Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Bosch WAA16163PL/05 - Co jest uszkodzone łożysko czy amortozatory

31 Gru 2018 14:07 1239 31
  • Poziom 10  
    Witam koleżanki i kolegów.
    Proszę obejrzyjcie filmik jak pracuje moja pralka, doradźcie co może być uszkodzone, jak ruszam bębnem to jest wyczuwalny luz poprzeczny-chyba na łożyskach, ale nie jest duży wg mnie. Bęben jest klejony niestety...
    https://www.youtube.com/watch?v=52RZGU10_3w&feature=youtu.be
    Od trzeciej minuty filmiku-początek wirowania zaczyna się masakra...
  • Poziom 38  
    artek 04 napisał:
    jak ruszam bębnem to jest wyczuwalny luz poprzeczny

Niedopuszczalne. Stawiał bym na łożyska.
  • Poziom 10  
    No tak, luz jest co prawda nieduży, ale takie bicie, wręcz walenie bębnem może być spowodowane łożyskiem nie amortyzatorem?
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Raczej nie widzę tu problemu z łożyskiem. Spróbuj ustalić co stuka. Czy obracając bęben ręką jest stukanie? Sprawdź mocowanie amortyzatorów i przeciwwagi. Jak zachowuje się na wirowaniu z pustym bębnem?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Może być pęknięty krzyżak.
  • Poziom 37  
    Raczej wygląda to na zakatowane amortyzatory, ale najlepiej wyłączyć pralkę, zdjąć pasek napędowy i energicznie zakręcić bębnem chwytając za mieszacze bębna.
  • Specjalista AGD
    Zbych034 napisał:
    Może być pęknięty krzyżak.

WAA i wszystko jasne. Bingo! Załączony filmik wszystko wyjaśnia (w ciemno).
    Ten typ miał budżetowy krzyżak, padał nagminnie, nie to co w wersji WAE.
    Amortyzatory tak nie stukają, przeciwwagi luźnej na tysiące sprawdzonych pralek - luzów brak.
    Więc diagnoza trafna.
    Krzyżaka się w tym typie nie wymieni. Autora tematu czeka prezent noworoczny w postaci nowej pralki.
  • Poziom 10  
    Podczas wirowania z pustym bębnem jest o wiele lepeij, ale też widać niewielkie bicie bębna. Amortyzatory sprawdzałem dają obydwa mniej więcej taki sam opór góra-dół, nie wiem jak powinno być bo nie mam odniesienia do nowego amortyzatora, jednak jak ciągnę i pcham to czuć opór jednakowy , mocowanie amortyzatorów i przeciwwag jest stabilne, nawiasem pisząc to chyba żeby wymienić amortyzator to też trzeba rozcinać obudowę bębna bo zamocowane tak,że tuleja jest wkładana chyba przed zgrzaniem obudowy będna... Jednak czuję ten luz na łożyskach jak ruszam bębnem góra- dół od strony drzwiczek. A krzyżak jest gdzie wewnątrz obudowy bębna?
  • Specjalista AGD
    artek 04 napisał:
    Podczas wirowania z pustym bębnem jest o wiele lepeij, ale też widać niewielkie bicie bębna. Amortyzatory sprawdzałem dają obydwa mniej więcej taki sam opór góra-dół, nie wiem jak powinno być bo nie mam odniesienia do nowego amortyzatora, jednak jak ciągnę i pcham to czuć opór jednakowy , mocowanie amortyzatorów i przeciwwag jest stabilne, nawiasem pisząc to chyba żeby wymienić amortyzator to też trzeba rozcinać obudowę bębna bo zamocowane tak,że tuleja jest wkładana chyba przed zgrzaniem obudowy będna...

