Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik jednofazowy SZFE112SA4A 1,5kW - potrzebne dane nawojowe

Marlena199029 01 Jan 2019 17:34 768 10
    Marlena199029
    Level 5  
    Witam.
    Poszukuję danych nawojowych silnika jednofazowego 1,5kW typ SZFE112SA4A. Silnik posiada 2 kondensatory i przełącznik ROZRUCH - PRACA. Silnik dostałem od znajomego . Niestety jest uszkodzony i co najciekawsze został przezwojony na trójfazowy. Chciałbym ponownie go przezwoić na jednofazowy, ale nie posiadam żadnych danych takiego silnika.
    Z góry dzięki za pomoc. Pozdrawiam.
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    Marlena199029 wrote:
    Niestety jest uszkodzony i co najciekawsze został przezwojony na trójfazowy.
    Sugeruję ponowne przezwojenie na trójfazowy i zastosowanie falownika. Wzrośnie ,,użytkowość silnika" np. otrzyma regulacje obrotów.
    Marlena199029
    Level 5  
    Zastosowanie falownika wiąże się z dużym kosztem . Przezwojenie uzwojeniem trójfazowym daje moc 3KW. Mój znajomy tak go przezwoił ponieważ posiada prąd trójfazowy. Ja nie posiadam ''siły'' dlatego chciałbym przywrócić mu dane fabryczne.
    Krzysztof Kamienski
    Level 43  
    @Marlena199029 Korzyści płynace z zastosowania falownika są niewatpliwe, wraz z całkowitym zabezpieczeniem silnika, a ceny nie aż tak dramatyczne. Natomiast pozostawienie ręcznego przełącznika rozruch - praca to juz zupełna herezja, prowadząca do spalenia silnika (ktoś zapomni przełązyć).
    Marlena199029
    Level 5  
    Z tego co się dowiedziałem silnik ten posiadał dwa uzwojenia pracy i jedno uzwojenie rozruchowe. Silnik ma 36 żłobków
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    Uzwojenie robocze było w tym silniku podzielone na dwie gałęzie, do tego specyficzny przełącznik, który na "rozruchu" łączył te gałęzie szeregowo, a na "pracy" równolegle. Przełącznik obecnie trudny do zdobycia. Łatwiej i taniej kupić taki silnik sprawny. Sam nawet coś takiego posiadam ale niestety trochę daleko.
    Marlena199029
    Level 5  
    Mam schemat uzwojenia. Uzwojenie jest bardzo specyficzne, ponieważ jest nawinięte dwuwarstwowo. Praca składa się jak w każdym silniku jednofazowym ( 1400 obr) z czterech cewek. Jedna cewka składa się z pięciu zezwoi ( piąte zezwoje się nakładaja ) . Rozruch składa się z czterech zezwoi ( w środku jeden żłobek jest wolny) Nie wiem jaka jest średnica drutu na pracę i rozruch i po ile zwoi??
    e2rd.o
    Level 20  
    Marlena199029 wrote:
    Nie wiem jaka jest średnica drutu na pracę i rozruch i po ile zwoi??

Średnica drutu na pracę 1,00 zwoi zaczynając od małej cewki 7-20-29-36-20,
    średnica drutu na rozruch 0,90 zwoi 5-15-23-27.
    Marlena199029
    Level 5  
    Witam . Dzięki za odpowiedź, ktora bardzo mi pomogła . Zabieram się za przezwajanie. Pozdrawiam .
    Marlena199029
    Level 5  
    Witam wszystkich .Silnik jest już przezwojony . Na ''luzie''bierze 12,8A. Jeszcze raz wielkie dzięki.Pozdrawiam.