Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop AVR - LCD Nokia3310

Hydrantx 29 Gru 2018 14:55 6690 32
  • Oscyloskop AVR - LCD Nokia3310

Witam,

Dziś chciał bym wam przedstawić, przestarzałą ale jak że praktyczną konstrukcję, jaką jest Mini oscyloskop (a raczej jego namiastka). Nie jest to mój autorski projekt, bo lata temu popełnił go kolega „Drzasiek” (Link).
    Ja od wielu lat go używam, i uważam że jest to projekt warty odświeżenia, a może nawet i ulepszenia (?).

Sercem układu (dla przypomnienia) jest „Atmega8A”. Jak na tak mało zaawansowany mikrokontroler, drzasiekowi udało się z niego wyciągnąć bardzo dużo. Oscyloskopek bardzo ładnie wizualizuje przebiegi o częstotliwości nawet do 36kHz. W każdej chwili można zamrozić wykres, i za pomocą 3 przycisków ustawić dwa kursory, umożliwiające pomiar czasu, który zostaje od razu przeliczony na częstotliwość. Nie zabrakło również zmiany skali czasowej. Do tego cały czas wyświetlane jest napięcie. Co prawda nie skuteczne, a szczytowe, no ale to i tak dużo!. Oglądać można tylko przebiegi napięcia dodatniego (AC w trakcie opracowania), ale to i tak świetny sprzęt dla początkujących elektroników nie dysponujących prawdziwym oscyloskopem, lub po prostu amatorów którzy doraźnie zajmują się prostą elektroniką.

Czemu postanowiłem odświeżyć projekt ?
    Od lat korzystałem z tego wynalazku, ale trochę się już wysłużył. Używałem go w terenie i w domu, i nigdy mnie nie zawiódł, aż do momentu gdy klucz w walizce oparł się o oryginalny wyświetlacz Nokii3310. Postanowiłem zrobić sobie nowy, z normalną płytką PCB, a nie jak wcześniej uniwersalną, no i łatwo dostępnym współczesnym chińskim wyświetlaczem rzekomo od nokii 5110 (występują jako moduł).

Jak już wspomniałem nie ja jestem autorem tego projektu, ale chciał bym go odświeżyć, i być może nawet pociągnąć nieco dalej, bo wygląda na nieco zapomniany ;)

Co udało mi się zdziałać?
    1. Zaprojektowałem bardzo prostą płytkę PCB, składającą się jedyne z elementów przewlekanych, co znacznie ułatwia montaż osobą nie mającym doświadczenia
    2. Zmieniłem dzielnik napięcia (czy na lepszy?) i dołożyłem potencjometr umożliwiający kalibrację wskazań.
    3. Poskładałem w całośc różne wypowiedzi, i udało mi się uruchomić Chiński wyświetlacz Nokii.
    4. Naniosłem moje zmiany na schemat.

Ustawienia fusebitów:

Obsługa przycisków:
    Podczas normalnej pracy – oglądania przebiegów
    Lewy przycisk – zmniejszanie skali czasu
    Prawy przycisk – zwiększanie skali czasu
    Środkowy przycisk (OK) – Start/Stop

Gdy w trybie STOP (wykres zamrożony)
    Lewo/prawo – Ustawienie kursora pierwszego – Potwierdzić OK
    Lewo/prawo – Ustawienie kursora drugiego – Potwierdzić OK – Czas zostanie przeliczony na częstotliwość.
    Kolejny raz OK - powrót do normalnej pracy

Oscyloskop AVR - LCD Nokia3310 Oscyloskop AVR - LCD Nokia3310 Oscyloskop AVR - LCD Nokia3310 Oscyloskop AVR - LCD Nokia3310 Oscyloskop AVR - LCD Nokia3310

Filmik z działania:

Link

Chyba tyle w temacie…

Co sądzicie?
    Ktoś ma jakieś doświadczenia / pomysły ?
    Może wspólnie go ulepszymy ?

