Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Opel Meriva 2003 r. - nieprawidłowo działające kierunkowskazy

29 Gru 2018 21:48 684 4
 • Poziom 3  
  Witam
  Mam problem z kierunkowskazami w samochodzie Opel Meriva 2003 r 1.7cdti. Gdy włączę na manetce lewy kierunkowskaz, to wszystkie 3 żarówki szybko migają, jakby jakaś żarówka była przepalona, ale wszystko jest okey z żarówkami, bo sprawdzałem i wymieniałem je. Natomiast prawa strona kierunków chodzi normalnie. Zauważyłem i usłyszałem, że gdy włączę lewy kierunkowskaz, to z tyłu w tym module (zdjęcie) (jest to moduł od haka/gniazdo do przyczepki) coś tam pstryka szybko. Gdy odłączyłem moduł całkowicie, to wszystkie kierunki dookoła samochodu szybko migają z wyjątkiem tylnych, bo nie świecą w ogóle. W czym może tkwić problem? Czy może coś się przepaliło w module? Czy jakieś zwarcie poszło od gniazda haka? Z góry dziękuję za pomoc ??

  Opel Meriva 2003 r. - nieprawidłowo działające kierunkowskazy
 • Relpol przekaźniki
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  Moduł jest wpinany pomiędzy wyjście z przełącznika a lampę tylną. Jeżeli prawa strona jest okej, to wina będzie leżała po stronie modułu.
  Cytat:
  RZ prawy kierunek żarówka (odłączony od instalacji samochodu) po prostu przecinamy kabel co szedł do żarówki
  RH prawy kierunek gniazdo haka
  R prawy kierunek z instalacji (odłączony od żarówki)
  LZ lewy kierunek żarówka (odłączony od instalacji samochodu) po prostu przecinamy kabel co szedł do żarówki
  LH lewy kierunek gniazdo haka
  L lewy kierunek z instalacji (odłączony od żarówki)
  30 + prąd stały
  31 masa

  Wyciągnij moduł, połącz ze sobą L oraz LZ. Jeżeli kierunkowskaz będzie pracował prawidłowo to odpowiedź już masz.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 3  
  Dziś już nie będę tam zaglądał ale jutro może zajrzę. Czyli kostka z kablami tak jak jest ma byc polaczona do modulu a mam tylko przeciac i złączyć razem te 2 kable i po sprawie ?😀 Czy w kostce połączyć L oraz Lz jednym kablem i wtedy modul potrzebny nie jest ?
 • Pomocny post
  Poziom 34  
  BigBen1234 napisał:
  Czyli kostka z kablami tak jak jest ma byc polaczona do modulu a mam tylko przeciac i złączyć razem te 2 kable i po sprawie ?😀

  Aby nie było niedomówień. Jeżeli połączysz ze sobą L oraz LZ i kierunkowskaz zacznie pracować prawidłowo to jest oznaką uszkodzonego modułu. Analogicznie możesz sprawdzić R oraz RZ.
  Kiedy połączysz te przewody ze sobą jak wyżej pomijając moduł to wtedy nie będziesz miał wyjścia na hak. Niestety oryginalny przerywacz (przekaźnik) kierunkowskazów ma ograniczoną obciążalność i dlatego został dołożony moduł.
  Najpierw sprawdź, potem zdecyduj o wymianie modułu bądź pozbycie się go.
 • Poziom 3  
  Problem rozwiązany. Na razie bez przyczepki można tak jeździć jak podpowiedział kolega wyżej 😀 z góry dziękuję za pomoc 😀 Opel Meriva 2003 r. - nieprawidłowo działające kierunkowskazy