Najpierw określamy urządzenie a potem dobieramy dopiero światłowód do niego, gdyż urządzenia pracują praktycznie na trzech rodzajach światłowodów:jednomodowym,wielomodowym 50/125 lub wielomodowym 62,5/125. Dla prędkości 100mbps wystarczy jakiś prosty system routerów z wyjściami światłowodowymi.Warto poczytać coś niecoś na stronach: FCA,OPTOMER i innych producentów systemów optycznych.
Potem jak wiemy jakie mamy wyjście w urządzeniu (czyli jakie włókno i standard zakończenia) domawiamy kabel.
Do kabli wielomodowych można dokupić końcówki do zarabiania samemu bez specjalistycznego sprzętu. Natomiat jednomód trzeba spawać, kleić lub zamówić gotowy patchkord z odpowiednimi zakończeniami.
Usługi montażu światłowodów są drogie dlatego, że sprzęt jest drogi: np. spawarka kosztuje ok.50 tyś.,nóż do cięcia kilka tyś, reflektometr też ok 30tyś.
Przy położeniu światłowodu należy uważać, gdyż taki stacyjny jest bardzo czuły na przygięcia,złamania i grzejniki itp. Jeżeli miałby być powieszony to można kupić z linką samonośną. Pamiętać należy o gryzoniach !!! jeżeli będzie narażony to musi mieć powłokę anty. Położony musiałby być i tak w peszlu na całej trasie.
Pozdrawiam
Dodano po 3 [godziny] 31 [minuty]: kapsel1985 wrote: Może ktoś krótko opisze jak zaprojektować linie transmisyjną na światłowodzie. (Zadanie na egzamin). Jeżeli zajdzie potrzeba to dam przykład. Nie potrafię sobie poradzić z zdaniami na max odcinek linii o zadanych parametrach takich jak przepływność, SNR, itp.
--
Proszę o odpowiedz
Za mało szczegółów!
Parametry zależą nie tylko od światłowodu, ale od systemu który ma po nim pracować.
Krótko:
Każdy system pracujący ma zdefiniowane parametry w zaleceniach ITU. Każde włókno ma też podane parametry transmisyjne.
http://www.itu.int/rec/T-REC-G/e
Pozdrawiam