Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie domu w 100 % prądem z PV on grid- czy to realne ekonomicznie?

krissgut 30 Gru 2018 14:30 16077 152
    krissgut
    Poziom 8  
    doskonale wiem - dlatego przechodzę na prąd
  • IGE-XAOIGE-XAO
    hostii
    Poziom 24  
    3301 napisał:

Mamy konkretne dane ogrzewania:

Podam dokładniej:
    rocznie gazu idzie do 13000kWh w tym jest 300kwh miesięcznie na CWU i kuchenka co da 9400kwh tylko na ogrzewanie+ te 800kwh w taniej taryfie
    krissgut
    Poziom 8  
    Czyli by się zgadzało - piec masz 14 kW i trochę dogrzewasz prądem - ja bym wolał z gazu przejść na prąd rzy własnej produkcji oczywiście
    hostii
    Poziom 24  
    krissgut napisał:
    trochę dogrzewasz prądem

to są 2 klimatyzacje i 4 promienniki podczerwieni 350W, a chodzi o to żeby nie przekroczyć W.2 bo zaczyna się po przekroczeniu 13350kwh, wiem bo raz przekroczyłem o 50kwh i byłem rocznie 200zł w plecy
    Leon444
    Poziom 22  
    W najmroźniejsze dni mój cały dom wraz z mieszkaniem, grzaniem CO i grzaniem CWU zużywał nie więcej jak 70kWh (grudzień) w takie dni około zera stopni na zewnątrz około 50kWh dziennie... jest to przy praktycznie zerowej produkcji prądu z PV jak to w grudniu i temp w domu 22,8stC.
    Wiem bo mam wykresy z licznika SMA zużycia...
    Im więcej będzie słońca w dzień tym lepiej, bo CWU zagrzeje się z paneli i jeszcze dogrzeje bufor a dzięki temu piec mniej zużyje prądu. W marcu zacznę przepisać panele spowrotem pod inwertery i zacznę odrabiać zużycie z zimy, w tej chwili pod inwertery podłączone jest tylko 4kW a 6kW na grzałki w CWU a po zagrzanie do 55stC przełączają się na bufor CO....
    I tak już kolejną zimę obskoczę za darmo...
    krissgut
    Poziom 8  
    Ok jeśli masz to podpięte pod grzałki w buforze i cwu to wtedy nie idzie nic prądu z paneli ta oświetlenie tv itp? Masz jakiś baypas przez przełączniki czy reęcznie to przepinasz?

Dodano po 1 [minuty]:

Rozumiem że zimą inwertery są odpięte - wyłączone?
    Leon444
    Poziom 22  
    krissgut napisał:
    Ok jeśli masz to podpięte pod grzałki w buforze i cwu to wtedy nie idzie nic prądu z paneli ta oświetlenie tv itp? Masz jakiś baypas przez przełączniki czy reęcznie to przepinasz?

Dodano po 1 [minuty]:

Rozumiem że zimą inwertery są odpięte - wyłączone?

Hej :) przeczytaj raz jeszcze to co napisałem powyżej...
    4kW w tej chwili jest pod dwa inwertery podłączone (2 stringi z 5) jeden inwerter jest całkiem odłączony i w sumie trzy stringi 6kW są wpięte pod sterowniki grzałek i grzeją bezpośrednio czy CWU czy CO to już zależy od nich (sterowników) :)
    Jedynie co robię w kotłowni na jesienią/zimę to włączam piec CO i przekładam wkładki w bezpiecznikach paneli z "inwerter" na "grzałki" i włączam sterowniki grzałek...
    Już sobie policzyłem że tak lekko przepadnie mi w tym roku jakieś 500kWh, tak że mógł bym mieć w sumie 23stC w domu i było by ok...
    krissgut
    Poziom 8  
    Leon444 napisał:
    CWU zużywał nie więcej jak 70kWh (grudzień) w takie dni około zera stopni na zewnątrz około 50kWh dziennie... jest to przy praktycznie zerowej produkcji prądu z PV jak to w grudniu i temp w domu 22,8stC.

Ok jeśli dom zużywa 50 kWh na dzień a jest pochmurno to te 50 kW musisz pobrać z sieci tak? Czyli korzystasz z nadwyżki wyprodukowanej w lecie tak?

