Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik jednofazowy SZFE112SA4A 1,5kW - potrzebne dane nawojowe

01 Sty 2019 17:34 315 10
  • Poziom 3  
    Witam.
    Poszukuję danych nawojowych silnika jednofazowego 1,5kW typ SZFE112SA4A. Silnik posiada 2 kondensatory i przełącznik ROZRUCH - PRACA. Silnik dostałem od znajomego . Niestety jest uszkodzony i co najciekawsze został przezwojony na trójfazowy. Chciałbym ponownie go przezwoić na jednofazowy, ale nie posiadam żadnych danych takiego silnika.
    Z góry dzięki za pomoc. Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    Marlena199029 napisał:
    Niestety jest uszkodzony i co najciekawsze został przezwojony na trójfazowy.
    Sugeruję ponowne przezwojenie na trójfazowy i zastosowanie falownika. Wzrośnie ,,użytkowość silnika" np. otrzyma regulacje obrotów.
  • Poziom 3  
    Zastosowanie falownika wiąże się z dużym kosztem . Przezwojenie uzwojeniem trójfazowym daje moc 3KW. Mój znajomy tak go przezwoił ponieważ posiada prąd trójfazowy. Ja nie posiadam ''siły'' dlatego chciałbym przywrócić mu dane fabryczne.
  • Poziom 43  
    @Marlena199029 Korzyści płynace z zastosowania falownika są niewatpliwe, wraz z całkowitym zabezpieczeniem silnika, a ceny nie aż tak dramatyczne. Natomiast pozostawienie ręcznego przełącznika rozruch - praca to juz zupełna herezja, prowadząca do spalenia silnika (ktoś zapomni przełązyć).
  • Poziom 3  
    Z tego co się dowiedziałem silnik ten posiadał dwa uzwojenia pracy i jedno uzwojenie rozruchowe. Silnik ma 36 żłobków
  • Poziom 34  
    Uzwojenie robocze było w tym silniku podzielone na dwie gałęzie, do tego specyficzny przełącznik, który na "rozruchu" łączył te gałęzie szeregowo, a na "pracy" równolegle. Przełącznik obecnie trudny do zdobycia. Łatwiej i taniej kupić taki silnik sprawny. Sam nawet coś takiego posiadam ale niestety trochę daleko.
  • Poziom 3  
    Mam schemat uzwojenia. Uzwojenie jest bardzo specyficzne, ponieważ jest nawinięte dwuwarstwowo. Praca składa się jak w każdym silniku jednofazowym ( 1400 obr) z czterech cewek. Jedna cewka składa się z pięciu zezwoi ( piąte zezwoje się nakładaja ) . Rozruch składa się z czterech zezwoi ( w środku jeden żłobek jest wolny) Nie wiem jaka jest średnica drutu na pracę i rozruch i po ile zwoi??
  • Poziom 19  
    Marlena199029 napisał:
    Nie wiem jaka jest średnica drutu na pracę i rozruch i po ile zwoi??

Średnica drutu na pracę 1,00 zwoi zaczynając od małej cewki 7-20-29-36-20,
    średnica drutu na rozruch 0,90 zwoi 5-15-23-27.
  • Poziom 3  
    Witam . Dzięki za odpowiedź, ktora bardzo mi pomogła . Zabieram się za przezwajanie. Pozdrawiam .
  • Poziom 3  
    Witam wszystkich .Silnik jest już przezwojony . Na ''luzie''bierze 12,8A. Jeszcze raz wielkie dzięki.Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    Marlena199029 napisał:
    Na ''luzie''bierze 12,8A
    Marlena199029 napisał:
    1,5kW typ SZFE112SA4A.
    ????? Jeżeli tak, to ,,gratuluję" :cry: