Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co państwo sądzą o nowej ustawie monitorowania odpadów?

28 Gru 2018 16:17 987 23
  • Poziom 15  
    Witam,
    w związku z przygotowaną ustawą dotyczącą monitorowania odpadów, która ma wejść w życie pod koniec lutego 2019 r . zgłasza się do mnie coraz więcej osób chcących uniknąć ewentualnych kar spowodowanych brakiem monitoringu lub jego niedostosowaniem w swoich firmach. Uważam, że ustawa jest mało precyzyjna . ( monitoring ma umożliwić identyfikację osób ). Dodatkowo w ustawie można znaleźć informację ile taki monitoring ma kosztować . ( 8 kamer od 3 do 10 tyś zł ). :). Dodatkowo system ma być dostępny zdalnie dla WIOŚ.

Jestem ciekaw państwa opinii na ten temat.

Dz. U. 2018 poz. 1592 - USTAWA z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 40  
    zendenman napisał:
    monitoring ma umożliwić identyfikację osób )

Czyli tą ustawą powinien się zainteresować GIODO...
  • Poziom 23  
    Pożary składowisk odpadów wymusiły ustawę. Czy to coś zmieni czas pokaże. Pod pełnym monitoringiem tak można rozpalić ogień, że analiza zapisu z kamer nic nie wykaże.
  • Poziom 40  
    Ale co ma być monitorowane przez kogo i jak.
  • Poziom 23  
    Wszędzie kamery, sklepy, skrzyżowania, urzędy itp do tego prywatne na posesjach. Dzisiaj monitoruje się wszystko co się da przy użyciu tego typu urządzeń. Przyszedł czas na składowiska odpadów. Koszty uruchomienia przerzucili na właścicieli składowisk. Jakoś trzeba walczyć z nieuczciwością biznesmenów :). Mamy rozwój zrównoważony i chyba wszyscy są tego świadomi :).
  • Poziom 15  
    Kolego co jest zrównoważonym rozwojem? To że będą kazali wulkanizatorowi ledwo wiążącemu koniec z końcem założyć monitoring i utrzymywać internet dla połączenia z WIOŚ? On również ma magazyn z oponami klientów i będzie podlegał pod ustawę. Pożary na wysypiskach były i będą do momentu kiedy będzie się opłacało zrobić wałek na podstawionego słupa. Szkoda, że za ich proceder będą musieli zapłacić zwykli przedsiębiorcy. "jakoś trzeba walczyć z nieuczciwymi biznesmenami" Uważasz, że sposobem na to jest dobijanie tych uczciwych?
    Na koniec warto powiedzieć kto za to wszystko zapłaci :) Ty ja wszyscy. Jak sądzisz na kogo zostaną przeniesione koszty modernizacji lub budowy takich monitoringów?
  • Poziom 23  
    zendenman napisał:
    Jak sądzisz na kogo zostaną przeniesione koszty modernizacji lub budowy takich monitoringów?
    Oczywiście, ze na nas wszystkich. Czemu sądzisz, że wulkanizator będzie musiał założyć taki monitoring.

Dodano po 3 [minuty]:

zendenman napisał:
    Kolego co jest zrównoważonym rozwojem?
    Zrównoważony rozwój polega na świadomości jak i odpowiedzialności za swoje działania, a co za tym idzie ograniczenie wolności i ponoszenie kosztów związanych z tym.
  • Poziom 15  
    Każdy wulkanizator posiada plac ,na którym trzyma stare opony. Wg ustawy to również jest materiał łatwopalny a miejsce ich przetrzymywania powinno być monitorowane. Z tym rozwojem nie mogę się zgodzić bo w tym przypadku konsekwencje spadną solidarnie na wszystkich. Weźmy na przykład restauratorów. Okazuje się, że 3 procent oszukuje podając stare i gówniane żarcie. Ustawodawca stwierdza, że wszystkie kuchnie muszą być zmonitorowane. Sprawiedliwe ? Nie sądzę. Płacimy w podatkach między innymi za utrzymanie organów takich jak WIOŚ. Nie powinni dopuszczać do sytuacji przez które cierpią później wszyscy.
  • Poziom 23  
    zendenman napisał:
    Płacimy w podatkach między innymi za utrzymanie organów takich jak WIOŚ. Nie powinni dopuszczać do sytuacji przez które cierpią później wszyscy.
    Tylko jak to zrobić? Jesteśmy w UE jest ONZ traktaty podpisane - nie mamy nic do gadania.
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    zendenman napisał:
    Każdy wulkanizator posiada plac ,na którym trzyma stare opony.

Za chwilę dojdziesz do wniosku że każda firma produkuje odpady i gdzieś je trzyma do momentu wywozu.
    Nawet jak produkujesz odpady niebezpieczne to do określonej ilości i przez określony okres czasu możesz je magazynować, potem utylizacja. I z wulkanizatorami powinno być tak samo (może jest nie wiem) w każdym razie jak ktoś latami składa opony na hałdę i ich nie utylizuje to tym lepiej jak się wezmą za niego.

zendenman napisał:
    Płacimy w podatkach między innymi za utrzymanie organów takich jak WIOŚ. Nie powinni dopuszczać do sytuacji przez które cierpią później wszyscy.

