Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samochodowy komputer zużycia paliwa

TOMI 12 Mar 2008 11:27 373989 556
  • #451 12 Mar 2008 11:27
    sitec
    Poziom 13  

jak sie wepniesz do masy samochodu to nic nie zmierzysz bo jak juz powiedziałem wtrysk jest załanczany masą!!!

• Arrow Multisolution Day
  • #452 12 Mar 2008 11:51
    cristof_w
    Poziom 17  

Wiem, ze jest masa zasilany, dlatego właśnie pytałem, czy tym sposobem niepopełnie błędu !!
    Czy li wpiąć się do cewki i plus z zasilania? Tak dobrze będzie ?

Jeszcze jedna kwestia...na mechanicę się nie znam, a być może to głupie pytanie.

Cały czas rozmawiamy o cewce, ale rozmawiamy o cewce zapłonowej?
    Wtrysk jest przecież obudowany i watpię by chodziło właśnie a tę cewkę we wtryskiwaczu.

• #455 21 Kwi 2008 13:47
    AdamWro
    Poziom 18  

Witam, ma ktoś wsad do komputerka projektu kolegi Pfemka? Chodzi mi o wersję z termometrem. Pisałem do Autora tego urządzenia, ale niestety tym się już nie zajmuje. Pozdrawiam

• #456 22 Maj 2008 10:29
    Sebastain
    Poziom 20  

Ja to zapytam czy ktoś by mi zrobił taki komputerek?? Mam bardzo mało wolnego czasu a już od dawna myślę o takim komputerku.

• Arrow Multisolution Day
  • #457 22 Maj 2008 14:34
    kazik70
    Poziom 28  

niektórzy sprzedają swoje konstrukcje na allegro poszukaj

• #458 07 Cze 2008 17:44
    Platynowiec
    Poziom 10  

A co z dieslem bez Common Rail? Niema żadnych przewodów i innych pierdól. Tylko dopływ paliwa, pompa wtryskowa, wtryskiwacz i powrót paliwa. Widziałem kiedyś jakieś czujniki przepływu które na 1 obrót czy na litr nie pamiętam, dawały 1000 impulsów. A więc gdyby zamontować takie dwa - na dopływie i odpływie- i zliczałyby różnicę to by wyszło spalanie chwilowe. Mnie by wystarczyło tylko czy da się takie coś skonstruować?

• #459 19 Cze 2008 18:44
    to_mash85
    Poziom 12  

Witam.
    Chcę zamontować komputerek samochodwy do Faita palio 1.2 8V. Mam problem bo nie wiem skąd wziąść sygnał dorgi (prędkośc). W moim modelu nie ma czujnika prędkości przy skrzyni biegów, (jest w modelu 1.6 16V). Niestety czujnik z 1.6 nie pasuje do 1.2.
    więc proszę o pomoc, radę.

• #460 20 Cze 2008 01:57
    Marek_RADOM
    Poziom 18  

Jeśli licznik masz na linkę to możesz w okolicy magnesu zamocować hallotron o ile dobrze pamiętam idealny do tego jest UGN3120U. Ma 3 wyprowadzenia +5V, Masa, impulsy 0/5V. Ja próbowałem użyć kontaktronu jak w liczniku rowerowym, ale miałem zbyt duże problemy z drganiami styków (zamiast zliczać 1 impuls zliczało mi 4).

• #461 20 Cze 2008 22:25
    to_mash85
    Poziom 12  

w którym miejscu na wskaźnikach miałbym zamontować wymieniony UGN3120U??

czy układ UGN3120U musi jeszcze z czymś współpracowć?? Czy wystarczy do niego tylko podpiąć +12v,GND i obierać impulsy??

• #462 20 Cze 2008 22:57
    Marek_RADOM
    Poziom 18  

Aby zamocować hallotron w okolicy magnesu trzeba się dostać tam gdzier wchodzi linka. U mnie to najpierw musiałem zdjąć plekse z zegarów, później czarną plastikową osłonę, następnie trzeba odkręcić 2 śruby trzymające licznik prędkości (te widoczne z tyłu). Jak już to rozbierzesz to będziesz już widział magnes to wystarczy tylko jakoś zamocować hallotron w okół jego obwodu.

Wyjście hallotronu to otwarty kolektor tak więc będzie zwierał port procesora do masy.

Tu jest jego pdf

http://pdf1.alldatasheet.co.kr/datasheet-pdf/view/168559/ALLEGRO/UGN3120U.html

• #463 29 Lip 2008 22:40
    koni85
    Poziom 10  

Witam

Odgrzewam temat

Kod w pliku bas jest nie kompletny i na chwile obecna nie da sie zrobic komputerka , moze go ktos uzupelnic ??

