Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym z mieszaczami GM40 i piecem De Dietrich MCR3

02 Jan 2019 14:22 1140 15
  • Level 19  
    Witam,

mam pytanie do specjalistów od piecy De Dietrich MCR3. Jak byście rozwiązali sterowanie następująca instalacją ogrzewania podłogowego:
    Instalacja ogrzewania znajduje się na piętrze i parterze. Na obu kondygnacjach zainstalowane skrzynki z rozdzielaczami, w których zamontowane grupy pompowo-mieszające Ferro GM40 z zaworem termostatycznym na którym ustawiam temperaturę zasilania w zakresie od 25-55C. Woda do ogrzewania przygotowywana jest przez kocioł MCR3 na którym pokrętłem zadaję aktualnie 40C. Piec nie posiada aktualnie żadnego sterownika. Wszystko działa na sztywno i to ja jestem narazie sterownikiem :)
    Jak teraz zautomatyzować to ogrzewanie? Jaki sterownik polecacie? Jak sterować tymi 2 pompami od grup mieszających w rozdzielaczach? Aktulanie one chodzą non stop w trybie Auto. Jak taki układ zoptymalizować pod względem sterowania?

Dzięki z góry za wszystkie propozycje i porady.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Helpful post

Level 21  
    Kable zasilające od skrzynek do pomp, do kotła Dwa przekaźniki 2 parowe ja używam finderów z podstawkami (idealnie się mieszczą w puszce szarej pod kotłem gdzie wszystko spinasz )2 termostaty pokojowe po jednym na piętro .Każdy termostat(on-off) załącza cewkę przekaźnika swojej pompy (puszczasz fazę na pompę) drugi styk podłączasz równolegle z wolnym stykiem drugiego przekaźnika na złącze ot w szarej skrzynce. Dodatkowo fazę do zasilania pomp puszczasz przez styki C-NC by odłączało pompy przy grzaniu CWU. Będzie to działało tak że jak zadziała termostat na którymś piętrze lub oba na raz termostat załączy pompy i kocioł z wyjątkiem podczas grzania CWU. Oczywiście trzeba zmenić parametry kotła z p40 na 2 ,P 34 na 1 , P 28 na 5-6 . Tak działa to na wielu instalacjach .Możesz to też zrobić prościej zwykły termostat bezprzewodowy do sterowania kotła na którymś piętrze , termostaty najlepiej z kapilarą do skrzynek na fazy by załączały pompy w rozdzielaczach by te nie chodziły nonstop .
  • Level 19  
    Witam,

dzięki za odpowiedź.

Pytanie tylko dot. termostatów pokojowych. Potrzebowałbym 2szt. bezprzewodowe które mogę podłączyć z kotłem De Dietrich MRC3.
    Jeden dam na piętrze a drugi na parterze w salonie i w zależności od temp. będą one załączały kocioł na grzanie.

Jakiej firmy 2szt. bezprzewodowe mogę podłączyć do jednej bramki, którą to podepnę pod złącze OT w kotle?

Pozdrawiam
  • Helpful post

Level 21  
    Termostaty będą sterowały cewkami przekaźników nie podłączasz ich bezpośrednio do ot w kotle styki ot zwierasz wykorzystując wolne pary styków w obu przekaźnikach które łączysz równolegle ,pozostałe pary sterują fazami pomp . Jakiekolwiek termostaty typu on off będa dobre polecam salusy tylko zmień adresy , lub eurostery
  • Level 19  
    Ok, dzięki za odpowiedź.

Faktycznie jedno jak i drugie rozwiązanie super proste i zarazem skuteczne :)

Tylko pytanie zostaje kwestii takiej, jak mogę zmienić parametry kotła bez sterownika OT jakim jest ISense?
    Tylko pewnie przez serwisanta tak?

A jakbym się zdecydował tylko na termostaty z kapilara, to rozumie, ze kapilarę montuje na zasilaniu zaworu 3D lub 4D i ustawiam na pokrętle, żeby załączyło pompkę gdy temperatura przekroczy np. 40*C tak?

Dzięki i pozdrawiam.
  • Helpful post

Level 21  
    Tak ale temp załączenia pomp raczej 30 stopni a jeśli zdecydujesz się na 2 termostaty i 2 przekaźniki to możesz nie podłączać do styku
    c nc w kotle będzie taka różnica że przy grzaniu zasobnika CWU podłogówka będzie dalej chodzić ale to zawsze można zmienić przy następnym przeglądzie przez serwis, chyba że się dogadasz wcześniej.Przypominam p40 na 2 ,P 34 na 1 (sterowanie stykiem C NC ), P 28 na5-6(minimalna prędkość pompy jeśli rozbudowana instalacja),P26 na 30-35 (by lepiej grzało w okresach przejściowych),to standardowe parametry które zmieniam przy uruchomieniu tego kotła.
  • Level 19  
    Dzięki za odpowiedzi!

