Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Hotpoint-Ariston LFTA+ 3214 HX.R - Błąd nr 1, praca pompy odpływowej,

Kacper86866 28 Dec 2018 16:52 1602 8
 • #1
  Kacper86866
  Level 5  
  Witam wszystkich.
  Zmywarka Hotpoint-Ariston LFTA+ 3214 HX.R, rok 2012, działała bezproblemowo. Od miesiąca zaczął się problem, mianowicie: podczas startu przerywała i wyskakiwał błąd nr 5. Po wyłączeniu i włączeniu, zmywała, aż do momentu kiedy po tym samym błędzie się już nie uruchomiła. Rozebrałem sprzęt, wizualnie wszystko ok, sprawdziłem czujnik zalania, hydrostat, postawiłem i błąd nr 1.  Po włączeniu załącza sie, pompa, wypompowuje a nie pobiera wody. Wiec znów rozbieranie, sprawdzone: hydrostat- reaguje na powietrze, czujnik zalania- włącza i rozłącza pompę, Aquastop - na krótko działa, pompa odpływowa - działa, czyściutka, płaszcz wodny - ok, czysto, filtr na wlocie i wylocie - ok.

  Układ elektroniczny - nie widać przepaleń, wtyki, kable ok, pompa obiegowa - była bardzo brudna, dodatkowo duże luzy na tulejach, węże szczelne, i nie zapchane. Test- woda puszczona bez Aquastop - błąd 2. Dodatkowo brak napięcia na wyjściu do Aquastop. Powiem szczerze, że już brak pomysłów. Czy pompa myjąca może blokować dopływ wody?
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003
 • #2
  Super_technik
  Level 15  
  Nie leje wody z sieci. Nie napisałeś czy po podaniu napięcia na elektrozawór ciśnienie wody jest wystarczające?
 • #3
  Kacper86866
  Level 5  
  Elektrozawor sprawdzalem na sucho, bez podlaczenia do sieci. Zmywarka w ogóle nie otwiera elektrozaworu. Nie podaje napięcia na elektrozawor. Jedynie przy testowaniu slychac że pracuje. Caly czas blad 1. Pompa zalacza sie nawet jak jest wylaczona zmywarka z przycisku. Musze ja odlaczac z kontaktu.
 • #4
  Robo-technical
  Home appliances specialist
  Kacper86866 wrote:
  pompa obiegowa - była bardzo brudna, dodatkowo duże luzy na tulejach (...) Czy pompa myjąca może blokować dopływ wody?
  :arrow: Poprawiłem TONI_2003


  Może, pompa powoli kwalifikuje się do wymiany.
  A błąd nr 5 to niby problem z hydrostatem

  Hotpoint-Ariston LFTA+ 3214 HX.R - Błąd nr 1, praca pompy odpływowej,
 • #5
  Kacper86866
  Level 5  
  Błąd nr 5 pojawial sie co jakis czas przez ok. miesiac. Po przewaleniu zmywarku na bok i ponownym uruchomieniu aktualnie caly czas blad nr 1, czyli niby zabezpieczenie przed zalaniem. Ale czujnik styropianowy jest ok. Pytanie czy jest problem z zablokowaniem pompy myjacej, podaje komunikat zwarcia i wywala w tryb awaryjny. Nie mam pojecia. Pompe rozbieralem. Bylo duzo szlamu, wyczyszczona i zlozona daje ten sam problem. Tak jak.pisalem wcześniej na tulejach straszne luzy, ale czy ona blokuje start zmywarki.
 • Helpful post
  #6
  Super_technik
  Level 15  
  Kacper86866 wrote:
  Pompa zalacza sie nawet jak jest wylaczona zmywarka z przycisku.

  To jednoznacznie wskazuje że albo przycisk aqua stop jest wciśnięty, albo przewody idące do niego mają gdzieś przerwę.
 • #7
  Kacper86866
  Level 5  
  Testowałem zmywarkę na wyjętym aquastopie z tacy dolnej zmywarki, na pewno nie jest wciśnięty, nawet wyciągnąłem styropianowe kółko i taka sama reakcja, błąd nr. 1. Dodatkowo sprawdzałem napięcie na przewodach do Aquastop, wynosi 12V, więc przewody również sprawne. Reakcja zmywarki właśnie jest taka jakby było zalanie i awaryjnie działa czujnik, a tak nie jest. Może programator padł?
  :arrow:
 • #8
  Kacper86866
  Level 5  
  Ma ktoś może jeszcze jakiś pomysł?

  Dodano po 13 [godziny] 38 [minuty]:

  Problem rozwiazany. Przy pierwszych oględzinach, jak pojawił się błąd nr 5, czyli hydrostat, odlaczylem przewód od hydrostatu i aquastopu. Podczas montażu podmienilem kable. Mój błąd. W taki sposób aquastop był podłączony przewodem od hydrostatu ,powodował zworke i cały czas załączal sie błąd nr 1 oraz pompa spustowa. Czego sie nauczyłem tego nikt nie odbierze. Tak czy tak powoli trzeba szykować kase na nową pompe mająca bo jest w kiepskim stanie, chociaż wyczyszczona. A dziś miałem już kupić nową zmywarkę ☺
 • #9
  Kacper86866
  Level 5  
  Ma ktoś może jeszcze jakiś pomysł?
  Edit:
  Problem rozwiązany. Przy pierwszych oględzinach, jak pojawił się błąd nr 5, czyli hydrostat, odłączyłem przewód od hydrostatu i Aquastopu. Podczas montażu podmieniłem kable. Mój błąd i w taki sposób Aquastop był podłączony przewodem od hydrostatu, powodował zworkę i cały czas załączał sie błąd nr. 1 oraz pompa spustowa. Czego sie nauczyłem tego nikt nie odbierze. Tak czy tak powoli trzeba szykować kasę na nową pompę mająca bo jest w kiepskim stanie, chociaż wyczyszczona. A dziś miałem już kupić nową zmywarkę ☺
  Podmiana przewodów między hydrostatem, a aquastopem co powodowało zworkę.