Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o rady przy projekcie - Komputer ITX w nietypowej obudowie, porty I/O

27 Gru 2018 21:29 264 2
  • Poziom 3  
    Cześć. Nie jestem ekspertem w elektronice, ale podjąłem pewien projekt, w którym będę potrzebował jak najwięcej porad.

Czego dotyczy projekt?
    Bardzo podoba mi się obudowa z konsoli PlayStation 3 Slim i chcę zbudować w niej komputer ITX. Chcę przy tym, aby końcowy efekt wyglądał możliwie podobnie do oryginalnej konsoli, dlatego nie chcę robić żadnych dodatkowych dziur i chcę wykorzystać jak najwięcej oryginalnych elementów jak się da.

Na jakim jest etapie?
    Komputer jest już w obudowie PS3 i działa, właśnie z niego piszę. Chłodzenie jest na zadowalającym mnie poziomie, tzn temperatury są w sumie dość duże, bo ok 45-52 stopni przy lekkim użyciu i dochodzą do 72 przy ciężkim. Za to przy przeglądaniu neta i podobnych zadaniach jest dość cicho. Wewnątrz użyłem zasilacza PICO PSU podłączonego do 150W zasilacza 12V i działa to bardzo dobrze. Nie ma linii uziemienia, ale wydaje mi się, że to nie takie straszne, jeśli się mylę, poprawcie mnie proszę.

Co chcę zrobić następnie?
    Chcę wyprowadzić ładnie wszystkie potrzebne porty z obudowy, ponieważ narazie przechodzą po prostu kable przez dziury po starych portach.
    Dotyczy to 2x USB z przodu oraz z tyłu: HDMI, RJ45, Audio Jack. W oryginalnej PS3 było HDMI 1.4 (albo jakieś inne, nie wiem w sumie, a zależy mi na HDMI 2.0) i Optical Audio w miejscu gdzie chcę wyprowadzić Audio Jack. Jest jeszcze ostatni port, jakiś własnościowy dla PS3 do video - pewnie wykorzystam otwór po nim na coś innego, ale jeszcze nie wiem do czego, może dodatkowe USB-C. Zamierzam też kupić drukarkę 3D (Ender 3) w celu przygotowania lepszych podstawek pod różne elementy komputera, płytki PCB itp.

Chciałbym zrobić prostą płytkę PCB na te porty, tak aby wyprowadziła gniazda na zewnątrz, a z drugiej strony były porty, którymi poprowadzę króciutkie kable do płyty głównej - jakieś 3-4 cm.

No i teraz mam pewną zagwozdkę jak wykonać taką płytkę PCB. Mogę zacząć próbować w domu samodzielnie metodami, które widziałem w necie, ale nie wiem czy do końca podołam, bo nie znam się tak dobrze na elektronice. Chociaż wydaje mi się, że może dałbym radę to jakoś zaprojektować, ale nie wiem czy dam radę jakoś to polutować w miarę.

Wyzwania:
    - Port RJ45 jest dość specyficzny, ma nietypowe wymiary, jest szeroki a niski (chodzi o dopasowanie go do otworu w obudowie). Chciałbym wylutować go z płyty PS3 (mam "dawcę organów") i użyć w nowej płytce PCB.
    - Port HDMI był typu 1.4, a chcę użyć 2.0, bo zależy mi na 4K.
    - Zamiast Optical Audio chcę w jego miejsce wstawić Audio Jack.
    - W jaki sposób najlepiej dokładnie zmierzyć starą płytkę, żeby zaprojektować nową i wstawić porty w odpowiednich miejscach? Skaner, suwmiarka? Może macie jakieś dobre sposoby?