A powiedz mi czy mogę sam zmienić parametry kotła, czy potrzebuje do tego serwisanta lub ISensa?

I czy do tego kotła warto kupować ISensa + czujnik temp. zewnętrzny, czy lepiej zwykłe termostaty on-off i tylko tak sterować tym piecem.

Dzięki pozdrawiam

• Level 21  
    i sens nie jest ci potrzebny jeśli masz 2 termostaty on off ,sterownik isense byl zazwyczaj w zestawie z kotłem za złotówkę . I sense może ci się przydać do 3 wersji podłączenia, ale to już musisz mieć kabel puszczony na któreś piętro a jak byś miał dodatkowo kable ze skrzynek od podłogówki sprowadzone do pieca to nie musiałbyś dawać termostatów sterujących pompami w skrzynkach tylko bezpośrednio wysterował z pieca
    Czyli wariant 1 -2 termostaty bezprzedodowe ,2 przekazniki sterowanie oddzielne piętrami o ile masz kable puszczone od rozdzielaczy do pieca (tylko podłogówka bedzie start stop)
    wariant 2 -jeden termostat bezprzewodowy na całość ,2 termostaty (nastawione na 30 stopni)z kapilarą do załączenia pomp w skrzynkach , żadne dodatkowe kable do skrzynek z pieca nie są ci potrzebne(podłogówka start stop)
    wariant 3 -termostat i sense najlepiej na zimniejsze piętro czujnik pogodowy niekoniecznie, kable do wysterowania pomp w skrzynkach połączone do koltła lub bez kabli termostaty z kapilara(podłogóka działająca ciągle piecyk doskonale moduluje, ciepła podłoga do biegania w skarpetkach ale pomiar tylko z 1 piętra więc trzeba dobrze pokryzować pętle.
    Wariantów można wymyślać i wymyślać wszystko zależy co możesz dołożyć i ile zainwestować
  • Level 19  
    dobroslaw wrote:

wariant 3 -termostat i sense najlepiej na zimniejsze piętro czujnik pogodowy niekoniecznie, kable do wysterowania pomp w skrzynkach połączone do koltła lub bez kabli termostaty z kapilara(podłogóka działająca ciągle piecyk doskonale moduluje, ciepła podłoga do biegania w skarpetkach ale pomiar tylko z 1 piętra więc trzeba dobrze pokryzować pętle.
    Wariantów można wymyślać i wymyślać wszystko zależy co możesz dołożyć i ile zainwestować

Zainteresowałeś mnie tym wariantem :)
    Kabla do ISensa nie mam wyprowadzonego, ale mam możliwość zakupu wersji bezprzewodowej po atrakcyjnej cenie.
    Do każdej ze skrzynek mam ułożony kabel 4x0.75 do pieca i kabel 4x07.5 na zewnątrz do czujnika pogodowego.
    Zatem mogę pompy mieszające z GM40 wysterować z pieca?
    Piętro domu jest moją strefą chłodniejszą i tam chciałbym utrzymać niższą temperaturę niż na parterze, gdzie przebywa się przez cały dzień.
    Zatem ISensa bezprzewodowego dałbym na piętro żeby z tej strefy sterować kotłem.
    Chciałbym także wykorzystać możliwości modulujące pieca jak najbardziej, bo aktualnie bez sterowania i z ustawieniem na CO temp. 40*C widzę, że bardzo często się załącza i wyłącza. A to chyba nie jest najlepsze działanie dla tego pieca. A dzieje się tak, bo pompy mieszające z GM40 działają non-stop.
    Możesz coś więcej napisać o tym wariancie? Jak wysterować te pompy z pieca za pomocą połączenia kablowego?
    Rozumiem, że pokryzowanie pętli wiąże się z odpowiednim ustawieniem rotametrów na pętlach?

