Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak stworzyc czujnik parkowania

02 Sty 2019 11:45 366 4
 • Poziom 2  
  Witam, zakupiłem arduino UNO R3 z atmega328 wraz z czujnikiem odległości SRF06. Chciałbym wykonać taki amatorski ,,czujnik parkowania" z wykorzystaniem diod led, że gdy zbliżymy ręke to migają szybciej czy coś podobnego. Chciałbym napisać to w języku C, jestem raczej laikiem w tych sprawach, i tu pytanie czy ktoś podałby jakieś wskazówki bądz juz jakies podobne projekty żebym mógł się na czyms wzorować?
 • PCBway
 • Poziom 35  
  Możesz na początek spróbować użyć biblioteki NewPing - jest tam również obsługa SRF06. Podane są też przykłady, jak z tej biblioteki skorzystać.
 • PCBway
 • Poziom 36  
  khoam napisał:
  Możesz na początek spróbować użyć biblioteki NewPing - jest tam również obsługa SRF06. Podane są też przykłady, jak z tej biblioteki skorzystać.

  Oto fragment tego co tam piszą w 'Overview':

  "Works with many different ultrasonic sensor models: HC-SR04, SRF05, SRF06, DYP-ME007, JSN-SR04T & Parallax PING)))™.
  Option to interface with all but the SRF06 sensor using only one Arduino pin. "

  Może autor określiłby bliżej posiadany czujnik odległości. Czy jest to 4-pin (5), przypominający z wygladu czujniki HC- (?); czy ma na płytce tylko 2piny, który generalnie wyglada też podobnie , choc są to totalnie różne urzadzenia oznaczane często przez ten sam symbol !?

  e marcus
 • Poziom 35  
  Dokumentacja biblioteki NewPing mówi o wsparciu dla 4-pinowego (VCC/Trig/Echo/GND) czujnika SRF06, który jest zasilany z 5V (obrazek poniżej).

  Jak stworzyc czujnik parkowania


  Natomiast wersja tych czujników z 2 gniazdami wyjściowymi, zasilana jest z napięcia min. 9V i wyjścia te są analogowe. Pięć dodatkowych pinów w tym module służy jedynie do programowania tego czujnika.
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  Mikro_projekt napisał:
  Witam, zakupiłem arduino UNO R3 z atmega328 wraz z czujnikiem odległości SRF06. Chciałbym wykonać taki amatorski ,,czujnik parkowania" z wykorzystaniem diod led, że gdy zbliżymy ręke to migają szybciej czy coś podobnego. Chciałbym napisać to w języku C ,


  Przede wszystkim musisz użyć hermetycznych transducerów ultradźwiękowych - w samochodzie te tanie, otwarte, zupełnie się nie nadają.
  Niemniej, przykłady w C dla takiego przetwornika, znajdziesz w darmowych przykładach do którejś z moich książek - są za darmo do pobrania na stornie Helionu. W skrócie - jeśli korzystasz z tych gotowych modułów, to wszystko co musisz zrobić, to wysłać krótki impuls inicjujący pomiar i zmierzyć czas do pojawienia się impulsu na wyjściu modułu. Czyli timer w trybie capture załatwia sprawę. Jeśli chcesz taki moduł zbudować od podstaw, to nadajnik możesz podłączyć bezpośrednio pod dwa piny IO procesora (to zapewnia wystarczający zasięg), do odbiornika trzeba dodać wzmacniacz, bo inaczej czułość będzie mizerna. Warto dodać wzmacniacz, z detektorem szczytowym, co ułatwi pomiar. W tej sytuacji pomiar jest ciut bardziej skomplikowany - musisz wygenerować 1 do kilku (w zależności od przetwornika i zakładanej czułości i zasięgu) impulsów o czestotliwości odpowiadającej częstotliwości użytego przetwornika, a następnie mierzyć czas do powrotu - impulsu. Najwygodniej przy pomocy ADC, na którym możesz sobie ustawić treshold - przydaje się dla słabych sygnałów, które otrzymasz jeśli przeszkoda jest daleko. W ten sposób można bez cudowania uzyskać zasięg nawet 5 m, a przeszkody w zakresie 15 cm-2m wykryjesz bez najmniejszych problemów.