Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka FLEXTRONICS - nie ładuje laptopa

28 Gru 2018 22:04 189 9
  • Poziom 25  
    Problem dotyczy ładowarki do laptopów Dell, zamiennik marki Flextronics, model PA-9E (19,5V, 12,3A). Ładowarka działała kilka lat bez problemu, nagle przestała działać. Używałem jej ostatnio do zasilania laptopa używanego do diagnostyki samochodów, pozbawionego baterii. Pewnego dnia laptop przestał działać (po włączeniu na chwilkę zapala się dioda zasilania i rusza wentylator i za chwilę wszystko gaśnie). Myślałem że padł tak po prostu ale po jakimś czasie, po kupieniu innego Della okazało się że ładowarka też nie działa. Tzn. niebieska dioda we wtyczce świeci po włączeniu (dlatego na początku nie brałem pod uwagę jej uszkodzenia), a po wpięciu w gniazdo sprawnego laptopa dioda we wtyczce gaśnie natychmiast. Pytanie brzmi - czy warto w ogóle zaczynać naprawę zasilacza tej marki? Czy to dobry zamiennik czy raczej kiepski? Pytam bo oryginał Della można kupić za ok. 300 zł a to dużo, jeśli ten Flextronics jest warty naprawy to lepiej byłoby spróbować..
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 26  
    Miernik w garść i zobacz czy podaje napięcie na wtyczce. Prawdopodobnie przełamany przewód przy wtyczce lub przy zasilaczu (bardzo częste uszkodzenie ładowarek do laptopów). Jeśli to się potwierdzi to wymień samą wtyczkę lub cały kabel.
  • Poziom 25  
    Kurcze, wcześniej źle opisałem objawy, teraz sprawdziłem dokładnie - otóż dioda we wtyczce ładowarki zapala się po włączeniu wtyczki do prądu i samoczynnie przygasa powoli (bez wkładania wtyczki do gniazda laptopa). Po wyłączeniu i włączeniu nie zapala się już, natomiast po wyłączeniu i odczekaniu 15-20 sekund znowu zapala się i powoli gaśnie..
  • Poziom 26  
    Sprawdź napięcie na wyjściu z zasilacza. Jeśli to nie przełamany kabel to będziesz widział co się dzieje z zasilaczem. Czy podaje poprawne napięcie. Jeśli nie masz miernika możesz nawet podłączyć na jego wyjście dwie połączone szeregowo żarówki samochodowe (12V, 5W). A jeśli wykluczysz uszkodzenie kabla to pozostaje wymienić lub naprawić zasilacz. Naprawa to już w zależności co się popsuło. Na odległość nie da się tego powiedzieć.
  • Poziom 25  
    Napięcie po włączeniu wynosi 19V po czym systematycznie spada powoli do zera (co wiąże się ze zgaśnięciem diody we wtyczce). Po zejściu napięcia do zera i ponownym włączeniu zasilania, sytuacja powtarza się
  • Poziom 26  
    Zasilacz do naprawy. Co się popsuło i ile może kosztować powie ci ktoś kto go zobaczy.
  • Poziom 26  
    No na taki poziom analizy to trzeba by astrologa zatrudnić. Istnieje spore prawdopodobieństwo zaistnienia typowego i najczęstszego uszkodzenia, ale na podobnej zasadzie obstawiałem na początku wtyczkę (nie było dokładnego opisu co się z zasilaczem działo). Jak widać na wróżkę się nie nadaję, więc dalej nawet nie mówię co mogło by się uszkodzić. Trzeba rozebrać i sprawdzić.
  • Poziom 26  
    Kondensatory. Wymień wszystkie. Jeśli nie pomoże oddaj do naprawy, ale wiedz, że po samodzielnych próbach napraw może być drożej.