Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Help Łączność Przemiennik SR6R - Jak połączyć ze sobą 2 "ręczniaki"

30 Gru 2018 22:53 891 10
  • Poziom 2  
    Witam,

Koledzy po fachu, ćwiczę nasłuch we Wrocławiu
    -ogólnie słyszę jedną częstotliwość czysto, są to niebieskie służby (172,600)
    -nic więcej nie słyszę, dosłownie. skanuje bez przerwy od około 2 tygodni i nic :(

Pytania na które nie znalazłem odpowiedzi www
    -czy we Wrocławiu poza tą 1 częstotliwością "jest coś" jeszcze, pogotowie straż?
    przeczesałem dużo wątków gdzie wskazane są częstotliwości, nie ma obioru na nich, echo..
    -jak połączyć ze sobą 2 "ręczniaki" przez 1 przemiennik SR6R we Wrocławiu
    moje ustawienia, gdzie robię błąd?
    TX 145,600
    R-CTCSS 103.5
    T-CTCSS 103.5
    OFFSET 000,600
    SFT-D "minus"
    R-TONE 1750

Mieszkam w bloku na 9 piętrze na wysokości TGG, ulica Legnicka. Używam UV 82 Baofeng, antena NA-771 NAGOYA
    Drugie urządzenie też UV 82 jest generalnie po drugiej stronie miasta ulica Kamienna.
    Oba urządzenia ustawione tak samo, dosłownie.
    Kiedy jestem na częstotliwości np 450,000 to jest łączność nawet do 3,4km potem ucina.
    Jak mogę połączyć się przez SR6R??
    Widzę na ręczniku że łączy z SR6R, znaczek CT oraz słyszę sygnał morsa co jakiś czas
    Ale nie słyszymy się nawzajem :(

Proszę o pomoc.
  • Pomocny post
    Moderator - Sieci, Internet
    Żeby łączyć się przez przemiennik i używać go musisz mieć licencję radiooperatora.
  • Poziom 2  
    jimasek napisał:
    Żeby łączyć się przez przemiennik i używać go musisz mieć licencję radiooperatora.

Tak, do licencji jeszcze mi brakuje....
    Ale czy tędy droga?
    Tzn. czy możemy się połączyć przez 1 przemiennik kiedy nasza odległość jest za duża (np. powyżej 5km) ?
    Jak dobrze zrozumiałem pracę z przemiennikiem: a.Wywołujemy b.jest połączenie c.możemy "gadać"?
    Czy lepiej kupić/zrobić antenę i postawić 1 u siebie na balkonie a 2 u kolegi i wpiąć się kablami do "ręczników"?

Nie bardzo potrafię się odnieść do sprawy, mocno intryguje mnie temat przemiennika.
    Zdrowym rozwiązaniem jest licencja i komunikacja przez przemiennik
    a
    Niezdrowe rozwiązanie to 2 własne anteny?

Czy można po prostu zakodować 1 częstotliwość której będziemy używać i jakoś to maskować w eterze? (kodowanie Motoroli)

Proszę o podpowiedź.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Nadawanie bez uprawnień i na cudzych pasmach grozi grzywną i karą więzienia. Zwłaszcza strzeżonych. Kupcie sobie telefony komórkowe. Zdrowiej.
    M
  • Pomocny post
    Otworzyć przemiennik z ręczniaka z 5km to żaden problem. U mnie SR3SE na 70cm otwieram z 20km.
  • Poziom 2  
    Ok, umiem czytać między wierszami.

Raz jeszcze:

Po uzyskaniu licencji można komunikować się za pomocą takiej/obcej anteny?
    (bez problemów otwieram przemiennik to znaczy konfiguracja ok)

Jak mamy rozmawiać kiedy odległość przekracza powiedzmy 10km?
    (czy jesteśmy skazani na przemiennik czy możemy sami postawić 2 sztuki bazowe np Diamond X-200N)

Proszę o info.
  • Pomocny post
    sp_new napisał:
    Raz jeszcze:

Po uzyskaniu licencji można komunikować się za pomocą takiej/obcej anteny?
    (bez problemów otwieram przemiennik to znaczy konfiguracja ok)

Tak oczywiście po uzyskaniu licencji możesz komunikować się przez przemiennik z takiej odległości jak 5km

sp_new napisał:
    Jak mamy rozmawiać kiedy odległość przekracza powiedzmy 10km?
    (czy jesteśmy skazani na przemiennik czy możemy sami postawić 2 sztuki bazowe np Diamond X-200N)

Tu spokojnie można mówić o 60-100km między takimi antenami. Wszystko zależy od mocy no i umiejscowienia tych anten.
  • Poziom 24  
    Powinny oba radia słyszec przemiennik ale musisz zrobic to tak:
    Częstotliwośc TX przemiennika w radiu ustawiasz jako RX,
    Częstotliwośc RX przemiennika w radiu ustawiasz jako TX i do tego dodajesz CTCSS.
  • Poziom 2  
    pawel01 napisał:
    Powinny oba radia słyszec przemiennik ale musisz zrobic to tak:
    Częstotliwośc TX przemiennika w radiu ustawiasz jako RX,
    Częstotliwośc RX przemiennika w radiu ustawiasz jako TX i do tego dodajesz CTCSS.

Teoretycznie wszystko się zgadza lecz ciężko to ustawić konkretnie w radiu.
    Kazdy model inaczej to interpretuje.
    Opisałbyś to dokładniej na przykładzie modelu baofeng np. uv 5r?
  • Poziom 24  
    Wpisujesz częstotliwość na której słyszysz przemiennik potem wchodzisz w menu radia wposujesz 27, przyciskasz klawisz menu, ustawiasz nr kanału. Potem naciskasz gwiazdkę * i wposujesz częstotliwość na której nadajesz do przemiennika, wchodzisz w menu i szukasz tx ctcss, ustawiasz ton i w menu wpisujesz 27 i zapisujesz na kanale co zapisałes częstotliwość odbioru przemiennika.
    Po tej operacji radio będzie nadawać i odbierać na przemienniku.