Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena TTV TURBO Q100 - Problem z odbiorem MUX 3 (k.25) i MUX L4 (k.24)

01 Sty 2019 17:59 381 13
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich zainteresowanych tematem. Problem polega na złym odbiorze kanałów z MUX 3 i MUX L4 ale nie zawsze. Są chwile że nie ma problemów. MUX 3 siła sygnału 98-100% Jakość 100% a gdy są problemy to jakość spada nawet do 0%. Sygnał pozostaje na 98-100%. MUX L4 Sygnał 90-91% Jakość jak dobry odbiór to 100% a jak problemy to spada do kilku procent. Antena jest ze wzmacniaczem i skierowana na nadajnik:

Nazwa: Wrocław
    Region: Dolnośląskie
    Wys. n.p.m.: 125 m
    Wysokość: 107 m

Moja lokalizacja to:

Krzyków 10A
    46-113 Krzyków
    51.121041, 17.708502

Dodam jeszcze że antena jest podłączona do dwóch telewizorów. Rozgałęźnik taki:
    Nowy kabel koncentryczny firmy Reinston.
    Antena wisi na wysokości około 7m.
    Przed anteną otwarty teren i w oddali widać wiatraki. Czy one mogą powodować zakłucenia?
    Łączyłem też antenę bezpośrednio z tv bez żadnego rozgałęźnika na jednym kablu. Ten sam problem.
    Odbiór MUX 1,2 i 8 bez żadnych zakłóceń. Odbieram też sygnał z nadajnika z Jeleniej Góry a to ponad 150km i jeden MUX działa bez zakłóceń a dwa pozostałe pikseloza. Wcześniej miałem antenę od dipola o połowę krótszą coś takiego bez wzmacniacza: Antena TTV TURBO Q100 - Problem z odbiorem MUX 3 (k.25) i MUX L4 (k.24)
    i ten sam problem z MUX 3 i na dodatek nie łapała MUX L4 i MUX8.
    Gdy skieruję antenę na nadajnik Opole - Chrzelice to nie mam żadnych problemów z odbiorem MUX 1,2 i 3 lecz tam brak MUX 8 i MUX L4 a mianowicie programów TVN HD, POLSAT HD i wiele muzycznych.
    Proszę o pomoc co mogę zrobić w poprawie odbioru MUX 3 i L4. Może jest ktoś z okolicy kto by mógł pomierzyć i zobaczyć co może być przyczyną. Dodam jeszcze że MUX 3 i L4 to kanały 24 i 25 czyli zbliżone częstotliwości.
  • PCBway
  • Poziom 15  
    Tu są potrzebne pomiary. Jaki masz poziom sygnału w dBuV i jaki MER?
  • Poziom 9  
    Nie było robionych żadnych pomiarów. Sygnał i jakość widzę tylko na telewizorze. Antena TTV TURBO Q100 - Problem z odbiorem MUX 3 (k.25) i MUX L4 (k.24)
  • PCBway
  • Poziom 43  
    Wymień zasilacz na taki z regulacją. Będzie można "płynnie" dobrać wzmocnienie. Antena TTV TURBO Q100 - Problem z odbiorem MUX 3 (k.25) i MUX L4 (k.24)
  • Poziom 9  
    To znaczy że sygnał za mocny czy co?
  • Poziom 43  
    malyszdj napisał:
    To znaczy że sygnał za mocny czy co?

Jak tam "turbo" siedzi w tej antenie?
  • Poziom 14  
    Kiedyś gdzieś widziałem temat podobny i faktycznie wiatraki powodowały zakłócenia...

Ratunkiem okazało się przeniesienie anteny w inne miejsce
  • Poziom 14  
    A czy dipol dla VHF nie powinien być za dipolem uhf?
  • Poziom 9  
    Zamontowałem według instrukcji. Po za tym innej możliwości montażu nie ma bo wszystko było już przygotowane w dane miejsca. Tylko przykręcić.
  • Poziom 14  
    A co to to białe koło małego okienka?