UWAGA! Niżej zaczynają się pojawiać różne rozwiązania dla wizualizacji napięć przemiennych. Warto śledzić ;)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Megger
  • #2 29 Gru 2018 17:36
    miszczo997
    Poziom 27  

Hydrantx napisał:
    Jak wyżej wspomniałem oscyloskop potrafi mierzyć tylko prąd stały, więc każde wartości ujemne mogły by uszkodzić przetwornik ADC mikrokontrolera. Napięcia te „wygasza” dioda.
    Nie stały, a zmienny. W łatwy sposób możesz zmodyfikować układ tak, aby wykreślał też napięcia przemienne. Wystarczy dodać dzielnik napięcia, który utworzy sztuczną masę na poziomie 1/2 napięcia referencyjnego atmegi, gdzie tutaj będzie to 2,5V. Dorzuciłbym też przełącznik i kondensator do odcinania składowej stałej.

• #3 29 Gru 2018 18:13
    Hydrantx
    Poziom 8  

No tak :) chodziło mi bardziej o to że tylko wartości dodatnie. Owszem można by było zrobić sztuczną masę, co nie jest większym problemem, ale fajnie by było też w programie poprawić pomiar, a niestety źródła nie mam. Jeśli chodzi o składowa stałą - bardzo dobrze że jest!
    Oscyloskopik można traktować również jako woltomierz przy stałym napięciu.

• #4 29 Gru 2018 18:25
    elektronik2018
    Poziom 7  

Może to co powiem, jest głupie, ale Nokia 3310 miała ekran w barwach zielono czarnych, natomiast twój ma niebiesko czarne. (Sam używam Nokii 3310 do teraz, jednak odmawia pomału posłuszeństwa i dlatego być może wykorzystam jej ekran do tego projektu) To przypadek czy co?

• #5 29 Gru 2018 18:36
    Hydrantx
    Poziom 8  

hehe może ;)
    Dlaczego mój świeci jakoś tak niebiesko-biało ?
    Też bardzo mi się to nie podoba, ale szkoda mi czasu na zmienianie diodek, nie mówiąc już o odbłyśniku który oryginalnie był w tych wyświetlaczach. Ogólnie chińczyki tak to robią, i niestety większość gotowych modułów wyswietlaczy 3310 tak wygląda.
    Wieś tańczy i śpiewa ale działają i są łatwo dostępne :D

• Megger
  • #7 30 Gru 2018 08:41
    Hydrantx
    Poziom 8  

miszczo997 napisał:
    W łatwy sposób możesz zmodyfikować układ tak, aby wykreślał też napięcia przemienne. Wystarczy dodać dzielnik napięcia, który utworzy sztuczną masę na poziomie 1/2 napięcia referencyjnego atmegi, gdzie tutaj będzie to 2,5V.

Pomyślałem teraz trochę nad tematem, bo faktycznie ciekawy, ale do zrealizowania bez źródka programu bardzo ciężki. Żeby wyświetlić same przebiegi przemienne wystarczy pociągnąć rezystor = wartości potencjometru z +5V do ADC. W ten sposób uzyskamy pół napięcia i wykres się przesunie. Programowo wtedy przydało by się przesunąć 0 na 2.5V i tu pojawia się problem.

-------------------------------

Dodaję kilka zdjęć przy różnych częstotliwościach sinusa. Widać tylko górną połówkę sinusoidy z przyczyn j.w.