Ta pralka zakończyła żywot. Rozumiesz?
  • Poziom 10  
    skryn napisał:
    artek 04 napisał:
    Podczas wirowania z pustym bębnem jest o wiele lepeij, ale też widać niewielkie bicie bębna. Amortyzatory sprawdzałem dają obydwa mniej więcej taki sam opór góra-dół, nie wiem jak powinno być bo nie mam odniesienia do nowego amortyzatora, jednak jak ciągnę i pcham to czuć opór jednakowy , mocowanie amortyzatorów i przeciwwag jest stabilne, nawiasem pisząc to chyba żeby wymienić amortyzator to też trzeba rozcinać obudowę bębna bo zamocowane tak,że tuleja jest wkładana chyba przed zgrzaniem obudowy będna...

Ta pralka zakończyła żywot. Rozumiesz?

Całkiem możliwe , jednak ja zawsze trochę"walczę" zanim się poddam i kupuję nowe...Wszystko wewnątrz wygląda jak nowe, trochę szkoda, silnik i cała reszta:)
    Skoro tak to jaką kupić, zastanawiam się nad taką gdzie wkład ładuje się od góry.Nie chcę pralki z milionem funkcji bo i tak po kilku latach się zepsuje, chcę pralki porządnej gdzie można coś samemu wymienić naprawić jak było kiedyś...:)
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Jest użytkownik forum, który dorabia krzyżaki do pralek Bosch i nawet udziela gwarancji na naprawę zbiornika i krzyżak bębna.
    Wystarczy poszukać na forum tematów powiązanych z krzyżakami pralek Bosch.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    To lepiej poszukaj całego zespołu piorącego od Bosch Maxx. Używkę można dorwać w rozsądnych pieniążkach a i z wymianą łożysk nie będzie problemu gdyż jest on skręcany. Co do nowej pralki to marki takie jak LG, Samsung, Amica - wszystkie mają rozbieralne zespoły piorące. W pozostałych różnie to bywa.
  • Poziom 10  
    Niestety jednak chyba ten nieszczęsny krzyżak się zepsuł bo odłączyłem silnik ( pasek wielorowkowy) po zakręceniu na pusto bębnem słychać coś stuka wewnątrz...
    Zespół piorący Bosch-a Maxx będzie "pasował" do mojej pralki?
    Co do Amici to niestety miałem pierwszą pralkę z tej firmy "wypasiona" była , na gwarancji się psuła kilka razy-elektronika, potem łożyska wymieniałem na bębnie, jak zepsuła się ponownie elektronika to poszła na złom... i już nie chcę amici chociaż jestem zwolennikiem zakupów polskich produktów.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Tak będzie tylko tak do Clasixx 5 - Maxx5, do Clasixx6 - Maxx6. Tylko jak dostaniesz w dobrej cenie. Ostatnio na OLX widziałem cały zespół piorący za śmieszne 50 zł. A co do elektroniki to w Amice jeszcze idzie zrobić łatwiej a już w Samsungu i LG moduły zalane galaretą co znacznie utrudnia.
    Zadzwoń tutaj i ustal, czy ten przypadkiem nie będzie Ci pasował.
    https://www.olx.pl/oferta/beben-pralki-bosch-...x5-czytaj-opis-CID628-IDnOmwK.html#e49a54e403
  • Poziom 10  
    Mój Bosch Maxx 6 właśnie tydzień temu wyzionął ducha.Powód? Zerwany bęben vel krzyżak.Identyczne objawy.Majster stwierdził że koszt naprawy to ok 700-800pln.Od kilku dni w kuchni stoi nowa pralka ładowana od góry.Szczęśliwego Nowego Roku!!!
  • Poziom 10  
    wiesiekmisiek napisał:
    Tak będzie tylko tak do Clasixx 5 - Maxx5, do Clasixx6 - Maxx6. Tylko jak dostaniesz w dobrej cenie. Ostatnio na OLX widziałem cały zespół piorący za śmieszne 50 zł. A co do elektroniki to w Amice jeszcze idzie zrobić łatwiej a już w Samsungu i LG moduły zalane galaretą co znacznie utrudnia.
    Zadzwoń tutaj i ustal, czy ten przypadkiem nie będzie Ci pasował.
    https://www.olx.pl/oferta/beben-pralki-bosch-...x5-czytaj-opis-CID628-IDnOmwK.html#e49a54e403

U mnie na pralce jest classixx 6
    A może ktoś z Was się orientuje czy ewentualnie zespół piorący będzie pasował do mojej pralki z pralki też bosch classixx6 tylko symbol WAA20163PL/01.Mój symbol to WAA16163PL/05
  • Specjalista AGD
    Będzie pasował; to ten sam zbiornik.
  • Poziom 10  
    zhudomel napisał:
    Będzie pasował; to ten sam zbiornik.

Ok, dziękuję.
  • Poziom 10  
    Kaczor64 napisał:
    Mój Bosch Maxx 6 właśnie tydzień temu wyzionął ducha.Powód? Zerwany bęben vel krzyżak.Identyczne objawy.Majster stwierdził że koszt naprawy to ok 700-800pln.Od kilku dni w kuchni stoi nowa pralka ładowana od góry.Szczęśliwego Nowego Roku!!!

Witam.
    Dziękuję wzajemnie :)
    Szybko kolego się poddałeś :) kupno nowej pralki to ostateczność ,ja dam naprawić cały komplet tj.krzyżak+ łożyska w cenie 240 zł + dwie wysyłki ( suma wyniesie ok. 280 zł i mam pralkę znowu na lata-chybaa...:)
    Jest możliwość zakupu używanego bębna ( sprzedawca twierdzi,że pralka miała do roku ) w cenie 300 zł tu:
    https://www.olx.pl/oferta/zbiornik-pralki-beb...alek-bebny-klejone-okazja-CID628-IDvMhI3.html
    ale nigdy nie wiadomo co siedzi w środku tak do końca więc lepiej naprawić swój tak mi się wydaje
  • Specjalista AGD
    artek 04 napisał:
    ale nigdy nie wiadomo co siedzi w środku tak do końca więc lepiej naprawić swój tak mi się wydaje

Źle Ci się wydaje, bo wydasz kasę w ciemno. Ja bym nie ryzykował.
    Mam dwa wyjścia:
    - kupno nowej pralki
    - kupno nowego zespołu piorącego.
    Ale to Twoja kasa i Ty nią dysponujesz.
    Wybór należy do Ciebie.
  • Poziom 10  
    skryn napisał:
    artek 04 napisał:

Źle Ci się wydaje, bo wydasz kasę w ciemno. Ja bym nie ryzykował.
    Mam dwa wyjścia:
    - kupno nowej pralki
    - kupno nowego zespołu piorącego.
    Ale to Twoja kasa i Ty nią dysponujesz.
    Wybór należy do Ciebie.

W poście wyżej pisałem o używanym zespole piorącym- więc nie wiadomo w jakim jest stanie a tu mam opinie klientów którzy tam naprawiali tą część ( tam gdzie chcę to wysłać) i już użytkują kilka lat bez awarii.
    Czas pokaże czy mój wybór był słuszny.
    Jak kupię nowy zespół piorący to ile będę miał gwarancji na niego?
    Zdemontowałem szczotki z silnika i przedmuchałem go sprężonym powietrzem ( ale było czarnego dymu) pokazuję na fotce szczotki uzywane- te które były w silniku ( mają ok.21 mm dł.) i nową szczotkę ( 35 mm dł.-zamiennik) wymieniać je na te zamienniki czy zostawić te które były,jednak to oryginały...co prawda są sporo krótsze już,ale jeszcze długość jest do zaakceptowania.
    Pralka Bosch WAA16163PL/05 - Co jest uszkodzone łożysko czy amortozatory
    Widzę jednak na tych oryginalych pod napisem 91+4B jest kreska to chyba wskaźnik po którym nalezy je wymienić ( pozostało do tej linii ok.3-4 mm) więc chyba dobry pomysł to wymiana.
  • Poziom 27  
    Wymieniaj teraz, nie ma co czekać. Później np. po roku użytkowania a może i krócej będziesz znowu się brudził a przy okazji pewnie zapomnisz, gdzie położyłeś te nowe zakupione. Tylko oczyść dobrze komutator, przemyj go no i oczywiście nie zapomnij dotrzeć szczotek ( tych nowych).
    A co do gwarancji na nowy zespół piorący to pewnie maks 2 lata.
  • Poziom 10  
    wiesiekmisiek napisał:

A co do gwarancji na nowy zespół piorący to pewnie maks 2 lata.

