Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie fotowoltaiki do sieci.

25 Gru 2018 22:23 8055 33
  • Poziom 14  
    Jak wygląda podłączenie fotowoltaiki do istniejącej instalacji aby zamontować licznik dwukierunkowy?
    Mam garaż oddalony od domu i na dachu chcialbym zainstalować fotowoltaikę. Czy mogę wpiąć się do rozdzielni w garażu czy trzeba do głównej w domu do licznika?
  • Poziom 37  
    To określą Warunki Przyłączenia, o które należy wystąpić do operatora sieci.
    Formularz na stronie operatora.
    Czynność bezpłatna.
  • Poziom 14  
    Rozumiem ale jak to wygląda w praktyce przy starych instalacjach?

Dodano po 2 [minuty]:

W tauronie robi się to na zgłoszenie więc warunki techniczne nie są wymagane.
    Mikroinstalację podłącz w trybie tak zwanego Zgłoszenia jeśli:

używasz prądu na własne potrzeby - jesteś tak zwanym odbiorcą końcowym,
    planujesz podłączyć do swojej instalacji wewnętrznej odnawialne źródło energii o mocy do 40 kW - mikroinstalację,
    moc zainstalowanej mikroinstalacji nie przekracza mocy przyłączeniowej, która jest określona w Twojej umowie o świadczenie usług dystrybucji lub umowie kompleksowej.

Jeśli nie spełniasz tych warunków, złóż wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci. Przyłączenie do sieci realizuje TAURON Dystrybucja
  • Poziom 37  
    Nazwa Warunki Przyłaczenia nie oznacza, że dotyczą nowych instalacji.
    Dotyczą też zmian w instalacji przyłączonej np. takich jak choćby zmiana układu pomiarowego, a o to pytasz.
  • Poziom 14  
    Tauron nie wydaje warunków technicznych do przyłączenia fotowoltaiki robi się to na zgłoszenie ale ja nie o to pytam.
  • Poziom 14  
    A jesli jest z 15metrów to jest sens w ogóle o tym myśleć?
  • Poziom 14  
    Kabel mam 2,5mm , co do mocy jescze nie wiem, narazie orientuje się w temacie. Może z 5KW.
  • Poziom 14  
    Kabel 4x2,5mm
    Instalacja trójfazowa.
  • Poziom 14  
    Nie wiem jeszce nic narazie się orientuje co i jak.
  • Poziom 14  
    Więc zrobie 1f ile max pociągnie na takim 2,5mm kablu?
  • Poziom 14  
    Problem w tym że się nie da na chwilę obecną. Nie chodzi o koszt kabla tylko o zniszczenia , w przyszłości tak zrobie jak będe robil kostkę brukową bo teraz musial bym zniszczyć trawnik i skuć dużo betonu .
  • Poziom 14  
    Myśle że starczy mi połowa tego. Nie mam jakiegoś mega zużycia.
  • Poziom 24  
    Na kablu 2,5mm spokojnie 3,5-4kW pociągniesz i jest to wystrczające dla domu jednorodzinnego, dla standardowego zużycia prądu.
    5kW na 2,5mm to już za dużo trochę...
  • Poziom 14  
    Grzanie klimatyzatorem i chłodzenie latem. Wodę mam z kotla gazowego 2f. I jeszcze dojdzie plyta indukcyjna.
  • Poziom 24  
    Możesz założyć 4kW na garażu pod jedną fazę, później zobaczyć jak wychodzisz ze zużyciem prądu vs produkcja i rozbudować instalacje np o kolejne 4kW i kolejny inwerter, ja tak budowałem swoją instalacje od 2,5kW zaczynałem i doszedłem do 10kW praktycznie, przez 4lata tak rozbudowywałem...
  • Poziom 14  
    Jak to wygląda z wpięciem w instalacje , poprostu podłączam do rozdzielni w garażu? Bo na tych projektach widzę że się wpina odrazu za licznikiem przed głównym zabezpieczeniem.

Dodano po 1 [minuty]:

Leon444 napisał:
    Możesz założyć 4kW na garażu pod jedną fazę, później zobaczyć jak wychodzisz ze zużyciem prądu vs produkcja i rozbudować instalacje np o kolejne 4kW i kolejny inwerter, ja tak budowałem swoją instalacje od 2,5kW zaczynałem i doszedłem do 10kW praktycznie, przez 4lata tak rozbudowywałem...

Nie wiem czy mi starczy miejsca na dachu aby dać tyle paneli.
  • Poziom 14  
    Nie mam jeszcze nic będzie 32A na „pionie”
  • Poziom 24  
    Zgodnie ze sztuką która obowiązuje w Niemczech, wpina się inwerter na końcu instalacji czyli np w garażu spokojnie możesz wpiąć...
  • Poziom 14  
    Czyli tak wpinam garaż odrazu za licznik w rozdzielnicy głównej, w garażu daje zabezpieczenie 3x25A jako główne garażu i tam przed zabezpieczeniem wepnę inwerter?
  • Poziom 24  
    Czyli: licznik-rozdzielnia w domu-rozdzielnia w garażu-inwerter.
    Nic nie zmieniasz w instalacji w domu czy w garażu, podłączasz inwerter w garazu do rozdzielni w garazu pod zabezpieczenie np B20 (jeśli jedno fazowy)dedykowane tylko dla inwertera.
  • Poziom 24  
    stefbut napisał:
    Czyli tak wpinam garaż odrazu za licznik w rozdzielnicy głównej, w garażu daje zabezpieczenie 3x25A jako główne garażu i tam przed zabezpieczeniem wepnę inwerter?

To zasilanie garażu musisz zabezpieczyć w miejscu wpięcia i przy przekroju 2,5 w zależności od sposobu prowadzenia to wychodzi 16A, więc max. moc na jednej fazie wyniesie 3300W.