Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] STM32+HC-SR04- wpięcie czujnika do płytki ustawia stan wysoki na nóżce TRIG

Mordziaty_ 27 Gru 2018 17:09 252 8
  • #1 27 Gru 2018 17:09
    Mordziaty_
    Poziom 3  

Dzień dobry,
    mam problem dotyczący układu na płytkach PCB. Po wpięciu czujnika do 4pinowego gniazda na płytce układ zachowuje się inaczej niż przed wpięciem czujnika, wejście trig które potrzebuje impulsu 10us do aktywacji czujnika ustawia się w stan wysoki gdy wepnę czujnik, wypinam czujnik impulsy 10us się pojawią od razu. Impulsy trig wysyłane przez STM32F103C8T6 sprawdzałem na diodzie wpiętej do nóżki, stąd zauważyłem błąd. Wykonałem dwie pary płytek i wszystkie zachowują się tak samo co jest dziwne. W układzie zastosowałem transoptory do zabezpieczenia I/O, myślałem że w nich tkwi jakiś problem, ale budowałem układ na płytce stykowej, zgodny ze schematem i wszystko jest okej, stm32 wysyła impulsy 10us, a czujnik mierzy odległość, co również kontrolowałem na diodach. Nie mam pojęcia gdzie szukać jakiegoś rozwiązania. Program to tylko wysyłanie impulsów i pomiar parametrów PWM. Jeden układ to: większa płytka PCB ze stabilizatorami na 5V(dla czujników) i 3.3V(dla stm''a) + kondensatory, 2 gniazda: RJ45(+15V, gnd) i RJ9(+5V, gnd, trig, echo - zasilanie drugiego czujnika na drugiej mniejszej płytce i sygnały), a no i transoptory przy każdym trig, echo.

STM32+HC-SR04- wpięcie czujnika do płytki ustawia stan wysoki na nóżce TRIG

0 8
  • #2 27 Gru 2018 17:44
    LChucki
    Poziom 29  

Czy wyjście ECHO z SR04 nie jest przypadkiem OC(OD)?

0
  • #3 27 Gru 2018 17:56
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Zupełnie nie rozumiem, do czego (poza psuciem sygnałów) są potrzebne te transoptory. Zacznij od wyrzucenia ich z układu. Oprogramowanie moim zdaniem błędne - nie widzę kasowania impulsu powrotnego przy braku odbicia, zadziwiające użycie obliczeń zmiennopozycyjnych przy całkowitych argumentach i wyniku.

Rzuć okiem na to:
    https://ep.com.pl/files/11495.pdf

0
  • #4 27 Gru 2018 17:57
    Mordziaty_
    Poziom 3  

nie wiem co to znaczy oc(od). ale jeśli o wyjście ECHO z SR04 chodzi, to stan wysoki na nim trwa proporcjonalnie do odległości od przeszkody od której odbiły się falę ultradźwiękowe i zeruje się po odbiorze fal przez czujnik

0
  • #5 27 Gru 2018 18:01
    LChucki
    Poziom 29  

Mordziaty_ napisał:
    nie wiem co to znaczy oc(od).

Otwarty kolektor(dren).

Mordziaty_ napisał:
    Po wpięciu czujnika do 4pinowego gniazda na płytce układ zachowuje się inaczej niż przed wpięciem czujnika, wejście trig które potrzebuje impulsu 10us do aktywacji czujnika ustawia się w stan wysoki gdy wepnę czujnik, wypinam czujnik impulsy 10us się pojawią od razu. Impulsy trig wysyłane przez STM32F103C8T6 sprawdzałem na diodzie wpiętej do nóżki, stąd zauważyłem błąd.

Na diodzie zobaczyłeś impuls 10us?

Skoro wpięcie czujnika powoduje, ze zanikają impulsy nadawane przez uC (tak wnioskuję z opisu) to problem jest w połączeniach.

0
  • #6 27 Gru 2018 18:02
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Dopóki nie dowiesz się, co to OD, nie zrozumiesz, gdzie masz dwa błędy - sprzętowy i programowy.

0
  • #7 27 Gru 2018 18:07
    Mordziaty_
    Poziom 3  

BlueDraco napisał:
    Zupełnie nie rozumiem, do czego (poza psuciem sygnałów) są potrzebne te transoptory. Zacznij od wyrzucenia ich z układu. Oprogramowanie moim zdaniem błędne - nie widzę kasowania impulsu powrotnego przy braku odbicia, zadziwiające użycie obliczeń zmiennopozycyjnych przy całkowitych argumentach i wyniku.

Rzuć okiem na to:
    https://ep.com.pl/files/11495.pdf

znam ten artykuł, nie miałem problemów z kasowaniem tego impulsu, ponieważ maksymalny czas trwania impulsu na linii Echo to 38ms w przypadku braku odbicia, znalazłem to w książkach wydawnictwa BTC o STMie i sprawdziłem to na wyświetlając sobie zmienną.

LChucki napisał:

Na diodzie obaczyłem że "coś" się dzieje i pojawia się impuls

0
  • #8 27 Gru 2018 18:29
    LChucki
    Poziom 29  

Mordziaty_ napisał:

LChucki napisał:

Na diodzie obaczyłem że "coś" się dzieje i pojawia się impuls

Te impulsu co ile się powtarzają? Widzisz je jako miganie diody?
    Oko może zobaczyć błysk trwający 1ms czy krócej ale 10us? A może on nie trwa 10us tylko 500?

0
  • #9 27 Gru 2018 21:02
    Mordziaty_
    Poziom 3  

LChucki napisał:

Te impulsu co ile się powtarzają? Widzisz je jako miganie diody?
    Oko może zobaczyć błysk trwający 1ms czy krócej ale 10us? A może on nie trwa 10us tylko 500?

są powtarzane co 0.065536s. a jeśli chodzi o 10us to muszę zaufać programowi

Dodano po 2 [godziny] 24 [minuty]:

Emiter transoptora wystarczyło rezystorem 1K ściągnąć do masy i wszystko działa normalnie :)))

0