Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oscyloskop AVR - LCD Nokia3310

29 Dec 2018 14:55 8676 32
Tespol
 • Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  User removed account
  User removed account  
  User removed account wrote 0 posts with rating 0, helped 0 times. Been with us since 1978 year.
 • Tespol
 • #2
  miszczo997
  Level 28  
  Hydrantx wrote:
  Jak wyżej wspomniałem oscyloskop potrafi mierzyć tylko prąd stały, więc każde wartości ujemne mogły by uszkodzić przetwornik ADC mikrokontrolera. Napięcia te „wygasza” dioda.
  Nie stały, a zmienny. W łatwy sposób możesz zmodyfikować układ tak, aby wykreślał też napięcia przemienne. Wystarczy dodać dzielnik napięcia, który utworzy sztuczną masę na poziomie 1/2 napięcia referencyjnego atmegi, gdzie tutaj będzie to 2,5V. Dorzuciłbym też przełącznik i kondensator do odcinania składowej stałej.
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  elektronik2018
  Level 10  
  Może to co powiem, jest głupie, ale Nokia 3310 miała ekran w barwach zielono czarnych, natomiast twój ma niebiesko czarne. (Sam używam Nokii 3310 do teraz, jednak odmawia pomału posłuszeństwa i dlatego być może wykorzystam jej ekran do tego projektu) To przypadek czy co?
 • Tespol
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  miszczo997
  Level 28  
  Chyba o czym innym myślimy :D Robisz dzielnik rezystorowy 1/2 np z dwóch rezystorów 10k między +5V, a GND. Wyjście tego dzielnika to Twoja nowa masa analogowa. Mierzony sygnał podłączasz teraz pomiędzy wejście, a tę masę. Wykresy powinny zostać przesunięte o 2,5V w górę i kreślone obie połówki sygnału. Generator i oscyloskop powinny być zasilane z oddzielnych źródeł zasilania, tak aby masy obu urządzeń nie były ze sobą połączone (najlepiej z zasilaczy transformatorowych, bo impulsowe czasami mają podpięty przewód ochronny do masy przez co i tak się zepną poprzez instalację elektryczną). IMO oscylogramy powinny być wykreślane prawidłowo bez modyfikacji programu(chyba, że wyzwalanie zaimplementowane jest w jakiś dziwny sposób, ale wtedy dodanie składowej stałej do sygnału również skutkowałoby niepoprawną pracą urządzenia). Jedynie pomiary amplitudy sygnału mogą być wyświetlane niepoprawnie.
 • #9
  gemiel
  Level 24  
  Ten chiński moduł zawiera wyświetlacz od Nokii 5110. Razem z ramką i plastikiem do rozprowadzenia podświetlenia. Dzięki temu te wyświetlacze są łatwiejsze do montażu na płytkach. Do swoich projektów zrobiłem własne płytki, bo te chińskie wyginają się jak papier.
  Oscyloskop AVR - LCD Nokia3310
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #11
  Thunderacer
  Level 17  
  miszczo997 wrote:
  Robisz dzielnik rezystorowy 1/2 np z dwóch rezystorów 10k między +5V, a GND. Wyjście tego dzielnika to Twoja nowa masa analogowa. Mierzony sygnał podłączasz teraz pomiędzy wejście, a tę masę.  Hydrantx wrote:
  Wydaje mi się że dobrze zrozumiałem Twoje wskazówki...


  miszczo997 miał na myśli takie rozwiązanie:
  Oscyloskop AVR - LCD Nokia3310aaa.jpg Download (9.77 kB)

  Oczywiście jest to w dużym uproszczeniu. Nazywanie tej konstrukcji oscyloskopem to trochę nadużycie. Podobne urządzenia producenci nazywają z angielskiego "scopemeter", czyli jakiś miernik z wyświetlaniem prostych przebiegów i pomiarem wartości elektrycznych (w tym przypadku tego nie ma).
 • #12
  User removed account
  User removed account  
 • #13
  Thunderacer
  Level 17  
  Hydrantx wrote:
  Pokazuje wykres przebiegu napięcia w czasie ? TAK
  Mierzy amplitudę i czas trwania jednego okresu ? TAK
  Urządzenie które to potrafi nazywa się oscyloskopem, a to że ma niewielki zakres częstotliwości wcale go nie dyskwalifikuje. Jeśli coś nazywane jest oscyloskopem wcale nie oznacza że ma zakres do 20MHz Wizualizuje oscylacje jak sama nazwa wskazuje


