Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc w wyborze anteny na strych

28 Gru 2018 18:44 1116 12
 • Poziom 11  
  dzień dobry

  chciałby się poradzić jaką antenę zakupić na 3 tv? obecnie mam 3 siatki i raz że na każdej nie ma mux8 a na jednej to mi zgasło nawet mux1.Był okres że odbierałem na jednym tv wszystkie muxy ale ostatnio zgasł nawet wspomniany mux1.Ogólnie to nie uważam tv cyfrowej za innowację czy postęp bo same z nią problemy , ptaszek narobi na druty i już sygnał traci na jakości ,nie mówiąc o zmianach pogody.
  Przechodząc do części właściwej mam ok. 25km do Św krzyża w linii prostej i chciałbym zainwestować parę złotych w pewne rozwiązanie,anteny obecnie trzymam na strychu(oprócz jednej)jedną mam na balkonie ale bez różnicy dla sygnału.Swoją nową antenę też chce trzymać na strychu bo za dużo roboty z mocowaniem do komina a nie jestem takim wielkim fanem reklam czy tureckich seriali by marnować czas na łażenie po dachu i wiercenie.Więc pomyślałem by może spróbować z lepszą anteną.Strona emitela doradza mi bym zakupił antenę kierunkową ale do końca to im nie wierzę.Wolę się zapytać tutaj co warto zakupić? w jakiej polaryzacji? mux 8 u mnie ma tylko 10kw, reszta ma po 100kw więc czy lepiej kupić antenę w polaryzacji pionowej a reszta muxów z racji dużej mocy nadajnika złapie się na nią? Z początku myślałem o zakupie anteny telmor szerokopasmowej z filtrami, dodam że mam niedalekiej odległosci dość sporą wieże przekaźnikową, nie wiem czy ma bezpośredni wpływ na odbiór.
 • Poziom 35  
  Ta ''nowa''antena ma obsłużyć 3 TV ? -umieszczona pod dachem, jeśli już teraz masz problemy z odbiorem. Opcji z balkonu / które piętro?/ nie przyjmujesz?
 • Poziom 11  
  balkon pierwsze piętro,
  jak nie obsłuży 3 to trudno,mogą być 2 lub 1, nie chce na balkonie.Zresztą na balkonie z siatki, nawet jednego razu nie złapałem mux8 a na strychu z siatki był okres że kilka miesięcy miałem mux8 na innym tv więc wielkich nadziei bym w balkonie nie pokładał.Dach mam z dachówki więc chyba lepsza niż blacha.
 • Poziom 43  
  Antena w pokoju (tak można nazwać antenę na strychu) nie daje gwarancji prawidłowego odbioru jakakolwiek by była. Po drugie tzw. siatka rzadko sprawdza sie do obioru MUX8 który nadaje na jednym z kanałów 6-12 czyli zakresie VHF przeważnie w polaryzacji pionowej. Siatka jest przewidziana do zakresu UHF czyli kanały 21-69 które zwykle są nadawane w polaryzacji poziomej. Oczywiście polaryzacja może być inna niż wyżej napisałem ale przeważnie taka właśnie. Antena do odbioru kanałów z zakresu VHF (6-12) ma zupełnie inne rozmiary poszczególnych elementów niż do odbioru z zakresu UHF (21-69).
 • Poziom 11  
  no dobra wszystko ok tylko gdybyście mięli coś wybrać w takim przypadku jak mój to za jakim rozwiązaniem byście optowali? Pomijam to że najlepiej antenę założyć na zewnątrz ,na dachu itd.Co do porównania do pokoju to się nie do końca zgodzę bo w pokoju masz ściany i pokój jest na niższym poziomie,
 • Poziom 35  
  Z uwagi iż mux8 nadaje w polaryzacji pionowej do odbioru najlepiej zastosować antenę typu combo pozwalającą na odbiór mux 1/2/3 w polaryzacji poziomej i po zamontowaniu dipola pionowo odbierzemy mux8.
  https://www.dmtrade.pl/p9446,antena-dvb-t-yagi-combo-spacetronik-sp-21hv.html
  https://www.dmtrade.pl/p9722,antena-red-eagle-viva-bx900-combo-vhf-uhf-filtr-lte-h-v.html
  https://www.dmtrade.pl/p8541,antena-dvb-t-ax-galaxy-combo-vhf-h-v-uhf.html
 • Poziom 43  
  Może coś takiego? Red Eagle OLYMPIA BX1000 COMBO Pomoc w wyborze anteny na strych
 • Poziom 37  
  heloł moto napisał:
  mux 8 u mnie ma tylko 10kw, reszta ma po 100kw