Oscyloskop AVR - LCD Nokia3310 Oscyloskop AVR - LCD Nokia3310 Oscyloskop AVR - LCD Nokia3310

• #8 30 Gru 2018 11:17
    miszczo997
    Poziom 27  

Chyba o czym innym myślimy :D Robisz dzielnik rezystorowy 1/2 np z dwóch rezystorów 10k między +5V, a GND. Wyjście tego dzielnika to Twoja nowa masa analogowa. Mierzony sygnał podłączasz teraz pomiędzy wejście, a tę masę. Wykresy powinny zostać przesunięte o 2,5V w górę i kreślone obie połówki sygnału. Generator i oscyloskop powinny być zasilane z oddzielnych źródeł zasilania, tak aby masy obu urządzeń nie były ze sobą połączone (najlepiej z zasilaczy transformatorowych, bo impulsowe czasami mają podpięty przewód ochronny do masy przez co i tak się zepną poprzez instalację elektryczną). IMO oscylogramy powinny być wykreślane prawidłowo bez modyfikacji programu(chyba, że wyzwalanie zaimplementowane jest w jakiś dziwny sposób, ale wtedy dodanie składowej stałej do sygnału również skutkowałoby niepoprawną pracą urządzenia). Jedynie pomiary amplitudy sygnału mogą być wyświetlane niepoprawnie.

• #9 30 Gru 2018 12:35
    gemiel
    Poziom 21  

Ten chiński moduł zawiera wyświetlacz od Nokii 5110. Razem z ramką i plastikiem do rozprowadzenia podświetlenia. Dzięki temu te wyświetlacze są łatwiejsze do montażu na płytkach. Do swoich projektów zrobiłem własne płytki, bo te chińskie wyginają się jak papier.

• #10 30 Gru 2018 12:59
    Hydrantx
    Poziom 8  

miszczo997 napisał:
    Chyba o czym innym myślimy :D

Wydaje mi się że dobrze zrozumiałem Twoje wskazówki...
    Jeżeli nie popraw mnie proszę.
    Na próbę na wejście tego dzielnika dałem generator sinusoidealny o amplitudzie 60V(!). Trochę to nie bardzo. Program w uC sam dopasowywuje wykres do wyświetlacza na podsawie maksymalnego napięcia, więc gdyby 0 nie było przesunięte na 2,5 widać by było mały wykresik na górze ekranu... Chyba bez ingerencji w program nie uda się.

gemiel napisał:
    Do swoich projektów zrobiłem własne płytki, bo te chińskie wyginają się jak papier.

Faktycznie, "fabrycznie" są już wygięte w banan :) No ale wyświetlacz działa, więc to nie taki wielki problem.

• #11 30 Gru 2018 13:55
    Thunderacer
    Poziom 16  

miszczo997 napisał:
    Robisz dzielnik rezystorowy 1/2 np z dwóch rezystorów 10k między +5V, a GND. Wyjście tego dzielnika to Twoja nowa masa analogowa. Mierzony sygnał podłączasz teraz pomiędzy wejście, a tę masę.

Hydrantx napisał:
    Wydaje mi się że dobrze zrozumiałem Twoje wskazówki...

miszczo997 miał na myśli takie rozwiązanie:
    Oscyloskop AVR - LCD Nokia3310aaa.jpg Download (9.77 kB)

Oczywiście jest to w dużym uproszczeniu. Nazywanie tej konstrukcji oscyloskopem to trochę nadużycie. Podobne urządzenia producenci nazywają z angielskiego "scopemeter", czyli jakiś miernik z wyświetlaniem prostych przebiegów i pomiarem wartości elektrycznych (w tym przypadku tego nie ma).

• #12 30 Gru 2018 14:01
    Hydrantx
    Poziom 8  

Teraz rozumiem - przetestuję w wolnej chwili

Thunderacer napisał:
    Nazywanie tej konstrukcji oscyloskopem to trochę nadużycie. Podobne urządzenia producenci nazywają z angielskiego "scopemeter", czyli jakiś miernik z wyświetlaniem prostych przebiegów i pomiarem wartości elektrycznych (w tym przypadku tego nie ma).

