Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LCD4Linux na E2 - wlasny rodzaj wyswietlacza

oloam 08 Jan 2020 18:09 18930 201
IGE-XAO
  • IGE-XAO
    kuba2509
    Level 13  
    Witam
    Zmieniłem połączenia ESP wg. zaleceń kolegi oloam wgrałem Jego soft ekran wyświetlacza jest już zielony ale dalej nic na nim nie mogę wyświetlić. Ustawiłem wszystko jak w poście #32 i #59
    .
    Niestety nic to nie daje proszę o pomoc jakiegoś bardziej doświadczonego kolegę w uruchomieniu tego wyświetlacza.
    Poza tym nie bardzo rozumie jak ESP bez podania IP. tunera ma się z nim skomunikować.

Pozdrawiam Kuba2509
    oloam
    Level 21  
    kuba2509 wrote:
    Ustawiłem wszystko jak w poście #32 i #59

Przeczytaj post #100 i poustawiaj tak, jak tam opisalem. Jezeli nadal nie bedzie dzialac todaj znac, opisze kroki, ktore powinny pomoc zidentyfikowac problem.

kuba2509 wrote:
    Poza tym nie bardzo rozumie jak ESP bez podania IP. tunera ma się z nim skomunikować.

Na tym polega zabawa. W sofcie zaimplementowany jes mDNS, dzieki ktoremu mozna znalezc urzadzenie w sieci (jego IP) po nadanej nazwie. O ile u mnie wszystko dzialalo od pierwszego 'kopa', o tyle na innym obrazie E2 moga byc problemy (stad w poscie #100 opisalem jak obejsc ten problem). W aktualnym oprogramowaniu (tym na FT/BT) uzywam jeszcze netbios , gdzie nie ma problemu ze znalezieniem urzadzenia nie tylko w linux ale i w windows.
    kuba2509
    Level 13  
    Witam
    Dzięki za szybka odpowiedz kolego oloam ale pliki które polecałeś podmienić w poście #59 maja już wprowadzone zmiany o których piszesz w poście #100 .Dopisałem tylko IP. wyświetlacza ale to nic nie zmieniło.Pewnie robię jakiś szkolny błąd ale nie mogę się go dopatrzyć .Bardzo proszę o pomoc w uruchomieniu.
  • IGE-XAO
    oloam
    Level 21  
    Nie, w poscie #100 napisalem, ze sama wtyczka moze sie roznic w zaleznosci od obrazu E2 i niekoniecznie ten moj plik plugin.py bedzie dzialal w twojej wtyczce.
    Kolejne kroki jakie powinienes zrobic to:
    - przywrocic oryginalny plugin.py poprzez odinstalowanie pluginu lcd4linux i ponowne jego zainstalowanie
    - edycja plugin.py z folderu wtyczki wg informacji postu #100 (jak nie bedziesz potrafil to przeslij mi na priv ten plik , to ci wyedytuje)
    - zkopiowac plik te.py z postu #59 do katalogu wtyczki
    - ustawic we wtyczce LCD2 jako Custom Size 2
    - upewnij sie ze w odbiorniku w katalogu /tmp/lcd4linux pojawia sie plik dpf2.png

Jezeli nie bedzie dzialac edytowac plik te.py i wprowadzic zmiany jak to opisalem w poscie #100

Jezeli dalej nie bedzie dzialac, daj znac - podam kolejne czynnosci aby sprawdzic gdzie tkwi blad
    kuba2509
    Level 13  
    Witam
    zrobiłem wszystko po kolei tak jak mówiłeś ale jest bez zmian ,nie sprawdziłem tylko czy jest plik dpf2.png bo nie mogę znaleźć katalogu /tmp/.
    oloam
    Level 21  
    Dziwne bo w katalogu glownym (root) powinien znajdowac sie symbolic link do katalogu tmp. W takim razie katalog tmp powinienes odnalezc /var/volatile/tmp .
    Jezeli znajdziesz plik dpf2.png ktory bedzie przedstawial zawartosc twojego wyswietlacza a nadal nic nie bedzie wyswietlane to aby znalezc blad to:
    - skopiuj plik te.py najlepiej do katalogu tmp
    - z terminala przejdz do katalodu tmp (wydajac polecenie : cd /var/volatile/tmp )
    - gdy bedziesz w katalogu tmp wydaj polecenie: python te.py 9
    - daj znac co pojawilo sie w konsoli (o ile na wyswietlaczu nic sie nie pojawilo)
    kuba2509
    Level 13  
    Znalazłem katalog tmp jest w nim plik dpf2 i jest to zawartość wyświetlacza skopiowałem do tmp te.py.
    nic się nie zmieniło, nie mogę w terminalu przejść do tmp.

