Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moc transformatora 230V/110V jak dobrać?

31 Gru 2018 23:16 777 19
  • Poziom 5  
    Witam kolegów.
    Zbieram użytkuje sprzęt retro (konsole,komputery) i mam pytanie posiadam transformator 230V/110V o mocy 45W przy czym na obudowie jest napisane, że oferuje 30VA w trybie ciągłym, natomiast 45VA w trybie do 1 godziny. Nie do końca się orientuje czy 45VA odpowiada 45W?
    Konsolki które testuje na tym trafo na obudowie mają podaną moc pobierania prądu w wysokości 30W.
    Niestety jest problem w sumie wszystkie zaczynają fiksować po pewnym czasie i nie wiem czy jest to po prostu starość tych sprzętów, czy po nagrzaniu trafo nie wyrabia, z uwagi na to, że ponad 20 letnie sprzęty mogą pobierać więcej prądu niż podane na tabliczce znamionowej?
    Dzisiaj testowałem dwa stare sprzęty, jeden zaczyna po pewnym czasie źle działać (różne objawy), drugi się po prostu wyłącza, to przykłady.
    Co radzicie? Czy winne słabe trafo czy jednak tylko wina tych retro konsol i ich kondensatorów zasilaczy?
    Szanowny moderatorze: Odnośnie do twojej uwagi spisałem powyższe jednostki z posiadanego transformatora zachowując wielkość liter, w kolejny poście napisze dokładnie co jest na tablice znamionowej w przełożeniu 1:1
  • Poziom 29  
    Poczytaj o mocy pozornej, chwilowej i czynnej.
    Moderowany przez trymer01:

A co to za odpowiedź?
    Regulamin, pkt 3.1.11

• Moderator Projektowanie
    Tu transformator raczej nie jest winny, bo powinien znieść obciążenie znamionowe 30VA, a nawet gdyby był przeciążony to powinien się grzać bez znaczącego pogorszenia jakości napięcia wyjściowego 110VAC.
    Ale można to sprawdzić - do wyjścia transformatora podpiąć ów sprzęt który niedomaga oraz równolegle woltomierz napięcia zmiennego (zakres 200VAC) - np. poprzez t.zw. rozdzielacz (kostkę). Używać sprzętu i kontrolować wskazania woltomierza.
    Jeśli wraz z początkiem niedomagań sprzętu pojawią się znaczące odchyłki napięcia 110VAC - będzie to znaczyło, że winny jest transformator.
  • Poziom 5  
    dziwne bo na konsolach pisze 120V a trafa jak zauważyłem mają przeważnie 110V .
    Aktualnie jedna konsola w ogóle padła,mimo to podłączona do trafo w sensie wtyczki powoduje, że trafo się grzeje, druga konsola co prawda się włącza ale nadal źle działa, chociaż tam bardziej na jej działanie może mieć wpływ cartridge, który umożliwia mi odpalanie gier z naszego regionu:)bo żadnej gierki usa nie mam.
    Na razie zaryzykuje kupie takie samo trafo, ale 100W i zobaczę,czy to coś zmieni, jak nie to będę pisał do gościa w UK co na you tubie wrzuca filmy z napraw konsol:) może coś pomoże.
  • Poziom 33  
    dzikus30 napisał:
    czy każdy mały trafo może przełożyć 50hz na 60hz.

Czy to po reformie szkolnictwa? Takie pytania.
  • Poziom 22  
    Autor mierzył napięcia transformatorów zasilanych prądem o niższej częstotliwości?
  • Poziom 33  
    trymer01 napisał:
    Transformator 30VA/60Hz zasilany napięciem 50Hz będzie miał moc 25VA.

Nie pamiętam, aby np. na studiach było to rozpatrywane. Wtedy 60Hz było za żelazną kurtyną.
    Ale tak myślę, upraszczając, przy zmianie częstotliwości napięcia zasilającego z 60 do 50Hz:
    - straty "w miedzi" przy In są te same,
    - reaktancje wzdłużne i poprzeczne są o ok. 20% mniejsze, B większa.
    - straty magnesowania wynikające z histerezy "w żelazie", też są wprost proporcjonalne do częstotliwości, czyli mniejsze o 20%.
    Oczywiście transformator nie jest czwórnikiem liniowym, ale przy zmianie tego parametru o ok.20% można zrobić takie założenie.
    W czym rzecz?