A niby dlaczego ?
    Pokazuje wykres przebiegu napięcia w czasie ? TAK
    Da się zmierzyć jego amplitudę ? TAK
    Da się zmierzyć czas trwania ? TAK

Cechy te świadczą o tym że jest to oscyloskop - niezależnie od tego czy dokonuje pomiarów z częstotliwością 36kHz czy 2GHz, albo czy ma rodzielczość 8 czy 48 bit ;)

• #13 30 Gru 2018 14:13
    Thunderacer
    Poziom 16  

Hydrantx napisał:
    Pokazuje wykres przebiegu napięcia w czasie ? TAK
    Mierzy amplitudę i czas trwania jednego okresu ? TAK
    Urządzenie które to potrafi nazywa się oscyloskopem, a to że ma niewielki zakres częstotliwości wcale go nie dyskwalifikuje. Jeśli coś nazywane jest oscyloskopem wcale nie oznacza że ma zakres do 20MHz Wizualizuje oscylacje jak sama nazwa wskazuje

Jeśli już tak bardzo chcesz się bawić w definicje - jeśli przyrząd nie posiada określonej wartości błędu pomiaru, to nie jest miernikiem, tylko wskaźnikiem.
    Żeby pokazywał przebieg napięcia w czasie przydałaby się jakaś skala z działkami i opisem działek.
    Naprawdę fajna konstrukcja i podziwiam autora, że poświęcił swój czas na jej opracowanie. Sam autor jest jednak ostrożny w nazewnictwie:
    Cytat:
    Jest to graficzny rejestrator napięć oparty na mikrokontrolerze ATMEGA8A - AU i jego wewnętrznym Przetworniku A/C. Jest to coś ala oscyloskop cyfrowy, jednak do oscyloskopu sporo mu brakuje

• #14 30 Gru 2018 14:25
    Hydrantx
    Poziom 8  

Skali czasu nie ma, ale ma kursory którymi można dokonać pomiaru. Pomiar będzie obarczony też błędem samego wyświetlacza (jego rozdzielczości). Można o tym książki pisać, ale tu nie o to chodzi. Każdy może mieć swoje zdanie, ale jedno jest pewne. W cenie 20zł (koszt wykonania) nie da się kupić nic lepszego choćby przypominającego oscyloskop. Jeśli ktoś nie ma w ogóle, a zaczyna swoją zabawę z elektroniką, urządzenie jest rozwiązaniem idealnym.
    Profesjonalista też bez problemu znajdzie dla niego zastosowania.

Ja przypisuję mu nazwę Oscyloskop, i to jest moje zdanie - tyle ;)
    Raczej nie ma sensu ciągnąć tego tematu, choćby ze względów minimalistycznej ceny, która ma się nijak do efektów :D

• #15 30 Gru 2018 14:34
    Thunderacer
    Poziom 16  

Pomiar będzie obarczony też błędem samego wyświetlacza (jego rozdzielczości). Można o tym książki pisać, ale tu nie o to chodzi.

Nie chodzi o błąd rozdzielczości wyświetlacza.

Hydrantx napisał:
    Każdy może mieć swoje zdanie, ale jedno jest pewne. W cenie 20zł (koszt wykonania) nie da się kupić nic lepszego choćby przypominającego oscyloskop.

Cena tu nie ma znaczenia, choćby wykonanie kosztowało 20groszy nie sprawi to, że funkcjonalność i zasada działania urządzenia się zmienią.

Hydrantx napisał:
    Ja przypisuję mu nazwę Oscyloskop, i to jest moje zdanie - tyle
    Raczej nie ma sensu ciągnąć tego tematu, choćby ze względów minimalistycznej ceny, która ma się nijak do efektów

Przypisywać możesz mu każdą nazwę, ale to będzie kuglarstwo i wprowadzanie innych w błąd. Nawet autor projektu, który skopiowałeś, wystrzega się nazwy oscyloskop. I cena nie ma tu żadnego znaczenia, to jedyny argument, który ciągle powtarzasz.

Hydrantx napisał:
    Profesjonalista też bez problemu znajdzie dla niego zastosowania.

