Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana starych wyłączników nadprądowych na nowe - czy ma to sens?

AnonNazwaUżytkownika 30 Gru 2018 14:10 150 2
  • #1 30 Gru 2018 14:10
    AnonNazwaUżytkownika
    Poziom 3  

Witam! :)
    W mieszkaniu które kupiłem w rozdzielni mam 7 wyłączników firmy Fael. Wnioskuję po tym że jest to ponad 10-letni osprzęt. I tu moje pytanie: czy jeżeli podczas użytkowania sieci nie ma żadnych problemów, to czy zasadne jest przeprowadzenie wymiany na nowe?
    Jeśli to coś wnosi:
    Układ sieci TN-C-S
    Gniazda 2,5 mm2 Cu, oświetlenie 1,5 mm2 Cu
    W rozdzielni brak innego osprzętu niż wyżej wymienione wyłączniki. Co możnaby ew. zmodernizować?

Pozdrawiam

0 2
  • Pomocny post
    #2 30 Gru 2018 14:38
    daro31ie
    Specjalista Automatyk

Kolego jeżeli działają to nie ma co wymieniać, szczególnie, że są markowe.
    Możesz poprosić elektryka o sprawdzenie ich poprawności działania.
    Ja osobiście dołożyłbym jakąś roznicówkę.
    Pozdrawiam daro

0
  • #3 31 Gru 2018 11:38
    retrofood
    Moderator

AnonNazwaUżytkownika napisał:
    Witam! :)
    W mieszkaniu które kupiłem w rozdzielni mam 7 wyłączników firmy Fael. Wnioskuję po tym że jest to ponad 10-letni osprzęt. I tu moje pytanie: czy jeżeli podczas użytkowania sieci nie ma żadnych problemów, to czy zasadne jest przeprowadzenie wymiany na nowe?

Jeśli mieszkanie będziesz remontował, koniecznie zmodernizuj wtedy instalację elektryczną do 3-przewodowej. Ponadto powinna być poprowadzona tak, aby łatwo było zasilić ją napięciem 3-fazowym.

A odnośnie wymiany wyłączników nadmiarowoprądowych... Ja bym wymienił. Wprawdzie jeśli nie były przeciążane, to pewnie mieszczą się w zakresie swoich parametrów, ale tego nie wiesz. Sytuacja jest o tyle korzystna, że ewentualne zmiany przesuwają próg zadziałania w stronę mniejszych wartości prądu aż w końcu nie da się już korzystać z żadnych urządzeń w obwodzie. Tym niemniej koszt nie tak wielki, dlatego radzę wymianę. I sprawdzenie, czy amperaż oraz charakterystyki dobrane są właściwie.

AnonNazwaUżytkownika napisał:

Jeśli to coś wnosi:
    Układ sieci TN-C-S

Jaka jest podstawa takiego stwierdzenia?

0