Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa domowej sieci internetowej

Asterx76 03 Sty 2019 14:02 1560 39
    IC_Current
    Specjalista Sieci, Internet
    Asterx76 napisał:
    Mógłbyś jeszcze wytłumaczyć Jak podłącza się szeregowo w patch panelu? Czy chodzi o to żeby podpiąć po dwa kable do jednego styku, jeden przychodzący a drugi wychodzący na następny port? Czy będzie w tych portach wystarczająco miejsca żeby tak zrobić?

Będzie tyle miejsca. Można też nieco dłużej rozszyć przewód i zaszywać go w taki sposób, aby nie był przecinany (nie na każdym panelu możliwe).

Asterx76 napisał:
    Resztę zrozumiałem tak: Prowadzę kabel od przyłącza do patch panelu. wpinam go do jednego z portów np 22. Port 22 Łączę szeregowo w patchpanelu z portami 23 i 24 aby podłączyć 2 gniazda telefoniczne. Do portu np 22 podłączam modem, w moim przypadku będzie to modem z routerem dostarczony przez dostawcę internetu, za pomocą patch kabla ,z dwoma końcówkami rj11. Modem podłączam do switcha Patch kablem RJ45 a następnie patch kablami łącze poszczególne porty switcha z portami patch panelu do których podłączone są gniazda RJ45 w pokojach.

Tak

Asterx76 napisał:
    Aby wysłać sygnał telefoniczny na jedno z gniazd RJ45, mostkuję port 23 lub 24 z portem np 15, i tutaj też nie jestem pewny czy robię to za pomocą patch kabla z końcówkami RJ11 czy RJ45 czy też mostkuję to jakoś z tyłu patch panelu.

Mostkujesz to patchcordami z końcówkami RJ11 lub RJ45 (obojętnie). Do gniazda (gniazdo RJ45) przy telefonie podłączasz filtr (z końcówką RJ11), do filtru podłączasz telefon.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
    KOCUREK1970
    @Asterx76
    Przedłużanie linii ADSL PRZED routerem to nie jest dobry pomysł.
    Asterx76
    Poziom 4  
    KOCUREK1970 napisał:
    @Asterx76

Mógł byś napisać jak to powinno by c wykonane twoim zdaniem proszę oraz rozwinąć opinię dla czego to nie jest dobry pomysł?

Dzięki.

Dodano po 8 [minuty]:

Panowie, mam jeszcze jedno pytanie.

Czytałem na forum, że kabel F/UTP powinien być uziemiony z minimum jednej strony a patch panel powinien być uziemiony do głównej szyny uziemiającej w budynku. Czy to oznacza, że muszę doprowadzić kabel uziemiający do wszystkich gniazd RJ45 oraz do patch panelu? W moim domu wszystkie gniazda elektryczne są uziemione, a więc cały sprzęt do którego będą podłączone kable internetowe będzie uziemiony. Czy to nie wystarczy?

Dziękuję.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
    LucekB
    Zastosuj skrętkę nie ekranowaną UTP do domu wystarczy i będzie ok.
    Skrętki ekranowanej w domu nie potrzebujesz.
    IC_Current
    Asterx76 napisał:
    KOCUREK1970 napisał:
    @Asterx76

Mógł byś napisać jak to powinno by c wykonane twoim zdaniem proszę oraz rozwinąć opinię dla czego to nie jest dobry pomysł?

Ze względu na możliwe spore pogorszenie parametrów linii. Nie wnikając w szczegóły techniczne, może się tak zdarzyć, że obecnie masz przykładowo "Internet 10Mbps" a po przedłużeniu tego przewodu będzie tylko "Internet 8Mbps"
    Prawidłowo stary przewód powinieneś zlikwidować, a nowy poprowadzić od puszki przyłączeniowej do szafy krosowej.

Asterx76 napisał:
    Czytałem na forum, że kabel F/UTP powinien być uziemiony z minimum jednej strony a patch panel powinien być uziemiony do głównej szyny uziemiającej w budynku.

Tak powinno być. Przy czym takie instalacje wystarczy uziemić od strony patchpanela do głównej szyny uziemiającej przewodem miedzianym o przekroju minimum 4mm2. Nie uziemiaj z dwóch stron, bo jak zrobisz nieumiejętnie, to sobie bardziej zaszkodzisz niż polepszysz. Od strony gniazdek zamontuj keystony nieekranowane.

Asterx76 napisał:
    W moim domu wszystkie gniazda elektryczne są uziemione, a więc cały sprzęt do którego będą podłączone kable internetowe będzie uziemiony. Czy to nie wystarczy?

Nie wystarczy, a nawet pogorszy sprawę ze względu na przepływy prądów wyrównawczych wyższych harmonicznych. Jak miałbyś tak łączyć, to już lepiej tego ekranu wcale nie uziemiać i wszędzie zastosować keystony nieekranowane.

Jeszcze uwaga odnośnie patchpanela - nie używaj paneli kategori 6 z listwami LSA, bo często mają tzw. filtr składowej stałej. Będziesz miał problem z działaniem urządzeń zasilanych poprze PoE.
    Kup patchpanel jak na zdjęciu, do tego moduły keystone FTP 5e (nie musisz kupować modułów kat 6, bo zazwyczaj różnią się tylko nadrukiem od kat 5e, a certyfikacji przecież nie wykonujesz).
    Do takiego panelu możesz też zamontować moduły ze złączami F do instalacji antenowej oraz całą gamę innych modułów.
    Asterx76
    Poziom 4  
    LucekB napisał:
    Zastosuj skrętkę nie ekranowaną UTP do domu wystarczy i będzie ok.
    Skrętki ekranowanej w domu nie potrzebujesz.