Dodano po 3 [minuty]:

te 6 kW co jest wpięte do grzałek to cokolwiek produkuje przy takim dniu jak dzisiaj pochmurno i prawie ciemno? Pennie nie - więc te grzałki też z sieci biorą prąd czyli z lata- tak?
    Leon444
    Poziom 22  
    krissgut napisał:
    Leon444 napisał:
    CWU zużywał nie więcej jak 70kWh (grudzień) w takie dni około zera stopni na zewnątrz około 50kWh dziennie... jest to przy praktycznie zerowej produkcji prądu z PV jak to w grudniu i temp w domu 22,8stC.

Ok jeśli dom zużywa 50 kWh na dzień a jest pochmurno to te 50 kW musisz pobrać z sieci tak? Czyli korzystasz z nadwyżki wyprodukowanej w lecie tak?

Dodano po 3 [minuty]:

te 6 kW co jest wpięte do grzałek to cokolwiek produkuje przy takim dniu jak dzisiaj pochmurno i prawie ciemno? Pennie nie - więc te grzałki też z sieci biorą prąd czyli z lata- tak?

Te 70kWh czy 50kWh co podałem jest to pobór z sieci z prądu wyprodukowanego nie jako w lecie...
    Grzałki są tylko pod panele nie korzystają z prądu z sieci,ale w CWU jest grzałka też poprzez prosty sterownik dobowy z sieci, jak nie zagrzej przez dzień z paneli to o 15stej włączy się grzałka z sieci, w buforze CO są tylko grzałki z paneli bo i tak za buforem jest piec elektryczny.
    Przez ostatnie 2 tygodnie sterowniki grzałek z paneli nawet nie przełączyły się na grzanie bufora bo praktycznie nie ma słońca, lekko podgrzewały tylko wodę w CWU którą i tak później dogrzewała grzałka z sieci...
  • IGE-XAOIGE-XAO
    krissgut
    Poziom 8  
    OK wszystko jasne - czyli żeby moja instalacja miała sens i samowystarczalność ekonomiczną musiałbym policzyć wszystkie odbiorniki w domu i dopiero liczyć to wszystko jakby od tyłu. Tak czy inaczej znacznie przekroczę 10 kW więc będę musiał wziąć pod uwagę rozliczenie 0,7/1 i przewymiarować produkcję o 30 % w stosunku do zużycia żeby te brakujące 30 % z rozliczenia nie być stratny czyli żebym mógł swoje 18 kw potrzeb zaspokoić własną produkcją musiałbym mieć instalację PV na ok 24kW - dobrze myślę?

Dodano po 5 [minuty]:

Fronius 25 kW - 12500 zł chyba będzie ok? Tylko paneli potrzeba około 80 sztuk po 350W każdy - jest o czym myśleć sama instalacja ok 70 tyś zł
    3301
    Poziom 23  
    Jeżeli przyjmiesz zapotrzebowanie na co i cwu jak u kol. Leon44 to potzebujesz:
    165*52=8560kWh do tego 30% co da 18603kWh i jeszcze zużycie na oświetlenie i inny sprzęt jak podałeś za 3500zł z czego wychodzi w taryfie G11 ok 6500kWh i jeszcze 30% od ok połowy tej energii co da 980kWh więc razem to 8560+2570+6500+980=18610kWh
    PV powinno wystarczyć 18,6kWp i wyszło bardzo podobnie jak wcześniej.

edit: zapomniałem jeszcze potwierdzić u kol Leon44 czy na co i ogrzewanie zużywa ok 7000kWh
    krissgut
    Poziom 8  
    sprawdziłem rachunek za gaz i mam zużycie 27109 kWh lub 2414 m3 razem ogrzewanie i cwo - tak więc 160 kw/m2 jest u mnie- trochę słabo ale jest jak jest więc chyba te 18 kW będzie mało jak myślisz?

Dodano po 1 [minuty]:

zużycie gazu na rok oczywiście
    3301
    Poziom 23  
    Za duże straty , Leon444 to 52, Hostii 102 a tu aż 160 ? więc pewnie PV za mało.

Tylko jeszcze czy tego gazu nie zużywasz do innych celów np. gotowanie, piekarnik?

