Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szlifierka Kątow Makita GA9050 - Przy uruchomieniu wyskakuje bezpiecznik

29 Gru 2018 21:17 243 4
  • Poziom 2  
    Witam, Mam problem z Makitą GA 9050. Model urządzenia pewnie nie ma większego znaczenia. Mianowicie przy próbie uruchomienia maszyny wyącza bezpiecznik.
    Wymieniłem szczotki ponieważ stare były zużyte nienaturalnie tzn jedna była znacznie mniejsza i na dodatek starta jakby pod kątem. (Bez rezultatu. B16 Nadal wyłącza) Dodam, że bezpiecznik jest na pewno nie uszkodzony.
    Przewód- sprawdzony
    Włącznik- sprawdzony
    Kondensator- sprawdzony
    Stan mechaniczny i łożyska- sprawdzone
    Stojan sprawdzony omomierzem i testerem ciąglości 230v (tzn zarowka na kablu)brak przebić do obudowy A rezystancja uzwojeń jest na podobnym poziomie.
    Wirnik sprawdzony. Rezystancja sprawdzona wynik na każdym polu taki sam. (Pola sąsiadujące komutatora oraz po przeciwnej)
    Po wielu godzinach badań....
    Ostatnią próbą było impulsowe załączenie bezpiecznika. Silnik na krótko z pominięciem włącznika po 3 załączeniu bezpiecznika zaczął pracować. Iskrzy i bardzo się grzeje.
    W normalnym trybie nadal B16 wyłącza.
    Czy to usterka wirnika? Jeśli tak, to czy da się to naprawić czy lepiej kupić nowy. (Jeśli to wirnik)
    Jestem tu nowy więc bądźcie wyrozumiali :-)
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Marian112 napisał:
    Silnik na krótko z pominięciem wlacznika po 3 załączeniu bezpiecznika zaczął pracować. Iskrzy i bardzo się grzeje.
    Tu masz przyczynę działania bezpiecznika. Zwarcie zwojowe. Wirnik do wymiany, ale bywa, ze i stojan też czasem "pada".
  • Poziom 2  
    Czyli stojan raczej jest ok. Tak myślałem że coś z wirnikiem chociaż nic na to wcześniej przy pomiarach nie wskazywało. Dzięki za pomoc :-)
  • Poziom 41  
    Sprawdzenie stojana w sposób domowy, czyli tak jak opisałeś, nie daje 100% pewności, że nie ma tam zwarcia zwojowego ( między dwoma, czy kilkoma drucikami uzwojenia), jednak w większości awarii, to wina wirnika.
  • Poziom 2  
    Dzięki jeszcze raz. Pozdrawiam