Załączam zdjęcia
    kuba2509
    Level 13  
    zadziałało i to wyleciało:

zgemmah9s login: root
    Last login: Sun Jan 12 11:47:12 GMT 2020 on pts/1
    root@zgemmah9s:~# cd/var/volatile/tmp
    -bash: cd/var/volatile/tmp: No such file or directory
    root@zgemmah9s:~# cd /tmp
    root@zgemmah9s:/tmp# python te.py 9
    Traceback (most recent call last):
    File "te.py", line 15, in <module>
    ws.connect("ws://192.168.1.142");
    File "/usr/lib/python2.7/site-packages/websocket/_core.py", line 22
    0, in connect
    self.handshake_response = handshake(self.sock, *addrs, **options)
    File "/usr/lib/python2.7/site-packages/websocket/_handshake.py", li
    ne 69, in handshake
    status, resp = _get_resp_headers(sock)
    File "/usr/lib/python2.7/site-packages/websocket/_handshake.py", li
    ne 135, in _get_resp_headers
    raise WebSocketBadStatusException("Handshake status %d %s", statu
    s, status_message)
    websocket._exceptions.WebSocketBadStatusException: Handshake status 2
    00 OK
    root@zgemmah9s:/tmp#
    oloam
    Level 21  
    Po adresie IP (rozumiem,ze 192.168.1.142 to IP wyswietlacza) musi byc :81 . W poscie #100 napisalem, ze zamiecic oloamlcd.local na adres IP - reszta linijki zostaje
    kuba2509
    Level 13  
    Dzięki
    obraz się pojawił ale jest zamrożony po resecie ESP dalej zielono dopiero komenda python te.py 9 powoduje wyświetlenie zawartości ale nie ma odswierzania.
    Obraz jest zamrożony zegar nie idzie.

oloam
    Level 21  
    Wgrales poprawiony te.py (ten z folderu tmp) do katalogu z wtyczka (\usr\lib\enigma2\python\Plugins\Extensions\LCD4linux) ?
    kuba2509
    Level 13  
    Po resecie dalej to samo .Zamrożony

Dodano po 2 [godziny] 47 [minuty]:

oloam
    wielkie dzięki za wytrwałość i chęć pomocy chciałem ten wyświetlacz wbudować w Zgemme możne jest jakiś łatwiejszy sposób na to on nie musi być wifi.

Pozdrawiam
    Kuba2509
    kuba2509
    Level 13  
    Witam po wielkiej pomocy kolegi oloam udało mi się uruchomi ten wyświetlacz wszystko hula .
    LCD4Linux na E2 - wlasny rodzaj wyswietlacza[/url]
    Wielkie podziękowania za bezinteresowna wytrwałość w niesieniu pomocy.
    oloam
    Level 21  
    Najwiecej problemow stwarza chyba modyfikacja plikow i ustawien po stronie odbiornika satelitarnego. Zeby ulatwic sobie i wam zycie, postanowilem zmodyfikowac plugin tak, aby wszystkie ustawienia byly dostepne z interfejsu (webif) wtyczki. Oczywiscie sama modyfikacja pliku pluginu jest duzo wieksza niz to ma miejsce w poprzednich postach, dlatego tez napisalem program patchujacy oryginalny plik plugin.py. Obsluga programu patchujacego sprowadza sie tylko do nacisniecia przycisku "Modyfikuj plik" i wskazanie pliku plugin.py. Jezeli wszystko pojdzie dobrze powinnismy zobaczyc takie info w programie:
    lcd4linu..d.rar Download (660.66 kB)Points: 0.5 for user
    Teraz pozostaje nam zrestartowac odbiornik satelitarny i cieszyc sie nowymi mozliwosciami wtyczki.
    Mamy mozliwosc obslugi wszystkich rodzajow wyswietlaczy opisanych w tym temiacie - jeden oparty na stm32 i komunikacji usb i do 3 opartych o wemos i komunikacje SPI lub opartych o procesor graficzny z serii FT81x/BT81x. Osobiscie testowalem obsluge 3 wyswietlaczy jednoczesnie po jednym z kazdego rodzaju.
    W interfejsie webif dochodza nam dodatkowe opcje wyboru pozwalajace obsluzyc nasze wyswietlacze:
    Jak widac mamy do dyspozycji 6 pol rozdzielczosci (po dwa - szerokosc, wysokosc- na wyswietlacz). Dodatkowo oryginalna opcja wtyczki "only Picture Custom Size (2)" kozysta z pol rozdzielczosci LCD oloamlcd Width/Height 2 (3).
    Nowymi polami sa tez pola zawierajace adresy IP poszczegolnych wyswietlaczy (nie nalezy podawac dwoch takich samych IP dla tego samego wlaczonego wyswietlacza).