Też mam podobny dom i przymierzałem się aby piec który akurat mam podpiąć pod co i chyba to zrobię jeszcze tej zimy bo te różnice są duże

Ja co i cwu mam z koksu i w tym sezonie zużyłem 1,3 t. co w przeliczeniu wychodzi 9100kWh a do końca zimy daleko z tym że 172m2 i 6 osób
    krissgut
    Poziom 8  
    Gaz używam tylko do grzania i cwu - reszta prąd - zaczynam sie zstanawiać czy nie lepiej docieplić dom styropianem - myślę za jakieś 35 tyś zł powinno starczyć i wtedy zrobić PV za kolejne 35 tyś - może to będzie lepsze rozwiązanie
  • Pomocny post
    3301
    Poziom 23  
    Na pewno lepiej ocieplić teraz jak masz taki zamiar, bo jak zrobisz to później, a PV będzie za dużo, to co z tą energią zrobisz?
    Leon444
    Poziom 22  
    3301 napisał:
    edit: zapomniałem jeszcze potwierdzić u kol Leon44 czy na co i ogrzewanie zużywa ok 7000kWh

Tak coś w ten deseń będzie... oczywiście jest to energia pobrana z sieci, bez energii wprowadzonej do domu bezpośrednio z paneli na grzałki...
    Teraz zresetowałem sterowniki grzałek (one też liczą zużycie) po marcu mogę podać ile energii na co poszło dokładnie...

Dodano po 2 [minuty]:

krissgut napisał:
    Gaz używam tylko do grzania i cwu - reszta prąd - zaczynam sie zstanawiać czy nie lepiej docieplić dom styropianem - myślę za jakieś 35 tyś zł powinno starczyć i wtedy zrobić PV za kolejne 35 tyś - może to będzie lepsze rozwiązanie

Podstawa to dobrze ocieplony dom, bez tego wydasz kupę kasy na PV aby pokryć straty izolacji domu...
  • Pomocny post
    anaba255
    Poziom 21  
    krissgut napisał:
    OK wszystko jasne - czyli żeby moja instalacja miała sens i samowystarczalność ekonomiczną musiałbym policzyć wszystkie odbiorniki w domu i dopiero liczyć to wszystko jakby od tyłu. Tak czy inaczej znacznie przekroczę 10 kW więc będę musiał wziąć pod uwagę rozliczenie 0,7/1 i przewymiarować produkcję o 30 % w stosunku do zużycia żeby te brakujące 30 % z rozliczenia nie być stratny czyli żebym mógł swoje 18 kw potrzeb zaspokoić własną produkcją musiałbym mieć instalację PV na ok 24kW - dobrze myślę?

Dodano po 5 [minuty]:

Fronius 25 kW - 12500 zł chyba będzie ok? Tylko paneli potrzeba około 80 sztuk po 350W każdy - jest o czym myśleć sama instalacja ok 70 tyś zł

Możesz dać 10kWp on-grid + 2 kWp off-grid tylko do grzania wody w buforze CWU, na osobnym sterowniku. Jesli jeszcze przewymiarujesz moc paneli względem inwertera, energii będzie jeszcze więcej. Policz dokładnie, bo może starczy i zostajesz przy korzystniejszym sposobie rozliczania.
    krissgut
    Poziom 8  
    własnie nie umiem tego policzyć czy lepiej mieć 10 KW 08/1 i resztę dokupić czy może lepiej mieć całoćś 24 kw przy 0,7/1 - co bedzie korzystniejsze?
    Leon444
    Poziom 22  
    krissgut napisał:
    własnie nie umiem tego policzyć czy lepiej mieć 10 KW 08/1 i resztę dokupić czy może lepiej mieć całoćś 24 kw przy 0,7/1 - co bedzie korzystniejsze?

Ja na Twoim miejscu poszedł bym przede wszystkim w ocieplenie domu i wykonanie max 10kW, to jest najbezpieczniejsze długofalowo rozwiązanie i tak bym zrobił....
    anaba255
    Poziom 21  
    krissgut napisał:

Policz na cieplowlasciwie.pl ile potrzebujesz energii na ogrzewanie, odlicz od tego ilość prądu zużywanego w domu. Jeśli zainstalujesz off-grida do CWU, odlicz około połowy energii potrzebnej na te cele. Policz ile powinieneś mieć z 10 kWp paneli po upustach.
    Oczywiście ocieplenie domu to dobre rozwiązanie.
    Leon444
    Poziom 22  
    A tak mi się nasuwa jeszcze jedna rzecz czytając wątek, ciekaw jestem jak jest ze sprawnosciami piecy, chodzi mi tutaj piec elektryczny vs gazowy...
    Najlepiej jak by się znalazł ktoś kto miał np piec gazowy i przeszedł na elektryczny albo na odwrót. Ja się w tej kwestii nie wypowiem bo od początku mam tylko elektryczny piec...
    Coś mi się wydaje ze sprawności nie będą równe...
    gaz4
    Poziom 32  
    Tu trzeba ostro oddzielić dwie kwestie, techniczną i ekonomiczną. Technicznie jak najbardziej możliwe bo przy zużyciu gazu na poziomie 25 tys kWh rocznie do ogrzewania i CWU potrzeba ok. 20 kWh ciepła (średnioroczna sprawność kotła gazowego liczona w/g ciepła spalania wynosi ok. 80%). Przy 4 osobach na CWU idzie ok. 4 tys kWh czyli ogrzewanie zużyje ok. 16 tys kWh. Max moc grzewcza powinna wynosić ok 8 kWh czyli kocioł 12 kW ma pewną rezerwę mocy i tu kończą się dobre wiadomości.

W zależności od tego jak będzie mroźno rocznie zużyjesz 25-30 tys kWh prądu (razem z oświetleniem, gotowaniem i AGD/RTV) co wymaga min 30 kW PV! Nie wiem czy masz dosyć dachu by tyle powsadzać, a to dopiero początek. Przy większej mocy mamy opust 0.7, a nie 0.8 więc trzebaby nieźle negocjować cenę instalacji PV by odbić sobie tę różnicę. Można zamówić G12 by wspomóc sie II-gą taryfą i zainstalować 10 kW na dachu ale znowu są dobre i złe wiadomości. Przy w/w zużyciu i kotle 12 kW niemal całą brakującą energię możnaby zakupić w II-giej taryfie i to jest dobra wiadomość. Zła jest taka, że firmy energetyczne różnie rozliczają prosumentów z G12, np Energa w pierwszej kolejności kasuje prąd z I-szej tartyfy. Fajnie ale nie do końca bo rachunki wystawia co 2 miesiące więc na początku sezonu grzewczego zacznie kasować także II-gą taryfę i już w styczniu nic nie zostanie po letniej nadwyżce. Nie pamiętam jak to robi Tauron ale w tym temacie diabeł naprawdę tkwi w bardzo, ale to bardzo drobnych szczegółach!

Nie ma co się spieszyć z tym PV, chyba że jeszcze są naiwne samorządy dopłacające 80%. Opusty są przez 15 lat nie dłużej niż do końca 2035r czyli inwestycje w PV najlepiej robić do 2020r włącznie. Na razie nie wiadomo co będzie później, prawdopodobnie jak w UK. Tam były taryfy gwarantowane, a gdy sie skończyły mogą sprzedawać po cenie rynkowej (w Polsce ok. 20 gr/kWh) lub... zainstalować sobie akumulatory (niedawno był tekst na gramwzielone). Dlatego najlepiej rozpocząć od docieplenia domu, strona cieplowlasciwie.pl może podpowiedzieć gdzie ew. są największe oszczędnosci. Gdy zapotrzebowanie na ciepło zostanie zredukowane do 50 kWh/m2 PV 10 kW wystarczy by przez 15 lat ogrzewać dom + ew. 4 kW off-grid wprost do bojlera aby w max stopniu wykorzystać produkowaną energię nie wchodząc w opust 0.7. To, czy całość bedzie opłacalna zależy od kosztu inwestycji, przy >4 tys za kW ogrzewanie zupełnie się nie opłaca.
    Leon444
    Poziom 22  
    I kWh gazu nie będzie równy kWh prądu, chodź to dziwnie brzmi :)

Dodano po 4 [minuty]:

Z tym offgridem do CWU ja bym w stały parametr mocy nie wchodził ponieważ teraz w grudniu 6kW nie daje rady zagrzać wody a w lecie 0,5kW to jest często za dużo u mnie i wodę zagrzewam do ponad 60stC
    dzibus1
    Poziom 14  
    gaz4 napisał:
    Na razie nie wiadomo co będzie później, prawdopodobnie jak w UK.

Przepraszam, ale tam sytuacja dotyczyła nowych instalacji

"Brytyjski rząd potwierdził, że z końcem marca 2019 r. zlikwiduje dla oddawanych do użytku po tym terminie instalacji OZE tzw. taryfę eksportową, ..."