  Jeśli już tak bardzo chcesz się bawić w definicje - jeśli przyrząd nie posiada określonej wartości błędu pomiaru, to nie jest miernikiem, tylko wskaźnikiem.
  Żeby pokazywał przebieg napięcia w czasie przydałaby się jakaś skala z działkami i opisem działek.
  Naprawdę fajna konstrukcja i podziwiam autora, że poświęcił swój czas na jej opracowanie. Sam autor jest jednak ostrożny w nazewnictwie:
  Quote:
  Jest to graficzny rejestrator napięć oparty na mikrokontrolerze ATMEGA8A - AU i jego wewnętrznym Przetworniku A/C. Jest to coś ala oscyloskop cyfrowy, jednak do oscyloskopu sporo mu brakuje
 • #14
  User removed account
  User removed account  
 • #15
  Thunderacer
  Level 17  
  Pomiar będzie obarczony też błędem samego wyświetlacza (jego rozdzielczości). Można o tym książki pisać, ale tu nie o to chodzi.

  Nie chodzi o błąd rozdzielczości wyświetlacza.

  Hydrantx wrote:
  Każdy może mieć swoje zdanie, ale jedno jest pewne. W cenie 20zł (koszt wykonania) nie da się kupić nic lepszego choćby przypominającego oscyloskop.


  Cena tu nie ma znaczenia, choćby wykonanie kosztowało 20groszy nie sprawi to, że funkcjonalność i zasada działania urządzenia się zmienią.

  Hydrantx wrote:
  Ja przypisuję mu nazwę Oscyloskop, i to jest moje zdanie - tyle
  Raczej nie ma sensu ciągnąć tego tematu, choćby ze względów minimalistycznej ceny, która ma się nijak do efektów


  Przypisywać możesz mu każdą nazwę, ale to będzie kuglarstwo i wprowadzanie innych w błąd. Nawet autor projektu, który skopiowałeś, wystrzega się nazwy oscyloskop. I cena nie ma tu żadnego znaczenia, to jedyny argument, który ciągle powtarzasz.

  Hydrantx wrote:
  Profesjonalista też bez problemu znajdzie dla niego zastosowania.


  LOL
 • #16
  User removed account
  User removed account  
 • #17
  User removed account
  User removed account  
 • #18
  Janusz_kk
  Level 34  
  Lepiej zrób na wzm operacyjnym, - łaczysz z wyjściem a na + dajesz ślizgacz potencjometru. Wyjście wzm jest sztuczną masą dla wejścia,
  potencjometrem dobierasz poziom napięcia aby ci się zmieścił w zakresie wejścia adc.

  Dodano po 30 [minuty]:

  Hydrantx wrote:
  Bardzo dobry pomysł, ale czy jest sens jak ten działa ?

