Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalne otwieranie drzwi domofonem na klatce. Pasożytniczy układ sterowania

1996arek 30 Gru 2018 22:19 3831 13
  • Zdalne otwieranie drzwi domofonem na klatce. Pasożytniczy układ sterowania

Zamysłem stworzenia było udogodnienie.
    Układ miał być pasożytem na dwu-przewodowej linii domofonu. Nie chciałem ciągle zmieniać baterii. Dołożenie zasilania też nie wchodziło w grę.

Pomierzyłem co mamy dostępne na linii domofonowej. Dostępne było około 7V i tylko 30mA. Przy zwarciu, co powoduje zadziałanie elektrozaczepu drzwi, napięcie spada do 1,5V przy 30mA.

Za zgromadzenie energii odpowiada superkondensator 1F. Można dać więcej, w zależności ile czasu ma działać elektrozaczep. Rezystor R2 odpowiada za ładowanie kondensatora. Za mała wartość powoduje zwarcie i ciągłe działanie elektrozaczepu oraz obniżenie napięcia na linii domofonowej, co skutkuje cichszą rozmową. Należy wyliczyć, by kondensator ładował się np 20mA, by nie wyzwalał się elektrozaczep oraz nie było nadmiernego obciążenia linii. Dioda D1 nie pozwala rozładować kondensatora, przy zwarciu styku K1. Zamiast 1N4148 można dać jakąś germanową, by zmniejszyć spadek napięcia.

Wykorzystałem radiowy moduł sterujący RX 480R_4CH V4. Steruje on tranzystorem, a ten przekaźnikiem półprzewodnikowym. Jest to SSP 640-1 TELEDYNE. Dla 5V ma obciążalność 40mA. Akurat pasował. Można dać jakiś inny.

Układ działał aż do mojej przeprowadzki. Jeden pilot miałem przy kluczach, a drugi był w skrzynce na listy - dodany microswitch był w ukrytym miejscu. Skrzynka była w klatce. Dzwonek domofonu nie jest wyzwalany. Układ szczególnie przydawał się latem, gdzie zawsze ktoś był w mieszkaniu, więc te drzwi nie były problemem. Często drzwi do klatki były podparte albo się nie domykały, zdarzało się, że były jednak zamknięte i dlatego powstał ten układ.

Zdalne otwieranie drzwi domofonem na klatce. Pasożytniczy układ sterowania Zdalne otwieranie drzwi domofonem na klatce. Pasożytniczy układ sterowania Zdalne otwieranie drzwi domofonem na klatce. Pasożytniczy układ sterowania

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 31 Gru 2018 02:47
    prosiak_wej
    Poziom 26  

Zainteresował mnie ten odbiornik RX 480R_4CH V4. Mógłbyś pokazać, z jakimi pilotami u Ciebie współpracuje? Czy może on się nauczyć dowolnego pilota 433MHz z kodowaniem KeeLoq?

• #3 31 Gru 2018 09:01
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 33  
  • #4 31 Gru 2018 09:34
    eurotips
    Poziom 35  

No tak z armaty do muchy.
    Po co taki wielki przekaźnik dałeś ? przecież identyczny efekt uzyskasz stosując tranzystor jako klucz.
    A co do baterii, to i tak musisz zmieniać, w pilocie.

• #5 31 Gru 2018 14:30
    1996arek
    Poziom 20  

prosiak_wej napisał:
    Zainteresował mnie ten odbiornik RX 480R_4CH V4. Mógłbyś pokazać, z jakimi pilotami u Ciebie współpracuje? Czy może on się nauczyć dowolnego pilota 433MHz z kodowaniem KeeLoq?

Miałem takie. Zdalne otwieranie drzwi domofonem na klatce. Pasożytniczy układ sterowania Zdalne otwieranie drzwi domofonem na klatce. Pasożytniczy układ sterowania

Biały był lepszy, bo działał nawet bez anteny odbiornika. Ale po dodaniu anteny brązowy też dawał radę. Blok z żelbetonu. Na parterze dało radę. Nie testowałem czy inne piętra też by objęło.

Szyszkownik Kilkujadek napisał:
    Też miałem zdalne otwieranie drzwi do klatki. Do czasu, aż mi zmodernizowali domofon z analogowego na cyfrowy... :-(

Czekałem na to samo, ale jak remontowali klatkę to wstawili nowszą centralę, ale nie cyfrową.

eurotips napisał:
    No tak z armaty do muchy.
    Po co taki wielki przekaźnik dałeś ? przecież identyczny efekt uzyskasz stosując tranzystor jako klucz.
    A co do baterii, to i tak musisz zmieniać, w pilocie.

Trzeba zmienić baterię ale w pilocie. Zasilając nadajnik nie zmieniałem ani razu. Ale nie muszę bebeszyć domofonu. Można pomiąć przekaźnik.

• #6 01 Sty 2019 18:57
    excray
    Poziom 39  

Grzebnąłem kiedyś podobny projekt. Układ zasilany jest pasożytniczo z rygla. Z tym że z zewnątrz otwierany jest "szyfrem" wyklikiwanym przyciskiem od dzwonka domofonu:
    Z czasem układ wzbogacił się jeszcze o odbiornik radiowy do otwierania pilotem.

• #7 05 Sty 2019 21:39
    maly_13
    Poziom 19  

Szkoda, że u mnie jest cyfrowy domofon i nie idzie zrobić tego tak łatwo. Pomysł fajny. Ja chciałem zrobić na esp i supli.

• #8 06 Sty 2019 18:48
    tikooo
    Poziom 10  

ja mam w domofonie analogowym 1,5v da się to jakoś wzmocnić by działał przełącznik 12v 433mhz ?

• #9 06 Sty 2019 19:12
    1996arek
    Poziom 20  

@tikooo Ile żył ma instalacja? Jaki prąd możesz uzyskać ze źródła? Mój odbiornik działa od 5V. Można dać przetwornicę, ale to zależy jakim prądem dysponuje linia i jaka to linia.

• #10 06 Sty 2019 20:20
    tikooo
    Poziom 10  

@1996arek Instalacja ma 4 żyły zdjęcie dokładnie poniżej

między przewodem białym (oznaczonym jako 1) a zielonym (oznaczonym jako 2) jest dokładnie 1,88v większego prądu nigdzie nie ma .

• #12 07 Sty 2019 12:45
    tikooo
    Poziom 10  

sprawdziłem raz jeszcze instalacja 4 żyły, napięcie tak jak podałem wcześniej 1,5v zamówiłem na Ali przetwornicę step up może coś się uda :)

• #13 07 Sty 2019 12:58
    excray
    Poziom 39  

Nie wiem, czy były takie domofony, które były zasilane prądem przemiennym, ale sprawdziłbym jeszcze miernikiem ustawionym na AC.

• #14 07 Sty 2019 19:50
    timo66
    Poziom 23  

tikooo napisał:
    @1996arek Instalacja ma 4 żyły zdjęcie dokładnie poniżej

między przewodem białym (oznaczonym jako 1) a zielonym (oznaczonym jako 2) jest dokładnie 1,88v większego prądu nigdzie nie ma .

No i nigdy nie będzie! To co mierzysz to napięcie!!!
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic373971.html