Nadal trzeba posiadac zainstalowany websocket na odbiorniku. Najlepiej wydac polecenie z terminalu
    Quote:

opkg install python-websocket-client
    jezeli nie mam wiedzy/pewnosci czy posiadamy ta biblioteke
    simw
    Level 26  
    Z ciekawości próbowałem spatchować plugin.py z OpenPli dla Wetek i jedna z modyfikacji, z numerem 9, nie "wchodzi".
    Załączam plik oryginalny oraz zrzut.

Wtyczka poprawnie się instaluje można konfigurować, ścieżki sa poprawne oraz działa OpenWebif. Ciekawe co jest przyczyną...
    oloam
    Level 21  
    Modyfikacja 9 uzywala opcji, ktorej twoja wtyczka nie posiadala, zmienilem wiec na uniwersalna, taka ktora posiadaja raczej wszystkie kompilacje wtyczki lcd4linux. Wtyczka nadal ci dziala poniewaz zmiany nie sa wprowadzone dopoki cala modyfikacja nie zakonczy sie powodzeniem (rozumie, ze nowe opcje ci sie nie pojawily w webif). Poprawiona wersje patchera wyslalem ci na pw i podmienilem w poscie gdzie byl do sciagniecia. Dzieki za test.
    boria9999
    Level 2  
    Panowie sorki może za pytanie lakoniczne. Jak jest koncu z podłączeniem wyświetlacza kabelkami? Mam 2" LCD 240x320 na ST7789V
    i chciałem do mojego zgemmiacza wrzucić to metodą kablologiczną. Z tego co przeczytałem w całym wątku to na razie tylko po WiFi? Mam parę arduino, dongli usb-rs232 - nie da rady coś pokombinować?
    samuel1982
    Level 9  
    Pewno się da tylko nie ma kto się tym zająć.
    oloam
    Level 21  
    Przysiadlem wczoraj i napisalem komunikacje po przejsciowce usb<->rs232 dla najprostszej wersji Arduino (w moim przypadku klona UNO z CH340 na pokladzie). Demon szybkosci (ze wzgledu na mozliwosci uc na plytce) to nie jest - wyswietlacz 128x160 odswieze w ok 2 sek. jednak kod na platforme Arduino powinien byc na tyle uniwersalny ze powinien z latwoscia sie przeniesc na inne klony (bluepill czy esp32) i podkrecajac SPI i baudrate powinno lekko przyspieszyc. Po stronie Arduino kod opiera sie na bibliotece Adafruit dla wyswietlaczy graficznych LCD. Uzytkownik bdzie mial za zadanie tylko zainicjalizowac swoj rodzaj wyswietlacza ktory bedzie obslugiwany (to w sekcji setup) i w definicjach zmienic ilosc wierszy i kolumn. Sama petla glowna, ktora odpowida za komunikacje i wysylanie obrazu na wyswietlacz pozostaje bez zmian.

Po stronie odbiornika sat wszystko powinno byc obslugiwane poprzez wtyczke z poziomu webif, jednak uzytkownik bedzie musial zainstalowac (w moim przypadku na obrazie OpenATV, inne obrazy moze beda posiadac potrzebne biblioteki) dodatkowy modul do obslugi seriala do Python i sterowniki systemowe dla CH340 (przypuszczam,ze sterowniki dla FTDI sa prawdopodobnie w kazdym obrzie - nie testowalem na FTDI). Procedure instalacji podam gdy opublikuje wszystko potrzebne do obslugi nowej funkcjonalnosci.

