Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie domu w 100 % prądem z PV on grid- czy to realne ekonomicznie?

krissgut 28 Paź 2019 10:09 15591 152
  • IGE-XAOIGE-XAO
    gaz4
    Poziom 32  
    denon1989 napisał:
    PV zminimalizuję do poziomu ok. 5 kWp, dodatkowo zdecyduję się na kolektory słoneczne i grzałki. Taki system wg. mnie będzie tanie w instalacji i użytkowaniu w taryfie G12w, lub G13. Dodatkowo w projekcie mam kominek z płaszczem który będzie stanowił alternatywę do dogrzewania. Kolejne pytanie czy nie będzie problemu ze sterowaniem taka instalacją.

Kominek z płaszczem wymaga zasilania, jeżeli nie będzie jakiegoś UPS-a to przy braku prądu i tak zmarzniesz. Dlatego preferuję zwykłe żeliwne z GDP, są dużo trwalsze i zadzałają w każdych warunkach.

Z tego co się orientuję G13 posiada wyłącznie Tauron czyli on będzie rozliczał opusty. W przypadku prosumentów i II-giej taryfy stosuje proporcje czyli im większe zużycie taniej energii względem drogiej z I-szej taryfy tym więcej opustów skasuje w taniej. Należałoby przeliczyć czas zwrotu PV 5 kW przy założeniu, że zużycie nocnej będzie kilka razy większe niż dziennej. Jeżeli na ogrzewanie pójdzie 4x więcej energii niż zużyje się w I-szej taryfie zastępcza cena kWh (po uwzględnieniu opustu 0.8) wynosi ok. 30 groszy. Jak instalacja będzie zbudowana za 4 tys zł/kW czas zwrotu przekracza 13 lat, a opusty obowiazują 15 lat. Jeżeli Tauron nie zmieni zasad rozliczania II-giej taryfy nie widzę tu żadnej opłacalności.

Pojemność cieplna posadzki jest kluczowa gdy zastosuje się najtańszą inwestycję czyli kable grzewcze. Jak układa się rury zasilane z kotła lub bufora nie ma co się nią przejmować. Bufor można skalować niemal dowolnie, ważniejsze jest zapotrzebowanie na moc. Aby korzystać wyłącznie z II-giej taryfy w G12as musi być 3x wyższe od obliczonego czyli tu ok. 25 kW. W G12w w dni powszednie ok. 20 kW czyli w obu wypadkach potrzebny dodatkowy przydział mocy, bez niego w czasie największych mrozów trzeba używać I-szej. Może niedoszacowano inne zużycie i/lub przeszacowano maksymalną moc i da się zmieścić w 15 kW? Jakby nie było dom w zapotrzebowaniu na ciepło jest tuż nad granicą przy której wszystko samo zaczyna się układać.
    Brunoxp
    Poziom 15  
    @hulio Mam Airpacka 400 który chodzi cały rok na ok 30% czyli ok 120m3/h z tym że u mnie 2 osoby starsze całą dobę a 2 następne popołudniami. Zimą zmniejszamy (do 20%) w ciągu dnia dla dwóch osób by po południem wskoczyć znowu na 30%.