Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpieczny dron z ukrytymi śmigłami

Natsuki Kuga 29 Gru 2018 20:05 1686 4
 • Bezpieczny dron z ukrytymi śmigłami

  Komercyjnie spotykane drony nie posiadają zabezpieczenia śmigieł, a jeśli już, jest to najczęściej ochraniacz na bokach; trudno znaleźć drona, który miałby rozleglejszą ochronę w punkcie umiejscowienia śmigieł. Odpowiedzią na ten problem okazuje się pomysł Stefano Rivellini - posłużył się on kilkoma wentylatorami osiowymi (EDF), które umieścił pomiędzy rurami wylotowymi z włókna węglowego, stwarzając bezpieczne “pudło” w które nie da się bezpośrednio włożyć dłoni, tym samym znacznie obniżając możliwość skaleczeń. Konstrukcję tę opisuje jako “drona bez śmigieł”, jednak nie jest to do końca prawdą - są one po prostu dobrze schowane w rurach węglowych.

  Dron został starannie zaprojektowany; każda część została wykonana z odpowiedniej formy, co umożliwiło Stefano użycie włókna węglowego w taki sposób, by kształt zgadzał się w pełni z jego projektem. Zaangażowanie autora potwierdza fakt, że zdecydował się on nawet przeprowadzić symulację mechaniki płynów żeby mieć pewność, że ciąg uzyskany przez maszynę okaże się wystarczający do wzniesienia jej w powietrze. Wzorując się na urządzeniach marki DJI Electronics, Stefano zamontował również spadochron na “grzbiecie” drona.

  Biorąc pod uwagę wprowadzone ulepszenia, nie ma wątpliwości że ten ręcznie wykonany dron jest o wiele bezpieczniejszy od komercyjnie dostępnych, jednak na obecnym etapie jest on mniej zwrotny, co będzie wymagało dopracowania. Jak zaznacza Stefano na niżej przedstawionym filmiku, elektronika użyta do budowy drona musi być o wiele potężniejsza niż ta, którą zwykle możemy spotkać w sprzęcie o tych wymiarach. Jest to jednak niezbędne patrząc na masę drona Stefano - inaczej nie wzniósł by się on w powietrze.


  Link


  Źródło:

  https://hackaday.com/2018/12/24/a-safe-ducted-drone-with-no-visible-blades/

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  Natsuki Kuga
  Poziom 13  
  Offline 
 • #3
  Ture11
  Poziom 36  
  To już prawie jak dmuchawa do liści :D
 • #4
  marycyś
  Poziom 11  
  Niestety tego typu ulepszenia znacznie zmniejszają sprawność napędu.
  A co do bezpieczeństwa, to mimo schowania śmigieł, znacznie wzrósł ciężar i w konsekwencji dron stał z tego powodu bardziej niebezpieczny.
 • #5
  fotomh-s
  Poziom 21  
  Natsuki Kuga napisał:
  Konstrukcję tę opisuje jako “drona bez śmigieł”, jednak nie jest to do końca prawdą - są one po prostu dobrze schowane w rurach węglowych.

  Cytat:
  posłużył się on kilkoma wentylatorami osiowymi (EDF)


  To się zdecyduj czy śmigła czy wentylatory, wbrew pozorom to nie to samo...

  A tak na poważnie to bladeless nie oznacza bezśmigłowy tylko bezłopatkowy. Blade to łopatka. Wentylator z zasady posiada łopatki więc nie jest to konstrukcja bez takowych.