Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zapytanie o Radmorka

03 Sep 2005 15:24 810 2
 • Level 2  
  pam pytanko, do czego sluzy wlacznik w korektoze radmor 5471 ktore nazywa sie DNL??????po co ono jest aa i prosil bym bardzo o przeslanie instrukcji serwisowej i schematu blokowego do tego korktora na adres igy5(malpa)wp.pl, z gory dzieki:D
 • Level 34  
  DNL (ang. Dynamic Noise Limiter ) jest to dynamiczny ogranicznik szumów. Jest to taki odpowiednik układu Dolby stosowany w magnetofonach tyle, że asymetryczny . Najogólniej mówiąc jest to dynamicznie sterowany poziomem sygnału wejściowego filtr dolnoprzepustowy. Zasada działania jest taka: jak mamy zaszumione nagranie to efekt będzie taki, że jak poziom sygnału jest powyżej progu zadziałania limitera filtr "nic nie tłumi" i sygnał przechodzi bez zmian bo szumy są maskowane jego wysokim poziomem, jednak gdy poziom spada np. chwile ciszy na początku, końcu lub przerwy w trakcie utworu - filtr zaczyna tłumić szumy. Oczywiście uaktywnienie tego urządzonka powoduje pewien spadek dynamiki sygnału, ale w przypadku starych nagrań, które zawierają zarówno głośne i ciche fragmenty - można pozbyć się dokuczliwego "syczenia" . Niestety układ nie redukuje trzasków i innych zakłóceń podobnego typu.

  Dopisano:
  To nie jest taka sobie bramka szumów - bramka działa jak zatrzask a tutaj jest to dynamiczny tłumik (filtr) regulowany poziomem sygnału. To tak jak "półowka" systemu Dolby odpowiedzialna za "obcinane" chociaż przyznaję, że porównanie może zbyt daleko było posunięte.
  Ponieważ akurat pracowałem kiedyś tam w Radmorze i doskonale znam ten i inne wyroby - mogę powiedzieć, że ten korektor i sam układ DNL był dość dobrze opracowany a rolę regulowanego tłumika (filtru ) szumów wykonano w oparciu o tranzystor polowy.i chodziło to o niebo lepiej niż ukad DNL zamontowany w madnetofonie kasetowym ZR Kasprzaka.

  Z przykrością muszę stwiedzić że nie jestem w stanie koledze pomóc w kwestii dokumentacji technicznej - niestety w moim przypadku gdzieś zaginęła.
 • Level 29  
  Wychodzi na to, że to jest taka bramka szumów :). Co do układu Dolby, to przy zapisie nastepuje podbicie, a przy odtwarzaniu obcięcie (według komplementarnych charakterystyk, czyli np. jak przy zapisie jest +3dB na 10kHz, to przy odczycie będzie -10dB) wysokich tonów- a to właśnie w tym zakresie pasma akustycznego gnieździ się najwięcej szumów.