LOL

• #16 30 Gru 2018 15:46
    Hydrantx
    Poziom 8  

miszczo997 napisał:
    Chyba o czym innym myślimy :D Robisz dzielnik rezystorowy 1/2 np z dwóch rezystorów 10k między +5V, a GND. Wyjście tego dzielnika to Twoja nowa masa analogowa. Mierzony sygnał podłączasz teraz pomiędzy wejście, a tę masę. Wykresy powinny zostać przesunięte o 2,5V w górę i kreślone obie połówki sygnału. Generator i oscyloskop powinny być zasilane z oddzielnych źródeł zasilania, tak aby masy obu urządzeń nie były ze sobą połączone (najlepiej z zasilaczy transformatorowych, bo impulsowe czasami mają podpięty przewód ochronny do masy przez co i tak się zepną poprzez instalację elektryczną). IMO oscylogramy powinny być wykreślane prawidłowo bez modyfikacji programu(chyba, że wyzwalanie zaimplementowane jest w jakiś dziwny sposób, ale wtedy dodanie składowej stałej do sygnału również skutkowałoby niepoprawną pracą urządzenia). Jedynie pomiary amplitudy sygnału mogą być wyświetlane niepoprawnie.

Zrobiłem taki mały eksperyment i się okazało że może to działać!
    Oscyloskop AVR - LCD Nokia3310 Oscyloskop AVR - LCD Nokia3310

Najpierw wykonałem próbę z dwoma rezystorami 10k. Wykres był tragiczny i skakał po całym wyświetlaczu. Jako masę wejścia użyłem wyjście do zasilania LCD (spadek napięcia na dwóch diodach 1N4148), i wykresy wyszły bardzo ładnie.

Jak by zrobić taką dodatkową przystawkę w której LM317 był by źródłem napięcia? Była by przynajmniej regulacja. Ma to sens ?

• #17 30 Gru 2018 17:08
    Hydrantx
    Poziom 8  

Pomiar napięcia przemiennego

Spróbowałem użyć LM317 jako źródła napięcia.

W pająku skleiłem takie coś:

Taki jest efekt :
    Oscyloskop AVR - LCD Nokia3310 Oscyloskop AVR - LCD Nokia3310 Oscyloskop AVR - LCD Nokia3310

Przebiegi wyświetla bardzo ładnie, ale na pomiar amplitudy/napięcia pomysłu nie mam - przekłamuje i nie wiem jak rozwiązać ten problem. Chyba będzie to ciężki temat bez dostępu do źródła programu Atmegi.

• #18 30 Gru 2018 17:22
    Janusz_kk
    Poziom 19  

Lepiej zrób na wzm operacyjnym, - łaczysz z wyjściem a na + dajesz ślizgacz potencjometru. Wyjście wzm jest sztuczną masą dla wejścia,
    potencjometrem dobierasz poziom napięcia aby ci się zmieścił w zakresie wejścia adc.

Dodano po 30 [minuty]:

Hydrantx napisał:
    Bardzo dobry pomysł, ale czy jest sens jak ten działa ?

Działa to ok.

• #19 30 Gru 2018 22:25
    gdL
    Poziom 27  

Zapomniany dobry projekt jest gorszy, niż przypomniany jako kopia. Ale to co tu robimy to trochę offtopic. Moim zdaniem czyj projekt by to nie był, jest wyjątkowo ciekawy dla młodego elektronika, a możliwość posiadania czegoś na kształt oscyloskopu nawet przy ograniczonej funkcjonalności daje kapitalne możliwości poznania co w obwodzie 'piszczy'. Ja sam mam już 'duży' oscyloskop, ale cały czas chodzi mi po głowie zrobienie prostego przenośnego sprzętu z odpowiednimi zabezpieczeniami za kilkadziesiąt złotych.
    I to najlepiej w konfiguracji minimum części, maksimum kontroli software przy czym chciałbym, aby kod był czytelny i możliwie modułowy. Gotowy do rozbudowy.

