Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Parametry sygnału uruchamiające piec Viessmann Vitodens 050

Damian54 28 Dec 2018 18:06 2136 2
    Damian54
    Level 2  
    Witam.

Mam problem ze sterowaniem (włączaniem/wyłączaniem pracy) piecem Viesmann Vitodens 050W. Posiadałem wcześniej bezprzewodowy regulator temperatury firmy TECH. Piec połączony był pod styki COM i NO przekaźnika. Wszystko funkcjonowało dobrze. Jednak sam odbiornik chyba się popsuł ponieważ mimo odebrania sygnału od czujnika (słychać klikanie oraz widać sygnalizację) na stykach NO oraz NC nie ma żądnego napięcia (kiedyś pomierzyłem że podawane jest 24V DC, gdy piec ma nie pracować). Teraz piec działa cały czas. Jako, że nie chcę już używać podobnego regulatora chciałbym pracą sterować samodzielnie (własny czujnik temperatury, przekaźnik, zasilacz). I tutaj pojawia się problem. Kupiłem zasilacz 24V DC 1000mA. Na starym regulatorze TECH tabliczka sugerowała, że prąd na wyjściu to 1A więc starałem się dobrać zasilacz właśnie o takich parametrach. Sam zasilacz działa, podaje odpowiednie napięcie, jednak po podłączeniu do "kostki" w piecu napięcie spada do bardzo małej wartości około 0.2V, a sam zasilacz zaczyna tak jakby piszczeć. Po odłączeniu od kostki napięcie 24V wraca i zasilacz przestaje piszczeć. Oczywiście piec nadal pracuje cały czas. Czy ktoś orientuje się jaki sygnał podać na piec aby się wyłączył?
    Damian54
    Level 2  
    Wynika z tego że jeśli zewrze 1 i 2 (zdjęcie kostki z linku, który wysłałeś) piec powinien się wyłączyć? Oczywiście pompa wyłączy się z jakimś opóźnieniem.

Dodano po 9 [minuty]:

Niestety zwierając 1 i 2 piec nadal działa ("palnik" i pompa). Jesteś pewien że powinno się nim sterować bezpotencjałowo?

Dodano po 17 [minuty]:

To jest wycinek instrukcji serwisowej tego modelu pieca. A oraz B mnie nie interesują ponieważ nie mam sterownika pogodowego. Jeśli chodzi o C to jak mam rozumieć "stykiem przełączającym niskiego napięcia o niskim oporze przejścia"?
    Parametry sygnału uruchamiające piec Viessmann Vitodens 050 [/img]

Dodano po 1 [godziny] 5 [minuty]:

Sprawdziłem rezystancje na kostce (1 i 2) i jest tam około 40ohm czyli przewody są zwarte. Powinno być chyba rozwarte? Patrzyłem też na styki przekaźnika w regulatorze (o którym pisałem że chyba jest zepsuty). Okazuje się, że kiedy piec powinien grzać, zwarte jest COM i NO (te podłączona pod 1 i 2 na kostce).