Nie wiem jak mają cierpieć wszyscy na tym że ktoś chce zrobić porządek z tym co się dzieje na wysypiskach, że zwożą do nas śmieci z całej europy które później są podpalane aby pozbyć się problemu.
    Co by nie chcieli zrobić to musi kosztować, czy to kontrole na granicach i drogach przewożonych odpadów, czy papiery na składowanie odpadów itd.
  • Poziom 15  
    Dlaczego nie wywożą śmieci do Szwecji? Bo tam za taki proceder kara jest tak wysoka że wszyscy by się posrali. W Polsce jeszcze do niedawna był mandat dla kierowcy tira, który śmieci wwoził wielokrotnie mniejszy niż to co dostał za przyjęcie śmieci na auto. Problem jest po stronie prawa a nie po stronie słabej kontroli. U nas opłaca się ryzykować bo takie mamy prawo.
    zendenman napisał:
    Dlaczego nie wywożą śmieci do Szwecji?

Pytanie w stylu "Dlaczego Polacy nie zarabiają tyle co Szwedzi."

No i po to jest wprowadzona ta ustawa na którą tak psioczysz, i kary też tam są uwzględnione z tego co rzuciłem okiem, natomiast nie znalazłem nic na temat 10 000 zł za monitoring o którym pisałeś w pierwszym poście.
    Żadne przepisy nic nie dadzą jak nie będzie kontroli, po to chcą kamery, jak jakieś auto nie zostanie wychwycone na drodze to jest szansa je namierzyć na miejscu.

Inna sprawa że to forum to nie jest miejsce na tego typu rozważania.
  • Poziom 15  
    Kończąc. Rozumiem że nie zarabiając tyle co w szwecji nie możemy mieć mądrych przepisów. Jeśli monitoring za w widełkach 3-10 tyś ma dać możliwość rozpoznania osób również w nocy to powodzenia dla instalatora, właściciela i ustawodawcy. Pieniądze wyrzucone w błoto.
  • Poziom 23  
    Monitorować odpady warto, ale czy w taki sposób ..........
    zendenman napisał:
    Jeśli monitoring za w widełkach 3-10 tyś

Proszę o przytoczenie tego fragmentu ustawy który mówi o powyższych kwotach.
    To teraz odnieś to co jest napisane w tej tabelce do tego co pisałeś wyżej:

zendenman napisał:
    w ustawie można znaleźć informację ile taki monitoring ma kosztować . ( 8 kamer od 3 do 10 tyś zł )

Robisz sensację i wypisujesz bzdury ani ustawa nie narzuca ile monitoring ma kosztować, ani nie narzuca z ilu kamer ma się składać. Ktoś do obliczeń przyjął cenniki instalatorskie które znalazł w internecie i to wszystko.
  • Poziom 23  
    Autor tematu chyba tylko polega na wybranych spekulacjach w sieci. Zamieścił tylko jeden link ale nie do ustawy (projektu ustawy)
  • Poziom 17  
    Odnośnie monitorowania odpadów
    Mam do zabezpieczenia powierzchnię 3 hektarów czyli w/g projektu z dn. 17.01.2019 mogę monitorować pas graniczny 15m. Wytyczne techniczne to;
    Co państwo sądzą o nowej ustawie monitorowania odpadów?
    Odnosząc się do Polskiej EN i zakładając, że mam kamery 1080p to identyfikowany człowiek ma znajdować się w 40% obrazu. Czyli co ok. 10-15m trzeba stawiać kamerę wzdłuż pasa otaczającego składowisko? Możliwość wtargnięcia intruza do składowiska jest praktycznie z każdej strony.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    Próbowałem uzyskać odpowiedź w wielu miejscach ( również u ustawodawcy ). Niestety nikt nie jest w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie jak przygotować się do tej ustawy. Jak widać kilka postów wcześniej większość uznaje temat za " bzdurę" i robienie sensacji.
  • Poziom 10  
    Witam, stoję przed tym samym problemem. Duży zakład recyklingu objęty tą ustawą. Odpady składowane w boksach o szerokości 12. Boksów jest z 60. W wielu przypadkach brak możliwości montażu kamery w pobliżu. Ze względu na ich usytuowanie i ruch ciężkiego sprzętu. A ustawa jasno mówi o identyfikacji osób. Dodatkowo ciężkie warunki (pył, dym, itp). A klient mówi, że wie ile to może kosztować bo widział w projekcie ustawy. Normalnie nóż się w kieszeni otwiera.
    Te ceny to może w domkach albo małych biurowcach. Ale nie na takich terenach i w obiektach przemysłowych.
  • Poziom 15  
    Spokojnie jest jeszcze sporo czasu. Na pewno wszystkie składowiska odpadów zdążą przygotować się na wejście ustawy :). Z jednej strony wymaga się rozpoznawalności osób przez całą dobę a z drugiej sugeruje się zestaw 8 albo 16 kamer w przedziale 3 do 18 tyś zł zostawiając sobie furtkę, że system powinien być dobierany indywidualnie. Mój prawnik rozłożył ręce. Współczuję właścicielom takich firm.