Wszystkie kody mam jeszcze w rozsypce, po stronie odbiornika nawet nie mam zintegrowanego z wtyczka lcd4linux. Musze jeszcze napisac program patchujacy bo zmian we wtyczce jest tyle, ze dla mniej doswiadczonych uzytkownikow dopisanie zmian byloby raczej bardzo trudne. Raczej (90%) dzisiaj sobie odpuszcze dalsza prace nad wtyczka, wiec wszystko postaram sie opublikowac na nastepny weekend
    oloam
    Level 21  
    Zgodnie z obietnica prezentuje sposob podlaczenia wyswietlacza poprzez przejsciowke USB<->rs232.

Po stronie wyswietlacza liczy sie tak naprawde protokol komunikacji wyswietlacz <-> lcd4linux. Mozemy wlasciwie napisac obsluge wyswietlacza na dowolny uc i wyswielacz, pod rygorem zachowania standardu tej komunikacji. Przykladowy program napisany pod klona Arduino UNO podaje ponizej. W programie dodalem spora ilosc komentarzy, dzieki ktorym latwo zrozumiec jak wyglada proces komunikacji.

Komunikacja opiera sie na dwoch komendach wysylanych z odbiornika w postaci tekstowej i danych obrazu do wyswietlenia na wyswietlaczu.

Komendy to:
    pwmxx - gdzie xx oznacza liczbe od 0 do 10, ktora ustawiamy we wtyczce z opcji jasnoci wyswietlacza. We wlasnym programie najlepiej ta liczbe w postaci tekstowej zamienic na liczbe do postaci bajtowej i w zaleznosci od jej wartosci sterowac pwm, podswietleniem wyswietlacza. Po odebraniu komendy pwmxx (i ustawieniu potrzebnych funkcji w swoim programie) musimy do wtyczki odeslac strinaga a wlasciwie wystarczy znak nowej linii ('n' terminated line). Jest to konieczne gdyz wtyczka lcd4linux oczekuje na ten znak, co daje jej informacje, ze komenda zostala wykonana po stronie wyswietlacza i moze kontynuowac wysylanie danych.

start - komenda informujaca nas o poczatku ramki. Po odebraniu tej komendy po stonie wyswietlacza mamy mozliwosc przygotowanie wyswietlacza do odbierania np. ustawienie okna wyswietlania naszego obrazu ze wtyczki lcd4linux (obraz nie musi byc na clay wyswietlacz, wezmy pod uwage gdy tylko czesc wyswietlacza chcemy przeznaczyc na dane do wyswietlania z lcd4linux). Na koniec, tak jak to jest w przypadku komendy pwm, musimy odeslac znak nowej linii. Od tej chwili przsylane sa dane obrazu do wyswietlenia.

Dane wysylane sa wierszami, tzn. za jednym razem wysylany jest caly wiersz pikseli. Dla ulatwienia, we wtyczce, piksel jest konwertowany z formatu rgb24 (rgb888) na standardowy piksel, dla (chyba) wszystkich wyswietlaczy, w formacie rgb565. Dzieki temu dane mozna wysylac bezposrednio do wyswietlacza. Ilosc otrzymanych danych = ilosc pikseli w wierszu x 2bajty (format rgb565). Po kazdej odebranej linijce tak jak to mialo miejsce w komendach musimy odeslac znak nowej lini aby wtyczka kontynuowala wysylanie kolejnych wierszy. Na koniec gdy odbierzemy wszystkie wiersze (cala ramke) jeszcze raz wysylamy znak nowej lini.

Po opisie wszystko moze wydawac sie skomplikowane, jednak po przejzeniu przykladowego programu zobaczycie, ze jest to bardzo proste.
    Przykladowy program dla wyswietlacza 128x160 :
    Code: c
    Log in, to see the code

Po stronie odbiornika sat wszystko co bede opisywal dotyczy obrazu OpenATV. Dla innych obrazow, byc moze, niepotrzebna bedzie instalacja dodatkowych modulow czy sterownikow i te zainstalowane sa standardowo.
    Przede wszystkim musimy sprawdzic czy nasza przejsciowka USB<->rs232 jest widziana w systemie (czy mamy sterowniki obslugujace kontroler w przejsciowce). Najprosciej to z poziomu terminala wydac polecenie:
    Quote:
    ls /dev/ttyUSB*

