Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegarek podręczno warsztatowy, U F Temp Light

trol.six 30 Gru 2018 10:46 1905 4
 • Zegarek podręczno warsztatowy, U F Temp Light

  Zegarek podręczny warsztatowy:
  - zegarek, rozdzielczość 1 sek
  - pomiar napięć +-50 V rozdzielczość 0.1 V impedancja różnicowa ok 10 Mom
  - pomiar częstotliwości ok 10 Hz-50 MHz z automatycznymi zakresami
  - pomiar temperatur wewnętrznej i zewnętrznej na KTY
  - alarm
  - podświetlanie
  - światło, czyli latarka, biała dioda led
  - zasilanie akumulatorek li-ion
  - ładowanie oraz pomiar akumulatora


  Ma trzy przyciski, menu, opcja, zmiana wartości.

  Przycisk menu obsługuje kolejne funkcje: czas, temperatura, napięcie, częstotliwość, ustawianie zegarka, światło wraz z pomiarem akumulatorka, ustawienia alarmu.

  Zegarek nie pokazuje ciągle godziny, należy sobie wcisnąć przycisk. Prawdę powiedziawszy, nie wiem, ile prądu pobiera wyświetlacz, bo może nie jest to potrzebny zabieg. PIC działa na oscylatorze zegarkowym 32,768. Odświeżanie lcd jest na granicy sensowności 32 Hz. Prąd w stanie odmierzania czasu około 50 uA. Można byłoby zmniejszyć ten prąd, ale że zachciało mi się pomiaru częstotliwości, to licznik jest zajęty.

  Na chwilę obecną zegarek ma chwilowe podświetlanie wyświetlacza, na kilka sekund w ramach oszczędzania akumulatorka. I automatyczne wyłączanie. Czas działania samego zegarka to 3 miesiące. Maleje oczywiście wraz z intensywnością korzystania różnych funkcji.

  Na czas ładowania przez wziernik, widać zielone światełko, które zmienia się na niebieskie po naładowaniu. Napięcie na akumulatorze można oczywiście odczytać.

  Z czołówką przednią będę jeszcze musiał coś zrobić w niedalekiej przyszłości. Ponieważ ta folia, którą użyłem, nie trzyma się zbyt mocno, i muszę poszukać innego materiału. Powierzchnia przednia została zmatowiona, żeby się nie świeciła aż tak bardzo.

  Zegarek podręczno warsztatowy, U F Temp Light Zegarek podręczno warsztatowy, U F Temp Light Zegarek podręczno warsztatowy, U F Temp Light Zegarek podręczno warsztatowy, U F Temp Light

  film z obsługą:


  światła:


  Informacje techniczne:

  Użyłem PIC16F872, ten mikrokontroler w zasadzie średnio nadaje się jak na obecne czasy oraz ofertę, na jakieś bardziej wyrafinowane konstrukcje. Ale postanowiłem coś pożytecznego zrobić. Konstrukcja tego typu od dawna chodziła mi po głowie, no to sobie zrobiłem. Generalnie jest to usprawniona i bogatsza wersja poprzednika. Miała być cieńsza, ale po dodaniu pomiaru temperatury, ładowarki jakoś mi się to nie zmieściło. Program napisałem w asemblerze i skompilowany narzędziami z kompilatora XC8 co było dla mnie dość trudne, bo nie do końca rozumiem te wywołania (aspic hlink objtohex) mimo przeczytania instrukcji ;).

  LM385 użyty jest w roli napięcia odniesienia dla przetwornika ADC oraz ładowarki.

  Wzmaczniacz pomiarowy to wersja cmos TS27L02, na schemacie jest lm385.

  Wysyłka danych do LCD 4094 użyłem wersji cmos

  Jest dostępny interfejs programowania, gdyby mi się chciało coś zmodyfikować, nie jest on jednak łatwo dostępny, a trzeba sobie odczepić listewkę.

  Zegarek podręczno warsztatowy, U F Temp Light Zegarek podręczno warsztatowy, U F Temp Light Zegarek podręczno warsztatowy, U F Temp Light Zegarek podręczno warsztatowy, U F Temp Light Zegarek podręczno warsztatowy, U F Temp Light Zegarek podręczno warsztatowy, U F Temp Light

  Zegarek podręczno warsztatowy, U F Temp Light

  Całościowego schematu nie posiadam z powodu przeróbek.

  Schemat sterowanie LCD, obwód wejściowy pomiaru napięcia i temperatur, i ładowarki:

  Zegarek podręczno warsztatowy, U F Temp Light Zegarek podręczno warsztatowy, U F Temp Light Zegarek podręczno warsztatowy, U F Temp Light
  .


  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
 • #2 30 Gru 2018 22:59
  dktr
  Poziom 19  

  Całkiem kompaktowe.
  Jak dokładniej sterowany jest wyświetlacz? Nie wiem czy dobrze czytałem, i czy ten wyświetlacz ma jakiś swój sterownik, ale jak nie ma to wymagane jest sterowanie segmentów napięciem przemiennym. Jeśli się mylę, niech mnie ktoś sprostuje bo to ciekawy temat, ponoć przy sterowaniu napięciem stałym dochodzi do uszkodzenia wyświetlaczy LCD.

 • #3 31 Gru 2018 11:59
  trol.six
  Poziom 31  

  Tak, typowo, na BP czyli podłoże podajemy sygnał prostokątny (wypełnienie 50%) natomiast pozostałe segmenty jeśli mają sygnał w przeciwfazie (odwrócony) to "świecą" a jeśli w fazie (czyli identyczny z BP) to nie "świecą". Te sygnały wysyłane są tutaj jak pisałem 32 razy na sekunde przez SPI do rejestrów szeregowych 4094 i zatrzaskiwane sygnałem LCD_STR.

 • #4 03 Sty 2019 07:52
  jackfinch
  Poziom 15  

  Witam
  Posiadam podobny wyświetlacz który posiada sterownik o nazwie AY0438 - [32-Segment CMOS LCD Driver (microchip)]. Oprogramowanie zawarte jest w PIC16CXX, dokładnie nie wiem jakim gdyż zamiast oznaczenia ma on wydrukowaną jakąś nazwę kodową. Oprócz tego urządzenie posiada jeszcze czytnik kart chipowych. Urządzenie to było wykorzystywane w Niemczech do sprawdzania ilości impulsów telefonicznych na kartach chipowych. Urządzenie leży sobie bezużytecznie ładnych kilka lat. Chciałem zapytać skąd pochodzi twój wyświetlacz i jaki ma symbol? Myślałem kiedyś aby wykorzystać ten wyświetlacz właśnie do czegoś takiego co ty zrobiłeś.

  Pozdrawiam

 • #5 03 Sty 2019 14:15
  trol.six
  Poziom 31  

  Nie znam symbolu, zwyczajny 4 cyfry :) Nazywa to się "wyświetlacz LCD cyfrowy" czasami z dopiskiem 7 segmentowy. Jest tego mnóstwo różnych. Trzeba zwracać uwage na: ilość BP (czyli podłoży), co wyświetla i czasem napięcie. Czasem czy jest transparentny czy odblaskowy czy pół na pół.