Chodzież na tym samym portalu jest też o dyrektywie RED II. W komentarzach pisze "alladyn-solar-batt", który twierdzi, że zlikwidowanie opsutów w Polsce to żaden problem. Ja nie wiem nie znam się na tym, ale może i coś w tym jest. W dyrektywie RED II jest napisane, że:
    „ ...odnośnie do energii elektrycznej, którą pobierają z sieci lub którą do sieci wprowadzają – dyskryminacyjnym lub nieproporcjonalnym procedurom i opłatom oraz opłatom sieciowym nieodzwierciedlającym kosztów; a także – odnośnie do samodzielnie wytworzonej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych pozostającej w ich obiektach – dyskryminacyjnym lub nieproporcjonalnym procedurom i wszelkim opłatom ...”.
    Przecież można zmienić prawo tylko co "lepsze"?
    Mnie zastanawia też to:
    "Ponadto regulacje oferowane przez państwa UE mają przyznawać prosumentom „niedyskryminacyjny dostęp do odpowiednich, istniejących systemów wsparcia, a także do wszystkich segmentów rynku energii elektrycznej”, zapewniając, by prosumenci uczestniczyli "w odpowiedni i wyważony sposób w ogólnym podziale kosztów systemu, gdy energia elektryczna jest wprowadzana do sieci”.

PS. Może trzeba założyć nowy temat, bo to wpis trochę odbiegający od tematu. Oczywiście jeżeli będzie taka potrzeba.
    krissgut
    Poziom 8  
    gaz4 napisał:
    Nie ma co się spieszyć z tym PV,

Dzięki za te informacje - rzeczywiście chyba najpierw docieplę dom a potem wejdę w PV. Albo na razie zrobię instalacje 10 kW i docieplę dom - W tej opcji będę miał nadwyżkę około 4kW w stosunku do dzisiejszego zużycia ( ok6 kW) i te 4 kW przeznacze na ogrzewanie foliami grzewczymi które zresztą już zakupiłem - może komfort odczuwania temp się poprawi przy podłogówce elektycznej i równocześnie spadnie zużycie gazu. Idealnie byłoby jak można by w okresie letnim zawiesić z gazownią umowę powiedzmy na 6 mies żeby nie płacić tych wszystkich opłat stałych itp a które u mnie to jakieś 600 zł czyli 15 % całej wartości rachunku za gaz /rok. Czy wogóle jest taka opcja zawisić umowę na półroku i korzystać z gazu tylko w sezonie grzewczym ( październik - kwiecień) czyli dokładnie wtedy kiedy sprawność PV jest niewielka.
    Jak sądzicie?

Dodano po 6 [minuty]:

LEON444 - czyli mówisz że 6kW na zagrzanie 200 l bojlera to za mała grzałka?
    Leon444
    Poziom 22  
    krissgut napisał:
    LEON444 - czyli mówisz że 6kW na zagrzanie 200 l bojlera to za mała grzałka?

Nie grzałka a ilość mocy nominalnej paneli.
    W grudniu 6kW mocy zainstalowanej paneli jest za mało do ogrzania bojlera 200l (przy takiej pogodzie jak teraz) a w lipcu 0,5kW jest nie raz za dużo...
    krissgut
    Poziom 8  
    Rozumiem - czyli teraz grzałka bierze 100 % mocy z sieci czyi 6 kW i to wystarcza do zagrzania 200 l- czy może jest nawet za duża?
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 35  
    krissgut napisał:

Czyli szybko licząc, inwestycja zwróci się po 20-tu latach...? :-(
    Leon444
    Poziom 22  
    krissgut napisał:
    Rozumiem - czyli teraz grzałka bierze 100 % mocy z sieci czyi 6 kW i to wystarcza do zagrzania 200 l- czy może jest nawet za duża?

No nie, do grzałek w bojlerze podłączone są panele, panele o mocy nominalnej 6kW i w grudniu ze względu że praktycznie nie ma słońca i dzień jest tak krótki te panele nie są w stanie zagrzać wody w bojlerze...
    Dlatego jest też dodatkowa grzałka która ciągnie prąd z sieci o mocy 1kW i dogrzewa wodę w CWU w zimie.
    Natomiast w lecie jak bym zostawił te 6kW pod grzanie CWU w bojlerze to pół godziny i woda wrzątek...
    Teraz rozumiesz?
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 35  
    Leon444 napisał:
    Dlatego jest też dodatkowa grzałka która ciągnie prąd z sieci o mocy 1kW i dogrzewa wodę w CWU w zimie.

Nie rozumiem po co tak komplikować?