Jezeli pojawia nam sie porty w podobnej postaci (porty moga miec inne liczby na koncu) : /dev/ttyUSB1 /dev/ttyUSB2 tzn., ze mamy porty USB<->rs232 widziane w systemie (w tym przypadku podlaczone sa 2 przejsciowkki). Jezeli natomiast zobaczymy taki wynik: ls: /dev/ttyUSB*: No such file or directory tzn., ze system nie widzi przejsciowki i prawdopodobnie brakuje nam sterownikow.
    W moim przypadku (OpenATV 6.3) standardowo bylo brak sterownikow do przejsciowki opartej na ukladzie CH340 (uklad montowany w klonach ARDUINO). Aby zainstalowac sterowniki nalezy z poziomu terminala wydac polecenie:
    Quote:
    # opkg install kernel-module-ch341

Zostal nam jeszcze do zainstalowania modul serial do jezyka Python, w ktorym pisana jest wtyczka lcd4linux.
    Jako ze nie ma go w repozytorium instalacji opkg (lub ja nie umiem go znalezc), ten modul zainstalujemy bezposrednio z instalatora Pythona. Dotyczy to tez sytuacji (w innych obrazach) kiedy w repozytorium nie mamy modulu python-websocket-client potrzebnego do dzialania wyswietlacza z poziomu wifi.
    Pierwszym krokiem bedzie zainstalowanie samego instalatora :D pip.
    Sciagamy zalaczony plik:
    get-pi..rar Download (1.39 MB)
    Rozpakowywujemy do folderu w odbiorniku sat.
    Z poziomu terminala wchodzimy do folderu w ktorym znajduje sie rozpakowany plik.
    Wydajemy polecenie:
    Quote:
    python get-pip.py

EDIT:
    Aktualnie python pip znajduje sie w feedach obrazu, wiec alternatywnie mozemy zainstalowac pip wydajac z terminala polecenie:
    Quote:
    opkg install python-pip

Pip powinien sie zainstalowac i teraz mozemy instalowac potrzebne moduly.
    Modul serial - z poziomu terminala wydalemu polecenie:
    Quote:
    pip install pyserial

Modul websocket-client - analogicznie:
    Quote:
    pip install websocket-client

Na tym etapie proponuje zresetowac odbiornik.
    Zostala nam jeszcze modyfikacja wtyczki (dolaczonym patcherem) i jej ustawienie.
    Do modyfikacji wtyczki uzwamy patchera ale modyfikacji dokonujemy tylko na oryginalnie zainstalowanej wtyczce lcd4linux - patcher nie zadziala (lub zadziala blednie) na wtyczce zmodifikowanej patcherem z postu powyzej. Tym razem powinno byc 10 pozycji modyfikacji (w poprzednim bylo 9)
    lcd4linu..d.rar Download (662.54 kB)Points: 0.5 for user
    Teraz robimy restart odbiornika lub restart gui.
    Do wtyczki dochodza nowe opcje:
    Oczywiscie nowy rodzaj wyswietlacza. Rozdzielczosc ustawiamy tylko w polach : LCD oloamlcd Width 3 (100 - 2000) i LCD oloamlcd Height 3 (100 - 1100). Com Port ustawiamy na port naszej przejsciowki (plytki ARDUINO), Com Baudrate na taki sam jaki mamy ustawiony w programie naszego wyswietlacza.
    Teraz wazne: klikamy przycisk "set settings" i w prawym gornym rogu przycisk "Save" a nastepnie restart gui odbiornika.
    Wyswietlacz powinien dzialac.

Problemy:
    Jezeli odlaczymy i podlaczymy wyswietlacz ponownie prawdopodobnie zmieni na m sie port COM. W tym przypadku nalezy najpierw zrobic restart gui w odbiorniku (wtedy enumeruja na sie porty we wtyczce). Wybrac port we wtyczse, przycisk set settings, przycisk Save i ponowny restart gui
    boria9999
    Level 2  
    Panie wielkie dzięki!

