Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPS APC SURT 2000XLI - Zasilacz wyłącza się przy obciążeniu.

29 Gru 2018 13:32 381 2
  • Poziom 5  
    Witam.
    Posiadam urządzenie firmy APC SURT 2000XLI (płyta LYNX 640-0781M). W 2015 r. zakupiłem zasilacz używany po wymianie akumulatorów. Dodałem akumulatory zewnętrzne (4 x 35 Ah), skalibrowałem, sprawdziłem pod różnymi rodzajami obciążeń, zweryfikowałem czasy podtrzymania, napisałem program komunikacyjny na sterownik PLC który monitoruje UPS'a. Przez ponad 2 lata wszystko działało poprawnie aż nastąpiła awaria...
    Objawy:
    1. Przepalił się bezpiecznik do akumulatorów zewnętrznych (40 A). Został wymieniony.
    2. Zasilacz nie podtrzymuje urządzeń po zaniku zasilania. Akumulatory są sprawne - potrafię to sprawdzić. Zachowanie zasilacza tak naprawdę zależy od charakteru obciążenia:
    2.1. Jeśli obciążenie jest typu rezystancyjnego (grzejnik) to podtrzymuje ale znacznie krócej niż wynika to z energii zgromadzonej w akumulatorach (i wyliczonego czasu podawanego przez urządzenie przez port szeregowy). Kalibracja na to nie pomaga.
    2.2. Jeśli obciążenie jest innego typu niż rezystancyjne (zasilacze impulsowe komputerów, suszarka...) i większe niż około 10% mocy max. to zasilacz wyłącza się, świeci kontrolka "internal error" i przechodzi na bypass.
    2.3. Przy zasilaniu sieciowym jeśli obciążenie jest innego typu niż rezystancyjne (np. zasilacze impulsowe komputerów, suszarka...) i większe niż około 10% mocy max. to zasilacz wyłącza się, świeci kontrolka "internal error" i przechodzi na bypass.

W ramach testów ustaliłem:
    3. Zasilacz bez obciążenia (lub przy małym obciążeniu rezystancyjnym 6%) wygląda na sprawny - nie raportuje żadnych błędów - także w rejestrach specjalnych (sprawdzane poprzez serial: Terminal, PowerChute).
    4. Działa "zimny start" - na akumulatorach, przy odłączonym zasilaniu sieciowym.
    5. Po podłączeniu zasilania przechodzi na zasilanie sieciowe.
    6. Działa doładowywanie akumulatorów (UPS po naładowaniu podaje napięcie na akumulatorach: 54,5 V, zmierzone przyrządem: 55,2 V).
    7. Przy zasilaniu sieciowym po podaniu nierezystancyjnego obciążenia (około 200 W) zasilacz wyłącza się i przechodzi na bypass:
    7.1. Zapala się kontrolka "internal error".
    7.2. Zapala się druga od góry kontrolka na linijce stanu naładowania akumulatorów (oznacza to zgodnie z instrukcja serwisową większej jednostki, która posiadam "DC bus overvoltage fault")
    7.3. Po odpytaniu UPS'a będącego w opisanym powyżej stanie o wartości rejestrów specjalnych otrzymałem wyniki jak niżej.
    7.4. Po odłączeniu obciążenia po kilkudziesięcioleciach sekundach UPS wraca do stanu normalnej pracy (powrót z bypass na zasilanie, ładowanie baterii, rejestry nie wskazują błędów itd)

Register 2: wartość:90 (DC imbalance, UPS in bypass; Bad output voltage)
    Bit Meaning when bit=1
    0 Fan failure in electronics, UPS in bypass
    1 Fan failure in isolation unit
    2 Bypass supply failure
    3 Output voltage select failure, UPS in bypass[b]
    4 DC imbalance, UPS in bypass
    5 Battery is disconnected
    6 Relay fault in SmartTrim or SmartBoost
    7 Bad output voltage

Register 3: wartość 00
    Bit Meaning when bit=1
    0 Output unpowered due to shutdown by low battery
    1 Unable to transfer to battery due to overload
    2 Main relay malfunction - UPS turned off
    3 In sleep mode from @ command (maybe others)
    4 In shutdown mode from S command
    5 Battery charger failure
    6 Bypass relay malfunction
    7 Normal operating temperature exceeded

8. Oględziny płyty głównej nie dały żadnego efektu. Nie widać elementów spalonych, pękniętych, przegrzanych itp.
    9. Dla pewności wymieniłem przekaźniki na nowe. Nic to nie zmieniło.

Niestety nie posiadam schematu urządzenia ani tym bardziej instrukcji serwisowej, jeśli ktoś posiada to bardzo proszę o podesłanie.
    Proszę o wszelkie rady, które pomogą w naprawie.
    Jak np. rozpoznać elementy związane z "DC bus", lub realizujące PFC.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 5  
    krzysiozak napisał:
    Co to jest: "rezystancyjne".

Rezystancyjne - spirala grzejnika elektrycznego.
    Nierezystancyjne - zasilacze impulsowe (komputera, sterownika PLC, routera, itp)