Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akustyka pomieszczenia a kolumny głośnikowe

01 Sty 2019 04:25 270 4
  • Poziom 4  
    Cześć wszystkim użytkownikom Elektroda.pl
    Nawiązuję do starego i zamkniętego tematu odnośnie jak podłączyć dwie pary kolumn.
    Temat sam testowałem, sprawdzałem, podłączałem, dużo testów i co ?!
    Pierwsze to akustyka pomieszczenia.
    Pokazało mi jak to działa mniej więcej akustyka danego pomieszczenia .
    (1) W sypialni 28 m2 gdzie jest sufit załamany do dołu w panelach z drewna, dwa okna (w tym jedno dachowe przy ustawieniu symetrycznie) MB QUART grało na tamte czasy! IQ - symbolu nie pamiętam, już nie warto opisywać, bo efektu dla ucha nie było (opis i zdjęcia są w moich poprzednich postach).
    (2) Po zmianie pomieszczenia - salon, sufit prosty, ale z belkami wystającymi co mniej więcej 80 cm.
    Ściany: panele drewniane i ściany o niejednolitej powierzchni gips-karton, imitacja kamienia - ściany z gk nie są jednolicie gładkie.
    Na oknach grube zasłony, podłoga parkiet przykryty w 80 % grubym włochatym dywanem (pomieszczenie 40 m2 ).
    Grało jakoś bez polotu - może to pojęcie subiektywne, ale było gorzej jak w sypialni.
    Teraz do rzeczy.
    Zmieniłem pierwsze kolumny na ELAC EL 121 S

Sprawdzałem odsłuch na Yamaha - amplituner 5.1 (dane w poprzednim poście )i na Onkyo TX- NR609

Amplitunery do kina domowego ponieważ szukałem kompromisu między stereo a systemami 5.1 do 5.2.2
    I ELAC przyzwoicie grał ( kolumny MB QUART i IQ opis w starym poście - nie pamiętam, były po prostu bez życia
    Nie dawały frajdy słuchając muzyki- średnio głośno.
    Kupiłem amplituner Pioneer VSX - 930
    Kolumny ELAC grają bez zmian ( Onkyo a Pioneer )
    Ale brakowało mi nadal głośnika centralnego i dwóch tylnych do kina domowego ( wiec kupiłem Dali Fazon sat szt. 5 + Dali Motif sub 2 )
    Grało fajnie, ale nadal brak kompromisu między słuchaniem muzyki a oglądaniem filmów . Dali gra ładnie i czysto - nie jestem audiofilem, ale to da się usłyszeć.
    Stereo nie daje już tak fajnych wrażeń jak EXT. STEREO.
    Czysto, ładnie, ale za cicho!
    Idąc dalej w stronę eksperymentów kupiłem na fronty YAMAHA NS 555 z nadzieją, że tu znajdę jakiś kompromis
    NIESTETY ...
    YAMAHA GRA JAK W KARTONOWYM PUDLE.
    Bardzo słabo!
    Biorąc pod uwagę ELAC i YAMAHA:
    ELAC grał!
    Yamaha to jakaś pomyłka!
    Dodam ze konfigurację na amplitunerze robiłem w każdym przypadku.
    I teraz znowu do celu.

Potrzebuję do amplitunera Pioneer VSX-930 dobre frontowe kolumny (YAMAHA NS 555 ) odpada.
    Licytuję w chwili obecnej set CANTON : x2 SL 580.2 DC
    2 x CD 1090
    1x ( center) CD 1050
    Pytaniem jest: co możecie powiedzieć na temat kolumn w/w CANTON
    oraz
    DALI - w/w.
    Wiem tyle, że różnica jest w objętości kolumn i wielkości głośników, ale jak to się może przełożyć na efekty odsłuchowe?
    I czy Canton z waszych doświadczeń gra w miarę naturalnie i dynamicznie? Tu nawiązuję do YAMAHA NS- 555
    Pozdrawiam weteranów Elektrody.
    Dziękuje za opinie poparte wiedzą, nie przypuszczeniami.

Salon - pomieszczenie prostokątne, okna x4 drzwi x2 (symetrycznie całość).
  • Poziom 4  
    Za każdym razem ustawiałem w taki sam sposób
    Obecnie słucham dalej na DALI - zamontowane na ścianie pochylone w miejsce gdzie znajduje się sofa w punkcie centralnym

Jamaha były ustawione dokładnie pod tymi zawieszonymi na ścianie i skierowane w punkt centralny
    Kabel głośnikowy 4 mm2 dobrej jakości
    Trzy razy konfiguracje z korektą odsunięcia od ściany od 0,5 do końcowej około 1m
    I efekt w porównaniu do satelitek kiepski
    Słuchałem z różna głośnością i efekt był w najgorszym ustawieniu jak bym stał pod oknem na parterze a na pierwszym pietrze w mieszkaniu leciała muzyka
    Muzykę odtwarzam z app DEZZER z najlepszą jakością przez AIR PLAY - od kilku dni nie mogę połączyć się z amplitunerem przez AIR PLAY działało i przestało ale to temat osobny
    Moje wrażenie jest takie jak by glosniki w kolumnach YAMACHY były wbudowane w karton a wagę mają całkiem przyzwoitą 20 kg
  • Poziom 41  
    No widzisz, czyli jesteś typowym audiofilem. Kupuje drogi sprzęt, montuje gdziekolwiek w nieprzystosowanym pomieszczeniu, i myśli czemu słabo gra. Dobrze jeszcze że nie przekonujesz innych jak to super gra ;)
    Subwoofer w miarę łatwo ustawić, bo jest jeden, ale zestaw głośników wymaga trochę kombinowania.
  • Poziom 4  
    Pomieszczenie przystosowałem najlepiej jak się da
    Na oknach są grube zasłony na podłodze gruby dywan
    Na ścianie gdzie jest telewizor jest imitacja kamienia z gipsu reszta ścian jest w boazerii
    Sufit z belkami wystającymi i tez w boazerii
    Bez zbędnych gratów w pomieszczeniu sofa
    Półka wisząca na ścianie pod telewizorem z masywu i głośniki
    Na Dali gra to dobrze , ładnie ale za słabe są te satelitki na front
    Dlatego tez kupiłem Yamahe ale jest słaba jakość wiec szukam czegoś
    Rozważam Canton SL 580.2 CD
    Ale nie znam tych kolumn a opinie z ceneo to raczej słabe źródło