Masz rację dwa lata rękojmii dają,
    Może zanadto się rozczulam, ale jak patrzę na te szczotki to wydaje mi się, że materiał-węgiel-grafit w tych oryginałach jest twardszy od tych zamienników, żeby nie było tak, że te nowe zamienniki ulegną zużyciu szybciej aniżeli te krótsze oryginały...
  • Poziom 27  
    Nie przesadzaj. Ja już dość długo stosuję zamienniki ( tylko dwuwarstwowe) i chodzą , nie zużywają się tak jak piszesz.
  • Specjalista AGD
    wiesiekmisiek napisał:
    Nie przesadzaj. Ja już dość długo stosuję zamienniki ( tylko dwuwarstwowe) i chodzą , nie zużywają się tak jak piszesz.

Dwuwarstwowe zamienniki nie zużywają się szybko. Ale już zamienniki jednowarstwowe nie wytrzymają jedną piątą oryginału, a syfu wewnątrz zrobią tyle, że bez maski tlenowej i ochronnych rękawic nie warto otwierać obudowy... :)
    Są szczotki i "szczotki"...

PS. Te oryginały Autora ze zdjęcia (fabryczne szczotki), spokojnie jeszcze ze cztery lata pociągną. Nie warto tego ruszać.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za odpowiedzi Wam koledzy, no właśnie nie jestem do końca przekonany co do wymiany szczotek. Tym bardziej, że te oryginały pracują w mojej pralce już 7 lat, a pralka pierze codziennie raz, albo nawet dwa razy. Widać, że jeszcze nie są "takie złe" tzn. krótkie :) Te nowe szczotki są dwuwarstwowe (nawiasem pisząc).
  • Poziom 9  
    Panowie, prośba o konsultacje, chyba mam podobny problem ale wideo już nie działa więc trudno mi to po opisie tylko zweryfikować.
    Pralka zaczęła stukać w ten sposób: https://photos.app.goo.gl/jPPHX8RsMMukicKt7
    Po tym praniu już wirowanie nie działa. Krzyżak?
    Zastanawiam się czy jest sens wzywać wgl serwis czy raczej zakup nowej pralki.
    Luz poprzeczny rzeczywiście był wyczuwalny jak u kolegi.

u mnie model WAA20262pl/01
  • Poziom 10  
    Jaki masz dokładnie model pralki, bo może masz rozbieralny będen ( u mnie był klejony na gorąco), w mojej pralce bardziej rzucało bębnem podczas wirowania, ale na 90 % masz krzyżak do wymiany. Wg mnie szkoda kupować nowej pralki jak jest w ogólnie fajnym stanie.
    U mnie wszystko po wymianie krzyżaka jest ok, pralka robi swoją robotę.
    Filmik z górnego postu powinien "działać"
  • Poziom 10  
    Na 99% masz nierozbieralny będen, ja rozebrałem pralkę, wyjąłem grzałkę zespołu będna i sam będen z obudową wysłałem do pana, który regeneruje krzyżaki. Gwarancję daje tylko na szczelność klejenia obudowy rok czasu,( twierdzi, że to przeżyje pralkę). Poprosiłem go o fotki przed i po naprawie, jest dosyć solidnie zrobione, a więc myślę, że dłużej da radę. Całość z wysyłkami w dwie strony wyniosła mnie ok. 300 zł. Oczywiście wymiana łożysk i simeringa na nowe.