  Działa to ok.
 • #19
  gdL
  Level 27  
  Zapomniany dobry projekt jest gorszy, niż przypomniany jako kopia. Ale to co tu robimy to trochę offtopic. Moim zdaniem czyj projekt by to nie był, jest wyjątkowo ciekawy dla młodego elektronika, a możliwość posiadania czegoś na kształt oscyloskopu nawet przy ograniczonej funkcjonalności daje kapitalne możliwości poznania co w obwodzie 'piszczy'. Ja sam mam już 'duży' oscyloskop, ale cały czas chodzi mi po głowie zrobienie prostego przenośnego sprzętu z odpowiednimi zabezpieczeniami za kilkadziesiąt złotych.
  I to najlepiej w konfiguracji minimum części, maksimum kontroli software przy czym chciałbym, aby kod był czytelny i możliwie modułowy. Gotowy do rozbudowy.
 • #20
  Thunderacer
  Level 17  
  gdL wrote:
  Moim zdaniem czyj projekt by to nie był, jest wyjątkowo ciekawy dla młodego elektronika, a możliwość posiadania czegoś na kształt oscyloskopu nawet przy ograniczonej funkcjonalności daje kapitalne możliwości poznania co w obwodzie 'piszczy'.  Moim zdaniem, oryginał projektu jest dobrą bazą startową dla urządzenia funkcjonalnego. Dodanie możliwości oglądania przebiegów przemiennych i stworzenie prostego układu wejściowego o dużej impedancji wejściowej sprawi, że urządzenie będzie przydatne. Szczególnie dla początkujących użytkowników, którzy jeszcze popełniają błędy w użytkowaniu przyrządów.
 • #21
  User removed account
  User removed account  
 • #22
  drzasiek
  CNC specialists
  Hej!
  Fajnie zobaczyć swój projekt sprzed kilku lat ;-) Do głowy by mi nie przyszlo że ktoś to skopiuje albo zacznie modyfikować. Nie pamiętam ale to chyba drugi mój soft jaki napisałem w życiu zaraz po rozpoczęciu nauki programowania.. zajawka na budowę oscyloskopów trwała chwilę, powstało chyba 5 wersji. Zabawa przestała być fajna jak zdałem sobie sprawę jak bardzo ograniczone są to zabawki i podjąłem próbę zbudowania oscyloskopu z możliwościami próbującymi naśladować możliwości sprzetu profesjonalnego. Koszty przekraczają cenę gotowego sprzetu a wtedy zabawa już nie jest taka fajn. Obecnie pewnie w cenie niewiele ponad 100 zł można kupić wersje dso najprostsza w ładnej obudowie. Parę stówek więcej i jest sprzęt porządny. Praca nad takim urzadzeniem ma sens tylko dla samej radości tworzenia..
  Eh gdybym przy dzisiejszych możliwościach miał tyle czasu i zapału co wtedy ;-)
 • #23
  User removed account
  User removed account  
 • #24
  drzasiek
  CNC specialists
  Musiałby przeszukac stary komputer. Ale nie sądzę aby źródła były na tyle dobre aby coś pomogly.
  Zdecydowanie w tych początkowych projektach królował chaos, wszystko w jednym pliku, ponglish i te sprawy ;-)
 • #25
  excray
  Level 40  
  Hydrantx wrote:
  Z ciekawości zamontowałem drugi (taki sam) wyświetlacz, okazało się że jego kontrast zmienia się z czasem. Raz jest ciemniejszy, a raz jaśniejszy mimo stałego napięcia zasilania całego układu. Przyczyną okazało się niestabilne napięcie na VOUT.

  Prawdopodobnie źle zainicjowałeś ten wyświetlacz i stąd ten problem.
 • #26
  lukaszd82
  Level 30  
  A ten wyświetlacz ma logikę na 5V? Większość wyświetlaczy tego typu jest na 3,3V.
  Oscyloskop AVR - LCD Nokia3310
  Te, które są na 5V mają oznaczenia o tym fakcie na PCB (nawet te od chińczyka bo mam ich kilka). Może stąd te dziwne problemy. Ja też w testerze wykorzystałem LCD 3310/5110 ale dałem rezystory i problemów nie ma (od jakiegoś czasu stosuję takie rozwiązanie z LCD na 3,3V).
  Podłączenie wyświetlacza do wyższego napięcia zwykle powodowało właśnie zmiany kontrastu (zwykle zmniejszenie) oraz w niektórych przypadkach uszkodzenie LCD (najgorsze podróbki).
 • #27
  User removed account
  User removed account  
 • #28
  slaw0
  Level 13  
  Hydrantx czy miałeś problemy z działaniem przycisków? Skąd masz wsad z 2018r? W oryginalnym wątku go nie ma. U mnie przyciski raz działały raz nie, bywało lepiej po obniżeniu zasilania do 3v, ale problem powracał. W końcu pomierzyłem napięcia na pinach UC i zauważyłem, że na dwóch wolnych pinach portu C napiecie pływa. Zawarłem je do masy przez rezystory 330r i przyciski działają bez zarzutu. Moja hipoteza jest taka, że w programie czytany jest cały port C i te pozostałe 2 końcówki wpływają na odczyt, ewentualnie coś z multipleksowaniem adc.
 • #29
  User removed account
  User removed account