Jesli nie , to prosze chociaz o kompletny algorytm do spalania chwilowego i sredniego

• #464 04 Paź 2008 12:34
    kamien33
    Poziom 9  

Witam. Kupiłem na allegro komputerek do samochodu ale mój samochód to Diesel z mechaniczną pompom paliwa i nie da się go podłączyć. Próbowałem to zrobić na samodzielni wykonanym czujniku piezoelektrycznym zakładanym na przewód zasilający wtrysk ale tam nie zmienia się czas ani ciśnienie wtrysku wraz z dawką paliwa zmienia się tylko dawka (może się mylę ale nic z tego mi nie wyszło ).

Więc wracam do tematu z turbinkami na przykład od Trabanta .Takie rozwiązani załatwiło by problem z gaźnikowcami i Dieslami z mechaniczną pompom paliwa.

Widziałem że nie raz był podejmowany taki temat ale nikt nie zrobił czegoś takiego .Myślę o zrobieniu przystawki do zakupionego na Allegro komputerka . Z powodu że sam jestem zupełnie zielony odnośnie elektroniki cyfrowej jak i programowania procesorów :cry: chciał bym prosić o pomoc w tej sprawie .
    Może znajdzie się ktoś kot zrobi mi coś takiego za nie duże pieniądze ????

• #465 18 Lis 2008 07:14
    danny0
    Poziom 10  

Polecam ten projekt.

Komputer na atmedze 32, z wyswietlaczem graficznym, obsluga 3x DS18b20, obsluga klimatyzacji (dodatkowa plytka na atmedze 8 ), detekcja otwartych drzwi - informacja przedstawiona w graficzny sposob, zegar czasu rzeczywistego na ds1307 - uklad sluzy takze jako nielulotna pamiec, regulacja kontrastu i jasnosci wyswietlacza z menu (na potencjometrze cyfrowym ds 1803);

wyswietlanie czasu, spalania chwilowego, sredniego, temp zew, temp wew, obroty, predkosc, kilometry. Mozliwosc przelaczenia z systemu metrycznego na amerykanski system jednostek z menu programu. komunikacja pomiedzy atmegami po i2c.

Za darmo schematy, wzory plytek, kody zrodlowe w C, zdjecia, filmik na youtube.

O ile pamietam, caly kod zajmuje 22kb procesora (atmegi 32)

http://code.google.com/p/xarias/

Tylko patrzec jak ktos bedzie tym handlowal na Allegro...

• #466 18 Lis 2008 09:15
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

A może ktoś pomóc z kompilacją tegoż oprogramowania ? Jak można tam zmienić rysunek pojazdu ?
    W ogóle to się zastanawiam nad jednym tematem. Na allegro pojawiły się tanie palmtopy. Napisanie softu pod Windows Mobile nie powinno być trudne. Zrobić tylko przejściówkę na atmedze i podłączyć do pocketa i dopiero w tedy można uzyskać bajery ! Czy jest to może bardzo trudne do uzyskania ?

• #467 18 Lis 2008 13:00
    danny0
    Poziom 10  

Wystarczy, ze zainstalujesz biblioteki

avr-libc, binutils-avr, gcc-avr, avrdude

wydajac pod linuksem polecenie sudo apt-get install <nazwa pakietu>

pod Windowsem potrzebujesz programu Winavr i np. avrdude.

W pliku Makefile zmodyfikuj nazwe programatora, na ten ktory masz (sa tam wszystkie wypisane i wyjasnone)

W linii polecen (shell/ tryb msdos) piszesz kolejno:

make ac - kompilacja - plytka z obsluga ds-ow i klimy

make b01 lub make b02 - b01 - plytka dla wyswietlacza tekstowego
    - b02 - plytka dla wysw. na ks0108

make fuses_ac - zapis fuse bitow do atmegi
    make fuses_b01 /b02

make inst_ac - programowanie atmegi
    make inst_b01 /b02

Dla wersji b02 schematy sa w pdf-ie (poza plytka klawiatury).

Rysunek pojazdu w kodzie trzeba zmienic.

Jesli chodzi o plytki - jest na stronie link do programu do PCB, jest tam wersja zarowno linuksowa jak i widowsowa.

Przegladanie, zmiana w schemacie -

sudo apt-get install geda

Nie ma wersji windowsowych.