Dodano po 1 [minuty]:

To są takie dywagacje po Sylwestrze.
    jozgo napisał:
    W czym rzecz?

W tym:
    Moc transformatora 230V/110V jak dobrać?

Moc obliczeniowa transformatora P zależy wprost proporcjonalnie od częstotliwości f.
    Wzór ten można zapisać skrótowo P=k x f, więc dla f=60Hz, k=P/f=30VA/60Hz=0,5.
    Po zasileniu z sieci 50Hz, P=0,5 x 50=25VA.

Dodatkowo pojawi się niekorzystne zjawisko wzrostu prądu jałowego transformatora tak zasilanego.
  • Poziom 33  
    Tę resztę danych nie można zastąpić przez k, bo to nie są stałe. Choćby Bm, Kfe.
    Prąd jałowy wzrośnie na skutek spadku reaktancji, ale spadnie składowa wynikła ze strat "w żelazie".
    Przy obciążeniu zmniejszy się spadek napięcia w uzwojeniu wtórnym.
    Efekt trzeba zmierzyć zwiększając moc obciążenia tak aby w żadnym z uzwojeń nie przekroczyć jego In.
  • Poziom 43  
    trymer01 napisał:
    Wzór ten można zapisać skrótowo P=k x f,
    Inaczej:
    P(50) = k x 50Hz a P(60) = k x 60Hz stąd P(50) = P(60) x 50/60
    Oj, koledzy:
    jozgo napisał:
    to nie są stałe. Choćby Bm, Kfe.

Dla danego transformatora - są. To dane konstrukcyjne: Bm - materiałowa (max. indukcja dla typu blach rdzenia), kfe - upakowanie blach, rodzaj pokrycia. Przy zmianie f ani Bm ani kfe się nie zmienią
    vodiczka napisał:
    P(50) = k x 50Hz a P(60) = k x 60Hz stąd P(50) = P(60) x 50/60

Rozwijając: P(50) =P(60) x 50/60=30 x 50/60=25
    A czy ja coś innego pisałem?
  • Poziom 5  
    Dziękuje wszystkim forumowiczom za dokładny wykład podstaw wiedzy o prądzie.
    Po pierwsze mam już swoje lata:).
    Gdy studiowałem na PŁ to informatyki uczyłem się na sucho..gdy zmieniłem szkołę na taką gdzie można było dotknąć komputera, niestety na sucho uczyliśmy się i dość pobieżnie elementarnej wiedzy o prądzie , na pewno nie ćwiczyliśmy w praktyce.
    Więc obecna reforma edukacji mnie nie obejmuje:)
    Poza tym zamieściłem post w tzw. dziale początkujący, wiec wszystko samo mówi za siebie.
    Pewne problemy natury technicznej oceniam przeczuciem i intuicją, korzystając z forum pragnę się w tym przekonaniu utwierdzić od strony praktycznej technicznej.:), więc nie wiem skąd złośliwości tym bardziej noworoczne.
    Bardzo żałuję, że nie posiadam zdolności praktycznych w omawianym temacie, ale dzięki wam koledzy będę wiedział co w trawie piszczy i może na mówie jakieś zdolne ręce do pomocy wiedząc co jest popsute lub wadliwe.
    Niestety złote rączki elektroniki:), są mało chętne do pomocy innym nawet za .....,wolą je tylko wykorzystywać dla siebie, więc znając problem jest łatwiej o pomoc.
    To tyle w tym poście

Dodano po 13 [minuty]:

Aktualnie na prośbę admina oraz szanownych kolegów podaje model trafo oraz dane z tabliczki znamionowej:
    Kod towaru:MW2P045D
    Symbol towaru:MW2P045UCE
    WE:230V-50Hz cosφ=0,73
    WY:AC 110V 45W

≦30VA:długi okres pracy
    >30VA-45VA: krótki okres czasu pracy nie więcej niż 1 godzina

Dodano po 9 [minuty]:

