Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Switche POE
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa domowej sieci internetowej

01 Sty 2019 23:27 1236 39
  • Poziom 4  
    Witam. Jestem amatorem jeżeli chodzi o budowę I projektowanie domowej sieci internetowej, dlatego zwracam się z prośba o pomoc do osób znających się na temacie. Przy okazji remontu domu chce rozprowadzić internet kablem do wszystkich pomocą w domu. Zakupiłem już kabel cat6 F/UTP. Zamierzam poprowadzić po 3 kable do każdego pokoju z wyjątkiem pokoju w którym znajduje się modem z funkcją routera, tu podłączę sprzęt, np tv , bezpośrednio do tego modemo -routera. Gniazdo przychodzące od dostawcy Internetu i tel. znajduje się w pokoju na dole. Do jednego wejścia podłączony jest telefon A do drugiego modemo-router ( modemo router pozostanie w tym pokoju). Zaplanowałam to sobie tak: Podłączyć za pomocą patcha modemo-router do gniazda rj45, w pokoju na dole które będzie połączone z drugim gniazdem rj45 na strychu ( odległość około 20 metrów)
    kablem cat6 f/utp a następnie do tego drugiego gniazda podłączyć swich za pomocą kabla patch. Switch połączyć patchami z patch panelem np 16 wejściowym a od patch paneli ponownie kablem cat6 do gniazd rj45 w poszczególnych pomieszczeniach i lokacjach w całym domu. Moje pytanie brzmi czy ten plan ma sens oraz czy moge połączyć modem z funkcją routera że switchem przy pomocy gniazd rj45 , czy też powinienem kupić 25metrowy patch kabel? Bardzo proszę o wasze opinie oraz ewentualne porady jak tą sieć wykonać.
    Dzięki
  • Switche POE
  • Poziom 28  
    Jeden router wystarczy, po co komplikować, im mniej urządzeń tym lepiej, nie się bawić w podsieci.
  • Switche POE
  • Poziom 4  
    mieszaczwcz napisał:
    Jeden router wystarczy, po co komplikować, im mniej urządzeń tym lepiej, nie się bawić w podsieci.

Dzieki za szybka odpowiedz.
    Modem z funkcja routera ma tylko 4 wyjcia LAN a ja chce poprowadzic po trzy kable do kazdego pokoju, dlatego pomyslalem o switchu. Poza tym router ten znajduje sie w pokoju dziennym na parterze wiec pomyslalem ze lepiej wyprowadzic sygnal jednym kablem na strych do switcha i tam zrobic '' plontanine'' kabli i rozprowadzic sygnal po calym domu. Ale nie wiem czy moge w ten sposob placzyc router a wlasciwie modem z funkcja routera, ze switchem oraz czy calosc wyglada sensownie okiem kogos z doswiadczeniem w temacie.

Ps, Nie wiem czy za duzo nie namieszalem w glownym poscie ale w planie jest tylko ten jeden modem z funkcjá routera.

Sorki za bledy ale mam klawiature angielska.
  • Poziom 39  
    Dlaczego chcesz to wszystko zainstalować na strychu?
    Wygospodaruj trochę miejsca w części mieszkania aby mieć pełną kontrolę nad sprzętem.
  • Poziom 4  
    niewolno2 napisał:
    Dlaczego chcesz to wszystko zainstalować na strychu?
    Wygospodaruj trochę miejsca w części mieszkania aby mieć pełną kontrolę nad sprzętem.

Dzięki za odpowiedź

Szczerze mówiąc myślałem też o szafie w zabudowie na pietrze i rzeczywiście byłby tam lepszy dostęp. Nawet jak zmienię lokacje switcha na szafę na piętrze, wszystko inne będę musiał poprowadzić według pierwotnego planu. Czy plan ten będzie miał sens? Czy będzie dobrze jeżeli połączę modem z funkcją routera w sposób opisany w głównym poście przy połączeniu gniazd kablem cat6 standardem T568B ? Czy lokalizacja na strychu niesie ze sobą więcej minusów poza dostępem np. czy chłód zimą lub wysoka temperatura latem może mieć negatywny wpływ na działanie sprzętu?