Już zakupiłem i częściowo rozprowadziłem cat6 F/UTP. Zdecydowałem się na taki kabel ze względu na to, że w niektórych miejscach nie było możliwości zachowania wymaganej odległości od kabli elektrycznych. Czytałem gdzieś że dla UTP odległość od kabli elektrycznych wynosi minimum 20cm.

Dodano po 17 [minuty]:

IC_Current napisał:
    Asterx76 napisał:
    KOCUREK1970 napisał:
    @Asterx76

Ze względu na możliwe spore pogorszenie parametrów linii. Nie wnikając w szczegóły techniczne, może się tak zdarzyć, że obecnie masz przykładowo "Internet 10Mbps" a po przedłużeniu tego przewodu będzie tylko "Internet 8Mbps"
    Prawidłowo stary przewód powinieneś zlikwidować, a nowy poprowadzić od puszki przyłączeniowej do szafy krosowej.

Asterx76 napisał:
    Czytałem na forum, że kabel F/UTP powinien być uziemiony z minimum jednej strony a patch panel powinien być uziemiony do głównej szyny uziemiającej w budynku.

Tak powinno być. Przy czym takie instalacje wystarczy uziemić od strony patchpanela do głównej szyny uziemiającej przewodem miedzianym o przekroju minimum 4mm2. Nie uziemiaj z dwóch stron, bo jak zrobisz nieumiejętnie, to sobie bardziej zaszkodzisz niż polepszysz. Od strony gniazdek zamontuj keystony nieekranowane.

Asterx76 napisał:
    W moim domu wszystkie gniazda elektryczne są uziemione, a więc cały sprzęt do którego będą podłączone kable internetowe będzie uziemiony. Czy to nie wystarczy?

Nie wystarczy, a nawet pogorszy sprawę ze względu na przepływy prądów wyrównawczych wyższych harmonicznych. Jak miałbyś tak łączyć, to już lepiej tego ekranu wcale nie uziemiać i wszędzie zastosować keystony nieekranowane.

Jeszcze uwaga odnośnie patchpanela - nie używaj paneli kategori 6 z listwami LSA, bo często mają tzw. filtr składowej stałej. Będziesz miał problem z działaniem urządzeń zasilanych poprze PoE.
    Kup patchpanel jak na zdjęciu, do tego moduły keystone FTP 5e (nie musisz kupować modułów kat 6, bo zazwyczaj różnią się tylko nadrukiem od kat 5e, a certyfikacji przecież nie wykonujesz).
    Do takiego panelu możesz też zamontować moduły ze złączami F do instalacji antenowej oraz całą gamę innych modułów.

A więc patch panel uziemiam przewodem 4mm do głównej szyny uziemiającej, ekran z kabli podłączam tylko w patch panelu gdzie będą porty RJ45 FTP. Z drugiej strony kabli, to znaczy w gniazdach RJ45 ekranu nie podłączam wcale. Czy tak to powinienem zrobić?
    Już zakupiłem kilka keystonów ekranowanych Cat6 FPA do gniazd. Czy mogę je zainstalować bez podłączania do nich ekranu, czy lepiej tych się pozbyć i kupić wszystkie bez ekranu.?
    Czy patch panel jak w linku poniżej wygląda dobrze?

Dzięki wielkie.
    IC_Current
    W patchpanelu MUSISZ mieć keystony FTP, jak inaczej połączysz ekran przewodu z panelem? Nieekranowane montuje się w gniazdach końcowych (jak już masz ekranowane to jak najbardziej też je możesz zamontować, tylko później używaj do podłączenia urządzeń przewodów bez ekranu). Reszta jak piszesz.
    Asterx76
    Poziom 4  
    IC_Current napisał:
    W patchpanelu MUSISZ mieć keystony FTP, jak inaczej połączysz ekran przewodu z panelem? Nieekranowane montuje się w gniazdach końcowych (jak już masz ekranowane to jak najbardziej też je możesz zamontować, tylko później używaj do podłączenia urządzeń przewodów bez ekranu). Reszta jak piszesz.

A jakich przewodów użyć do połączenia patch panelu ze switchem? Też bez ekranu czy z ekranem?

Dodano po 13 [minuty]:

Asterx76 napisał:

Czy mogę kabel uziemiający podłączyć do tej szyny uziemiającej w skrzynce bezpiecznikowej, Tam gdzie są podłączone wszystkie kable uziemiające, lub do jednej z puszek elektrycznych, doprowadzających kable do gniazdek
    Dzięki.
    IC_Current
    Dowolnych patchcordów, ale bez ekranu są łatwiejsze w układaniu.

Do gniazda/puszki nie możesz uziemić. Do szyny w rozdzielnicy od biedy tak, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie. Najbezpieczniej uziemić do szyny GSU.
    Asterx76
    Poziom 4  
    Bardzo dziękuję za pomoc. Biorę się do roboty.