Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak multimetrem sprawdzić mostek prostowniczy MB6F?

elektronik2018 31 Dec 2018 13:09 3813 5
 • #1
  elektronik2018
  Level 10  
  Witam. Niedawno rozebrałem żarówkę, w sumie tak ją rozwaliłem że nic już z niej nie będzie, ale w wolnej chwili analizuje sobie jej płytkę sterującą i próbuje zrozumieć czemu płytka z diodami umarła. Przyszło mi do głowy że może ten 4 pinowy mostek MB6F jest uszkodzony. Tylko jak to sprawdzić? Lewy górny pin to w razie czegoś minus a prawy górny to plus. Wytłumaczcie krok po kroku, bo patrzyłem na inne tematy i omomierzem sprawdziłem ten mostek i lewy górny pin przewodzi z prawym dolnym ale już prawy górny nie przewodzi ani trochę z lewym dolnym. Czy ten mostek jest spalony czy ja źle coś robię?
 • #2
  Pedros050
  Level 43  
  Witam. Sprawdzamy jak każdy inny ten jest SMD.
  Jak multimetrem sprawdzić mostek prostowniczy MB6F?
 • #4
  Marian B
  Level 37  
  elektronik2018 wrote:
  i lewy górny pin przewodzi z prawym dolnym ale już prawy górny nie przewodzi ani trochę z lewym dolnym.

  Jeżeli omomierz wykazuje zero omów to na pewno uszkodzony mostek.
  Mostek prostowniczy to odpowiednio połączone diody, powinno się badać omomierzem w którym jest "zakres" do badania diod. W przypadku mostka (Graetza) podłączenie omomierza w dowolny sposób do dowolnych wyprowadzeń mostka nie powinno wykazać zero oporności, powinno wykazać spadek napięcia na złączu konkretnej diody. Oczywiście trzeba się upewnić czy na przykład to "przewodzenie" nie jest rezystancją np. uzwojenia transformatora zasilającego, albo innego np zwartego kondensatora. Dla tego najlepiej do badania wylutować mostek.
 • #5
  Pedros050
  Level 43  
  Dałem ci rysunek masz 4 diody w środku 2 przewodzą a dwie nie.
 • #6
  _jta_
  Electronics specialist
  Masz 4 piny; dla każdej kombinacji (2 z 4 można wybrać na 6 sposobów, dla każdego masz jeszcze 2 kierunki, razem 12 pomiarów) sprawdzasz przewodzenie, najlepiej ustawiając multimetr na zakres "dioda", i spisujesz wyniki. Jeśli mostek jest w układzie, który miał być z niego zasilany, to pomijasz sprawdzanie między końcówkami połączonymi z tym układem (czyli robisz 10 pomiarów zamiast 12). Dla obu pinów '~' powinno wyjść to samo; dla pinów '+' i '-' odwrotne kierunki.