Dzięki
  • Poziom 28  
    Można jeszcze rozważyć rozprowadzenie netu po sieci energetycznej 230V, no ale kabel ju kupiony.
  • Poziom 4  
    mieszaczwcz napisał:
    Można jeszcze rozważyć rozprowadzenie netu po sieci energetycznej 230V, no ale kabel ju kupiony.

Kabel już kupiony a do tego chcę mieć w miarę szybki przesył danych. Nigdy nie wiadomo czego dzieci będą używały za parę lat.
    Czyli mój projekt jest do bani?

Dodano po 4 [minuty]:

Asterx76 napisał:
    mieszaczwcz napisał:

Kabel już kupiony a do tego chcę mieć w miarę szybki przesył danych. Nigdy nie wiadomo czego dzieci będą używały za parę lat.

A można rozprowadzać internet po sieci 230V? Czytałem gdzieś na forum, że nawet cabel CAT6 nie powinien być prowadzony blisko kabli elektrycznych.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Asterx76 napisał:

Nie - ale warto go zmodyfikować.
    Przewodów ani gniazd RJ45 NIE łącz szeregowo - wszystkie przewody kładź na tzw "gwiazdę".
    Warto też pomyśleć o przewodach koncentrycznych - też po 2 do każdego punktu i też kładziesz na gwiazdę.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Rozważ skrajne temperatury jakie będą panować na strychu a sam sobie odpowiesz. I tylko topologia sieci w gwiazdę
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    Jeżeli strych nie e jest ocieplony, to może być problem z mrozami lub za wysoką temperaturą. Lepiej zabuduj tę szafkę krosową gdzieś w innym miejscu.
    Router przenieś z pokoju do SK. Poprowadź nowy przewód telefoniczny od przyłącza do SK.

Reszta tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17533130#17533130
  • Pomocny post
    mieszaczwcz napisał:
    Nie ma to jak kabel. Najtańszy i daje najwyższą przepustowość. Urządzenia PLC, zwłaszcza te szybsze, nie są takie tanie, a mają trochę wad znanych z Wi-Fi. PLC to takie mniejsze zło gdy nie ma jak pociągnąć kabla.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    mieszaczwcz napisał:

Uzyskaj 1Gbit/s po sieci energetycznej...

Dodano po 5 [minuty]:

Asterx76 napisał:
    Witam. Jestem amatorem jeżeli chodzi o budowę I projektowanie domowej sieci internetowej, dlatego zwracam się z prośba o pomoc do osób znających się na temacie. Przy okazji remontu domu chce rozprowadzić internet kablem do wszystkich pomocą w domu. Zakupiłem już kabel cat6 F/UTP. Zamierzam poprowadzić po 3 kable do każdego pokoju z wyjątkiem pokoju w którym znajduje się modem z funkcją routera, tu podłączę sprzęt, np tv , bezpośrednio do tego modemo -routera. Gniazdo przychodzące od dostawcy Internetu i tel. znajduje się w pokoju na dole. Do jednego wejścia podłączony jest telefon A do drugiego modemo-router ( modemo router pozostanie w tym pokoju). Zaplanowałam to sobie tak: Podłączyć za pomocą patcha modemo-router do gniazda rj45, w pokoju na dole które będzie połączone z drugim gniazdem rj45 na strychu ( odległość około 20 metrów)
    kablem cat6 f/utp a następnie do tego drugiego gniazda podłączyć swich za pomocą kabla patch. Switch połączyć patchami z patch panelem np 16 wejściowym a od patch paneli ponownie kablem cat6 do gniazd rj45 w poszczególnych pomieszczeniach i lokacjach w całym domu. Moje pytanie brzmi czy ten plan ma sens oraz czy moge połączyć modem z funkcją routera że switchem przy pomocy gniazd rj45 , czy też powinienem kupić 25metrowy patch kabel? Bardzo proszę o wasze opinie oraz ewentualne porady jak tą sieć wykonać.
    Dzięki

Wszystko jest jak najbardziej poprawne.
    Switch oczywiście 1Gbit/s.
    Kable dawaj z nadmiarem. Są tanie. Tam gdzie widzisz zastosowanie do 1 kabla, warto podciągnąć 2. Nigdy nie wiadomo co trzeba będzie do sieci podłączyć za 10lat.
    Zwróć uwage czy modem ma porty 1Gbit/s. Jak ma tylko 100Mbit/s to urządzenia do niego podłączone będą się wolniej komunikowały z tymi za 1Gbit/s switchem. Może być problem przy dużej ilości danych, np jakiś NAS- do komputera.
  • Poziom 4  
    KOCUREK1970 napisał:
    Asterx76 napisał:

Nie - ale warto go zmodyfikować.
    Przewodów ani gniazd RJ45 NIE łącz szeregowo - wszystkie przewody kładź na tzw "gwiazdę".
    Warto też pomyśleć o przewodach koncentrycznych - też po 2 do każdego punktu i też kładziesz na gwiazdę.

A te przewody koncentryczne to do internetu czy tv?
    Planowałem puścić po o jednym przewodzie koncentrycznym od rozdzielacza tv/ sat do każdego pokoju. Przewody były by zakończone gniazdami tv/radio/sat Czy to już będzie za mało na dzisiejsze czasy?
    Gdzie mogę znaleźć jakiś schemat kładzenia na gwiazdkę? Na gniazdach, które planuję zakupić jest schemat jak podłączać kable T568B tak jak w linku poniżej.
    https://www.cablemonkey.co.uk/cat6-modules-ou...Kalan2qCN1M2c_gJ6lOfNCbh7UmAnl1xoC5c0QAvD_BwE

Czy to jest łączenie gwiazdkowe właśnie?

Dzięki.
  • Pomocny post
    Moderator - Sieci, Internet
    Cytat:

Pytanie z jakiej telewizji korzystasz czy będziesz korzystał. W tej chwili kładzie się raczej dwa przewody koncentryczne szczególnie kiedy używasz TV-SAT a tuner może być z możliwością nagrywania.

Asterx76 napisał:
    Gdzie mogę znaleźć jakiś schemat kładzenia na gwiazdkę?

Koledze chodziło o rozkład przewodów czyli jeden punkt gdzie schodzą się wszystkie przewody z gniazd (pokojów).
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Asterx76 napisał:

Planowałem puścić po o jednym przewodzie koncentrycznym od rozdzielacza tv/ sat do każdego pokoju. Przewody były by zakończone gniazdami tv/radio/sat Czy to już będzie za mało na dzisiejsze czasy?
    Gdzie mogę znaleźć jakiś schemat kładzenia na gwiazdkę? Na gniazdach, które planuję zakupić jest schemat jak podłączać kable T568B tak jak w linku poniżej.
    https://www.cablemonkey.co.uk/cat6-modules-ou...Kalan2qCN1M2c_gJ6lOfNCbh7UmAnl1xoC5c0QAvD_BwE

Czy to jest łączenie gwiazdkowe właśnie?

Dzięki.

Dzisi się już nie używa koncentryków do sieci komputerowych, wiec TV, radio jeśli już.
    Moim zdaniem nie za mało, bo za parę lat większość rzeczy (TV, radio) to bedzie dostarczane po sieci. WIec lepiej dać wiecej kabli sieciowych na zapas.
    Sieć w gwiazdkę oznacza, że wszystie urządzenia schodzą się do centrealnego switcha. Co tworzy gwaizdę. Unikasz łączenia switch'a do świtcha, robienia z nich łańcuszków. W Twoim przypadku połączysz 2 switche (ten z modemu i ten dodatkowy 16 portowy). Jest OK w warunkach domowych. Bardziej zgodnie ze sztuką byłoby podłaczyć wszystkie urządzenia do 1 szybkiego switcha, a potem tylko do routera. Ale router by stanowił tylko wyjście do internetu, do niego nie byłoby już nic podłączone. Ale w warunkach domowych bym aż tak na siłę nie walczył o to.

