mnie wywalili, lecz obawy o to miałem. Dlatego pisałem wyżej, że gdybym sam biadolił do mikrofonu i puszczał muzykę z własnych nośników, byłbym ugotowany. Czasem lepiej dmuchać na zimne ;)
    vodiczka
    Poziom 43  
    goralpm napisał:
    No tak, zarówno moralne potępienie jak i penalizacja zabójstwa/kradzieży nie są dobre dla morderców i złodziei :)
    goralpm
    Poziom 15  
    vodiczka napisał:
    goralpm napisał:
    No tak, zarówno moralne potępienie jak i penalizacja zabójstwa/kradzieży nie są dobre dla morderców i złodziei :)

O jakich zabójstwach piszesz? O mordowaniu np. bezbronnych kobiet i dzieci, przez wojsko?
    Kradzieże? Codziennie, kradną na bardzo wysokim szczeblu i nazywają to biznesem, lobbingiem, ba! Prawem!

Więc powiedź mi gdzie moralność jest a gdzie jej nie ma przy tych samych skutkach działania?
    vodiczka
    Poziom 43  
    goralpm napisał:
    Kradzieże? Codziennie, kradną na bardzo wysokim szczeblu i nazywają to biznesem,
    Biznes nie opiera się na kradzieży, jeżeli opiera się to biznesmen idzie siedzieć. Zgoda że nie w każdym przypadku ale to insza inszość.
    Wojna to też insza inszość - zwycięzców rzadko się sądzi, pokonanych prawie zawsze.
    Jesteś tylko zgorzkniały czy szukasz usprawiedliwienia dla występków?
    goralpm
    Poziom 15  
    vodiczka napisał:
    goralpm napisał:
    Kradzieże? Codziennie, kradną na bardzo wysokim szczeblu i nazywają to biznesem,
    Biznes nie opiera się na kradzieży, jeżeli opiera się to biznesmen idzie siedzieć. Zgoda że nie w każdym przypadku ale to insza inszość.
    Wojna to też insza inszość - zwycięzców rzadko się sądzi, pokonanych prawie zawsze.
    Jesteś tylko zgorzkniały czy szukasz usprawiedliwienia dla występków?

Niczego nie szukam, przedstawiam obraz jakim jest.
    Myślisz, że dla zabitego ma to znaczenie, w jakich okolicznościach pozbawiono go życia?
    A przy okazji, jak widzisz z tego przykładu, zabicie człowieka nie jest zabronione! Czy to moralne?
    Co do kradzieży, nie zrozumiałeś. Cały system kapitalistyczny oparty jest o kradzież i wyzysk - to moralne?
    Rezystor240
    Poziom 39  
    goralpm napisał:
    Cały system kapitalistyczny oparty jest o kradzież i wyzysk - to moralne?

Odpowiedz zawarta w pytaniu, zależy jaki system.
    kamdonjacaden
    Poziom 3  
    Tomek515 napisał:
    Witam, kilka dni temu dowiedziałem się iż w Krakowie i okolicach dostępne jest amatorskie radio. Fakt nadaje w okolicach 96 i ma niezły zasięg. Jest też RDS.

Wiadome iż jest to działanie niezgodne z prawem, ale chciałbym dowiedzieć się jakie są znane wam sankcje prawne.

Gdzieś czytam ?grozi kara pozbawienia wolności od 1 do 3 lat?, ale za np. kierowanie samochodem po użyciu alko też grozi kara pozbawiania wolności a w praktyce ludzi się za to praktycznie nie zamyka.
    https://sudoku.kim/ https://onlinesbi.tips/ https://taxwow.in/incometaxindiaefiling/
    Przechodząc do sedna:

Jakie są znane wam nałożone grzywny/kary za prowadzenia tego typu radia. Ciekawi mnie zarówno samo nadawanie jak i upublicznianie utworów.
    Zaintrygowało mnie właśnie to, jaki ma zasięg i czy ktoś, kto ją prowadzi, nie boi się konsekwencji, czy może nie zdaje sobie sprawy jakie one są ?
    Rezystor240
    Poziom 39  
    Kami3n147 napisał:
    czy może nie zdaje sobie sprawy jakie one są ?

Jeśli zbudował nadajnik to myślę, że doskonale wiedział w jakim celu i co za to grozi.
    Tomek515
    Poziom 21  
    Ale beztroska była duża podany nr tel, strona na fb :-D...