Pytania:
    1. Przede wszystkim chciałbym prosić o wszelkie rady, sugestie, przestrogi, itp. jakie przyjdą wam do głowy. Wiem, że może rzucam się z motyką na wiatr, ale jest to dla mnie projekt hobbistyczny i chciałbym go fajnie ogarnąć. Dlatego proszę o wszelkie przemyślenia na ten tamat.
    2. Jak zabrać się za projektowanie nowej płytki na wyjścia opisane powyżej? Jak mierzyć, jakiego programu użyć do projektowania? Próbować samemu, czy lepiej szukać kogoś obeznanego, kto mi pomoże? Jeśli tak, to może znacie jakieś miejsce gdzie warto się zgłosić z takim projektem?
    3. Kiedy projekt płytki będzie optymalny może warto przesłać go do jakiejś firmy, która przygotowuje gotowe płytki PCB z projektu? Chciałbym, żeby to wyszło możliwie najbardziej estetycznie, dlatego pewnie tak zrobię. Może mi coś polecicie w tej kwestii?
    4. Czy warto zaprojektować jedną wspólną płytkę PCB dla tych wszystkich gniazd, czy może lepiej będzie zrobić każde osobno?
    5. Czy użycie lekko przestarzałego gniazda RJ45, które chcę pobrać z płytki dawcy jest dobrym pomysłem? Pasuje mi ono ze względu na rozmiar, ale wiem, że są już nowsze standardy CAT 6, 7 itp. Ale wydaje mi się, że skoro sama wtyczka ma takie same piny, to chyba użycie tego gniazda nie powinno mieć negatywnego wpływu na przesył, ale może się mylę.

Prośba o rady przy projekcie - Komputer ITX w nietypowej obudowie, porty I/O Prośba o rady przy projekcie - Komputer ITX w nietypowej obudowie, porty I/O Prośba o rady przy projekcie - Komputer ITX w nietypowej obudowie, porty I/OProśba o rady przy projekcie - Komputer ITX w nietypowej obudowie, porty I/O Prośba o rady przy projekcie - Komputer ITX w nietypowej obudowie, porty I/O Prośba o rady przy projekcie - Komputer ITX w nietypowej obudowie, porty I/O
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • BotlandBotland
  • Poziom 1  
  • Poziom 3  
    Kraniec_Internetów napisał:
    OneGhost napisał:
    Nie ma linii uziemienia, ale wydaje mi się, że to nie takie straszne, jeśli się mylę, poprawcie mnie proszę.

Jeżeli chodzi o ochronę przeciwporażeniową, to wszystko jest ok. Czy płyta pracuje poprawnie? Możesz to sprawdzić włączając nasłuchiwanie mikrofonu. Jeżeli usłyszysz dość głośne buczenie, to źle.
    OneGhost napisał:
    - W jaki sposób najlepiej dokładnie zmierzyć starą płytkę, żeby zaprojektować nową i wstawić porty w odpowiednich miejscach? Skaner, suwmiarka? Może macie jakieś dobre sposoby?

Raczej suwmiarka. Mierz od portu do portu, a potem sprawdź czy całkowity wymiar (suma wcześniejszych) się zgadza.
    OneGhost napisał:
    2. Jak zabrać się za projektowanie nowej płytki na wyjścia opisane powyżej? Jak mierzyć, jakiego programu użyć do projektowania? Próbować samemu, czy lepiej szukać kogoś obeznanego, kto mi pomoże? Jeśli tak, to może znacie jakieś miejsce gdzie warto się zgłosić z takim projektem?

Zmierz jak rozłożone są otwory, skompletuj potrzebne elementy, następnie stwórz do nich biblioteki do Eagle, na końcu zaprojektuj płytkę. Niestety obawiam się, że dużo łatwiejsze w realizacji będzie nie robienie płytki, tylko proste połączenia wtyczka do płyty, krótki przewód i gniazdo w obudowie. Po prostu różnica w poziomach ułożenia gniazd jest trochę duża i pojedyncze PCB może być niemożliwe do wykonania.
    OneGhost napisał:
    5. Czy użycie lekko przestarzałego gniazda RJ45, które chcę pobrać z płytki dawcy jest dobrym pomysłem? Pasuje mi ono ze względu na rozmiar, ale wiem, że są już nowsze standardy CAT 6, 7 itp. Ale wydaje mi się, że skoro sama wtyczka ma takie same piny, to chyba użycie tego gniazda nie powinno mieć negatywnego wpływu na przesył, ale może się mylę.

Bedzie ok.

Dodano po 2 [minuty]:

Jeżeli to jeszcze możliwe, radzę zmianę platformy na AMD. Do obudowy nie zmieści się karta graficzna, a intel integry ma słabe. Lepiej kupić procesor AMD z Vegą 11, która ma wydajność GTX 750.

Dziękuję za podpowiedzi. W mikrofonie nie słychać buczenia, więc chyba jest ok.
    Co do zmiany na AMD, to nie mogę tego zrobić, bo zależy mi na hackintoshu. Używam tam integry HD530 z i5-6500T, jest już w miarę spoko, a wydajna karta graficzna nie jest mi potrzebna. Komputera używam głównie do programowania, a tutaj grafika akurat nie robi mi różnicy.