Podłączenie kabli kolorami do gniazdka/wtyczki nie ma nic wspólnego ze schematem sieci w gwiazdę.
  • Poziom 4  
    IC_Current napisał:
    Jeżeli strych nie e jest ocieplony, to może być problem z mrozami lub za wysoką temperaturą. Lepiej zabuduj tę szafkę krosową gdzieś w innym miejscu.
    Router przenieś z pokoju do SK. Poprowadź nowy przewód telefoniczny od przyłącza do SK.

Reszta tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17533130#17533130

Od przyłącza oznacza od tego gniazda, które przychodzi od dostawcy i podłączony jest do niego modem?
    Czy mogę użyć takiego kabla jak w linku poniżej ?
    https://www.ebay.co.uk/i/322099119686?chn=ps

Dzięki
  • Pomocny post
    Moderator - Sieci, Internet
    Nigdy w życiu nie używaj płaskiego przewodu bo będziesz miał ogromne straty tym bardziej na takiej odległości. Do tego służy przewód YTKSY lub skrętka komputerowa.
  • Poziom 4  
    jimasek napisał:
    Nigdy w życiu nie używaj płaskiego przewodu bo będziesz miał ogromne straty tym bardziej na takiej odległości. Do tego służy przewód YTKSY lub skrętka komputerowa.

To znaczy że mogę użyć kabla Cat6 tak jak do całej sieci? Jak go połączyć z głównym gniazdem przychodzącym od dostawcy? Czy mogę na cat6 zainstalować końcówki rj11 czy też lepiej poprowadzić cabel cat6 między dwoma gniazdami RJ11 , jedno obok isniejącego gniazda dostawcy, drugie w miejscu gdzie będzie switch i modem, a następnie połączyć modem krótkim patchem i tak samo gniazda dostawcy i nowe obok niego. Czy ma to sens? Czy też lepiej by było przenieść gniazdo dostawcy ale nie wiem jak przedłużyć kabel?

Dzięki
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Asterx76 napisał:
    jimasek napisał:

To znaczy że mogę użyć kabla Cat6 tak jak do całej sieci? Jak go połączyć z głównym gniazdem przychodzącym od dostawcy? Czy mogę na cat6 zainstalować końcówki rj11 czy też lepiej poprowadzić cabel cat6 między dwoma gniazdami RJ11 , jedno obok isniejącego gniazda dostawcy, drugie w miejscu gdzie będzie switch i modem, a następnie połączyć modem krótkim patchem i tak samo gniazda dostawcy i nowe obok niego. Czy ma to sens? Czy też lepiej by było przenieść gniazdo dostawcy ale nie wiem jak przedłużyć kabel?

Dzięki
    Możesz użyć skrętki. Ot zamiast 8 żył na RJ45 zaciśniesz 4 żyły na RJ11. Musisz jedynie przypilnować żeby z obu końców były te same ;-)
  • Pomocny post
    Od przyłącza to znaczy najlepiej od puszki na zewnętrznej ścianie budynku, do której doprowadzony jest przewód od dostawcy. Będzie wtedy możliwie najniższe tłumienie sygnału AdSL/VDSL. Możesz użyć posiadanego przewodu UTP ale na tym odcinku lepszy będzie YTKSY 2x2x0.5 (dopasowanie impedancji falowej).
    Obecne gniazdo telefoniczne do likwidacji. Nowe gniazda telefoniczne tworzy się z wykorzystaniem przewodów UTP/FTP, czyli prowadzisz przewody jak do sieci komputerowej. Zakladasz gniazda RJ45; potrzebujesz w danym gnieździe dostęp do sieci, to w patchpanelu krosujesz przewód do switcha, potrzebujesz dostęp do telefonu analogowego, to w patchpanelu krosujesz przewód do portu, gdzie wpięty jest przewód od przyłącza. Wtyki RJ11 pasują do gniazd RJ45. Takie uniwersalne prowadzenie przewodów nazywa się okablowaniem strukturalnym.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Asterx76 napisał:

I do tego i do tego - dostarczenie internetu np. w technologii DOCSIS wymaga właśnie przewodu koncentrycznego, a każda obecnie działająca tv opiera się też na przewodzie koncentrycznym (tv z gniazdem CI/CI+ z tv naziemnej czy kablówki).
  • Pomocny post
    Jeszcze sposób na zaoszczędzenie kilkuset złotych.
    Pewnie będziesz montował gniazda zespolone w ramce, np moduły 2x230V+TV-SAT+RJ45. Producenci gniazd telefonicznych i sieciowych naliczają sobie sporą marżę za takie gniazdo 2xRJ45 (nawet kilkadziesiąt złotych za keystona wartego 3 zł). Zamiast kupować taki wyposażony moduł, kup tylko pustą płytkę czołową z uchwytami w standardzie Keystone (jak na zdjęciu). Do takiej ramki kupujesz dobrej jakości keystony innego producenta (np niedrogie Q-Lan Tech).
    Budowa domowej sieci internetowej
  • Poziom 4  
    m.jastrzebski napisał:
    Asterx76 napisał:
    jimasek napisał:

Dzięki
    Możesz użyć skrętki. Ot zamiast 8 żył na RJ45 zaciśniesz 4 żyły na RJ11. Musisz jedynie przypilnować żeby z obu końców były te same ;-)

Ale założyć RJ11 bezpośrednio na cabel czy użyć gniazdek w ścianie?

Dziękuję
  • Specjalista Sieci, Internet
    Linię telefoniczną nie podłączaj do istniejącej starej instalacji. Poprowadź nowy przewód YTKSY bezpośrednio od szafy krosowniczej do puszki, gdzie dostawca doprowadził przyłącze. Jeżeli przyłącze jest napowietrzne puszka będzie gdzieś na ścianie pod strzechą dachu. Jeżeli przyłącze jest kablowe (ziemią) to puszka zazwyczaj jest w pobliżu drzwi wejściowych.

Jeżeli jednak już koniecznie chcesz z jakiegoś powodu dołączyć się do starej instalacji, to zdemontuj istniejące gniazdo i połącz przewody bezpośrednio ze sobą. Nie zostawiaj czynnego starego gniazda (nie podłączaj tam telefonu), bo zrobisz dzielnik impedancji i powstanie niedopasowanie falowe o sporej wartości. Może się to negatywnie odbić na działaniu DSL.
  • Poziom 27  
    Nie lubię określenia "Domowej sieci internetowej" taki twór stworzył kanał na YT i to się ciągnie po forach i odnosi się do nie wiadomo czego. W domu to sieć LAN i tyle.

Wszystko odnośnie okablowania zostało napisane, ale co z sprzętem? Piszemy o modemie dostawcy i tutaj cudów bym nie oczekiwał, oraz o switchu 16 portów 1Gbps. W temacie pojawia się informacja iż łącze zostanie doprowadzone linią telefoniczną czyli może to być od ADSL2+ przez VDSL2 do G. Fast tak więc przedział przepływności od 10Mb/s do 300Mb/s.

Dlaczego akurat wybór akurat takiego dostawcy? Wynika to z braku innych ISP w okolicy czy autor tematu nie do końca jest świadomy co wybiera? Jeżeli w okolicy jest inny dostawca który doprowadzi usługę kablem koncentrycznym (kablówka) bądź światłowodem to wybór powinien być przemyślany jeszcze raz.