Pozdrawiam

• Level 21  
    Pokryzujesz rotometrami jeśli masz kable 4 żyłowe połącz po 2 żyły i wysteruj fazę pomp przez styki c nc w puszce ,spokojnie możesz wysterować obie pompy naraz styki sa chyba 4 amperowe, tylko uważaj by pompy były na tej samej fazie bo dasz międzyfazowe i je spalisz ! ,jeśli są na innej fazie daj stycznik pomocniczy 2 parowy każda para oddzielna faza do pomp, zasilane stycznika przez styki C NC .Czujnik pogodowy sobie odpuść przy podłogówce i tak masz niski parametr a modulacja isensa jest wystarczająca, z pogodówką bardzo ciężko go ustawić by nie przegrzewał, choć wpływ czujnika pogodowego można również wyłączyć. Parametry sterujące opisałem wyżej kod dostępu 0012 ,nie zapomnij dać start optymalizacji na 0 .
  • Level 19  
    Rozumiem, że chodzi o styki statusu z kotła jak poniżej:
    i na styki C, NC podłączyć równolegle po 2 żyły z kabla 0,75 a w rozdzielaczach gdzie są pompy podłączyć te same żyły na fazę. N puścić bezpośrednio na pompę. Obie pompy są zasilane z jednej fazy, więc nie będzie problemu. Musze tylko sprawdzić jaki prąd pobierają pompy, bo wg instrukcji styki C,NC można obciązyć maksymalnie 1A. Do złącza OT podłączam bramkę bezprzewodową ISensa. A samego ISensa daje na piętro bo tam najzimniej.

Zastanawiałem się też na Salusem XT500 i sterownik ustawić na parterze, a dodatkowy czujnik temp. IT500 dać na piętro i ustawić jako drugą strefę grzania. Tylko nie wiem jak podłączyć do tego ustrojstwa piec i pompy z obu rozdzielaczy.
    Schemat podłączenia przy sterowaniu pompami wygląda tak wg instrukcji:
    Ale taka opcja to podłogówka sterowana ON-OFF bez modulacji piecem i bez możliwości przestawiania parametrów MCR3, co daje ISense.
    Ale jak tu wpiąć piec przy takiej opcji?

Pozdrawiam

• Level 21  
    Jak masz kable 4 żyłowe w skrzynkach to może da się powiesić isensa przewodowego (dużo tańszy) wykorzystując wolną parę i puścić i przedłużyć kabel ,kilka metrów po ścianie na piętrze ?
  • Level 19  
    dobroslaw wrote:
    Jak masz kable 4 żyłowe w skrzynkach to może da się powiesić isensa przewodowego (dużo tańszy) wykorzystując wolną parę i puścić i przedłużyć kabel ,kilka metrów po ścianie na piętrze ?

Skrzynka rozdzielcza w pralni, gdzie są płytki, więc odpada puszczanie kabla.
    Zostaje bezprzewodowy ISense.

A co z tym Salusem XT500 na dwie strefy? Co o tym sądzisz?

Pozdrawiam
  • Level 19  
    Dzisiaj miałem przegląd pieca i koleś z serwisu nic innego nie polecał jak tylko Isensa i czujnik pogodowy.
    Mówił, że nie ma sensu wyłączać i włączać pomp mieszających GM40, bo najlepiej jak woda w podłogówce cały czas krąży.
    Podłogówka ma dużą bezwładność i lepiej jak woda w niej krąży non stop tylko o określonej temp. przygotowanej przez piec za pomocą sterowania pogodowego.
    Czyli nie ma sensu pchać się w sterowniki on-off.
  • Level 19  
    dobroslaw wrote:

No i stało się, miesiąc po przeglądzie pieca usterka Kod 3. Diagnoza - uwalony układ zapłonowy pieca. Po roku i 2 miesiącach działania do wymiany cały blok zapłonowy. Pytam się pana serwisanta czy to częsta przypadłość - Pan odpowiada, że dość częsta. Pytam ile taka wymiana poza gwarancją, Pan mówi 1300zl netto (wow!!!). No to mówię, jak tak co roku przez 4 lata 1300zł netto to za to mam nowy piec MCR3 :/
    Pytam co powodem, Pan mówi, że częste załączanie się kotła, brak ISensa do sterowania - czy serio mówił?
    Ale pytam też czy styki Status NC,NO,C z płyty można podłączyć do sterowania pompkami cyrkulacyjnymi od podłogówki - Pan mówi, że nie ma takiej opcji. Co Ty na to dobroslaw?
  • Level 19  
    gacolini wrote:
    Po roku i 2 miesiącach działania do wymiany cały blok zapłonowy.

Tak z ciekawości podam dla zainteresowanych, że przez rok i 4 miesiące mój MCR3 chodził bez podłączonego żadnego sterownika. Załączał się tylko informacją o temp. wody powrotnej z podłogówki. I przez ten czas palnik załączył się 44560 razy :) i uwalił się układ zapłonowy.
    Gdzieś doczytałem się, że bloki zapłonowe tych piecy wytrzymują 45tys odpaleń.
    Po wymianie bloku założyłem szybko sterownik iSensa i po roku ze sterownikiem palnik pieca załączył się tylko 4000 razy.
    Piec sterowany tylko iSensem.
    Teraz widać jak ważny dla pieca jest jakikolwiek sterownik.
    Wszyscy, którzy piszą o sterowaniu temp. wody powrotnej z instalacji to bajkopisarze :)