  10 kW w paśmie VHF odpowiada mniej więcej 100 kW w paśmie UHF. Z tym że mux-y 1-3 nadają ze Św. Krzyża dookólnie z taką sama mocą, a mux-8 nadaje kierunkowo z wytłumieniami w różnych kierunkach. 10 kW to moc maksymalna, a minimalna - ok. 1.6 kW.
  heloł moto napisał:
  mam ok. 25km do Św krzyża w linii prostej

  To żadna informacja. Podaj dokładniejszą lokalizację miejsca odbioru.
  heloł moto napisał:
  mam niedalekiej odległosci dość sporą wieże przekaźnikową, nie wiem czy ma bezpośredni wpływ na odbiór.

  Jak daleko? Co to za wieża? Czy stoi na tym samym azymucie co Św. Krzyż.
  DiZMar napisał:
  Siatka jest przewidziana do zakresu UHF czyli kanały 21-69 które zwykle są nadawane w polaryzacji poziomej.

  Tak właśnie jest. I co prawda można ją "zmodernizować" do odbioru mux-8 w pol.V przy pomocy takiego dipola, ale nie zawsze i wszędzie zdaje to egzamin.
 • Poziom 11  
  dokładnie to tak wyglada
  Pomoc w wyborze anteny na strychantena.png Download (20.27 kB)

  mieszkam od nadajnika 25km na połnocny zachód, wg tych mapek sygnał pokrywa mnie w każdym muxie.[/img]
 • Poziom 37  
  Na tym azymucie Ś.K. nadaje mux-8 z mocą ok. 4.5 kW. Aplikacja Emitela sugeruje użycie anteny kierunkowej o dużym zysku. W ich symulacji zasięg obliczany jest dla anteny zewnętrznej zawieszonej na wys. 10m n.p.t.
  W/w wieża to prawdopodobnie BTS Podłazie i są tam 3 nadajniki LTE, co raczej wyklucza stosowanie wzmacniacza szerokopasmowego.
  LeDy napisał:
  Red Eagle OLYMPIA BX1000 COMBO
  univision24.pl napisał:
  ANTENA DVB-T OLYMPIA BX1000+ LTE Combo VHF(H/V) + UHF
  (...)
  Zysk energetyczny: VHF: 14 dB
  https://univision24.pl/pl/p/ANTENA-DVB-T-OLYMPIA-BX1000-LTE-Combo-VHFHV-UHF/529
  Większej głupoty dawno nie czytałem. To znaczy że ten dipol VHF ma niemal taki sam zysk, jak duża kanałowa antena Hirschmanna? :shocked!:
 • Poziom 43  
  Nie we wszystko trzeba wierzyć co napisano..
  Napisz niech sprostują.
  Antena siatkowa przenosi 6-60 tylko nie pasuje jej ta polaryzacja V dla VHF.
 • Poziom 11  
  Dobra to kogo słuchać? co zamówić? i jakiś sprawdzony rozdzielacz do tego na 3 tv, jak nie da radę na 3 to nie będę podłączał.
 • Poziom 43  
  To, że "zaszaleli" z sygnałem na VHF nie dyskwalifikuje anteny.
  Reszta to gdybanie bo dopiero będzie wiadomo jaki sygnał będzie pod tym dachem.
  Tu właściwe parametry: Zysk: VHF: 6-8 dB, UHF: 12-18 dB.