Kolejna sprawa to dostęp do urządzenia NAS spoza domu, robienie tego na łączu ADSL2+ z uploadem 1Mb/s czy VDSL2 z uploadem na poziomie 4 - 8Mb/s nie będzie najmilszym doświadczeniem.

I ostatnia sprawa to zakup własnego porządnego routera który pozwoli ustawić wszystko pod własne potrzeby, sprzęt dostawcy dobry jest dla osób które mają praktycznie zerowe wymagania.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Cytat:
    I ostatnia sprawa to zakup własnego porządnego routera który pozwoli ustawić wszystko pod własne potrzeby, sprzęt dostawcy dobry jest dla osób które mają praktycznie zerowe wymagania.

Właśnie - jeśli dom duży warto pomyśleć o osobnych punktach wifi (nasufitowych) - np Unifi
  • Poziom 4  
    IC_Current napisał:
    Linię telefoniczną nie podłączaj do istniejącej starej instalacji. Poprowadź nowy przewód YTKSY bezpośrednio od szafy krosowniczej do puszki, gdzie dostawca doprowadził przyłącze. Jeżeli przyłącze jest napowietrzne puszka będzie gdzieś na ścianie pod strzechą dachu. Jeżeli przyłącze jest kablowe (ziemią) to puszka zazwyczaj jest w pobliżu drzwi wejściowych.

Jeżeli jednak już koniecznie chcesz z jakiegoś powodu dołączyć się do starej instalacji, to zdemontuj istniejące gniazdo i połącz przewody bezpośrednio ze sobą. Nie zostawiaj czynnego starego gniazda (nie podłączaj tam telefonu), bo zrobisz dzielnik impedancji i powstanie niedopasowanie falowe o sporej wartości. Może się to negatywnie odbić na działaniu DSL.

Dziękuję za porady. Powodem dla którego chcę się dołączyć do starej instalacji jest fakt, że nie mogę znaleźć puszki dostawcy. Przyłącze jest powietrzne i wygląda to tak , że kabel z słupa wchodzi bezpośrednio przez ścianę do gniazda.
    Jeżeli zlikwiduję stare gniazdo i przedłużę kabel do szafy krosowniczej to powinienem go zakończyć gniazdem telefonicznym? I jak najlepiej podłączyć w takim wypadku telefon w pokoju, w którym znajduje się obecnie gniazdo? Wiem że pisałeś o tym we wcześniejszym poście ale nie zajarzyłem o co chodzi z tym krosowaniem w patch panelu. Zamierzam poprowadzić trzy kable do pokoju na dole z patch panelu do gniazd RJ45. Czy jedno z tych gniazd będę mógł używać jako gniazdo telefoniczne?

Dziękuję.

Dodano po 17 [minuty]:

seb235 napisał:
    Nie lubię określenia "Domowej sieci internetowej" taki twór stworzył kanał na YT i to się ciągnie po forach i odnosi się do niewiadomo czego. W domu to sieć LAN i tyle.

Wszystko odnośnie okablowania zostało napisane, ale co z sprzętem? Piszemy o modemie dostawcy i tutaj cudów bym nie oczekiwał, oraz o switchu 16 portów 1Gbps. W temacie pojawia się informacja iż łącze zostanie doprowadzone linią telefoniczną czyli może to być od ADSL2+ przez VDSL2 do G. Fast tak więc przedział przepływności od 10Mb/s do 300Mb/s.

Dlaczego akurat wybór akurat takiego dostawcy? Wynika to z braku innych ISP w okolicy czy autor tematu nie do końca jest świadomy co wybiera? Jeżeli w okolicy jest inny dostawca który doprowadzi usługę kablem koncentrycznym (kablówka) bądź światłowodem to wybór powinien być przemyślany jeszcze raz.

