Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana instalacji w domku jednorodzinnym, nowe przyłącze 3f zamiast 1f.

30 Gru 2018 07:27 309 4
  • Poziom 32  
    Witam.
    Dom o którym mowa to dom jednorodzinny, z garażem w jednym budynku.
    Aktualne przyłącze jest to 1fazowe o mocy przyłączeniowej 5kW.
    W domu nie było nic prądożernego do tej pory więc to starczało jednak teraz sytuacja się zmieni. Dochodzi:
    Grzałka bojlera 2.5kW.
    Piekarnik z płytą grzewczą 7kW.
    reszta typowych urządzeń agd/rtv typu pralka, zmywarka, tv, pc, pompka co, lodówka i tak dalej. Stąd potrzeba przejścia na przyłącze 3fazowe, 16kW zabezp. przedlicznikowe 25A.
    Do tego w garażu ma powstać mały warsztat samochodowy, typowa mechanika, urządzenia najbardziej prądożerne typu spawarka są na 1f, podnośnik może być na 3f jednak i sam podnośnik dużo nie pobiera stąd myślę że na to 12kW wystarczy, zabezp. przedlicznikowe 20A wtedy.
    Czy wyliczenie na dom jest słuszne czy powinienem iśc oczko wyżej tj 20kW, zabezp. 32A?
    Warsztatowe urządzenia poza podnośnikiem narazie są zasilane ze zwykłego gniazdka domowego stąd tutaj nie martwię się o to.
    Jako, że warsztat ma być na dg to potrzeba osobny licznik, osobna rozdzielnica. myślę, że:
    - jedno zabezp. 3f 10A na gniazdo siłowe,
    - 3x16A z kazdej fazy osobno na gniazda 230V,
    - 6A na oświetlenie
    Czy to będzie wporządku?
    Jak mówiłem, kompresor będzie malutki na 230V do zasilania głównie maszyn do opon, klucze będą akumulatorowe mało pneumatyki. Spawarka mig 150A na 230V, reszta to typowo wiertarka, szlifierka, laptop dodatkowe światła.
    Co do domu
    Zabezpieczenia:
    3x16A do kuchni/piekarnika,
    16A na gniazdo zmywarki
    16A na gniazdo pralki
    16A na gniazdo grzałki bojlera
    16A na gniazda w każdym pokoju (3pokoje, na każdy osobno)
    16A na reszte gniazd kuchennych
    16A na łazienkowe gniazda
    16A na gniazda na korytarzu.
    10A na oświetlenie.
    Takie zabezp. proponuję ze względu na to, że instalacja będzie robiona przewodami 3x2.5mm2 na gniazda i 3x1.5mm2 na oświetlenie.
    Ile różnicówek zastosować poza po jednej na łazienkę, pralkę, zmywarkę oraz grzałka bojlera?
    Ze względu na wiek domu brak jest w nim uziemienia. Zastosować mam zamiar uziom szpilkowy, w przeciwległych rogach budynku.
    Jak wygląda procedura przejścia z zasilania 1f na 3f? Instalacja cała w domu będzie wymieniona na nową, jak mądrze podzielić obciążenie podane wyżej na 3fazy?
    Czy jeżeli muszę wynieść układ pomiarowy na zewnątrz budynku może to byś ściana zewnętrzna budynku? Jeśli tak, myślę nad tym aby zgłosić do ze odpowiedniego do miejsca w którym stoi budynek chęć zwiększenia mocy przyłączeniowej w między czasie zrobić całą instalację, przygotować rozdzielnicę plus skrzynkę na zewnątrz na dwa liczniki, wykonać stosowne okablowanie między skrzynką z licznikiem, oraz rozdzielnią domu i garażu. Wtedy zgłosić do ZE, że wszystko jest gotowe żeby przysłali kogoś od siebie na wymagane pomiary instalacji w domu czy jest zgodna z nowym przyłączem, modernizacja przyłącza pod wymagania i podłączenie do nowej sieci. Na jakie przeciwności mogę trafić po drodze? Jakie opłaty mnie czekają poza opłatą za każdy kW mocy o który chcę zwiększyć przydział mocy?
    Pozdrawiam
  • Sklep HeluKabel
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    arti13 napisał:
    Czy jeżeli muszę wynieść układ pomiarowy na zewnątrz budynku może to byś ściana zewnętrzna budynku?

Przyłącze napowietrzne czy kablem? Ściana jest w granicy działki?
    W każdym przypadku zacząć trzeba od wniosku o wydanie warunków zasilania.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 38  
    arti13 napisał:
    Witam.
    Dom o którym mowa to dom jednorodzinny, z garażem w jednym budynku. Jako, że warsztat ma być na dg to potrzeba osobny licznik, osobna rozdzielnica.
    Musi kolega wystapić o warunki na dwie oddzielne instalacje.
    Ile mocy kolega dostanie z ZE na te 2 instalacje nie wiadomo.
    arti13 napisał:
    Ile różnicówek zastosować poza po jednej na łazienkę, pralkę, zmywarkę oraz grzałka bojlera ?
    arti13 napisał:
    Ze względu na wiek domu brak jest w nim uziemienia. Zastosować mam zamiar uziom szpilkowy, w przeciwległych rogach budynku.
    Z tych dwóch cytatów wynika, że projekt i wykonanie instalacji powinien kolega zlecić osobie która posiada wiedzę na temat wykonywania instalacji.

Nowa instalacja musi być wykonana zgodne z obecnymi przepisami.
    Jaki układ instalacji zaleci ZE - nie wiadomo.
    ZE decyduje jaki układ powinien być w instalacji odbiorczej.
  • Poziom 25  
    Najpierw należny wystąpić do ZE z wnioskiem o określenie warunków przyłączenia na zwiększenie mocy i dodatkowy przydział mocy. Oczywiście wniosek na warsztat złożyć jako przedsiębiorca i wrzucić opłaty w koszty. Na podstawie warunków planować resztę . Na dom proponuję zamówić 7
    lub 11kW mocy przyłączeniowej (sprawdzone, z płytą indukcyjną w dokach do 140m wystarcza). Na warsztat proponuje 11kW mocy przyłączeniowej.
  • Poziom 8  
    Witam,
    Tak jak kolega stonefree napisał trzeba wystąpił o WP, z tym że na dom min. 14kW, opłaty
    przyłaczeniowe nie są wygórowane a warto mieć 25A zabez. gł.
    Na warsztat wg. potrzeb.
    Jaki jest OSD? Jeśli TAURON to przy modernizacji nie ma obowiązku wywalania pomiaru na elewacje.