Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzona karta graficzna?

02 Sty 2019 00:12 285 5
  • Poziom 2  
    Cześć,
    Od dłuższego czasu na komputerze nie włączałem żadnych wymagających gier - komp. bezproblemowo w tym czasie służył do prac biurowych. Kilka dni temu włączyłem większą grę ale po kilku minutach komputer się zawiesił. Po ponownym włączeniu był czarny ekran tak jakby karta (Gainward GTX 970) nie działała.
    Po przełączeniu monitora na kartę zintegrowaną komputer normalnie ruszył, ale główna karta nie dawała oznak życia - nie pojawiała się w systemie, itd. Próbowałem bezskutecznie m.in.: przełożenia karty do drugiego slotu na płycie, resetu BIOSu, itp. Na karcie nie widzę jakichś uszkodzeń.
    Najdziwniejsze dla mnie jest to, że po włączeniu komputera bez dołączonego dodatkowego zasilania do karty (samo zasilanie ze slotu), karta zgłasza się (!) i wyświetla na monitorze komunikat: "Please power down and connect the PCIe power cable for this graphics card.". Po podłączeniu tego zasilania i ponownym włączeniu komputera znowu jest czarny ekran.
    Czy to świadczy o uszkodzeniu karty? Gdzie jeszcze szukać przyczyn?
    Pozdrawiam
  • PCBway
  • Poziom 12  
    Chłodzenie czyste było, nie przegrzewała się? Prawdopodobnie padł chipset. Diagnostycznie trzeba by było go wygrzać gorącym powietrzem, o ile masz taką możliwość. Jeżeli po tym zabiegu się uruchomi to będzie pewność, że luty puściły w chipsecie. Jak będziesz miał szczęście to kilka tygodni jeszcze pochodzi.
  • PCBway
  • Poziom 2  
    pablo295 napisał:
    Chłodzenie czyste było, nie przegrzewała się? Prawdopodobnie padł chipset. Diagnostycznie trzeba by było go wygrzać gorącym powietrzem, o ile masz taką możliwość. Jeżeli po tym zabiegu się uruchomi to będzie pewność, że luty puściły w chipsecie. Jak będziesz miał szczęście to kilka tygodni jeszcze pochodzi.

Chłodzenie było wg mnie w porządku. Kurzu w obudowie za dużo nie było. Obudowa miała też dodatkowe wentylatory. Wiatraki na karcie nadal się włączają po uruchomieniu komputera, tak więc wtedy też pewnie działały.
    Chodzi o wygrzanie opalarką? Niestety nie mam takiej możliwości. Ale jak rozumiem, to jeżeli nawet to coś pomoże to na krótko.

Teraz główna moja wątpliwość to czy faktycznie objawy świadczą o uszkodzeniu karty. Zanim zauważyłem, że bez podłączonego zasilania karta "niby żyje" i wyświetla obraz, uważałem, że na 100% to karta, ale ten obraz bez zasilania karty nie pasuje mi do tej teorii. Nie chciałbym aby po kupnie nowej karty okazało się, że problem nie ustąpił :). Rozumiem, że przyczyn jednak nie szukać np. w zasilaczu lub płycie głównej?
  • Poziom 28  
    Sprawdź zasilacz. Karty graficzne są bardzo wrażliwe na zasilanie moja poniżej 4,8V zaczyna fiksować, również jeden z dodatkowych HDD
  • Poziom 37  
    Nie chodzi o hotair. Specjalna lutownica do lutowania powietrzem elementów montowanych powierzchniowo, bo takowe karta posiada. Procesor karty graficznej też jest montowany w ten sposób że na PCB są pola lutownicze i na procesorze też są pola lutownicze i chip jest mocowany za pomocą kulek z lutowia. Są specjalne stacje do lutowania takich elementów montowanych w ten sposób i polega to na tym, że pogrzewa się chip, temperatura przenika przez chip przez co miękną kulki i przyklejają się do pól procesora i PCB karty. Opalarka to za duży kaliber. Dosłownie usmażysz laminat karty i przegrzejesz elektronikę. Czasami zdarza się i tak właśnie te kulki puszczają, pękają. W tym momencie wystarczy zdjąć chip, usunąć stare kulki, nałożyć nowe, przylutować chip na miejsce i jest gitara. Doraźnie j.w. wspoMniano można podgrzać chip co spowoduje "naprawienie" kulek, ale niestety trzeba liczyć się z tym że to tylko na jakiś czas i znowu padnie. Tylko wymiana kulek na nowe daje gwarancję że awaria nie nastąpi ponownie. Jak chcesz możesz sobie z ciekawości wpisać w YT BGA soldering i zobaczysz jak to wygląda dokładnie.
  • Poziom 16  
    Kolego zmierz napięcie na gnieździe dodatkowego zasilania karty. Prawdopodobnie tak jak juz kolega miszaczwcz wspomniał zasilacz nie jest wstanie udźwignąć poboru mocy przez kartę graficzną.

W żadnym wypadku nie podejmuj się wygrzewania czegokolwiek.
    Sprawdź najpierw napięcia lub po prostu sprawdź na innym zasilaniu.

Pozdrawiam