Kolejna sprawa to dostęp do urządzenia NAS z poza domu, robienie tego na łączu ADSL2+ z uploadem 1Mb/s czy VDSL2 z uploadem na poziomie 4 - 8Mb/s nie będzie najmilszym doświadczeniem.

Dziękuję za post. Jestem związany umową z obecnym dostawcą internetowym na kolejne 1,5 roku. Poprzedni właściciel domu miał doprowadzony internet od innego dostawcy po kablu koncentrycznym. Puszka tego dostawcy znajduje sie na zewnętrznej ścianie budynku. Zamierzam także dodatkowo. poprowadzić kabel koncentryczny z okolic tej puszki w okolice switcza. Kiedy skończy mi się umowa z obecnym dostawą będę mógł podpisać umowę z tym drugim i wtedy tylko podepnę ten kabel koncentryczny do puszki z jednej strony i do nowego modemu , który będę mógł zainstalować przy switchu. Taki mam plan, mam nadzieję że dobry jest.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Przychodzący od przyłącza przewód zapinasz w patchpanelu tak jak przewody od gniazdek, tylko zamiast ośmiu zaciskasz cztery żyły. Możesz nawet równolegle połączyć trzy porty w panelu, np 22, 23, 24, wtedy do portu 24 podłączysz router, do 23 nowe gniazdo telefoniczne a do 22 w przyszłości inne gniazdo telefoniczne.
    Jeżeli do pokoju poprowadzisz trzy nowe gniazda, to tak jak piszesz - jedno gniazdo wykorzystasz na telefon. Jeżeli to gniazdo będzie zaszyte w patchpanelu na porcie 15, to dla działania telefonu w tym gnieździe mostkujesz porty 15 i 22.
    Ten plan z przewodem koncentrycznym do puszki od innego dostawcy jest bardzo dobry.
  • Poziom 4  
    IC_Current napisał:
    Przychodzący od przyłącza przewód zapinasz w patchpanelu tak jak przewody od gniazdek, tylko zamiast ośmiu zaciskasz cztery żyły. Możesz nawet równolegle połączyć trzy porty w panelu, np 22, 23, 24, wtedy do portu 24 podłączysz router, do 23 nowe gniazdo telefoniczne a do 22 w przyszłości inne gniazdo telefoniczne.
    Jeżeli do pokoju poprowadzisz trzy nowe gniazda, to tak jak piszesz - jedno gniazdo wykorzystasz na telefon. Jeżeli to gniazdo będzie zaszyte w patchpanelu na porcie 15, to dla działania telefonu w tym gnieździe mostkujesz porty 15 i 22.
    Ten plan z przewodem koncentrycznym do puszki od innego dostawcy jest bardzo dobry.

Dziki wielkie.

Mógłbyś jeszcze wytłumaczyć Jak podłącza się szeregowo w patch panelu? Czy chodzi o to żeby podpiąć po dwa kable do jednego styku, jeden przychodzący a drugi wychodzący na następny port? Czy będzie w tych portach wystarczająco miejsca żeby tak zrobić?
    Resztę zrozumiałem tak: Prowadzę kabel od przyłącza do patch panelu. wpinam go do jednego z portów np 22. Port 22 Łączę szeregowo w patchpanelu z portami 23 i 24 aby podłączyć 2 gniazda telefoniczne. Do portu np 22 podłączam modem, w moim przypadku będzie to modem z routerem dostarczony przez dostawcę internetu, za pomocą patch kabla ,z dwoma końcówkami rj11. Modem podłączam do switcha Patch kablem RJ45 a następnie patch kablami łącze poszczególne porty switcha z portami patch panelu do których podłączone są gniazda RJ45 w pokojach. Aby wysłać sygnał telefoniczny na jedno z gniazd RJ45, mostkuję port 23 lub 24 z portem np 15, i tutaj też nie jestem pewny czy robię to za pomocą patch kabla z końcówkami RJ11 czy RJ45 czy też mostkuję to jakoś z tyłu patch panelu.

Z góry dziękuję za pomoc.