Co do samych konsol, to niestety może się okazać, że w jednej są do wymiany 3 kondensatory(z największy o parametrach 6800µF 25V 105 °C) z sekcji zasilania oraz przeczyszczenie ścieżek z rdzy.Dotyczy to konsoli która po wymianie pada z początku się uruchomiła i działa 20minut, dopóki nie zacząłem grać , czyli podzespoły zostały obciążone grafiką 3D,wtedy się wyłączyła.Zachowanie przy kolejnych próbach coraz mniej optymistycznie aż do całkowitej nie możliwości włączenia.Aktualnie się włącza, ale nie ma siły ruszyć napęd, po paru chwilach napęd parę razy się porusza , niestety brak obrazu i konsola znowu się wyłącza.
    Drugi testowany egzemplarz też może mieć problem z sekcją zasilająca wymiana kondensatorów plus dolutowanie dodatkowego, który niweluje "złe prądy", jeśli to ten model konsoli o której czytałem.Druga możliwość to uszkodzony cartridge i to on powoduje ab normalne zachowanie konsoli.
    Nadal jednak jest cień szansy, że problem powoduje za słabe trafo, które wcześniej było testowane też niezbyt długo z trzecią konsolą USA na której tabliczce znamionowej pobór mocy jest 20W, czyli opisywane trafo miało zapas 25W, w porównaniu do dwóch pozostałych konsol gdzie pisałem, że potrzebują odpowiednio 25W oraz 30W.No, ale są to dane fabryczne producenta a wiadomo, że wiekowy sprzęt żyje swoim życiem i ma własne potrzeby a tym samym większy apetyt na prąd.
  • Poziom 43  
    dzikus30 napisał:
    45VA odpowiada 45W?
    Możesz tak przyjąć. Jednakże do Twoich celów zakupił bym transformator o minimalnej mocy 100 W.
    dzikus30 napisał:
    przełożyć 50Hz na 60Hz.
    Może z Nowym Rogiem usuń ten akapit. :cry:
    dzikus30 napisał:
    Czy winne słabe trafo czy jednak tylko wina tych retro konsol i ich kondensatorów zasilaczy?
    Starzejące się - poddatniejsze na przebicie kondensatory elektrolityczne. Zmienające się z czasem wartości rezystorów. Częste samoistne zmiany napięcia Zenera dla diod, aż do ich całkowitego zwarcia. To są podstawowe uszkodzenia starej elektroniki. Reszta należy do Ciebie.

dzikus30 napisał:
    grafiką 3D,
    Raczej pseudo 3D, prawda, co zresztą ma niewielki wpływ na pobór prądu przez taką konsole.
  • Poziom 5  
    mam w łodzi majstra od elektroniki, ale on podejmuje się tylko niektórych rzeczy, np jak próbowałem znaleźć kogoś kto by mi wymienił kondensatory w starej płycie głównej, to w Łodzi nie mogłem znaleźć.
    Aktualnie złotych rączek co kot napłakał w serwisach wymienia się całe moduły kto by się bawił lutownicą i innymi rzeczami...

Dodano po 57 [minuty]:

konsole sega saturn oraz panasonic real 3do obsługiwały już grafikę 3D:) a przy użyciu 3d zapotrzebowanie na prąd rośnie:)
  • Poziom 5  
    Powracając do wyboru mocniejszego transformatora:
    Transformator napięcia DPM MW2P100 czy taki?
    jak również pełny wybór produktów na allegro, coś piszą, żeby autotransformator w transformatorze był z miedzi a nie jak np mój jak również model podany wyżej jako kraj pochodzenia chiny wykonany z aluminium.
    A może autotransformator o większej mocy np. 200W do podłączenia 2 urządzeń?Poza tym z uwagi na to, że mieszkam poza miastem wszystkie sprzęty mam podłączone przez listwy ( z uwagi na ich ilość) do UPS-ów.
    Czytałem, że niektóre autotransformatory powodują wyrzucanie bezpiecznik przy uruchamianiu, jeśli nie posiadają miękkiego startu, ale może tyczy się to modeli o większej mocy np 500W i więcej.
    Moderowany przez Mirek Z.:

Linki do aukcji usunąłem - od takich pytań (i linków) są działy typu "Co kupić".

• Poziom 43  
    Nie ma znaczenia miedź czy aluminium jeżeli jest dobrze wykonany.