Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie linią telefoniczną poprzez triak i optotriak

zajacpoziomka 01 Sty 2019 21:26 168 2
  • #1 01 Sty 2019 21:26
    zajacpoziomka
    Poziom 6  

Dzień dobry,

Stara centralka telefoniczna (obsługująca jedną linię miejską i 4 linie wewnętrzne) uległa uszkodzeniu i po zainstalowaniu nowej okazało się, że w nowym modelu wszystkie połączenia są wewnętrznie zmieniane na SIP i linia miejska jest galwanicznie oddzielona od linii aparatów. Powoduje to problem z działaniem starego urządzenia (LEGACY), które jest podpięte do PHONE 1 w nowej centralce. Zabawy z parametrami kodeków itp. nie rozwiązują problemów więc chciałbym stworzyć prosty układ, który rozwiąże problem z działaniem zestawu.

Elementy układu:
    C - Centralka telefoniczna
    L - Urządzenie legacy (PHONE 1)
    T - Aparat abonencki (PHONE 2)

Chciałbym podłączyć do linii miejskiej równolegle Centralkę (C) i Urządzenie (L). Urządzenie (L) byłoby za diakiem DB3 i diodą 1N4007. Elementy te powodowałyby, że tylko centralka (C) odbierałaby połączenia. Połączenia inicjowane przez urządzenie legacy (L) powinny przechodzić przez ten układ bez problemu.
    Jeżeli połączenie przychodzące spełniałoby określone warunki (odpowiedni nr telefonu dzwoniącego itp.) wówczas centralka inicjowałaby połączenie do PHONE 1, co miałoby wyzwalać optotriaka MOC3041, który sterowałby triakiem Z0107MA, który obchodziłby diaka i diode, i sygnał dzwonienia trafiałby bezpośrednio do urządzenia legacy (L). Dalej urządzenie (L) odbierze połączenie i w teorii wszystko powinno działać.

Mam kilka pytań:
    1) Czy zaproponowany przeze mnie układ ma szanse zadziałać?
    2) Czy zaproponowane wartości rezystorów i kondensatorów są odpowiednie dla sterowania optotriakiem ?
    3) Czy linia PHONE 1 powinna być jakoś obciążona - np. rezystorem 600 Ω? Czy musi to być aparat telefoniczny ?
    3) Czy macie Panowie jakiś alternatywny sposób na rozwiązanie powyższego problemu? Niestety nie ma możliwości zainstalowania dedykowanej linii dla urządzenia legacy (L), dodatkowo niezbędne jest to aby centralka decydowała, jakie numery mogą się połączyć z urządzeniem legacy (nie chcemy aby ktoś "ze świata") mógł się z nim połączyć. Odpada też wymiana centralki bo już zapłacone, odebrane itp. :(

Załączam schemat ideowy. Wydaje mi się, że problem jak i rozwiązanie może być interesujące dla wielu osób.

Pozdrawiam,
    ZP

0 2
  • #2 07 Sty 2019 16:32
    kot mirmur
    Poziom 30  

Niestety kolego raczej nic z tego nie wyjdzie. W układach liniowych telefonicznych triaki raczej nie były stosowane. Bardziej skłaniał bym się w kierunku klasycznych rozwiązań czyli >C szeregowo w lini telefonicznej [pojemność około 0,5 mikroF] zasila mostek prostowniczy,z niego napięciem stałym zasilasz niskoprądowy przekaznik lub transoptor, itd.. Niskoprądowe ma być uzwojenie przekaznika, równolegle do niego wstawiasz mały elektrolit. Popatrz sobie na schematy telefonów i central. Wkładanie zbyt dużego C w układ dzwonienia może powodować zakłócenia pracy centrali miejskiej.

0
  • #3 14 Sty 2019 19:03
    zajacpoziomka
    Poziom 6  

Cześć,

wydaje mi się, że można zrealizować mój pomysł w oparciu o optotriak. Zmontowałem cały układ i działa mi gdy symuluję linię miejską poprzez centralkę, natomiast gdy podpinam mój układ pod linię miejską (co jest de facto modemem kablowym) układ przestaje działać.

Sterowanie linią telefoniczną poprzez triak i optotriak

Zawęziłem problem i tak ... układ działa w ten sposób, że bez włączonej diody w optotriaku MOC3021 telefon podłączony do linii miejskiej może wykonywać połączenie, natomiast nie otrzymuje sygnału dzwonienia. Przy łączonej diodzie w MOC3021 telefon otrzymuje sygnał dzwonienia dzwonienia i może wykonywać połączenia.
    Po podłączeniu do centralki wszystko działa OK, natomiast przy podłączeniu do linii miejskiej nie można nawet wykonywać połączeń .... jest wielka cisza.
    Czy macie jakiś pomysł, co może być przyczyną problemu. Może problem polega na tym, że układ jest czuły jest na polaryzację i modem kablowy stara się wykryć polaryzację i dzieją się dziwne rzeczy.

Z góry dzięki za pomoc,
    ZP

0