Dodano po 2 [minuty]:

A co to to białe koło małego okienka?
  • Poziom 9  
    Małe białe koło okienka to antena LTE. Wyłączałem router z internetu ale bez zmian więc to nie przyczyna. Sprostowanie z pierwszego posta bo napisałem że odbieram sygnał z Legnicy. Pomyliłem się. Odbieram sygnał z Jeleniej Góry a to jeszcze dalej bo aż 155km. K. 30 stabilnie bez zakłóceń:
    A k.35 i k.49 już gorzej. Z dużymi wahaniami jakości.
    Antena TTV TURBO Q100 - Problem z odbiorem MUX 3 (k.25) i MUX L4 (k.24) Antena TTV TURBO Q100 - Problem z odbiorem MUX 3 (k.25) i MUX L4 (k.24)
    Czyli całkiem możliwe że mam za mocny sygnał. No i jeśli kupię wzmacniacz z regulacją to czy nie osłabię sygnału z MUX L4? Sky Tower Wrocław nadaje tylko 1kW. Czy to też zbyt silny sygnał dla tej konfiguracji?
  • Poziom 43  
    Antenak napisał:
    A czy dipol dla VHF nie powinien być za dipolem uhf?

Zamiast pytać mogłeś sam sprawdzić. Antena TTV TURBO Q100 - Problem z odbiorem MUX 3 (k.25) i MUX L4 (k.24) To białe to antenka internetu.
    Można na próbę wyłączyć ją jak będą zakłócenia ale moim zdaniem jest dość daleko od anteny.
    Możesz jeszcze spróbować na tym najsłabszym ustawić dokładniej antenę.
    Zasilacz z regulacją pozwala obniżyć, regulować napięcie, więc możesz ustawić takie napięcie jakie jest na starym zasilaczu a nawet większe.
  • specjalista -automatyka bramowa
    Od kilku lat miałem podobny problem - skakanie sygnału na MUXach 1-3 (i to niekiedy wbrew logice - przy idealnie pogodnej księżycowej nocy na MUX3 moc sygnału - pomimo najmocniejszego nadajnika (na tym nadajniku MUX3 jest na dwóch częstotliwością z rózną mocą nadawania) - spadała poniżej 30% czyli cięło a w deszczu bywało ponad 90%. Mux 8 złapałem tylko dzięki sprzyjającemu zbiegowi nieznanych mi okoliczności tylko kilka razy.
    Odbieram z nadajnika Łosice - Chotycze a jestem w odl. ok ok 30 km, widoczność nadajnika teoretycznie czysta ale....
    Do tej pory bazowałem na antenie ASR 860 Telmoru, testowałem też potrójną Yagę w typie SkyMaster SM2000 oraz wielokierunkową XENIC AV900 talerzyk.
    Po 4 latach męczarni kilka dni temu wziąłem się za testowanie różnych rozwiązań - najlepsza (i odbierająca w każdych warunkach wszystkie 4 dostępne MUXy - 1,2,3 i 8 na 90-100%) okazała się - znowu wbrew logice - kombinacja prętowej anteny (zwykły bacik) TV Technisat DigiFlex i dwupasmowego wzmacniacza RED EAGLE WZ-20.
    Podejrzewam, że odbieram wszystko z odbić - sygnał blisko i silny ale dokładnie na linii nadajnika mam 15 m dalej wielką chawirę sąsiada, a dalej też kilka (6) domów wyższych od mojego w kilkudziesięciometrowych odstępach. W/w anteny kierunkowe starałem się ustawiać po linii z jednej albo drugiej strony tej chałupy jak najbliżej azymutu nadajnika ale efekty były losowe i mizerne.

Wniosek - gdzie zawodzi kalkulacja - przydają się próby - nawet wydające się bez sensu. Autor ma antenę za górką, sygnał skacze, nadajnik w miarę blisko więc może też bacika spróbować...

PS. Pomysł z bacikiem wynikł z przypadku - jakiś czas temu zaciekła woda i sfajczył mi się wzmacniacz w ASR, z braku chwilowo czegoś lepszego wystawiłem na dach tycią fabryczną antenkę bacik od chińskiego odbiorniczka dongla USB i ku mojemu zdziwieniu zaczęła nieźle odbierać. Więc poszedłem za ciosem.