• #20 30 Gru 2018 22:40
    Thunderacer
    Poziom 16  

gdL napisał:
    Moim zdaniem czyj projekt by to nie był, jest wyjątkowo ciekawy dla młodego elektronika, a możliwość posiadania czegoś na kształt oscyloskopu nawet przy ograniczonej funkcjonalności daje kapitalne możliwości poznania co w obwodzie 'piszczy'.

Moim zdaniem, oryginał projektu jest dobrą bazą startową dla urządzenia funkcjonalnego. Dodanie możliwości oglądania przebiegów przemiennych i stworzenie prostego układu wejściowego o dużej impedancji wejściowej sprawi, że urządzenie będzie przydatne. Szczególnie dla początkujących użytkowników, którzy jeszcze popełniają błędy w użytkowaniu przyrządów.

• #21 01 Sty 2019 11:39
    Hydrantx
    Poziom 8  

To mój pierwszy post w tym roku ;)
    Na początku chciał bym wam wszystkim życzyć szczęśliwego nowego roku 2019!

A wracając do projektu...

„Skaczący” kontrast wyświetlacza

Z ciekawości zamontowałem drugi (taki sam) wyświetlacz, okazało się że jego kontrast zmienia się z czasem. Raz jest ciemniejszy, a raz jaśniejszy mimo stałego napięcia zasilania całego układu. Przyczyną okazało się niestabilne napięcie na VOUT. Problem rozwiązałem w ten sposób, że z istniejącego obwodu (R33k i POT10k) zbudowałem dzielnik napięcia. Zamiast rezystora 33k wlutowałem 10k, i na płytce wyświetlacza w miejsce oznaczone jako D1 wlutowałem rezystor 100k. Dzięki temu regulacja jest nadal płynna, a napięcie VOUT stabilne. Problem zniknął.

• #22 01 Sty 2019 14:26
    drzasiek
    Specjalista - Mikrokontrolery

Hej!
    Fajnie zobaczyć swój projekt sprzed kilku lat ;-) Do głowy by mi nie przyszlo że ktoś to skopiuje albo zacznie modyfikować. Nie pamiętam ale to chyba drugi mój soft jaki napisałem w życiu zaraz po rozpoczęciu nauki programowania.. zajawka na budowę oscyloskopów trwała chwilę, powstało chyba 5 wersji. Zabawa przestała być fajna jak zdałem sobie sprawę jak bardzo ograniczone są to zabawki i podjąłem próbę zbudowania oscyloskopu z możliwościami próbującymi naśladować możliwości sprzetu profesjonalnego. Koszty przekraczają cenę gotowego sprzetu a wtedy zabawa już nie jest taka fajn. Obecnie pewnie w cenie niewiele ponad 100 zł można kupić wersje dso najprostsza w ładnej obudowie. Parę stówek więcej i jest sprzęt porządny. Praca nad takim urzadzeniem ma sens tylko dla samej radości tworzenia..
    Eh gdybym przy dzisiejszych możliwościach miał tyle czasu i zapału co wtedy ;-)

• #23 01 Sty 2019 14:44
    Hydrantx
    Poziom 8  

Bardzo się cieszę że się odnalazłeś ;)

drzasiek napisał:
    Do głowy by mi nie przyszlo że ktoś to skopiuje albo zacznie modyfikować.

To bardzo fajny projekt, a patrząc po ilości pobrań załacznika, cieszy się dużą popularnością.
    Jeszcze raz Ci gratujulę! ;)

Jak już wspomniałeś lata minęły... ale może gdzieś masz jeszcze źródło tego programu, na jakiejś dyskietce ;) ?

• #24 03 Sty 2019 12:50
    drzasiek
    Specjalista - Mikrokontrolery

Musiałby przeszukac stary komputer. Ale nie sądzę aby źródła były na tyle dobre aby coś pomogly.
    Zdecydowanie w tych początkowych projektach królował chaos, wszystko w jednym pliku, ponglish i te sprawy ;-)

• #25 03 Sty 2019 21:44
    excray
    Poziom 39  

Hydrantx napisał:
    Z ciekawości zamontowałem drugi (taki sam) wyświetlacz, okazało się że jego kontrast zmienia się z czasem. Raz jest ciemniejszy, a raz jaśniejszy mimo stałego napięcia zasilania całego układu. Przyczyną okazało się niestabilne napięcie na VOUT.

Prawdopodobnie źle zainicjowałeś ten wyświetlacz i stąd ten problem.

• #26 03 Sty 2019 22:26
    lukaszd82
    Poziom 27  

A ten wyświetlacz ma logikę na 5V? Większość wyświetlaczy tego typu jest na 3,3V.
    Te, które są na 5V mają oznaczenia o tym fakcie na PCB (nawet te od chińczyka bo mam ich kilka). Może stąd te dziwne problemy. Ja też w testerze wykorzystałem LCD 3310/5110 ale dałem rezystory i problemów nie ma (od jakiegoś czasu stosuję takie rozwiązanie z LCD na 3,3V).
    Podłączenie wyświetlacza do wyższego napięcia zwykle powodowało właśnie zmiany kontrastu (zwykle zmniejszenie) oraz w niektórych przypadkach uszkodzenie LCD (najgorsze podróbki).

• #27 04 Sty 2019 05:07
    Hydrantx
    Poziom 8  

Program zapewne pisany był pod oryginalny wyświetlacz, więc inicjalizacja mogła wyglądać nieco inaczej. Problem jest rozwiązany przez poddanie napięcia ok 7V na vout. Co do napięcia, zasilanie ma mieć 3v3 ale logika może mieć 5v. Tak piszą chińczyki, i tak to działa.

• #28 08 Mar 2019 20:28
    slaw0
    Poziom 12  

Hydrantx czy miałeś problemy z działaniem przycisków? Skąd masz wsad z 2018r? W oryginalnym wątku go nie ma. U mnie przyciski raz działały raz nie, bywało lepiej po obniżeniu zasilania do 3v, ale problem powracał. W końcu pomierzyłem napięcia na pinach UC i zauważyłem, że na dwóch wolnych pinach portu C napiecie pływa. Zawarłem je do masy przez rezystory 330r i przyciski działają bez zarzutu. Moja hipoteza jest taka, że w programie czytany jest cały port C i te pozostałe 2 końcówki wpływają na odczyt, ewentualnie coś z multipleksowaniem adc.

• #29 09 Mar 2019 07:58
    Hydrantx
    Poziom 8  

Poprawka!

Dziś pierwszy raz po czasie od wykonania projektu załączyłem oscylograf, i faktycznie pojawiły się problemy z przyciskami. Zauważyłem zależność że im więcej się używa, tym problem mniejszy(dziwne!?). Dołożyłem rezystory o których piszesz i jak ręką odjął. W załączniku przesyłam poprawioną wersję. Zostały dołożone rezystory 330R w wersji SMD(1206), zgodnie z sugestią kolegi wyżej, oraz dołożone pliki PDF do przystawki umożliwiającej wizualizację (nie pomiar niestety) przebiegów napięcia przemiennego.
    Jeśli chodzi o wersję 2018, jest to tylko napis, zmieniony we wsadzie. Pomyślałem że skoro to reaktywacja projektu to i datę można odświeżyć ;) Zrobiłem to hex edytorem.

• #30 09 Mar 2019 09:58
    slaw0
    Poziom 12  

To fajnie że udało się rozwiązać chociaż 1 problem. Jeżeli chodzi o wizualizacje ac to nie będę tego przerabiać bo złożyłem tez pico scope, ale daje on rade do 10 kHz a tu mam ponad 30.