Jesteś wielki :)
    Pytanie tylko takie trochę lakoniczne. Nie wiecie czy jest opcja gdzieś się wlutować do portu USB w płytce zgemmy? Niby główny port jest oznaczony jako USB2. Może jest gdzieś 1?
    boria9999
    Level 2  
    mam h9s tak z tym hubem też mi przyszło do głowy ale nie za bardzo wiem jak to wtedy poupychać żeby set top box ładnie wyglądał :D Chyba odlutuję aktualne gniazdo usb, w to miejsce pojdzie hub i spróbuję w stare miejscie jeszcze raz wmontować output z huba. Podpinam pod Arduino uno moj lcd spi ST7789V ale coś nie zagrało... Mógłbym poprosić o zapodanie pinoutu LCD <-> arduino?
    oloam
    Level 21  
    H9s wystepuja w 2 wersjach. Jedna starsza ma 2xusb (w tym 1xusb 3.0) z tylu odbiornika, nowsza wersja kosztem 1 usb ma wbudowane wifi (z tylu 2xzlacza do naten). Nie za bardzo rozumie co ci da wylutowanie USB (?) hub bedzie wciaz zajmowal tyle samo miejsca. Jezeli dasz rade upchac go do obudowy , to predzej widzialbym ,zrobienie otworow na usb w tylnym panelu i podpial huba do oryginalnego usb na plycie. Wiesz ile jest rodzaji wyswietlaczy (modulow) opartych na tym kontrolerze? Mimo to zapewne ja wpiszesz w google fraze arduino ST7789V ? rozdzielczosc swojego, to z pewnoscia znajdziesz sposob podlaczenioa jak i przykladowe programy.
    oloam
    Level 21  
    To jeszcze jedna wariacja uzycia wtyczki LCD4linux. Opcja ta wlasciwie wystepuje we wtycze, jednak nie natrafilem na program, ktory moglby ta funkcjonalnosc poprawnie obslugiwac. Jako, ze nie mam zadnego sprzetu opartego na ios, to aplikacja zostala napisana na smartfony z androidem. Tak, tym razem smartfon bedzie nam sluzyl jako wyswietlacz.

Na poczatku trzeba ustawic wtyczke. Do tego rodzaju wyswietlania najleppiej wybrac opcje 'only Picture Custom Size'. Rozdzielczosc we wtyczce, przy duzych rozdzielczosciach wyswietlacza, najlepiej pomniejszyc zachowujac proporcje np dzielac na 2. Nastepnym krokiem jest przejscie do opcji 'MJPEG Stream' i wlacznie odpowiedniego wyswietlacza (watro tez wlaczyc 'MJPEG Stream LCD Virtual Brightness').
    Wlasciwie to wszystko od strony wtyczki.

Po stronie telefonu nalezy zianstalowac aplikacje:
    lcd4lin...rar Download (8.4 MB)Points: 1 for user
    Aplikacja jest mojego autorstwa i zostala napisana specjalnie do wspolpracy z wtyczka.
    Po uruchomieniu powinnismy zobaczyc cos takiego:
    W pole 'Rceiver IP' wpisujemy adress naszego odbiornika satelitarnego a po dwukropku nr portu, ktory ustawilismy we wtyczce w opcji 'MJPEG Stream' :
    Pola user i password sa opcjonalne . Mimo ze mam zalozone haslo na odbiornik to do odbioru strumienia mjpeg wtyczka ich nie potrzebuje, jednak zostawilem to w programie gdyz moze potrzebne bedzie logowanie. Pozostaje nam wcisniecie przycisku 'Connect'. Jezeli polaczenie powiedzie sie to ,to przyciski zmienia kolory i pokaza aktualny status, pod przyciskami pojawi sie obraz ze wtyczki, ekran przejdzie w tryb full screen oraz wylaczy sie usypianie telefonu (ekranu):
    Po 'tapnieciu' ekranu pod przyciskami chowaja sie opcje polaczenia i na calym ekranie wyswietlany jest obraz ze wtyczki (na screnie ponizej we wtyczce mam ustawiona inna rozdzielczosc niz ekran telefonu - pod wyswietlacz ft81x/bt1x):
    Po ponownym 'tapnieciu' na ekran ponownie pojawiaja sie opcje polaczenia. Po rozlaczeniu ekran znowu przechodzi w tyb normalnej pracy :

Jezeli po polaczeniu od razu nie mamy obrazu to trzeba chwile poczekac (na zdarzenie ze wtyczki) aby pojawil sie obraz.
    hiuman
    Level 9  
    U mnie aplikacja odpala się ale mam ciągle czarny ekran. We wtyczce włączyłem tak jak pisałeś ale nie działa.