• #468 28 Lis 2008 10:25
    xtensa
    Poziom 9  

Widze, ze nie musialem reklamowac projekt - rozreklamowal sie sam :)

Jesli chodzi o obrazki, to w katalogu util jest narzedzie dib2bin ktore konwertuje bmp (powinno byc zapisane w odcieniach szarosci) do postaci binarnej (nieuzywana jeszcze) oraz do pliku naglowkowego *.h . Ten wystarczy zainclude'owac. W ten sposob sa rownierz zrobione czcionki.

Co do Allegro to nie obawiam sie ze ktos zacznie to sprzedawac - w warunkach domowych jest zbyt duzo zachodu aby wyprodukowac calosc, a na skale przemyslowa nikt nie zacznie tego robic bo co raz wiecej samochodow juz ma to by default i nie sadze zeby bylo to oplacalne.

• #469 31 Gru 2008 15:30
    pawel2808
    Poziom 9  

witam mam opla astre z komputerem pokładowym który pokazuje temperature powietrza na zewnątrz, spalanie l/h, spalanie w danym momencie które mi niedziała czy moze ktos wie jak dojsc do tego dlaczego to nie działa???

• #470 20 Sty 2009 21:53
    p6ablo
    Poziom 1  

Moze ktoś by mi zrobił taki komputerek?? Nie znam sie na tym za bardzo.Mam seata toledo 1.6 Oczywiscie zaplace.

• #471 06 Lut 2009 15:39
    Rowik
    Poziom 12  

Witam. Czy ktoś z was udoskonalił może komputerek kolegi Pfemka o np obrotomierz i badanie temp ?

• #473 22 Lut 2009 22:06
    Rowik
    Poziom 12  

Sądząc po opisie i np schemacie płytki to jej tam nie było. ( na płytce nie ma wyjścia na czujnik temperatury ) ( mówie o tym pliku do pobrania z 4, bądź 5 strony )

• #474 09 Mar 2009 01:09
    kacprzak_1982
    Poziom 10  

Przepraszam bardzo ale mógłby mi ktoś taki komputerek zaprojektować do mojego samochodziku? Ford mondeo 2,5L V6 + Gaz. posiadam program i interfejs do gazu wiec mogę odczytać czasy wtrysków benzyny, impulsy prędkości musiałbym zmierzyć tylko żebym wiedział jak.

Proszęęę

• #475 11 Mar 2009 21:26
    darek1958
    Poziom 15  

Witam. Chciałbym zrobić sobie prosciutki komputer który by mi pojazywał chwilowe zużycie benzyny oraz gazu.Chodzi mi tylko o te 2 elementy. Czy mógłby mi ktoś pomóc i podpowiedzieć gdzie taki schemat znajde.Siedze już 3 dzien w googlach i nic nie moge znalść . Z góry serdeczne dzieki.
    Samochód jest na 4 punktowym wtrysku.

• #477 11 Mar 2009 21:36
    darek1958
    Poziom 15  

Tak odnalazłem ten kit ale on posiada dużo funkcji . Może jest coś bardziej prostego chodzi mi aby tylko pokazywało chwilowe zyżycie w czasie jazdy benzyny/gazu

• #478 12 Mar 2009 13:00
    MARIUSZ R
    Poziom 28  

darek1958 napisał:
    Tak odnalazłem ten kit ale on posiada dużo funkcji . Może jest coś bardziej prostego chodzi mi aby tylko pokazywało chwilowe zyżycie w czasie jazdy benzyny/gazu

Strona numer 4 tego tematu.Nic prostszego nie znajdziesz.Kolega Pfemek zrobił takie cudo na Atmega 8.

• #479 14 Mar 2009 18:45
    Marek_RADOM
    Poziom 18  

Witam dalej zmagam się z tą prędkością, mam kontaktron zamontowany w liczniku i bezpośrednio podpięty do uC i źle zlicza impulsy zamiast 1 to jest 5 albo 6. Potrzebuje schemat układu kształtującego impulsy na przebieg prostokątny bez zakłóceń ? Sprzedawca w sklepie doradził mi 4093 ale nie było akurat tego układu i kupiłem 74LS123N podobno też można nim kształtować impulsy, który wybrać ? najlepiej poprosił bym o schemacik jeśli ktoś posiada.

• #480 15 Maj 2009 18:23
    metq
    Poziom 13  

Witam!
    Czy ktoś mi pomoże? Zrobiłem komputerek ze strony 4 - Pfemek. Ale autor nie odpisuje na moje pytania, w związku z czym kieruje je do Was. Na stronie 7 Pfemek umieścił post w którym napisał, jak dostosowac jego komputer do każdego rodzaju samochodu. Mam golfa 3 1.6 AEE na wielopunkcie. Ale w jego kodzie ze strony 4 nie widze żadnych parametrów typu stała_ben itp. Męcze się straszniez tym, POMOCY!!!